Stop Loss – jak stosować zlecenie cięcia strat?

zlecenie stop loss
J2T Trade

Każda strategia zawiera szereg reguł określających moment wejścia oraz wyjścia z pozycji. Dzięki temu można określić wartość danej strategii, która jest mierzoną stopą zwrotu. Jednakże samo manualne otwieranie, a także zamykanie transakcji nie stanowią panaceum na spekulacyjny sukces. Kwestia, która zawsze jest poruszana przy szkoleniach skierowanych do początkujących traderów, dotyczy zarządzania kapitałem i ryzykiem.

Money Management jest tak często poruszanym tematem, że czasem może wręcz „wychodzić uszami” słuchaczy wszelakich seminariów, czy szkoleń inwestycyjnych. Prawda jest jednak taka, że odpowiednie zarządzanie swoimi środkami, stanowi klucz do długotrwałego sukcesu w inwestowaniu. Element tej sztuki stanowi zarówno decyzja, jak duża część dostępnych środków będzie zaangażowana w transakcję oraz jaki procent kapitału jest ryzykowany w pojedynczej transakcji. W obawie przed ryzykiem powiększenia straty, stosowane jest zlecenie stop loss.

Czym jest zlecenie Stop Loss?

Zastanawiasz się, co to jest Stop Loss? A więc Stop Loss (SL) jest zleceniem z limitem aktywacyjnym, które również jest nazywane zleceniem obronnym lub zleceniem cięcia strat. Wynika to z faktu, iż pierwotnym zadaniem tego zlecenia było uniemożliwienie powiększenia się straty (stop – zatrzymaj; loss – strata). W tym celu trader po ustaleniu, jaką maksymalnie stratę jest w stanie ponieść, ustala poziom, który po przekroczeniu powodowałby stratę większą niż dopuszczona. Przykładowo weźmy pod uwagę sytuację, w której spekulant zdecydował się zaryzykować kwotę 500 PLN. W momencie, w którym otworzyłby zlecenie na parze walutowej EUR/PLN o równowartości 100 000 jednostek bazowych (czyli popularnego 1 lota), strata wielkości 51 pipsów spowodowałaby utratę 510 zł zamiast zakładanych 500. W związku z powyższym zlecenie obronne Stop loss powinno być oddalone od ceny otwarcia równo o 50 pipsów.

W przypadku, gdyby trader zdecydował się na dwa razy większą ekspozycję, wówczas musiałby odległość od Stop loss’a zmniejszyć o połowę. Z kolei w sytuacji, w której stwierdziłby, że 100 pipsów jest odległością bardziej roztropną, wówczas musiałby zmniejszyć ekspozycję do jedynych 5 minilotów (0,5 lota). Należy oczywiście mieć na względzie, że wielkość Stop Loss jest zależna od waluty kwotowanej, czyli drugiej w parze walutowej, na rynku Forex. W przypadku, gdyby trader zdecydował się na stop loss’a, przy tych samych parametrach na parze EUR/USD, wówczas 50 pipsów oznaczałoby wartość 500 USD straty. W przypadku realizowania strategii inwestycyjnej na instrumencie CFD, bądź kontrakcie terminowym spoza rynku walutowego, zawsze należy się upewnić w jakiej walucie jest kwotowany dany instrument. Tego typu informacje możemy znaleźć na platformie transakcyjnej brokera lub na stronach informacyjnych o instrumentach dostępnych u danego brokera.

FP Markets

W czym pomaga zastosowanie Stop Loss?

Zlecenie obronne Stop Loss pozwala na określenie, w którym momencie automatycznie powinno dojść do zamknięcia transakcji. Bardziej doświadczeni uczestnicy rynku mogą zadać pytanie „po co mi stop loss?”. Przecież do zamknięcia transakcji powinno dojść wówczas, gdy trader stwierdzi jednoznacznie, że zaobserwowane warunki na wykresie, potwierdzają trwałą zmianę tendencji rynkowej. Oczywiście, by faktycznie mogło dojść do takiej sytuacji, należy poświęcić całkowitą uwagę rynkowi. W przypadku łączenia handlu online z pracą zawodową, tego typu działania stają się niewykonalne.

