POZOSTAŁE W TYM DZIALE

MT5 – platforma, która zastąpiła MetaTrader 4

0

MetaTrader 5, czyli MT5 firmy MetaQuotes to jedna z najpopularniejszych platform do handlu online. Stworzona i wdrożona do handlu w 2005 roku MetaTrader 4 szybko stała się najpopularniejszym narzędziem do handlu on-line, będąc wyborem numer 1 zarówno dla brokerów jak i traderów.

Stało się to dzięki bogactwu kluczowych funkcji analitycznych, które platforma ta oferuje oraz dzięki unikalnej funkcjonalności umożliwiającej opanowanie wszystkich podstawowych narzędzi zintegrowanych z platformą, niemalże od ręki.

Co więcej MetaTrader 4 dostępna jest nie tylko w postaci stacjonarnej platformy, ale także jako aplikacja na urządzenia mobilne i w wersji przeglądarkowej, umożliwiając tym samym handel z dowolnej przestrzeni, znajdującej się w zasięgu internetu.

MetaTrader 4 Mobile działa na systemach Windows Pocket PC 2002/Mobile 2003, iOS oraz Android, co efektywnie pozwala na zainstalowanie jej na niemal każdym urządzeniu mobilnym, w chwili obecnej dostępnym w dystrybucji.

Mamy już jednak rok 2018, a platforma MetaTrader 4 wypuszczona na rynek 13 lat temu zdążyła się już zestarzeć, mimo licznych modyfikacji zapewnianych przez jej developera.

Dlatego właśnie na rynek w roku 2009 rozpoczęto wdrażanie nowej platformy MetaTrader 5.

MT5 – Platforma Transakcyjna Jutra

Platforma MetaTrader 5 zyskuje na popularności równie szybko jak niegdyś MT4. Jest to platforma niezwykle intuicyjna, ale jednocześnie bardzo rozwinięta, pozwalająca jednak na tworzenie wskaźników indywidualnym programistom, niezrzeszonym z firmą MetaQuotes, dzięki otwartemu kodowi platformy dostępnemu dla każdego.

Oznacza to, że podobnie do swojej starszej siostry, MetaTrader 5 będzie wspierana przez indywidualnych inwestorów i programistów, oferując szereg wtyczek pozwalających na analizę i dowolne zestawianie oraz prezentację graficzną wszystkich danych dostarczanych przez brokera.

Szukając w Internecie haseł: MetaTrader 5 opinie czy MetaTrader 5 download, otrzymamy setki tysięcy wyników, pochodzących od najróżniejszych brokerów. Już samo to świadczy o popularności platformy MT5.

Co jednak ciekawe, jeśli interesuje nas MetaTrader 5 instrukcja, nie znajdziemy żadnego konkretnego podręcznika, czy choćby pliku PDF rozkładającego obsługę platformy MT5 na czynniki pierwsze. Z początku wyda się to dziwne, a może nawet i podejrzane, ale nauka obsługi platformy MetaTrader 4 czy 5 jest tak prosta i intuicyjna, że nie trzeba tu żadnych porad i podręczników.

Jeśli zaś chodzi o bardziej zaawansowane funkcje, informacje o nich są dostępne u każdego brokera oferującego platformę, a także w wielu YouTube’owych tutorialach (filmikach instruktażowych).

Najbardziej skomplikowane funkcje, istotne głównie dla koderów i developerów dodatkowych wskaźników/wtyczek do platformy, są zaś powszechnie dostępne na forum mql5.com. Co ważne wskaźniki do MT5 niestety różnią się językiem programowania od tych z MetaTradera 4, stąd brak kompatybilności platformy wstecz.

Dla zainteresowanych handlem automatycznymi systemami transakcyjnymi, wystarczy wspomnieć, że kodowanie nowej MetaTrader 5 jest dużo lepiej zoptymalizowane w porównaniu do swojej poprzedniczki, stąd w kwestii MT5 FX robot opinie są raczej bardzo pozytywne.


ProgramistaProgramista radzi:

Platforma transakcyjna to podstawowe narzędzie tradera. Upewnij się, że stosujesz najlepszą platformę tradingową dostępna na rynku. Już teraz zarejestruj bezpłatny rachunek demo.


MT5 vs MT4 – Dlaczego Wygrywa MetaTrader 5?

MetaTrader 4 vs 5 – to porównanie może mieć tylko jednego zwycięzcę i jest nim oczywiście nowy, lepszy model platformy. MetaTrader5, to jak już wspomnieliśmy, platforma dużo lepiej alokująca zasoby sprzętowe użytkownika.

O problemach z wyświetlaniem i odświeżaniem kolejno dodawanych wskaźników możemy już w zasadzie zapomnieć. Nieskończone zapisywanie, a w zasadzie dopisywanie nowych informacji do bufora danych, efektywnie blokujących niemal całkowicie działanie platformy po kilku godzinach ciągłej pracy, także przestało być problemem.

Oznacza to, że do obsługi nowej platformy MetaTrader 5 wcale nie potrzeba super wydajnego komputera. Wręcz przeciwnie, myśląc o starszym komputerze i pytając MT4 czy MT5 – oczywistym jest, że nawet starszy sprzęt powinien radzić sobie z jej obsługą jeszcze lepiej niż z MT4.

Pytanie o bogactwo wskaźników MT5 czy MT4, jeszcze przez jakiś czas będzie przechylać szalę na korzyść starszego programu, z uwagi na szeroką dostępność amatorskiego, niezweryfikowanego przez dostawcę oprogramowania. Autorskie wskaźniki MetaTrader, pozwalają dostrzec wiele, jednak zazwyczaj nie są aktualizowane przez swoich twórców, na czym drastycznie cierpi ich wydajność oraz funkcjonalność.

MT5 market
źródło: Platforma MT5

Porównując MT4 vs MT5 pod tym względem, warto zagłębić się w rynek indykatorów na forum mql5.com. Tutaj wciąż jeszcze widać ilościową przewagę oprogramowania dostępnego za darmo, do platformy MT4.

Nie mniej jeśli chodzi o płatny wysokiej jakości software, wystarczy wyszukać w serwisie hasło MetaTrader 5 indicators (po polsku wskaźniki MetaTrader 5) i na czoło ponownie wysuwa się MetaTrader 5. Szukając darmowych indykatorów możemy wyszukiwać best MetaTrader indicators (najlepsze wskaźniki MetaTrader) lub MetaTrader 5 download free (darmowe pobieranie MetaTrader 5).

Metatrader 4 czy 5 mogą być zasilane dowolnym zestawem danych. Jeśli chodzi o pogłębioną analizę Price Action, równie ważnym elementem co sam ruch ceny, jest także ruch wolumenu czyli Order Flow. Jest to tzw. drugie oko dla większości profesjonalnych traderów obracających środkami na rynkach regulowanych, gdzie scentralizowany wolumen obrotu jest udostępniany. Porównując pod tym względem MetaTrader 5 czy 4 oraz xStation czy MetaTrader, MetaTrader 5 wyraźnie wysuwa się na prowadzenie, za darmo udostępniając narzędzia do handlu z wykorzystaniem tzw. Level 2 czyli książki zleceń.

Obsługa MetaTrader 5

Obsługa MetaTrader 4 czy 5 jest w zasadzie banalnie łatwa, co z kolei przekłada się na popularność obu tych platform. Jak wspomniałem wyżej, nie istnieje jedna konkretna MetaTrader instrukcja. W większości platformy nauczymy się sami używając MetaTrader 5 demo. Możemy jednak wyszukać na YouTube MetaTrader 5 poradnik, MetaTrader 5 jak zacząć lub MetaTrader jak grać, co dostarczy nam wielu filmików objaśniających podstawowe funkcje platformy, niezbędne na start.

Dla zaawansowanych traderów istnieją również kursy uczące, jak tworzyć MetaTrader skrypty i MetaTrader strategie. Jak już wspomniałem, dobrze funkcjonujący na platformie MetaTrader 5 robot to rzadkość, jednak dla osób chcących tworzyć MetaTrader 5 oprogramowanie czyli dodatki do MetaTrader 5, także istnieje ścieżka rozwoju. Ta jednak związana jest ściśle z nauką programowania w języku MQL 5, czyli języka w którym stworzono Meta Trader 5.

Jego uniwersalność sprawia, że nawet napisane dla MetaTrader wskaźniki działające pod Windowsem, będą równie dobrze działać na instalacjach MetaTrader Linux. Platforma MetaTrader 5 Linux jest bowiem systemem otwartym, co ułatwia jego implementację na różne urządzenia i konwersję na inne języki, stąd wersje MetaTrader 5 Mac, MetaTrader 5 Mobile czy najpopularniejszy MetaTrader 5 Android. Rzadko więc zdarza się, że na danym urządzeniu MetaTrader 5 nie działa.

MetaTrader 5 – Pobieranie i Instalacja

Z pewnością przy wyborze platformy inwestycyjnej, ważną rolę odgrywa prostota instalacji oraz 'pierwszych kroków’. Jeżeli chodzi o platformę MetaTrader opinie w tym temacie są jednomyślnie pochwalne. Trudno bowiem znaleźć równie sprawnie działające narzędzie i to już od momentu kliknięcia w przycisk MetaTrader Download.

Co ważne, przy bogactwie funkcji i możliwych rozszerzeń także odpowiedź na pytanie: czy MetaTrader jest darmowy, jest twierdząca.

Nie ma znaczenia, czy wybierzemy rachunek rzeczywisty czy MetaTrader demo. Różnice między MT4 a MT5 nie występują na tym etapie. Zarówno w starszej wersji, jak i w MetaTrader 5 instalacja jest bardzo intuicyjna.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy nasz broker MT5 ma w swojej ofercie dodatki do MetaTrader 5. Może się bowiem okazać, że niektóre z nich trzeba zainstalować przed instalacją samej platformy, to jednak tyczy się bardzo zaawansowanych narzędzi. Podstawowe MetaTrader 5 dodatki instaluje się zazwyczaj jako nakładki na już funkcjonującą platformę, wyjątkiem jest MetaTrader Web, którego w ogóle się nie instaluje.

U większości brokerów pierwszym krokiem jest rejestracja MetaTrader 5 demo. Po ukończeniu tego procesu zazwyczaj jesteśmy przenoszeni na stronę, gdzie powinniśmy znaleźć przycisk 'MetaTrader 5 pobierz’, 'MT download’ lub 'download MetaTrader 5′.

Po wciśnięciu, rozpocznie się ściąganie pliku instalatora. Po ukończeniu pobierania i uruchomieniu programu, instalator poprowadzi nas przez dalsze kroki tego procesu. Tak naprawdę, wystarczy tu konsekwentnie klikać 'dalej’ lub 'next’.

Po zainstalowaniu platforma uruchomi się automatycznie i poprosi nas o zalogowanie się do już istniejącego rachunku lub o to, aby otworzyć MetaTrader konto demo, które jednak nie przyda nam się, jeżeli broker wymaga wcześniejszej rejestracji przez stronę. Tutaj również porównując MetaTrader 5 vs 4 nie uświadczymy różnic.

MT5 dla Windows, Linux i Mac

MetaTrader 5

Podobnie jak dla systemów Windows, wyglądać będzie instalacja MetaTrader 5 na systemach Linux i Mac. Co jednak istotne mogą tu nie działać niektóre Forex MetaTrader wskaźniki.

Na Linuxie platformę można zainstalować używając aplikacji Wine. Jest to jedna z niezbędnych rzeczy, które należy zainstalować przed uruchomieniem instalatora platformy. Cała instrukcja instalacji Wine i MetaTrader 5 Linux znajduje się tutaj.

Jeżeli chodzi o system Mac, dokładny opis procesu instalacji MetaTrader 5 Mac znajduje się na tej stronie.

MT5 Mobile – Android i iOS

Jeżeli będziemy zainteresowani mobilnymi wersjami MetaTrader 5 mamy do wyboru MetaTrader 5 Android oraz MetaTrader 5 iOS.

Obie aplikacje należy ściągnąć ze sklepu Apple lub Play (Google), klikając na przycisk 'zainstaluj’.

Niestety aplikacje mobilne mają ograniczoną funkcjonalność jeśli chodzi o wskaźniki. Na aplikacjach mobilnych nie uświadczymy także narzędzia do testowania strategii – MetaTrader Simulator. Co ciekawe, można używać jednej MT5 Mobile to obsługi wielu kont od różnych MT5 brokers.

MetaTrader 5 WEB

Jeżeli jednak nie będziemy chcieli przechodzić przez dość krótki i intuicyjny proces instalacji platformy transakcyjnej na PC czy też MetaTrader 5 Mobile, pozostaje nam przeglądarkowa wersja MetaTrader Web.

Tutaj podobnie jak na wersjach mobilnych nie odnajdziemy takich narzędzi, jak symulator strategii, zaś MetaTrader 5 strategie i pozostałe wskaźniki do MT5 nie będą mogły być zainstalowane.

Szczęśliwie, podstawowe i najważniejsze narzędzia takie, jak na przykład MetaTrader 5 Trailing Stops działają na każdej dostępnej wersji.

MetaTrader 5 Konto Demo

Bardzo ważną kwestią dla każdego początkującego tradera jest możliwość nauki oraz testowania swoich strategii na rachunkach demonstracyjnych Forex na MetaTrader 5 (z ang. Forex MetaTrader demo account).

Możliwość dowolnej, niemalże całkowitej konfiguracji platformy sprawia, że dostępne do zastosowania strategie MetaTrader 5 są bardzo zróżnicowane. Dla scalperów szczególnie istotne będą konfigurowalne w MetaTrader 5 skróty klawiszowe, które można przypisać do niemal każdej funkcji dotyczącej zarządzania zleceniami. Jest to szczególnie ważne wśród traderów używających MT5 Forex, z uwagi na wysoką zmienność towarzyszącą temu rynkowi podczas publikacji danych makroekonomicznych.

Demo Forex MT5 w polskiej wersji językowej znajdziesz u brokerów zweryfikowanych przez nas. MetaTrader 5 demo pl pozwoli Ci lepiej zrozumieć znaczenie poszczególnych funkcji platformy. Jeśli chodzi o MetaTrader 5 polska wersja językowa jest dokładniej opracowana niż w poprzedniej wersji. Sprawdź brokerów oferujacych MT5 po polsku.

Wybieram MT5!

Podsumowując, gdy pomyślisz o platformach inwestycyjnych w kontekście handlu na wysoce zmiennych rynkach i porównasz inne dostępne interface’y z MT5, po krótkim czasie konfiguracyjnych zmagań pomyślisz pewnie: MetaTrader co to jest za cud!

To prawda, platforma ta jes bardzo zaawansowana i tym samym oferuje niemalże niograniczone możliwości jeśli chodzi o handel Forex MT5.

Serwery VPS dla platform transakcyjnych

0

Zacznijmy od tego czym jest serwer VPS, czyli Virtual Private Server. Jest to wirtualna maszyna, która jest częścią sprzętowego „node’a” lub tak zwanej chmury (z angielskiego cloud – usługi polegającej na trzymaniu danych na zewnętrznych serwerach i dostępie do nich przez Internet), pełniąca funkcje podobne do serwera fizycznego lub dedykowanego. Krótko mówiąc i nie zagłębiając się w kwestie informatyczne – serwer VPS pozwala na utrzymanie danych poza naszym komputerem, dzięki czemu mamy dostęp do zamieszczonych na nim danych w każdym momencie i z każdego miejsca, a nie jedynie z naszego komputera.

Co wspólnego mają serwery VPS i platformy transakcyjne, na przykład te dające dostęp do rynku Forex? Na pewno słyszałeś o wszelkiego rodzaju automatycznych strategiach inwestycyjnych, ekspertach handlowych (expert adivisor) czy też kroczący stop loss’ach, nazywanych także kroczącymi stopami lub Trailing stop. Żadne z tych rozwiązań, na najpopularniejszych platformach wśród traderów Forex i CFD – MetaTrader, nie działa jeśli wyłączymy nasza platformę transakcyjną – zlecenia nie będą się otwierać ani zamykać, a trailing stop zamieni się w zwykłego stop loss’a. Oczywiście ta sytuacja nie dotyczy jedynie platform MetaTrader, ale skupimy się na nich z uwagi na dużą popularność w Polsce. Pozostaje więc nie wyłączać komputera ani platformy na nim zainstalowanej. Ale czy na pewno?

Matrix

Otóż nie. Można wykupić usługę VPS i nie martwić się o to, że dostawca naszego Internetu odnotuje awarię lub, że nastąpi przerwa w dostawie prądu, co mogłoby przecież spowodować straty z niezamkniętej pozycji lub doprowadzić do zmniejszenia zysku z powodu nieotwarcia pozycji. VPS ma pomóc tego uniknąć i pozbawić nas części zmartwień.

Dlaczego warto korzystać z serwerów VPS podczas tradingu?

Serwery VPS pozwalają na prowadzenie handlu przez całą dobę za pomocą robotów inwestycyjnych, określanych także jako eksperci handlowi. Handel ten może odbywać się nawet w czasie, gdy platforma inwestycyjna tradera jest wyłączona. Serwery VPS dla platform inwestycyjnych umożliwiają także szybki dostęp do własnego konta handlowego z każdego miejsca na świecie, w którym mamy jakikolwiek dostęp do Internetu, bez instalacji oprogramowania – wszystko co jest potrzebne do handlu znajduje się na zdalnym serwerze.

Oprócz tego dzięki VPS możemy handlować z dwóch platform jednocześnie – zdalnej oraz tej, którą posiadamy na swoim komputerze czy smartfonie – handel może więc odbywać się równolegle. Jakość połączenia z Internetem nie ma wpływu na wykonywanie zleceń, ponieważ serwery VPS są stale połączone z szybkim Internetem i bezawaryjnym łączem, często bezpośrednio światłowodem.


ProgramistaProgramista radzi:

Serwery VPS są szczególnie przydatne dla inwestorów wykorzystujących w swoim tradingu strategie automatycznego handlu Exper Advisor. Najbardziej znaną platformą transakcyjną dla systemów algo tradingu jest MetaTrader, ale warte uwagi są też inne platformy handlu. Zarejestruj i sprawdź bezpłatne demo, a szybko wybierzesz najlepszą dla siebie ofertę.


Kiedy warto zainteresować się serwerem VPS?

Chmura

Jeśli handlujesz na instrumentach notowanych całą dobę – przede wszystkim na rynku Forex, korzystasz z automatów lub po prostu nie masz czasu bezustannie śledzić notowań, serwer VPS jest dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Oczywiście nie ma on większego sensu, jeżeli handlujesz bardzo niewielkimi kwotami – rachunek zasilony kilkuset złotymi raczej nie kwalifikuje się do „wrzucenia” go na serwer VPS – będzie to po prostu nieopłacalne i takie rozwiązanie nie ma większego sensu. Jeżeli jednak handlujesz kwotami pięciocyfrowymi lub większymi, VPS może Ci się przydać i co najważniejsze – opłacać. Warto więc wziąć go pod uwagę.

Koszty związane z serwerem VPS

Dla osób zajmujących się tradingiem profesjonalnie, serwer VPS nie będzie zbyt dużym wydatkiem – maksymalnie 20 dolarów miesięcznie, jednak przy poświęceniu odrobiny czasu można znaleźć dużo tańsze rozwiązania. Część brokerów Forex i CFD udostępnia VPS za darmo dla klientów, którzy generują odpowiednio wysoki obrót.

Bez wątpienia brokerzy udostępniający takie rozwiązania „w cenie” podnoszą wartość swojej oferty. Co więcej, oferując duży depozyt masz prawo do negocjacji z brokerem odnośnie otrzymania lepszej oferty – także dostępu do darmowego serwera VPS. Warto również wspomnieć, że użytkownicy platform MetaTrader 4 i MetaTrader 5 bardzo często wybierają usługę VPS udostępnianą przez MetaQuotes (dostawcę platform). Usługa jest dedykowana dal tych platform i warto rozważyć jej użycie.

Virtual Private Server

Automatyczne strategie, kroczące stop loss’y, handel 24 godziny na dobę, brak konieczności martwienia się o szybkość łącza internetowego czy brak dostaw prądu (co w niektórych częściach świata jest to sporym problemem) – są to powody, dla których warto zastanowić się nad zakupem miejsca na serwerze VPS, które pozwoli na zabezpieczenie się przed wieloma nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Zanim jednak zdecydujesz się na zainwestowanie w takie rozwiązanie, koniecznie porównaj oferty dostawców i brokerów oraz sprawdź opinie dotyczące niezawodności ich rozwiązań.

eToro – platforma i sieć social trading

0

Social trading powoli, ale sukcesywnie zdobywa kolejne rynki i kolejnych inwestorów. Choć dla wielu jest to wciąż nowa forma aktywności inwestycyjnej, to liczy ona już dobrych kilka lat. Social trading rozwija się na bazie wyjątkowo szybkiego rozwoju świata nowoczesnych technologii, social mediów (Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat itd.) oraz coraz bardziej rozpowszechniającej się kulturze współdzielenia (AirBnB, Bla Bla Car, rowery miejskie, samochody miejskie i inne). Żyjemy także w czasach rozwijającej się mody na świadczenie sobie usług wzajemnych, wolnej współpracy i liberalizacji, nazywanej przez niektórych „uberyzacją” (słowo pochodzi oczywiście od nazwy Uber, aplikacji łączącej kierowców i klientów, omijającej licencje taksówkarskie).

eToro

Moda ta przeszła także na rynki finansowe, a wynikiem zderzenia się idei współdzielenia i social mediów i sektora inwestycyjnego jest właśnie eToro – flagowy produkt branży social tradingu. Platforma eToro opierająca się na social trading przede wszystkim pozwala na kopiowanie transakcji innych graczy (o szczegółach napiszę w dalszej części artykułu). Kopiowanie transakcji to jednak nie jedyny cel wykorzystywania tego rodzaju platform. Platformy social tradingowe pozwalają dzielić się wiedzą, wynikami i uwagami, a także wszelkiego rodzaju pomysłami inwestycyjnymi z całą społecznością, która dziś już liczy miliony traderów na całym świecie, z różnym doświadczeniem ze wszystkich możliwych rynków.

Znaleźć możemy wiele serwisów, które pozwalają traderom obserwować zachowania innych inwestorów, którzy udostępniają sygnały transakcyjne oraz automatycznie naśladować ich zagrania. Większość tych serwisów jest dodatkowym benefitem wynikającym z założenia rachunku brokerskiego u jakiegoś brokera, albo w ogóle stanowią integralną część jakiejś platformy tradingowej. Większość z nich działa z terenu Cypru, ponieważ dzięki temu może świadczyć usługi na terenie całej Unii Europejskiej, jednocześnie znajdując się pod jurysdykcją wyjątkowo liberalnej Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Cyprus Securities and Exchange Commission – CySEC), której nadzór, powiedzmy sobie szczerze, nie chroni inwestorów. Legalność social tradingu w Polsce budzi wątpliwości, ale tym zajmiemy się nieco później.

eToro
źródło: eToro

Social trading, podobnie do całościowo ujętych rynków finansowych, rodzi wiele szans i wiele zagrożeń. Za pośrednictwem tego rodzaju serwisów inwestować można przede wszystkim na rynku Forex, a także na wszelkiego rodzaju kontraktach CFD – na towary, indeksy, akcje, obligacje, ETF-y i inne. Mowa więc o rynkach bardzo spekulacyjnych, a zatem obarczonych wysokim ryzykiem. Korzystanie z takiego narzędzia musi być bardzo przemyślane, a każda osoba próbująca takiego systemu musi zdawać sobie sprawę, że w żadnym wypadku nie gwarantuje ona ani zysków, ani nawet bezpieczeństwa zainwestowanego kapitału. Stracić można nawet więcej, niż się zainwestowało.

eToro jest prawdopodobnie najpopularniejszą platformą socialtradingową na świecie, dlatego poza jej omówieniem postaram się przedstawić, w jaki sposób działa social trading, jak wygląda kwestia prawna z nim związana, a także pozwolę sobie subiektywnie ocenić, czy warto z niej korzystać, biorąc pod uwagę, zarówno jej zalety, jak i ryzyko jakie wynika z korzystania z eToro. Mam nadzieję, że pomoże Ci to podjąć decyzję, której nie będziesz później żałował, jaka by ona nie była.

Informacje o eToro i eToro Polska

eToro powstało w 2007 roku w Izraelu – zostało założone przez braci Ronena i Yoniego Assia oraz Davida Ringa. Do dziś Yoni Assia jest prezesem zarządu spółki, a pozostałych dwóch założycieli, wraz z Avnerem Stepakiem, również wchodzi dziś w skład zarządu. Platforma eToro zatrudnia 350 osób w oddziałach w Londynie, Moskwie, Szanghaju, Tel Awiwie oraz Limassol. W Polsce usługi tej platformy oferowane są przez spółkę eToro (Europe) Ltd. zarejestrowaną na Cyprze i nadzorowaną przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełdy (CySEC).

eToro nie posiada polskiego oddziału, a na wykazach Komisji Nadzoru Finansowego figuruje w zestawieniu notyfikacji zagranicznych firm inwestycyjnych na terytorium RP bez otwierania oddziału – podmiotów nienadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego – notyfikację taką posiadają firmy inwestycyjne działające w Polsce w oparciu o licencję wydaną przez nadzór innego kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego – między innymi Cypru. Z platformy eToro korzysta 6 milionów użytkowników z ponad 170 krajów. Około 50% inwestorów korzystających z eToro kopiuje transakcje, a kopiowanych jest około 5% transakcji zawieranych przez użytkowników.


Day TraderDay Trader radzi:

Często zdarza się, że wyniki followersów programów social trading nie napawają optymizmem. Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i nauczyć się handlu samodzielnie. Najlepiej zacząć na rynku od demo – na wirtualnych środkach można się wiele nauczyć, bez ryzyka utraty prawdziwych pieniędzy. Już teraz otwórz bezpłatne demo.