Sam fakt obserwowania każdego najmniejszego ticku na wykresie cenowym od momentu otwarcia pozycji, aż do jej zamknięcia, może zakończyć się skrajnym wycieńczeniem psychicznym tradera i jego zszarganymi nerwami. Dodatkowy fakt przemawiający za stosowaniem zlecenia stop loss stanowi sytuacja, w której trader nie zdąży zamknąć zlecenia w wyniku nagłego, silnego ruchu w stronę przeciwną do zawartej transakcji. Tego typu ruchy zdarzają się często zaraz po publikacji ważnych danych ekonomicznych.

Stop Loss stały, czy Stop-loss aktualizowany wraz ze zmianą ceny?

Sposobów na ustawienie zlecenia stop loss jest bardzo wiele. W przypadku manualnego otwierania zleceń, trader prędzej czy później zacznie zastanawiać się, czy powinien przesuwać pierwotnie ustalonego SL. Jak w przypadku wielu tego typu dylematów, można na to spojrzeć dwojako.

Pod enigmatyczną nazwą stop-loss stały, należy rozumieć niezmienną wartość zlecenia obronnego, przez cały czas trwania transakcji. Idealnie wpisuje się do powiedzenia „set and forget” (ustaw i zapomnij). Plusem tego typu podejścia jest to, że po ustawieniu wartości, przy której trader zamyka transakcję ze stratą oraz wartości, przy której księguje zysk (Take profit), nie musi wykonywać żadnych więcej dodatkowych działań. Podejście tego typu sprawdza się w przypadku zleceń, w których odległość od ceny otwarcia transakcji do zlecenia Take Profit jest co najmniej dwa razy większa niż do zlecenia Stop Loss.

Przy drugim podejściu, z początku sytuacja wygląda bardzo podobnie, jak przy stop loss stałym. Na samym początku, trader ustala poziom SL, przy którym decyduje się zamknąć pozycję w przypadku, gdy cena pójdzie w przeciwnym do zakładanego kierunku. Różnica wygląda w taki sposób, że trader na bieżąco aktualizuje położenie zlecenia SL względem bieżącej ceny. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której wraz z wybijaniem nowych szczytów dla pozycji długiej, spekulant przesuwa zlecenie obronne Stop Loss poniżej coraz to wyższych lokalnych dołków. W ten sposób może załapać się na dłuższy ruch, jednocześnie zabezpieczając wypracowany zysk. Podejście to doskonale się sprawdza przy strategiach opartych na wybicia z obszaru konsolidacji, które często inicjują silny ruch w określonym kierunku, jednocześnie tworząc niewielkie korekty.


InwestorInwestor radzi:

Zlecenie obronne Stop Loss jest niezwykle przydatnym narzędziem pozwalającym ograniczyć rozmiar potencjalnej straty na pozycji. Umiejętne stosowanie zlecenie Stop Loss jest cechą każdego profesjonalnego spekulanta rynków finansowych. Otwórz bezpłatne demo i naucz się ustawiać zlecenia Stop Loss.


Wykorzystanie zlecenia Stop Loss w praktyce, czyli jak ustawić Stop Loss

Wyobraźmy sobie poniższą sytuację, w której spekulant decyduje się zająć długą pozycję w momencie, gdy dochodzi do wybicia lokalnego szczytu zaobserwowanego na wykresie cenowym dolara kanadyjskiego do jena japońskiego (CADJPY).

CADJPY Stop Loss
źródło: platforma MetaTrader 4

W związku z powyższym może zastosować różne podejścia do zgarnięcia możliwie największej stopy zwrotu. Podstawowym podejściem jest umiejscowienie Stop-loss poniżej najbliższego lokalnego dołka, przy ustaleniu Take profit na poziomie dwa razy większym niż zlecenie typu Stop loss.