Sposób działania eToro

eToro uznawane jest za prawdopodobnie największą na świecie społeczność tradingową. Inwestorzy zawsze mogą znaleźć coś na swoje potrzeby niezależnie od swoich celów inwestycyjnych i stylu inwestowania. A więc eToro jak grac? Użytkownicy mają możliwość obserwowania tradingu innych użytkowników, a także śledzenia zagrań innych traderów, w pełnym tego słowa znaczeniu. Istnieje możliwość kopiowania ruchów innych użytkowników – kiedy śledzony użytkownik zajmuje na przykład długą pozycję na eurodolarze, to na rachunku śledzącego również pojawia się taka pozycja o adekwatnym do wielkości rachunku wolumenie.

Inwestowanie na bazie social tradingu polega na tym, że inwestorzy, którzy posiadają mniejsze doświadczenie mogą naśladować zagrania, w teorii, bardziej doświadczonych traderów i inwestorów. Zwykle decydują się na taki krok w przypadku, gdy widzą, że dany trader osiąga w ostatnim (raczej dłuższym) okresie ponadprzeciętne wyniki. Każda pozycja zajęta przez śledzącego jest wynikiem bezkrytycznego, automatycznego kopiowania inwestycji śledzonego. Oczywiście, zarówno śledzony, jak i śledzący ryzykują jedynie własny kapitał. Osoba, która przekazuje innym swoje sygnały transakcyjne otrzymuje zapłatę za takie sygnały. Co ciekawe, płaci nie osoba śledząca, a serwis eToro, który przekazuje popularnym traderom (czyli takim obserwowanym i kopiowanym przez odpowiednią liczbę graczy) część pozyskanej prowizji od transakcji – to są eToro opłaty.

Traderom opłaca się więc udostępniać swoje sygnały i osiągać zyski – nie tylko dlatego, że zarabiają na własnym rachunku, ale także dlatego, że im lepiej handlują, tym więcej osób śledzi ich zagrania, a tym samym otrzymują za to wyższą premię. Z dwóch powodów – po pierwsze są dodatkowo wynagradzani przez właścicieli socialtradingowych platform, a po drugie mogą rywalizować z innymi inwestorami i pokazać swoją wyższość. Na pewno zastanawiasz się, w co można inwestować za pomocą social tradingu. Otóż, we wszystko, co udostępniają brokerzy – waluty, kontrakty CFD na surowce, akcje, indeksy itd. Najbardziej popularny jest oczywiście rynek Forex, czyli globalny, najpłynniejszy, całodobowy rynek walutowy. Oczywiście aby móc korzystać z „kopiarki” pozycji trzeba posiadać rachunek brokerski w eToro.

[youtube https://youtu.be/cBpbs6ONgXA&rel=0]

eToro a kwestie prawne

Kwestia zgodności z prawem działalności platformy eToro jest sporna. Wszystko zależy od kraju, w którym działa. My zajmiemy się jedynie rynkiem polskim. Cała sprawa rozbija się o kwestię, czy social trading zalicza się do usługi zarządzania kapitałem. Zakładając, że tak właśnie jest, social trading wymagałby posiadania odpowiedniej licencji wydanej przez polską Komisję Papierów Wartościowych, a świadczenie takiej usługi bez licencji grozi karą w wysokości do pięciu milionów złotych. Z drugiej strony w serwisie eToro możemy przeczytać, że „treści dostępne na społecznościowej platformie inwestycyjnej eToro są generowane przez członków jej społeczności i nie zawierają porad ani rekomendacji autorstwa eToro – Your Social Investment Network ani porad lub rekomendacji formułowanych w imieniu eToro – Your Social Investment Network”. W ten sposób eToro wyłącza swoją odpowiedzialność za sygnały swoich użytkowników.

Pytanie, czy usługą zarządzania kapitałem jest dostarczanie swoich sygnałów transakcyjnych do kopiowania przez innych użytkowników. eToro działa w Polsce od kilku miesięcy i, póki co, nie było słychać o przypadku, w którym użytkownik eToro zostałby oskarżony o świadczenie usługi zarządzania kapitałem bez licencji. Działalność ta to balansowanie na krawędzi, które będzie trwać tak długo, jak długo nie zapadnie precedensowy wyrok na korzyść eToro lub na jego niekorzyść. Wydaje się, że sytuacja ta to kolejny przypadek, w którym prawodawstwo nie nadąża za rynkiem – podobnie jak w przypadku Ubera, którego działalność z jednej strony popiera Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a z drugiej strony karze Inspekcja Transportu Drogowego. A regulacji (bądź deregulacji) brakuje. Nie ma jednak wątpliwości, że wobec błyskawicznie rozwijającej się branży FinTech, która zaciera granicę pomiędzy instytucją – dostawcą usług, a użytkownikiem – odbiorcą usług, takich dylematów będzie więcej. W mojej opinii jednak rozwój świata w stronę sharingu, czyli współdzielenia oraz deregulacji jest kierunkiem słusznym. Ważne jest to, aby wszystkie strony zostały rzetelnie poinformowane o warunkach współpracy i ryzykach z tej współpracy wynikających.

eToro opinie i moja własna

W mojej opinii social trading, podobnie jak wszystko co można określić jako „social”, wielką przyszłość ma jeszcze przed sobą, a to, co jest na rynku dzisiaj, to dopiero preludium. eToro to ciekawa alternatywa inwestycyjna, jednak nie jestem przekonany, czy social trading można traktować jako stabilne źródło dochodu. Passa śledzonego tradera może się szybko skończyć – w końcu nie wiemy, kto jest po drugiej stronie i czy jego świetne wyniki nie są jedynie kwestią krócej bądź dłużej trwającego szczęścia. Z całą pewnością eToro nie jest miejscem, w którym warto deponować swoje życiowe oszczędności – w ogóle rynek pozagiełdowy (Forex i nie tylko) nie jest dobrym miejscem dla ważnych oszczędności. Jest to rynek bardzo spekulacyjny i nie należy o tym zapominać, ponieważ można się boleśnie sparzyć.

Należy pamiętać, że inwestując za pośrednictwem „kopiarki” transakcji oddajemy de facto nasze środki w ręce bezimiennego tradera, który nie posiada licencji pozwalającej na pełnoprawne zarządzanie kapitałem, a jedyne co o nim wiemy, to fakt, jakie wyniki osiągał w przeszłości. Każdy jednak doskonale wie, a każdy broker, fundusz inwestycyjny i dom maklerski przypomina na każdym kroku, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie dają żadnej gwarancji zysku na przyszłość. Mimo, że osoba, która „zarządza” naszymi środkami w eToro Polska nie może ich ukraść – środki te pozostają na rachunku inwestycyjnym kopiującego transakcje, to jednak może je przegrać – dobrym sposobem ograniczania tego ryzyka jest ustawienie poziomu straty, przy której nasz rachunek zostanie automatycznie odłączony od sygnałów tradera, który zaczął przynosić nam straty.

Podsumowując – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby social tradingu spróbować, ale trzeba pamiętać o możliwości utraty środków nawet przy rozpoczęciu współpracy z traderami o najlepszej historii inwestycyjnej. Dlatego powtórzę raz jeszcze, na spekulację, czy to osobistą, czy to za pośrednictwem eToro i innych sieci social trading, przeznaczajmy wyłącznie środki, które możemy stracić i które nie są przeznaczone na czarną godzinę, edukację dzieci, spłatę kredytów etc. eToro możesz przetestować tutaj.

Thomson Reuters Eikon

0

Oprogramowanie Thomson Reuters Eikon powstało z myślą o dużych instytucjach finansowych, którym zależy na łatwym dostępie do aktualnych wiadomości rynkowych i danych makroekonomicznych, korelacjach rynkowych oraz na łatwym dokonywaniu transakcji na rynku międzybankowym. Dzięki temu narzędziu, analizowanie rynków finansowych nigdy nie było takie łatwe, ponieważ wraz z dostępem do softu EIKON uzyskujemy dostęp do aktualnych notowań niemal każdego instrumentu na świecie, specjalnych raportów, które nie docierają do szerokiej publiczności oraz poznajemy opinie pozostałych ekspertów.

Twórcy tego bardzo popularnego oprogramowania wychodzili z założenia, że ogrom informacji na rynku może przytłoczyć inwestora oraz instytucje finansowe. Postanowili zebrać sztab eksportów rynku kapitałowego, informatyków i stworzyć narzędzie wspomagające instytucje finansowe oraz prywatnych inwestorów.

Thomson Reuters daje swoim klientom dostęp do oprogramowania, które może być używane przez jednego użytkownika na każdym urządzeniu. Oznacza to, że jedna licencja może być przypisana tylko do jednej osoby. Przy aktywowaniu licencji dostajemy dostęp do programu, w którym znajdziemy szereg funkcji wspomagającym naszą pracę, analizę rynku oraz trading. Zatem przyjrzyjmy się podstawowym funkcjom oferowanym przez Reutersa.

Strona główna oprogramowania Thomson Reuters Eikon

Pierwszą, ważną funkcją oprogramowania jest dostęp do aktualnych informacji. Zanim media oraz szeroka publiczność opublikują ważne wiadomości mogące wpłynąć na rynek kapitałowy, to Reuters już dawno o tym napisał. Wszystkie ważne informacje oraz publikacje w niespełna kilka sekund pojawiają się na platformie EIKON, które następnie wyświetlane są w oknie wiadomości.

Strona główna Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Dodatkowym plusem jest możliwość segregacji wiadomości na segmenty, które nas interesują. Jeżeli jesteśmy traderami rynku walutowego, to możemy otrzymywać tylko wiadomości, które mogą doprowadzić nas do większych zysków w przyszłości. W oknie informacji pojawiają się również nagrania z osobami oddziałującymi na rynek finansowy.

Skaner spółek giełdowych na Thomson Reuters

W sofcie EIKON Thomson Reuters za pomocą jednego kliknięcia możemy przenieść się do analizy poszczególnych indeksów, funduszy inwestycyjnych, lewarowanych, ETF oraz pojedynczych spółek giełdowych. Analiza makroekonomiczna poszczególnych akcji nigdy nie była taka prosta. Wszystkie wskaźniki służące do analizy danej spółki giełdowe są już obliczone.

Każda spółka giełdowa musi publikować swoje sprawozdania finansowe szerokiej grupie inwestorów na własnej stronie internetowej. Gdy mamy do przeanalizowania kilkanaście sprawozdań finansowych jednego dnia staje się to dosyć kłopotliwe. Na samym początku musimy odszukać stronę internetową danego przedsiębiorstwa, następnie wyszukać interesujące nas sprawozdanie. Jednak projektanci Reuters ułatwili to zadanie, dostęp do wszystkich informacji o spółce oraz najnowszych sprawozdań finansowych uzyskamy z poziomu oprogramowania, a co więcej zostanie oznaczone również źródło pochodzenia tych wiadomości.

Informacje o spółkach Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Dodatkową funkcją znacznie ułatwiającą podejmowanie decyzji inwestycyjnych jest dostęp do analiz rynkowych sporządzonych przez ekspertów danej branży. Ponadto Thomson Reuters Eikon zbiera informacje na temat prognoz poszczególnych banków oraz analityków. Tym sposobem uzyskiwana jest średnia, spodziewana cena waloru w przyszłości. Jednak analityk, analitykowi nie równy, dlatego też przy każdej prognozie możemy zobaczyć kto ją sporządził oraz jaka była trafność poprzednich prognoz sporządzonych przez te osoby. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do najlepszych analityków na świecie!

Pomimo dobrze sporządzonej analizy spółka giełdowa może okazać się nie warta naszego kapitału. Jeżeli zainwestujemy w nieodpowiedni sektor, to nawet dobra selekcja akcji nic w tym nie pomoże. Dlatego też, przy analizie spółek dostępne są też Thomson Reuters opinie ekspertów dotyczące przyszłego rozwoju całej branży lub poszczególnych sektorów.

Ostatnią funkcją występującą w skanerze akcji, o jakiej warto wspomnieć jest możliwość szybkiego porównania spółek o tym samym profilu działalności.

Przegląd gospodarki w aplikacji Eikon

Każde państwo na świecie, a w szczególności te najbardziej rozwinięte, każdego dnia publikują setki wskaźników makroekonomicznych, czasem nawet nie wiadomo do czego one służą i na jakiej postawie zostały obliczone. Aplikacja EIKON pozwala na przejrzenie aktualnych wartości wskaźników fundamentalnych wszystkich państw na świecie, ich prognoz oraz historycznych wartości. Jeżeli nie wiemy co oznacza dany wskaźnik, nie ma problemu, wystarczy przepisać jego nazwę w „wyszukiwarce Thomson Reuters” i wszystko stanie się jasne.

Przegląd gospodarki Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Tak samo jak w przypadku analityków, na jeden wskaźnik rynek zareaguje mocniej, na drugi inaczej. Dzięki filtrowi Thomson Reuters możemy posegregować wskaźniki według wpływu na rynek, a także zobaczyć, jak rynek reagował na jego publikacji w przeszłości.

Giełdy danych państw posiadają indeksy giełdowe, które charakteryzują siłę całego rynku. W przypadku Polski jest to WIG 20, w przypadku Stanów Zjednoczonych S&P 500, a w przypadku Iranu? Niestety odpowiedź nie przychodzi tak łatwo. Jednak dzięki zakładce „przegląd gospodarki” ukazują nam się również główne instrumenty finansowe tego kraju, czyli obligacje, indeksy giełdowe oraz surowce energetyczne, który ten kraj produkuje.

Razem z subskrypcją podstawowej wersji oprogramowania otrzymujemy również dostęp do wszystkich instrumentów finansowych jakie kiedykolwiek powstały. Rynek Forex, akcje, obligacje są instrumentami bardzo dobrze znanymi szerokiej publiczności. Dostęp do nich możemy uzyskać poprzez domy maklerskie, natomiast problem pojawia się przy bardziej zaawansowanych instrumentach pochodnych, do których dostęp mają duże instytucje finansowe i w ten sposób uzyskują przewagę nad resztą rynku.

CDS - Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

CDS (swap ryzyka kredytowego) jest instrumentem pochodnym stanowiącym zabezpieczenie w przypadku niewywiązania się ze spłaty dłużnika. Dzięki Thomson Reuters Eikon mamy dostęp do takich instrumentów. Zatem bankructwo Argentyny czy Wenezueli może nam przynieść pokaźne środki finansowe. Dzięki dostępowi do takich instrumentów możemy w lepszy sposób zdywersyfikować swoje aktywa.

Opcje giełdowe przyprawiają o ból głowy niejednego inwestora, a w szczególności ich wycena. Thomson Reuters też o tym nie zapomniał. Uzyskujemy dostęp do różnych modeli matematycznych pomagającym nam określić prawdopodobieństwo realizacji profitu. Dzięki zaawansowanym modelom wyceny możemy określić również przyszłą cenę za 1 rok według rynku opcji, czyli tak naprawdę instytucji finansowych oraz funduszy lewarowanych.

Bonds - Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Do tej pory mogliśmy odnieść wrażenie, że oprogramowanie od Thomsona służy jedynie do analizy makroekonomicznej, jednakże jest to błędne myślenie. Otóż dostajemy dostęp do handlu na rynku międzybankowym. Tym samym sposobem jesteśmy traktowani na równi z największymi bankami świata tj. Citigroup, Bank of America czy brytyjski HSBC!

W jednym terminalu jesteśmy w stanie dokonać setek analiz makroekonomicznych, a zarazem zawrzeć transakcję z bankiem o międzynarodowym zasięgu. Jednak dostęp do takiej technologii ma też swoją cenę, tym zajmiemy się na samym końcu.


ProgramistaProgramista radzi:

Znajomość oprogramowania tradingowego i platform transakcyjnych jest podstawową umiejętnością, którą każdy inwestor XXI wieku musi dobrze opanować. Już teraz zarejestruj bezpłatną platformę tradingową i zapoznaj się z jej funkcjami i możliwościami. Link do rejestracji platformy znajdziesz tutaj.


Korelacje na rynku walutowym – Reuters Eikon

Ekspozycję na rynek walutowy możemy uzyskać poprzez kilka instrumentów. Każdy z nich może oddziaływać z mniejszą, bądź większą siłą na drugi. Dzięki opisywanej platformie Thomson Reuters Eikon dostajemy możliwość zbadania tych zależności. Korelacja pomiędzy różnymi walutami jest szeroko znana inwestorom, dlatego też projektanci dodali narzędzie, która umożliwia w łatwy sposób zobrazowanie oddziaływania poszczególnych instrumentów na inne. Narzędzi to możemy wykorzystać do lepszego zabezpieczenia naszego portfela oraz do arbitrażu pomiędzy tymi instrumentami.

Korelacje na rynku FX
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Surowce

Surowce towarzyszą ludzkości od dawna. Handel nimi w dzisiejszych czasach jest niezwykle łatwy. Jednak gdy chcemy przeanalizować rynek pod kątem fundamentalnym, to może okazać się, że brakuje nam odpowiednich informacji na ten temat. Natomiast software udostępniony przez Thomson Reuters w podstawowej wersji oprogramowania udostępnia nam narzędzie pozwalające na dokładne zbadanie sił kształtujących cenę surowców.

Surowce - Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Znajdziemy tutaj między innymi informację o aktualnym popycie oraz podaży danego surowca, sposób jego transportowania, warunki pogodowe, specjalne raporty dotyczące rynku poszczególnych państw eksportujących surowce. Dowiemy się również ile nowego kapitału wpływa do funduszy typu ETF, które za nowo pozyskane środki jest zobligowany do nabywania fizycznego surowca. Więcej o rynku towarowym i giełdach towarowych przeczytasz tutaj.

Mapa zmienności

Globalizacja rynków finansowych sprawiła, że polscy inwestorzy mogą inwestować w USA, Azji, Rosji, wszędzie gdzie mają ochotę. Długoterminowe inwestycje polegają na odpowiedniej selekcji spółek pod kątem fundamentalnym, natomiast Day traderzy chcący spekulować na rynkach globalnych mają nie lada wyzwanie. Bowiem muszą wyszukać instrumenty finansowe, które charakteryzują się odpowiednimi parametrami wpasowującymi się do stosowanego systemu transakcyjnego. Z pomocą przychodzi oprogramowanie EIKON. Za jego pomocą mogą dokonać globalnej selekcji spółek, wybrać te, które znajdują się w trendzie wzrostowym lub też spadkowym. W taki sposób z kilku milionów spółek program wybierze nam kilkadziesiąt.

Eikon Portfolio
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Jeżeli jesteśmy zainteresowani globalnymi przepływami kapitału, to też znajdziemy coś dla siebie. Możemy uzyskać dostęp do interaktywnej mapy, która zobrazuje nam rynki rosnące oraz spadające. Z cotygodniowych raportów publikowanych przez Thomson Reuters Polska możemy uzyskać informację w jakiej kwocie i z jakiego kraju odpływał kapitał oraz gdzie podążył.

Mapa tankowców - Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Dwie agencje informacyjne podają aktualne położenie tankowców przewożących ropę naftową, jest nią Thomson Reuters oraz Bloomberg. Z pomocą interaktywnej mapy możemy zobaczyć, gdzie znajdują się główne porty przewozowe „czarnego złota”. Podczas dużych spadków cen ropy naftowej oraz jej nadpodaży na morzu, można było zaobserwować coraz większe „korki”, był to sygnał do zajęcia krótkiej pozycji. Więcej o inwestowaniu w ropę naftową przeczytasz artykule: Jak inwestować w ropę naftową?

Dodatek do pakietu Microsoft Office

Ostatnią, aczkolwiek według mojej subiektywnej oceny, jedną z bardziej pożytecznych funkcji EIKONA jest dodatek do programu Microsoft Office. Za pomocą tego dodatku uzyskujemy dostęp do tworzenia wykresów w sposób aż nadto zrozumiały. Ponadto możemy skorzystać z bazy makroekonomicznej Thomson Reuters, zatem uzyskujemy dostęp do wszystkich wskaźników fundamentalnych jakie powstały na świecie. Dzięki temu możemy przeprowadzić dokładną analizę międzyrynkową oraz być lepiej przygotowanym na przyszłość.

Korelacja ropy WTI z CADUSD
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Jeżeli już raz stworzymy naszą analizę, to zawsze będzie aktualna. Dlaczego? Ponieważ dodatek do programu Office uaktualni nasz wykres do nowych wartości wskaźnika. Jeżeli chcemy zrobić prezentację, to otrzymamy to samo. Zatem nie musimy za każdym razem samemu uaktualniać kursów walut, czy też wykresów makroekonomicznych, program zrobi to za nas.

Kilka słów o Thomson Reuters Eikon na zakończenie

Dużą zaletą Eikona jest fakt, że wszystkie analizy możemy wykonać w jednym miejscu. Oprogramowanie to wpisze się w gusta zarówno instytucji finansowej, jak i tradera na rynku globalnym. Następną zaletą jest przejrzystość funkcjonowania platformy, jest bardzo intuicyjna, niestety niektóre funkcje w dalszym ciągu wyglądają jak arkusz Excel.

Jeżeli chodzi o cenę, to jest bardzo zróżnicowana. Dla prywatnego inwestora może okazać się, że koszt zakupu takiej platformy jest wygórowany, natomiast dla instytucji finansowej nie powinien to być żaden problem. Thomson Reuters Poland podzielił swoją platformę na kilka pakietów, z czego najtańszy to 480 euro miesięcznie, najdroższy oscyluje w okolicy 2000 tysięcy euro.

Dużym minusem jest licencja użytkowania. Thomson Reuters zastrzegł prawo publikowania wykresów sporządzonych za pomocą ich oprogramowania. Dostęp mogą uzyskać tylko inni subskrybenci tego software’u.

W mojej ocenie, jeżeli ktoś jest zwolennikiem analizy fundamentalnej, posiada sporą ilość wolnego czasu i środków finansowych na zakup takiego oprogramowania to się nie zawiedzie. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup musisz wiedzieć, że umowę licencyjną należy podpisać minimum na 12 miesięcy!

Platforma transakcyjna NOL3 – Notowania OnLine 3

0

Od powstania giełd papierów wartościowych na świecie, klienci potrzebują dostępu do notowań giełdowych, by móc podejmować swoje decyzje inwestycyjne. Dzięki notowaniom giełdowym, uczestnicy rynku mogą uzyskać automatycznie informacje po jakiej cenie mogą sprzedawać, czy zakupywać określony walor. Dodatkowo uzyskują dostęp do informacji jak przebiega dana sesja giełdowa.

Transformacja z roku 1989 umożliwiła powstanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W ten sposób polscy inwestorzy zyskali możliwość nabywania udziałów w firmach notowanych na parkiecie. Początki giełdy związane były z zawieraniem zleceń za pomocą biura obsługi, albo dzwoniąc bezpośrednio do maklera, co budziło wiele kontrowersji, gdyż telefon był dobrem luksusowym. W związku z powyższym giełda kojarzyła się zwykłym zjadaczom chleba ze światem wielkich pieniędzy, który jest dostępna jedynie dla wybranych, obracających wysokim kapitałem.

Pod koniec XX wieku pojawił się Internet, który całkowicie zrewolucjonizował nasze dotychczasowe życie. Wprawdzie w Polsce minęło jeszcze kilka lat zanim dostęp do sieci stał się rzeczą powszechną, jednakże fakt ten w końcu nastąpił. W związku z powyższym, obecnie nie trzeba kontaktować się z maklerem ani jego pomocnikiem, by dowiedzieć się po ile kwotowane są interesujące nas walory.

W 2006 roku powstała ostateczna wersja aplikacji firmy Comarch – Notowania OnLine 3 (NOL3), która ma na celu prezentowanie bieżące notowania giełdowe z warszawskiego parkietu. Od tego czasu aplikacja stale była udoskonalana, po to by móc zapewnić inwestorom holistyczne narzędzie do analizowania sytuacji giełdowej. Pomimo prostego i intuicyjnego interfejsu, program ten jest doskonale przystosowany do systemu UTP, który został wprowadzony na GPW w kwietniu 2013 roku.

Notowania OnLine 3

Funkcje Platformy Notowania OnLine 3

Platforma NOL3 daje swoim użytkownikom możliwość zapoznania się aktualnymi zleceniami kupna oraz sprzedaży, co pozwala im zorientować się, ile mogliby uzyskać złotych za sprzedanie posiadanych przez siebie akcji, zaś w przypadku zakupu ile by ich to kosztowało.

Jeżeli chodzi o dostęp do głębokości rynku, to zdecydowana większość domów maklerskich udostępnia darmowo informacje o najlepszej ofercie kupna i sprzedaży, wraz z wolumenem. W przypadku zapotrzebowania na większy dostęp do informacji, inwestor może nabyć pakiet w swoim domu maklerskim, który upoważni go do widoku większej ilości zleceń z arkusza. Ewentualnie inwestor może być zwolniony z opłaty za dostęp do głębokości arkusza zleceń, przy określonym obrocie, który regularnie generuje na swoim rachunku.

Inwestor posiada możliwość całkowitej modyfikacji zakładki z kwotowaniami. Może zarówno korzystać ze standardowych ustawień, które dzielą walory na przynależność do poszczególnych grup indeksów, jak również tworzyć własne zakładki z wybranymi przez siebie instrumentami. Zarówno liczba wybranych walorów jest do ustalenia przez tradera, jak również liczba zakładek jest całkowicie w jego gestii. Dlatego też inwestor może dowolnie powiększać liczbę zakładek o wartość obrotu, czy Teoretyczny Kurs Otwarcia (TKO), jak również może ustawić jedynie cenę kupna czy sprzedaży, jeżeli tylko takie ma życzenie.

Notowania OnLine 3 Notowania

Jak każda platforma inwestycyjna, tak też NOL3 trader posiada możliwość analizowania wykresu cenowego wybranego przez siebie waloru. Wykres ten może dowolnie modyfikować, jednocześnie analizując go za pomocą narzędzi do analizy trendu, takich jak np. linia trendu, linia wsparcia/oporu. Inwestor ma do dyspozycji nie tylko wykres świecowy czy liniowy, ale również słupkowy oraz kagi. Wykres kagi jest japońskim wykresem, który niezwykle rzadko się spotyka jako wbudowany wykres na platformie. Fakt ten wynika z małego rozpropagowania tej japońskiej techniki analizowania wykresu wśród traderów spoza Kraju Kwitnącej Wiśni.