CADJPY Stop Loss
źródło: platforma MetaTrader 4

W tym wypadku w momencie, gdy cena dojdzie do docelowego poziomu, trader przestaje interesować się dalszymi losami instrumentu finansowego, tylko inkasuje wypracowany zysk.

Z kolei w momencie, gdy trader zdecydowałby się na opcję z przesuwaniem zlecenia typu Stop Loss wraz z osiąganiem coraz wyższych poziomów przez CAD/JPY, sytuacja ukształtowałaby się nieco inaczej niż podana powyżej.

CADJPY Stop Loss
źródło: platforma MetaTrader 4
CADJPY Stop Loss
źródło: platforma MetaTrader 4
CADJPY Stop Loss
źródło: platforma MetaTrader 4

W tym wypadku cena doszła wyżej generując ponad dwukrotnie większy zysk niż przy założeniu stałego zlecenia SL. Czy to oznacza, że najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie ze sztywnego poziomu obronnego? W żadnym wypadku. Wszystko jest bowiem zależne od posiadanej wartości oczekiwanej danego systemu, jak również przyjętej strategii względem tworzącego się trendu.

A może trailing Stop Loss, czyli Stop Loss kroczący?

Dodatkowym rozwiązaniem, które pomoże w rozwiązaniu kwestii pomiędzy wyborem różnych typów zlecenia stop loss, może być Trailing Stop Loss. Jest to rodzaj zlecenia obronnego, które aktualizuje się jedynie w momencie, gdy cena oddala się od ceny otwarcia zlecenia w kierunku zysku, o ustaloną wcześniej wartość. W praktyce oznacza to, że jeśli trader ustali zlecenie obronne Trailing stop o wartości 50 pipsów, wówczas wartość Stop loss’a będzie się aktualizowała za każdym razem, gdy cena oddali się o wartość co najmniej 50 pipsów w kierunku, który zakładał trader.

W przypadku, gdy cena się zbliża do wartości Stop lossa, wówczas kroczący Stop Loss nie zmienia swojej wartości, tylko pozostaje w tym samym miejscu. Dzięki temu spekulant giełdowy, może załapać się na większy ruch trendowy. Szczególnie przydatne dla tradera jest łączenie zlecenia stop loss ze wskaźnikami opartymi o zmienność cenową (jak np. ATR), które pozwalają na dopasowanie się poziomów obronnych do siły utworzonego ruchu cenowego.

Stop Loss – co o nim sądzę?

Zlecenie stop loss jest niezbędne we współczesnym tradingu. Można bagatelizować znaczenie tego narzędzia, jednakże przy jego wykluczeniu trader nie jest w stanie w pełni kontrolować swoich zleceń, bez zbędnego wystawiania się na ryzyko rynkowe. Wybór rodzaju zlecenia stop loss jest zależny od przyjętej strategii inwestycyjnej oraz oczekiwań rynkowych.

Bardzo popularne jest tworzenie strategii, która zakłada profit co najmniej dwa, bądź trzy razy większy od zaryzykowanej kwoty, przy jednoczesnym ustaleniu poziomu, na którym SL zostaje przesunięty na Break Even Point (BEP). Poziom ten oznacza miejsce, w którym doszło do zawarcia transakcji. Przesunięcie tam zlecenia obronnego Stop Loss oznacza, że w najgorszym momencie trader wyjdzie na transakcji „na zero”. Dzięki temu może uniknąć nagłej zmiany trendu, która spowodowałaby zamknięcie transakcji na stracie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Inwestor
Posiada średnio- i długoterminowe nastawienie do inwestowania. Zawiera niewiele transakcji w miesiącu – często jedną lub nawet żadnej – w oczekiwaniu na realizację zakładanego scenariusza rynkowego. Decyzje inwestycyjne podejmuje na podstawie analizy fundamentalnej, natomiast sam moment wejścia i wyjścia z pozycji definiuje z wykorzystaniem narzędzi analizy technicznej. Inwestuje w wartość, nie interesuje go szum rynkowy na niskich interwałach czasowych.