Oczywiście dowolnie wybrany wykres, łącznie z ustawieniami możemy zapisać jako szablon. Jest to przydatne narzędzie jeżeli mamy swój ulubiony interwał wraz z określonymi parametrami wskaźników. Liczba wskaźników na platformie może zostawiać co nie co do życzenia, jednakże znajdziemy najpopularniejsze narzędzia takie jak ADX, czy Stochastic, RSI, albo MACD. Tak więc analiza z wykorzystaniem wskaźników jest całkowicie wykonalna z wykorzystaniem NOL3.

Notowania OnLine 3 Wykres

Dzięki aplikacji Notowania On Line 3 posiadamy możliwość uzyskania informacji po ile możemy kupić/sprzedać dany papier. Zlecenia można składać zarówno wybierając nowe zlecenie, jak również z poziomu arkusza zleceń. Na platformie mamy dostępne kilka rodzajów zleceń.

Poza standardowymi zleceniami typu zlecenie z limitem, zlecenie po cenie rynkowej, czy zlecenie z limitem aktywacji (zlecenie STOP), w systemie UTP doszło zlecenie PEG, które jest zleceniem z kroczącym limitem realizacji. Oznacza to, że w przypadku zlecenia kupna cena będzie się aktywowała na coraz wyższe poziomy, aż do ceny zdeklarowanej przez klienta. W przypadku zlecenia sprzedaży sytuacja wygląda analogicznie. Zlecenie realizuje się po coraz niższych cenach, aż do zadeklarowanej przez tradera wartości. Idea tego rodzaju zlecenia polega na tym, że inwestor chce zrealizować zlecenie po jak najlepszej cenie (najniższej w przypadku kupna; najwyższej w przypadku sprzedaży), jednakże nie chce być przelicytowany przez innych uczestników obrotu giełdowego, dlatego ustawia zlecenie z kroczącym limitem. Oczywiście zawsze istnieje granica, przy której uczestnik uznaje, że cena jest nieatrakcyjna dla kupna, czy też sprzedaży, dlatego ustalając zlecenie PEG automatycznie ustala granicę aktualizowania się limitu zlecenia.

Notowania OnLine 3 Informacje

Wiedza to potęga – głosi słynne powiedzenie, dlatego też twórcy oprogramowania NOL stworzyli zakładkę wiadomości, na której znajdziemy wszystkie informacje związane z rynkiem kapitałowym. Źródłem informacji jest Polska Agencja Prasowa (PAP). W zakładce wiadomości znajdziemy informacje zarówno z rynku kapitałowego, jak również towarowego. Uzyskamy najświeższe informacje dotyczące wydarzeń makroekonomicznych, jak również spółek, które znajdują się w stworzonym przez nas portfelu inwestycyjnym. Trader posiada możliwość umieszczenia wybranej przez siebie spółki w kategorii obserwowane, przez co może na bieżąco śledzić wydarzenia z nią związane.

Nie jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na rynek akcyjny, ponieważ informacje często dotyczą rynku walutowego, jak również wyceny funduszy TFI. W razie potrzeby, inwestor może odnaleźć archiwalne wiadomości z PAP, celem dokładnego przeanalizowania siły informacji na wycenę instrumentu. Informacje można odnaleźć zarówno w sekcji archiwum, jak również przeglądając wykres danego waloru. Inwestorzy korzystający z analizy fundamentalnej, mogą ją dzięki temu łączyć z analizą wykresów, ponieważ reakcję inwestorów odzwierciedla zachowanie instrumentu na wykresie.

Notowania OnLine 3 Statystyka

O ile łatwo jest analizować daną spółkę w momencie gdy wiemy czego się po niej spodziewać, to w przypadku, w którym nie wiemy jaki papier wymaga naszej atencji, warto wziąć pod uwagę dostępne statystyki. Dzięki nim wiemy, która spółka zyskuje najwięcej w dniu dzisiejszym, która cieszy się największym obrotem, a którą można określić wielkim przegranym danej sesji. Dodatkowo można wybrać, czy interesuje nas rynek główny warszawskiego parkiet, czy może alternatywny system obrotu jakim jest NewConnect. Dzięki temu łatwiej jest wybrać inwestorom indywidualnym spółkę, którą następnie będą śledzić, zgodnie z przyjętą metodologią.


ProgramistaProgramista radzi:

Notowania OnLine 3 to podstawowe narzędzie inwestorów GPW, jednak możliwości analityczne tego oprogramowania są niezwykle ograniczone. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawdziwa platforma tradinowa XXI wieku, zarejestruj bezpłatne demo. Uważaj – po tym doświadczeniu możesz już nie chcieć wrócić do NOLa!


Kto oferuje NOL3?

Aplikacja NOL firmy Comarch jest oferowany przez zdecydowaną większość domów maklerskich w Polsce, jako najprostsza aplikacja do notowań giełdowych. Możemy znaleźć ją w takich domach i biurach maklerskich jak np. Alior Bank, Raiffeisen Polbank, BOSSA. Dodatkowo znajdziemy również informacje odnośnie procesu instalacji. W samej aplikacji NOL3 znajdziemy zakładkę Pomoc, która przybliży nam odpowiedź na najbardziej nurtujące nas pytania dotyczące obsługi tego narzędzia.

Dla kogo Notowania OnLine 3?

Aplikacja jest stworzona z myślą o klientach detalicznych, którzy mogą za pomocą tego narzędzia dokonywać analizy technicznej na wybranych instrumentach, które są notowane na warszawskiej giełdzie. Przejrzystość tej platformy, jak również możliwość dowolnej modyfikacji ustawień, czy też ustalania własnych alarmów, czyni tą platformę bardzo dobrym narzędziem do handlu na rynku.

Na platformie posiadamy również wbudowane linki do stron, na których znajdziemy opis działalności konkretnej spółki oraz wiele ciekawostek na jej temat. Wiele firm maklerskich udostępnia odrębne serwisy, na których możemy uzyskać informacje niezbędne do przeprowadzenia analizy finansowej spółki, co jest niezbędne przy długoterminowych strategiach akcyjnych. Dodatkowe funkcje w postaci monitora rynku, na którym znajdziemy informacje odnośnie ostatnich transakcji na rynku, pozwalają na obserwowanie rynku pod kątem najmniejszych zmian rynkowych. Oznacza to bowiem, że korzystając z narzędzia NOL3 jesteśmy w stanie realizować swoje transakcje, handlując nawet w krótkich interwałach czasowych.

Notowania OnLine 3

Z platformą Notowania OnLine 3 styczność mieli niemalże wszyscy inwestorzy, którzy rozpoczynali swoją przygodę z inwestowaniem od GPW w Warszawie. Jest to narzędzie, które w bardzo prosty sposób można opanować, gdyż interfejs jest bardzo przyjazny nawet dla osób, które nie miały wcześniej nic do czynienia z platformami giełdowymi. Rozpoczęcie przygody od NOL pozwala inwestorom na poznanie podstawowych funkcji, z jakimi możemy się spotkać na każdej innej platformie transakcyjnej.

Aplikacja NOL3 nie należy do bardzo zaawansowanych narzędzi, dlatego też warto pamiętać o tym, że osoby szukające bardziej zawiłych funkcji mogą czuć się lekko rozczarowane. Natomiast osoby, które handlują na polskim rynku akcyjnym w średnim, czy długim terminie mogą być całkowicie zadowolone z wyboru platformy NOL3, ponieważ spełnia ona wymogi pod kątem dostępu do informacji, jak również podstawowych funkcji do analizowania wykresów.

Platforma transakcyjna SIRIX Trader

0

Dziś przyszedł czas na kolejną platformę transakcyjną dla traderów walutowych. Jest to jednak platforma nieco mniej popularna i znana, szczególnie wśród polskich inwestorów, ponieważ nie jest ona oferowana przez najbardziej znanych brokerów funkcjonujących na polskim rynku. Mowa mianowicie o platformie SIRIX, którą dostarcza Leverate.

Platforma SIRIX to dość nowoczesna platforma handlowa, dostępna w trzech wersjach – webowej, na smartfony oraz na tablety. Nie ma wydania platformy SIRIX w wersji do pobrania na komputery. Jest to jeden z jej minusów, ponieważ, przynajmniej w mojej prywatnej opinii wynikającej z doświadczeń z korzystania z wielu platform transakcyjnych, platformy webowe są mniej stabilne od platform w formie aplikacji komputerowych. Niemniej jednak da się ich używać, a przy odpowiedniej przeglądarce i odpowiednim komputerze wszystko powinno funkcjonować jak należy. Tak więc, z platformy SIRIX możemy korzystać za pośrednictwem dowolnego komputera z przeglądarką internetową, a także na iPhone’ach i smartfonach z Androidem. Platformę oferuje bardzo wielu zagranicznych brokerów Forex – na Google Play znajdziemy ją w wersjach dostarczonych m.in. przez następujących brokerów: Forex Broker Inc., Trade.com, NessFX, Ettemad Financial Services, GXMarkets, OTMFX, AiTrade, PFXBank, NevadaFX, Directbroker.de, Dragon Options, Brightwin, PlusECN, SFAM-FX, RoyalMarkets, CFGTrade, LigFX, ADVInvest, XBulls, Precise Forex, PTFXChange, iBast Trade, Pips Trade, Vincicm Capital Markets, Estock, TrustFXM, FairPrice – Broker, Zurich Prime, Funds Grow, TraderXM, ContinentalFX, Trades Broker, Tadawul4x, GravitasFX, 5Markets, CMTrading, FXPromade, CityHedge, CMSTrader, LegacyFX, SynergyFX, VitaFX, MarketsFX, ActivMarkets, AthinaFX, QFXMarkets, a także dobrze znany w Polsce GKFX oraz jeden z największych brokerów na świecie – amerykański FXCM. Jak widać, wbrew pozorom, za granicą SIRIX jest platformą szeroko dostępną.

Platforma SIRIX umożliwia szybki i bardzo prosty dostęp do rynków finansowych całego świata. Oczywiście to, jakie instrumenty na niej znajdziemy zależy od oferty brokera, z którego usług będziemy korzystać. Jedną z największych zalet platformy (poza tym, że można korzystać z niej bez instalacji, jednak brak możliwości wyboru uważam z kolei za wadę) jest jej wielojęzyczność – platforma SIRIX dostępna jest także w języku polskim.

Najważniejsze funkcje platformy SIRIX Trader

Najważniejsze funkcje platformy SIRIX to po pierwsze inwestowanie za pomocą jednego kliknięcia – rzecz nieoceniona na ultra szybkim i bardzo zmiennym rynku walutowym, na którym liczy się każda sekunda. Brak funkcji one click trading na platformie transakcyjnej wyklucza wszelkiego rodzaju scalping, dlatego w nowych platformach transakcyjnych stała się ona standardem. Drugą bardzo ważną kwestią jest środowisko transakcyjne. Środowisku transakcyjne doskonałe dla początkujących inwestorów – proste, przyjazne, intuicyjne, łatwe do „ogarnięcia” mówiąc kolokwialnie. Intuicyjne, łatwe do dostosowania wykresy, podstawowe narzędzia analizy technicznej, w tym najpopularniejsze wskaźniki i oscylatory to bez wątpienia duże zalety dla początkującego inwestora, który jeszcze nie przyzwyczaił się do korzystania z wszelkiego rodzaju narzędzi inwestycyjnych. Trzecia kwestia to wspomniana wcześniej dostępność platformy – możliwość korzystania w każdym miejscu na świecie, w którym mamy dostęp do Internetu oraz smartfona z Androidem, iPhona, tabletu lub komputera z przeglądarką internetową.

Platforma SIRIX
źródło: sirixtrader.com

Social Trading na platformie SIRIX

Najważniejszą przewagą platformy SIRIX Trader wobec innych platform transakcyjnych jest bezpośredni dostęp do funkcji social tradingu z poziomu platformy. Na rynku dostępnych jest wiele serwisów, które dają dostęp do „decyzji innych inwestorów”, którzy udostępniają swoje sygnały transakcyjne oraz pozwalają na ich naśladowanie. Serwisy takie są bez wątpienia dodatkowym atutem, przemawiającym za założeniem rachunku brokerskiego w firmie inwestycyjnej udostępniającej social trading. SIRIX poszedł jednak krok dalej i udostępnił social trading dla wszystkich posiadaczy platformy, a nie dla klientów poszczególnych brokerów, co znacznie zwiększa zasięg usługi i pozwala na lepsze dostosowanie social tradingowych strategii. Warto pamiętać, że choć social trading na rynku nie jest od dziś, a od dobrych kilku lat, to na rynkach finansowych wciąż jest rozwiązaniem bardzo innowacyjnym, wyprzedzającym swoje czasy.

Korzystając z social tradingu (czy to poprzez platformę SIRIX, czy jakkolwiek inaczej) należy pamiętać, że dobre wyniki inwestorów z przeszłości nie gwarantują niestety tak samo dobrych, ani w ogóle dobrych wyników w przyszłości. Innymi słowy, korzystanie z sygnałów transakcyjnych innych, według statystyk dobrych traderów, nie gwarantuje wzrostu stanu rachunku inwestycyjnego. Dlatego właśnie do rozwiązań takich jak social trading należy podchodzić z dystansem, z dużą rozwagą i realizmem, a także na bieżąco monitorować poczynania traderów, do których się „podłączyliśmy”. Warto również nie zapominać o swoim rachunku i kontrolować jak zmienia się wartość portfela inwestycyjnego, a także jak duże ryzyko podejmuje trader, którego śledzimy i czy nie jest ono zbyt wysokie.

Dla kogo platforma SIRIX Trader?

Platforma SIRIX Trader jest bardzo dobrym narzędziem inwestycyjnym dla wszystkich tych, którzy właśnie zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Przemawia za tym kilka argumentów. Po pierwsze łatwość korzystania. Interfejs platformy jest bardzo przejrzysty, łatwy do zapamiętania, wyjątkowo intuicyjny. Po drugie platforma udostępnia podstawowe funkcje pozwalające zastosować analizę techniczną, w tym kilkanaście podstawowych wskaźników i oscylatorów analizy technicznej. Niewielki ich wybór pozwoli skupić się inwestorowi na podstawowych narzędziach dla początkujących i nie zrobi mu mętliku w głowie. Trzecią zaletą jest łatwość składania zleceń, zarówno natychmiastowych (za pomocą jednego kliknięcia, czyli one – click trading) jak i zleceń oczekujących. Po czwarte z poziomu platformy, SIRIX oferuje dostęp do wszystkich funkcji social tradingu, co w przypadku początkujących inwestorów jest nieocenioną zaletą.

Prawdą jest jednak, że doświadczeni inwestorzy raczej z platformy SIRIX zadowoleni nie będą i po zdobyciu odpowiednich umiejętności z pewnością „przesiądą się” na inne narzędzie do tradingu. Można powiedzieć, że do zaawansowanej analizy technicznej platforma SIRIX jest za „ciasna”, za prosta i to nie tylko w porównaniu do zaawanasowanych platform znanych z filmów o nowojorskiej giełdzie, ale choćby do tak banalnej platformy, jaką jest MetaTrader 4 (o której więcej możesz przeczytać tutaj). Meta Trader 4 umożliwia zaawansowaną modyfikację wskaźników i oscylatorów, pozwala na tworzenie nowych narzędzi w języku MQL lub na znalezienie takich narzędzi na jednym z dziesiątków forum Forex i następnie ich dołączenie do platformy – MetaTrader 4 pozwala na trading „szyty na miarę”. Tego właśnie brakuje w platformie SIRIX, dlatego sprawdzi się ona tylko w rękach inwestorów będących na początku tradingowej ścieżki. Dobrze, że taka platforma pojawiła się na rynku. Im większy inwestorzy mają wybór, tym lepiej. Nie ma nic gorszego niż męczenie się z platformą wtedy, gdy chcemy walczyć z rynkiem.

Skaner rynku giełdowego MadScan

0

Ciekawym filtrem, na którym dziś się skupimy będzie skaner amerykańskich akcji o nazwie MadScan. Z racji wielkości rynku akcyjnego w Stanach Zjednoczonych, filtry cieszą się ogromną popularnością wśród traderów za wielką wodą. Zaczynają one także zyskiwać uznanie wśród polskiej grupy inwestorów jako doskonałe narzędzie do rozpoznania interesujących okazji inwestycyjnych. MadScan pomaga traderom ujarzmić takie rynki jak NYSE, NASDAQ, AMEX. Na amerykańskiej giełdzie, gdzie notowanych jest ponad 10 000 walorów nie sposób wyszukać ciekawego papieru bez poświęcenia wielu godzin na wnikliwa analizę. Przy manualnym wyszukiwaniu okazji może się okazać, że doba jest za krótka. Dlatego też skaner filtrujący rynek w czasie rzeczywistym jest niezbędny wszystkim tym, którzy trading traktują jak swój biznes, nie zaś chwilowe hobby.

Każdy trader indywidualnie podchodzi do tematu spekulacji, dlatego tak ważne jest żeby móc dopasować pod siebie wszystkie oczekiwania co do wybranego skanera. Skaner filtrujący według określonego schematu, może nie być dobrym rozwiązaniem dla wszystkich uczestników rynku. Możliwość dopasowania wytycznych pod swoją strategię inwestowania jest niezbędne, by handlować zgodnie z przyjętymi parametrami oraz wytycznymi strategii.

Najważniejsze funkcje MadScan

MadScan używa algorytmu do identyfikowania określonych przez system sygnałów tradingowych. Trader sam definiuje, na których sygnałach mu najbardziej zależy. Do dyspozycji ma całe spektrum narzędzi, które nie tylko skupiają się na samej cenie ale również biorą pod uwagę różne inne czynniki techniczne. Technologia MadScan sprawdza się na dowolnie wybranym interwale, zaś sygnały pojawiają się w ciągu 40 milisekund od wystąpienia setupu, co powoduje niezwykle szybką reakcję na zmieniające się warunki rynkowe. Poniżej znajduje się opis głównych filtrów, które generują sygnały dla obserwujących rynek traderów.

High Or low

High Or low jest filtrem, które pozwala generować sygnały tradingowe oparte o cenę maksymalną i minimalną z danego okresu czasu. Trader dokładnie określa, który interwał czasowy jest dla niego najbardziej istotny, dzięki czemu otrzymuje jedynie te informacje, które są niezbędne dla prawidłowego zajęcia pozycji zgodnie z wytycznymi jego strategii. Dla przykładu jeżeli trader realizuje scenariusz swojej strategii na wybicie z danego obszaru konsolidacji, wówczas będzie zainteresowany jedynie sygnałami, które potwierdzą wybicie z danego obszaru zmienności. Jeśli zaobserwował trwającą ostatnie 3 dni konsolidację, to wówczas najbardziej go zainteresuje wygenerowanie nowego maksimum/minimum z ostatnich 3 dni. Dla odmiany, w strategii daytradingowej spekulant może być zainteresowany zajęciem pozycji po przebiciu maksimum/minimum z danego dnia, dlatego ten filtr pozwala na dowolne ustalenia jakiego okresu ma dotyczyć (dzień, tydzień, 5 minut) ale również można zdefiniować na ile silne ma być wybicie. Siłę wybicia można wyrazić zarówno w procentach, jak i w dolarach.

Open or close

Poniższy filtr skupia się głównie na cenach zamknięcia i otwarcia danej świecy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które świadome są, że często dochodzi do wybicia np. wczorajszego maksimum, jednakże ruch ten nie jest kontynuowany. To powoduje sytuacje, w której trader zajmuje pozycję, natomiast ponosi stratę ponieważ sygnał został wygenerowany przez tzw. „szum rynkowy”. Dlatego właśnie wielu inwestorów bierze pod uwagę nie tylko samą cenę na wykresie, lecz także cenę zamknięcia świecy. Dlatego też filtr „open or close related signals” na MadScan jest doskonałym uzupełnieniem dla filtru, który informuje o przebiciu poziomów skrajnych w danym interwale czasowym.

Candle pattern

We wcześniejszym akapicie został poruszony wątek istoty otwarcia oraz zamknięcia świecy. Ten element handlu pozwala nam zredukować całe zamieszanie rynkowe powstałe w wyniku np. plotki, czy jakiś pogłosek. Dzięki zamknięciu świecy możemy zauważyć czy faktycznie podaż zdominowała popyt, czy może vice versa. W przypadku silnego ruchu, w którymkolwiek kierunku, możemy się domyślać, że było to chwilowe zawirowanie rynkowe, jeżeli wartość waloru powróciła do wcześniejszej ceny. Jest to jeden z powodów, który powoduje, że kształt zamkniętej świecy, jej wysokość oraz stosunek cienia do korpusu jest odbierany przez inwestorów jako informacja potwierdzająca, bądź negująca określony trend. Dzięki narzędziu do filtrowania formacji świecowych trader ma możliwość handlowania bez zbędnego weryfikowania świec. Wszystkie informacje otrzymuje momentalnie po utworzeniu się danej formacji. Dodatkowo trader otrzymuje informacje w zdefiniowanym przez niego interwale czasowym, co powinno zadowolić przedstawicieli wszystkich typów traderów – od scalperów po graczy pozycyjnych.

Technical

Wraz z rozwojem analizy technicznej, traderzy mieli okazję poznać wiele różnych oscylatorów oraz wskaźników, które pomagają określić trend, jak również wygenerować sygnał otwarcia oraz zamknięcia pozycji. MadScan poza omówionymi wcześniej sygnałami, które można odnaleźć w klasycznej analizie wykresów, posiada również wbudowany filtr, który informuje nas o dogodnych okazjach inwestycyjnych na podstawie popularnych oscylatorów. Znane wszystkim adeptom analizy technicznej RSI, czy Stochastic (o którym więcej informacji znajdziesz tutaj) wraz ze swoimi sygnałami do zajęcia pozycji nie przejdą obojętnie obok filtra MadScan. Wydawać by się mogło, że jest to narzędzie, które na pierwszy rzut oka nie powinno budzić zachwytu wśród współczesnych traderów. Koniec końców, żyjemy w dobie, w której platformy transakcyjne, wraz z dziesiątkami różnych wskaźników i oscylatorów, są dostępne wszystkim, którzy zdecydują się założyć rachunek inwestycyjny. Podstawowe oscylatory, znajdziemy nawet na platformach obsługujących rachunki demonstracyjnym. Jednakże w momencie, w którym spekulant zda sobie w pełni sprawę z tego, iż filtr techniczny MadScan skanuje w czasie rzeczywistym ponad 10 000 spółek na amerykańskim rynku to zrozumie jak szybką analizę może przeprowadzić. Fakt, że inwestorzy mogą uzyskiwać sygnały wynikające z np. przecięcia się Stochastic w strefie przewartościowania/niedowartościowania na wykresie minutowym, czyni MadScan niezbędnym narzędziem dla tych, którzy zaliczą samych siebie do grupy stock traders scalpers. W przypadku braku tego narzędzia, krótkoterminowy spekulant na rynku akcji, byłby w stanie śledzić raptem kilka instrumentów w jednym czasie. MadScan filtruje w czasie rzeczywistym cały rynek co daje bezprecedensową przewagę.

MadScan posiada również inne narzędzia, które pozwalają na dogłębną analizę rynku. Dzięki temu rozwiązaniu trader może również zdefiniować dodatkowe wytyczne takie jak np. określenie czy walor znajduje się w konsolidacji, czy wolumen przybiera ponadprzeciętne wartości (zarówno wysokie jak i niskie), czy też szczegółowe określenie ile zmiennych musi zostać spełnionych, by sygnał został wygenerowany. Dla przykładu, nowe minimum dzienne musi być wygenerowany minimum trzy, czy nawet pięć razy, by zostało ono uznane za istotny sygnał. W ten sposób w zależności od zaawansowania swojej strategii, trader może generować dowolne sygnały, oparte na różnych parametrach. Sekcja z wiadomościami pozwoli być na bieżąco z informacjami ze spółek, które generują sygnały transakcyjne. Jako, że na ciągle zmieniającym się rynku nie warto zanadto rozpamiętywać przeszłości, traderzy wykorzystujący skaner amerykańskich spółek MadScan, mogą ustalić by otrzymywać jedynie informację z ostatniej chwili (np. ostatnie 10 min) celem jak najlepszego poinformowania o stanie faktycznym spółki.


ProgramistaProgramista radzi:

Skaner rynku Madscan jest doskonałym narzędziem filtrowania sygnałów na dużych giełdach papierów wartościowych. Przed zakupem tego oprogramowania, zarejestruj bezpłatny rachunek demo i sprawdź, czy inwestowanie na globalnych rynkach jest dla Ciebie.


Dostępne pakiety MadScan

Madscan posiada kilka dostępnych wariantów korzystania z tego narzędzia. Podstawowym pakietem jest MadScan Standard, czyli wersja podstawowa, która pozwala na filtrowanie rynku w czasie rzeczywistym za pomocą dostępnych narzędzi MadScan. Posiadając dostęp do takich rynków jak NYSE, NASDAQ, AMEX trader jest na bieżąco z najważniejszymi sygnałami w oparciu o wykres cenowy. Koszt takiego przedsięwzięcia wynosi $74,99 miesięcznie.

Traderzy zaawansowani, pragnący nie tylko otrzymywać określone sygnały, ale także chcący posiadać szybki dostęp do informacji bezpośrednio z rynku, jak również dostęp do bardziej rozbudowanych narzędzi tradingowych, będą zachwyceni pakietem MadScan Elite. Pakiet ten pozwala traderom na dowolną modyfikację ustawień standardowych poszczególnych filtrów, przez co analiza rynku staje się ultra spersonalizowana pod kątem dobranej strategii tradingowej. Jednoczesny dostęp do analiz rynkowych oraz rekomendacji stanowi przydatne narzędzie dla instytucji, jak również spekulantów, których głównym zajęciem zarobkowym jest trading. Osoby posiadające ten pakiet mogą również liczyć na specjalne zniżki u partnerów MadScan, takich jak Fly on the Wall, czy Benzinga, które zajmują się informowaniem na bieżąco swoich subskrybentów w takich kwestiach, jak wydarzenia bieżące, czy pomysły na transakcje. Koszt MadScan Elite wynosi $174,99 za miesiąc.

MadScan

Czy warto zdecydować się na zakup MadScan?

Do tej pory poznaliśmy, w jaki sposób można wykorzystać narzędzie MadScan do powiększania zasobności swojego portfela. Teraz przyszedł czas na obiektywne spojrzenie czy warto rozważyć abonament w MadScan. Warto przywołać kontrargumenty celem klarownej oceny na ile narzędzie może być przydatne dla indywidualnego tradera. Jest to usługa płatna, która w żadnym przypadku nie zwróci się osobom, które są na rynku z przysłowiowego doskoku. W żadnym wypadku nie ma nic złego w zajmowaniu transakcji raz na miesiąc, kwartał, czy nawet rok. Oczywiście w sytuacji, w której tak rzadkie transakcje są wynikiem przyjętej strategii wraz z częstotliwością pojawiającego się setupu. W momencie, w którym sporadyczny trading jest wynikiem hobby, pojawiającym się i znikającym na kilka miesięcy, ciężko jest mówić o profesjonalnym tradingu. Jeśli handel na rynkach to nasza odskocznia od codziennego życia, to nie ma najmniejszego sensu byśmy dodatkowo wydawali pieniądze na skanery rynku. W momencie, w którym nasza strategia dotyczy jednego instrumentu, który obserwujemy przez cały czas, też możemy nie być w pełni zadowoleni z zainwestowanych pieniędzy w MadScan.

Natomiast, jeżeli nasz trading na rynku amerykańskich papierów wartościowych polega na handlu na wielu instrumentach, według jasno sprecyzowanych parametrów wejścia oraz wyjścia z pozycji, wówczas MadScan jest już godny rozważenia. MadScan pomoże nam przefiltrować rynek w kilka milisekund, dzięki czemu będziemy wiedzieli czy pojawia się okazja do zajęcia pozycji, czy też nie. Skaner wzbogacony o informację ze świata finansów, w tym z konkretnej spółki, na której pojawia się sygnał zajęcia pozycji, pozwala na uzyskanie całościowego poglądu na bieżącą sytuację, przez co prawdopodobieństwo sukcesu się zwiększa. Dlatego, jeżeli Twój trading ma być profesjonalnym handlem na US stocks, wówczas niezbędne jest posiadanie skanera, który przefiltruje wszystkie spółki znajdując tą, która spełnia Twoje wymogi co do zajęcia pozycji. Takie osoby zaoszczędzą masę pieniędzy i czasu inwestując w skaner filtrujący rynek – MadScan.

Przetestuj MadScan w wersji bezpłatnej przez 14 dni.

Platforma transakcyjna Next Generation

0

Dziś zajmiemy się kolejną ciekawą platformą transakcyjną, która od niedawna jest dostępna również w Polsce. Platforma Next Generation jest platformą webową stworzoną z myślą o klientach firmy CMC Markets. Zapewnia dostęp do ponad 10 000 światowych instrumentów, w tym do CFD na indeksy, towary, surowce, pary walutowe oraz akcje.

Najważniejsze funkcje platformy Next Generation

Platforma webowa nie potrzebuje zainstalowania jakiejkolwiek aplikacji na komputerze, wymaga jedynie dostępu do przeglądarki w celu zalogowania się do konta. Dodatkowo Next Generation zawiera aplikację mobilną, która jest w pełni kompatybilna z systemem iOS oraz Android. Platforma zapewnia dostęp do 80 wskaźników analizy technicznej i narzędzi do oznaczania istotnych poziomów na wykresie.

Skaner Formacji

To co może wzbudzić wielkie zainteresowanie traderów to fakt, że Next Generation posiada wmontowany skaner formacji linowych oraz świecowych. Narzędzie to można ustawić w taki sposób by automatycznie informowało tradera o pojawiających się okazjach inwestycyjnych na podstawie danego setupu. Spekulant może filtrować określone sygnały, skupiając się na klinach, trójkątach, czy formacjach RGR. Może również wykorzystać narzędzie w celu informowania go o jakichkolwiek sygnałach, które się pojawiły na wykresie cenowym. Wraz z zestawem narzędzi analitycznych, trader otrzymuje możliwość ręcznego ustawienia rozpoznawania formacji, które pozwala mu na identyfikację na dowolnym otwartym wykresie i w dowolnym przedziale czasowym, najbardziej typowych formacji z określaniem punktów docelowych. Po wypełnieniu się formacji, narzędzie generuje na wykresie Obszar Docelowy. Obszar ten utworzony jest z wykorzystaniem klasycznych technik analizy technicznej i wskazuje na potencjalny kierunek ruchu ceny. W 71 % przypadkach na przestrzeni ostatnich siedmiu miesięcy, cena faktycznie osiągnęła poziom Obszaru Docelowego. Przykładowo – skuteczność narzędzia dla indeksów wyniosłaby 81% gdyby dla 100 formacji dla indeksów cena osiągnęła poziom Obszaru Docelowego 81 razy, a ominęła go 19-krotnie. Dodatkowo każda z formacji otrzymuje opis za pomocą gwiazdek. Im więcej gwiazdek się pojawi na danym setupie, tym więcej wskaźników analizy technicznej potwierdza dany kierunek transakcji.

Next Generation
Źródło: CMC Markets

Narzędzia Analizy Technicznej

Stworzony przez CMC Markets platforma Next Generation oferuje wachlarz narzędzi przydatnych do analizy technicznej. Między innymi 10 różnych typów wykresów, w tym najbardziej zaawansowane Renko, Heiken Ashi, czy Kagi. Możliwość dodania ponad 26 wskaźników na wykresie oraz 48 oscylatorów to zdecydowane zalety dla technicznych traderów. Dodatkowo traderzy znajdą historyczne wykresy cenowe sprzed ponad 20 lat, co doskonale pomoże im w określeniu długoterminowych cyklów gospodarczych. Platforma Next Generation daje ogromny wybór interwałów czasowych, od 1 sekundowego aż do 1 miesięcznego. Umieszczanie na wykresie cenowym kilku walorów pozwoli uczestnikom rynku korzystającym z tego narzędzia na porównanie dowolnej ilości instrumentów w celu dostrzeżenia korelacji występujących między nimi. Zaś domyślne układy robocze wykresów mogą być dostosowane tak, by każdy nowo otwarty przez Ciebie wykres zawierał zdefiniowane wcześniej zmiany.

Raporty Morningstar Quantitative Equity Research

Raporty Morningstar Quantitative Equity Research w języku angielskim, obejmują większość dostępnych instrumentów akcyjnych i są aktualizowane z reguły co 24 godziny. Dostęp do nich możesz uzyskać poprzez platformę NextGeneration. Raporty przedstawiają wszystkie aktualne dane fundamentalne wraz z prognozami dla danych akcji. Prognozy przygotowane są na bazie autorskich wyliczeń Morningstar. Analizy będące treścią raportów Morningstar powstają w sposób zautomatyzowany. Do tworzenia prognoz wykorzystywane są systemy metryczne oparte na uniwersalnych zasadach. Treści wygenerowane przez narzędzie nie stanowią porady inwestycyjnej ani zindywidualizowanej analizy. Są one natomiast jasnym i przejrzystym podsumowaniem wpływu najbardziej aktualnych publikacji danych na wartości poszczególnych akcji. Do analizy każdego instrumentu, stosowana jest taka sama metodyka. Dostęp do raportów Morningstar Quantitative Equity Research w języku angielskim, można uzyskać poprzez rozwijalne menu danego instrumentu na platformie.

Wiadomości Reuters i kalendarz

Dostępne na platformie narzędzie Puls Rynku oferuje dostęp do wiadomości Reuters i bieżąco aktualizowanego kalendarium ekonomicznego, który przedstawia najświeższe publikacje wraz z danymi o charakterze makroekonomicznym. Wiadomości publikowane przez Reuters można dowolnie filtrować, w celu wybrania najbardziej interesujących wiadomości. Na podstawie komunikatów ekonomicznych dostarczanych przez agencję Thomson Reuters powstało kalendarium prezentujące na żywo publikacje bieżących informacji ze świata finansów. Każda publikacja zawiera poprzednią oraz prognozowaną wartość, wraz z aktualnym odczytem.

Next Generation
Źródło: CMC Markets

ProgramistaProgramista radzi:

Platforma Next Generation jest niezwykle ciekawą alternatywą do innych popularnych platform transakcyjnych – MetaTrader, cTrader czy Plus500. Każdy z inwestorów ma inne preferencje i wymagania, dlatego przekonaj się sam, która z tych platforma najbardziej Ci odpowiada. Zarejestruj bezpłatne demo.


Realizacja transakcji i typy zleceń

Duża różnorodności typów zleceń zapewnia elastyczność przy planowaniu i przeprowadzaniu transakcji, a proste w obsłudze narzędzia zarządzania ryzykiem możesz w pełni dopasować do swoich potrzeb. Możesz zarządzać ryzykiem poprzez domyślne ustawienie zleceń Stop Loss i Take Profit wyrażonych w punktach lub ustalona wartością.

Zlecenie po cenie rynkowej

Zlecenie po cenie rynkowej służy do otwierania i zamykania transakcji po aktualnej cenie rynkowej. Automatyczna realizacja zleceń oznacza, że dane zlecenie zrealizuje się po następnej możliwej cenie.

Zlecenie Limit i Stop Entry

Zlecenia Limit i Stop Entry służą do otwierania pozycji po określonej cenie i w określonym przedziale czasowym. Zlecenia Limit – kupno używasz chcąc otworzyć pozycję długą (na wzrost) na danym instrumencie po cenie niższej od aktualnej ceny rynkowej. Zlecenia Stop Entry – kupno używasz chcąc kupić dany instrument po cenie wyższej od aktualnej ceny rynkowej. Zlecenia Limit i Stop Entry mogą, ale nie muszą zrealizować się po wskazanej przez Ciebie cenie. Pozostaje to zależne od ruchów kursów na rynkach i tego, czy cena określona w zleceniu zostanie osiągnięta zanim zlecenie wygaśnie. Zlecenia te nie są gwarantowane i pozostają podatne na luki cenowe.

Zlecenie Stop Loss

Zlecenie Stop Loss pozwala na określenie ceny po której dana pozycja zostanie zamknięta w przypadku zmiany kursu na niekorzyść tradera. Zlecenie Stop Loss używane jest do zamykania pozycji po wcześniej określonej cenie, w celu ograniczenia strat. Jeżeli cena instrumentu osiąga lub przełamuje określony w Zleceniu Stop Loss poziom cenowy, wówczas zlecenie jest realizowane po pierwszej możliwej cenie. Standardowe Zlecenie Stop Loss nie jest gwarantowane, a na jego realizację wpływ mogą mieć luki cenowe.

Zlecenie Stop Loss Kroczący

Zlecenie Stop Loss Kroczący przypomina standardowe Zlecenie Stop Loss z tą różnicą, że przemieszcza się ono w kierunku korzystnym dla tradera, zachowując pewien określony przez Ciebie w zleceniu odstęp od bieżącej ceny rynkowej. Dokładniej, gdy cena danego instrumentu porusza się w korzystnym dla Twojej pozycji kierunku, w podanym przez Ciebie odstępie porusza się również poziom Stop Loss Kroczącego. Gdy jednak rynek odwraca się przeciwko Twojej pozycji, zlecenie Stop Loss Kroczący nie porusza się i pozostaje na ostatnim osiągniętym poziomie. W ten sposób między innymi zabezpiecza zyski na otwartej pozycji.

Zlecenie Take Profit

Zlecenie Take Profit używane jest do definiowania poziomu zysku, na którym spekulant chciałby zamknąć pozycję. System transakcyjny automatycznie zamyka pozycję i zabezpieczy zysk, jeśli cena instrumentu osiągnie poziom określony w Zleceniu Take Profit.

Częściowe zamknięcie otwartych pozycji

W CMC Markets umożliwione jest również zamknięcie części otwartej pozycji. Przykładowo – mając na instrumencie UK 100 4 otwarte pozycje po dwie jednostki każda, można wybrać pozycję i ilość jednostek do zamknięcia. Funkcjonalność ta daje znacznie większą elastyczność i kontrolę nad transakcjami.

Pozycje Klientów CMC

Narzędzie Pozycje Klientów CMC oferuje nie tylko wgląd w dane procentowe o liczbie Klientów, którzy mają otwarte pozycje na kupno i sprzedaż na określonym instrumencie CMC Markets, ale również przedstawia procentową wartość pieniężną tych pozycji (liczba jednostek pomnożoną przez cenę środkową z pierwszego poziomu).Narzędzie Pozycje Klientów CMC dostępne jest zarówno na platformie webowej, jak i w aplikacjach mobilnych. Dzięki temu, że dane o Pozycjach Klientów CMC aktualizowane są co minutę, gwarantuje to bieżący i miarodajny wgląd w statystyki transakcji na danym instrumencie.

Domyślny widok Wszyscy Klienci wyświetla dane o wszystkich Klientach CMC Markets z otwartymi pozycjami na danym instrumencie. W ramach tego widoku spekulant uzyskuje dostęp do statystyk Liczby Klientów oraz Wartości Pozycji. Widok Wszyscy Klienci może zostać zmieniony na widok Najlepsi Klienci, co prezentuje wyłącznie dane o Klientach CMC Markets, na których rachunkach odnotowano zyski w ciągu ostatnich trzech miesięcy (uwzględniając spready i prowizje), z otwartymi pozycjami na danym instrumencie. Dane w tym widoku przedstawiają Klientów, którzy odnotowali ogólną dodatnią stopę zwrotu na rachunku, a nie na danym instrumencie. Interaktywny układ graficzny Pozycji Klientów CMC pozwala na wyświetlenie statystyk oddzielnie lub w widoku łączonym, w celu ułatwienia porównania. Ciemniejszy odcień na grafice przedstawia wszystkich klientów, z kolei jaśniejszy najlepszych klientów.

Next Generation
Źródło: CMC Markets

Obie wartości Pozycji Klientów CMC przedstawione są na podstawie statystyk z godziny 22:00 (czasu w Wielkiej Brytanii) dnia poprzedzającego dzień transakcyjny i wyświetlone są na grafice jako wewnętrzne koło. Najbardziej aktualne dane dla bieżącego dnia transakcyjnego, przedstawione są w formie zewnętrznego koła. Pozwala to wygodnie prześledzić jak publikacje danych rynkowych lub ruchy cenowe danego dnia, wpływały na statystyki określonego instrumentu. Po uruchomieniu narzędzia Pozycje Klientów CMC dla danego rynku, uzyskasz również podgląd innych instrumentów CMC, na których przeprowadzają transakcje Klienci, posiadający aktualnie otwarte pozycje na rynku głównym. Narzędzie Pozycje Klientów CMC dostępne jest dla posiadaczy rachunków rzeczywistych, zarówno na platformie webowej, jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Next Generation – podsumowanie

Platforma Next Generation stanowi doskonałe narzędzie dla osób, które pragną mieć dostęp do wielu instrumentów, z jednoczesnym umożliwieniem handlu z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi analitycznych. To ciekawa alternatywa dla osób, które znudziły się już innymi platformami transakcyjnymi i chcą poznać coś nowego. Nie zapominajmy jednak, że sama platforma nie determinuje powodzenia naszych inwestycji. Wiele razy wspominamy, że to tylko narzędzie, które egzekwuje naszą strategię. Cały sukces natomiast zleży tylko od nas.

Niezależne Analizy Techniczne Trading Central

Wraz z rozwojem technologii na świecie trading stał się niezwykle popularny wśród inwestorów indywidualnych, począwszy od rynku walutowego, poprzez akcje, a zakończywszy na towarach. Obecnie narzędzia, którymi dysponują spekulanci pozwalają na wnikliwą analizę, dzięki dostępowi do informacji oraz setką narzędzi około tradingowych.

Jednym z takich narzędzi jest Trading Central, który od 1999 roku pełni funkcję wiodącego podmiotu analitycznego. Dzięki dostępowi do TC inwestorzy mogą uzyskać szybką i wnikliwa analizę wybranych walorów. Należy jednak pamiętać, że żadna analiza nie zastąpi własnego doświadczenia inwestora, jego wiedzy oraz intuicji. Natomiast osoby stawiające pierwsze kroki na rynkach, jak również te bardziej doświadczone na potrafią docenić to narzędzie, które pozwala w szybki sposób dostrzec okazje inwestycyjne pod kątem technicznym.

Narzędzie to jest szczególnie istotne dla wszystkich tych, którzy stosują na co dzień analizę techniczną, która jak wiadomo z podstaw tej metody, zawiera w sobie wszystko już co niezbędne do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Niezależność Trading Central jest tym, co wyróżnia TC wśród innych dostępnych narzędzi, opinii czy komentarzy, które współczesny trader znajdzie na pęczki w sieci.

Trading Central – Historia, Misja, Wizja i Regulacje

Alain Pelier oraz Romain Gandnon to dwaj twórcy Trading Central, którzy zdobywali doświadczenie zawodowe pracując w trading floor w londyńskim City. W 1999 roku w Paryżu stworzyli swoją firmę znaną milionom traderów jako Trading Central. Od tamtej pory firma prężnię się rozwija, umożliwiając dostęp do szybkiej analizy wykresów instytucjom oraz traderom indywidualnym.

W roku 2002 Trading Central otworzyło swój pierwszy zagraniczny oddział w Londynie. Celem tego działania było rozpropagowanie swoich usług inwestorom instytucjonalnym. W 2006 roku firma otworzyła swój drugi oddział poza granicami Francji, tym razem w stolicy światowej finansjery – w Nowy Jorku. Tym razem firma skupiła się na wsparciu klientów z USA, jak również z Ameryki Łacińskiej. Cztery lata później, w roku 2010 Trading Central otwarło kolejny oddział zagraniczny w Hongkongu, dzięki czemu usługi stały się bliższe dla dalekowschodnich uczestników rynku.

Od 2011 roku Trading Central daje dostęp do całodobowych analiz technicznych dla rynku walutowego, które są ważne dla wielu uczestników rynków finansowych. W roku 2014 grupa Trading Central nabyła firmę Recognia, która jest światowym liderem w branży analizy ilościowej oraz technicznej. Badania Recognia pozwalają na weryfikację decyzji dotyczących zarówno inwestycji, jak również zarządzania kapitałem oraz pomagają odnajdywać nowe pomysły na skuteczny trading. Obejmują ponad osiemdziesiąt giełd z całego świata, uwzględniając przy tym akcje, opcje, ETF-y, Forex, indeksy giełdowe czy kontrakty futures. Z produktów firmy Recognia korzystają takie firmy jak np.: Blooomberg, Fidelity, Bank of America, NCB Capital.

Fenomen Trading Central polega na tym, iż skutecznie łączy metody analizy kierunkowej danych aktywów ze wskaźnikami matematycznymi. Metodologia jest stosowana przez zespół ekspertów ds. zarządzania portfelem i inwestycjami. Dzięki doświadczeniu założycieli w instytucjach tradingowych, jak również zatrudnianej grupie analityków, Trading Central nie jest jedynie analitycznym serwisem, tylko wiarygodnym źródłem informacji.

Trading Central przestrzega regulacji prawnych oraz podlega najważniejszym organom nadzoru nad rynkami, takimi jak:

  • Autorité des Marchés Financiers (AMF), który jest francuskim organem regulacyjnym;
  • Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w USA (SEC), gdzie posiada status zarejestrowanego doradcy inwestycyjnego – nr IARD/CRD 801-67210;
  • Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych na Towary (SFC) z Hongkongu, gdzie posiada uprawnienia do doradztwa w zakresie papierów wartościowych i kontraktów terminowych

Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Trading Central to doskonałe narzędzie wspierające inwestora w jego codziennych zmaganiach z rynkiem. Jeszcze lepiej, kiedy inwestor posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby takie analizy sporządzać samodzielnie. Już teraz zapisz się na bezpłatne szkolenia online i zostań profesjonalnym traderem!


Zawartość Serwisu Trading Central

To co najbardziej zastanawia potencjalnych klientów detalicznych Trading Central to pytanie, jakie konkretnie informacje można znaleźć u wspomnianej firmy? Przede wszystkim współpracując z firmą Trading Central otrzymamy dostęp do bieżących analiz rynkowych, które dotyczą różnego typu klasy aktywów. Informacje odnośnie obecnej sytuacji rynkowej odnoszą się do różnych interwałów czasowych.

Korzystając z tego narzędzia uzyskujemy również główny oraz alternatywny scenariusz handlu dla danego waloru. Oznacza to, że wyznaczone zostają na wykresie poziomy po pokonaniu, w których istnieje określone prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia – rozumianego jako kontynuacja trendu, bądź jego odwrócenie. Dzięki wyznaczeniu poziomów wsparcia i oporu, trader może na ich podstawie wyznaczyć docelowe poziomy Take Profit oraz Stop Loss.

Dodatkowo trader, którego interesują określone instrumenty może zawsze je dodać do swojego portfolio, co przyczyni się do szybszego odnalezienie setupów na interesujących nas instrumentach. W oknie wykresu dodatkowo odnajdziemy informacje na temat trendu dziennego oraz tygodniowego, co szczególnie istotne jest dla wszystkich tych, którzy zajmują pozycję zgodnie z dominującą tendencją rynkową.

Trading Central
Źródło: TradingCentral.com

Sygnały w Trading Central są aktualizowane, zmieniane na bieżąco, zatem zawsze można wejść w historię sygnałów, by upewnić się, w którym momencie miało miejsce wygenerowanie najnowszego sygnału. W pierwszej kolejności na wykresie rzucają się w oczy pivot points, które mają na celu ustalić potencjalne punkty zwrotne dla waloru.

W sekcji poświęconej formacjom świecowym, trader znajdzie informacje o pojawieniu się określonego setupu na wykresach świecowych, co pozwoli na zajęcie danej pozycji. Formacje te odnajdywane są na interwale dziennym, po to by zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Poza nazwą formacji oraz spodziewanego kierunku, możemy znaleźć dokładny czas jej wystąpienia oraz poziom zanegowania formacji.

Jako poziom zanegowania należy rozumieć sytuację, w której po osiągnięciu danej wartości cenowej formacja zostaje unieważniona, co sugeruje, że należy ją zignorować, a pozycje zajęte na jej podstawie warto by zamknąć. Dodatkowo typowe Price Action jest wsparte wskaźnikami i oscylatorami analizy technicznej, takimi jak np. RSI, czy MACD, które jest znane wszystkim miłośnikom analizy wykresów. Narzędzie to wspomaga tradera w identyfikowaniu określonych formacji cenowych, takich jak np. RGR, oRGR, podwójny szczyt, podwójne dno, flaga czy trójkąt. Więcej o tych formacjach możesz przeczytać w tym artykule.

Wszystkie sygnały dotyczące formacji świecowych, jak również wskaźników i oscylatorów pojawiają się na wykresie dziennym, dzięki czemu unikamy dylematu polegającego na określeniu jakości sygnału na niższym interwale. Bardzo często traderzy zapominają, że z początku setupy analizy technicznej były rozpoznawane na wykresach dziennych.

Wraz z upływem czasu, kiedy inwestorzy zaczęli żyć „coraz szybciej”, coraz niższe interwały zaczęły odgrywać większą rolę przy analizie technicznej. Natomiast warto pamiętać, bez względu na to, czy jesteśmy traderami krótko- czy długoterminowymi, wyższe interwały wiodą prym. Nawet jeśli większość transakcji zawieramy na wykresach 15 i 30-minutowych, to warto zacząć analizę waloru od wykresu dziennego. Dlatego tym bardziej skorzystamy odnajdując określone setupy za pomocą Trading Central, zwłaszcza że narzędzie poza generowaniem określonych setupów na wykresie dziennym, prezentuje niższy interwał z potencjalnymi poziomami docelowymi. Znajdując formacje cenowe na niższych interwałach, pozwala łączyć analizę D1 razem z sygnałami intraday.

Trading Central
Źródło: TradingCentral.com

Trading Central – Czy Warto?

Trading Central współpracuje z wieloma brokerami, jak również dostawcami różnych usług, którzy oferują swoim klientom dostęp do tego narzędzia. W związku z powyższym wystarczy żebyśmy posiadali otwarty rachunek u pośrednika, który współpracuje z francuska firmą a będziemy mogli następnie bez zbędnych opłat otrzymywać dostęp do świeżych analiz z rynków.

Trading Central jest doskonałym narzędziem do filtrowania ogromu danych rynkowych. Dzięki narzędziom dostępnym na stronie tradingcentral.com, możemy zdecydować, jakie warunki rynkowe mają zostać spełnione byśmy mogli uznać dany sygnał za wartościowy. Dzięki posiadaniu sygnałów technicznych w jednym miejscu, możemy na bieżąco śledzić jak zmienia się rozkład sił na wybranym wykresie.

Trading Central nie jest usługą, która powinna być odbierana przez polskiego spekulanta jako doradztwo inwestycyjne. Narzędzie to jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają potwierdzenia swoich przypuszczeń co do dalszego rozwoju wydarzeń na wykresie. Trading Central połączone z klarownie określoną strategią inwestycyjną, stanowi ogromną przewagę nad resztą uczestników rynków finansowych.

Platforma transakcyjna xStation

0

Dziś skupimy się na omówieniu sztandarowego softu, jednego z pierwszych domów maklerskich w Polsce, który zaczął oferować swoim klientom dostęp do rynku walutowego Forex. Mowa mianowicie o brokerze rynku walutowego – X-Trade Brokers S.A. Ten dom maklerski rozpoczął swoją przygodę z polskimi inwestorami w 2005 roku. Od tego czasu broker zapadł większości uczestników rynku walutowego w pamięć, często jako broker pierwszego wyboru, od którego klienci detaliczni rozpoczynali swoją przygodę z tradingiem. Poza dostępem do rynku firma oferuje całe spektrum szkoleń oraz seminariów inwestycyjnych.

Na samym początku swojej działalności XTB działało na licencji znanego dostawcy oprogramowania MetaQuotes, twórcy platform MetaTrader. W pewnym momencie XTB uznał, że pragnie rozwinąć własne narzędzie, dzięki któremu klienci będą mogli dokonywać transakcji na rynku walut, surowców, towarów, ETF, akcji oraz indeksów. W ten sposób narodziła się idea powołania do życia platformy xStation, która jest owocem informatyków z polskiego domu maklerskiego X-Trade Brokers.

Najważniejsze funkcje platformy

Jak na każdej innej platformie transakcyjnej, tak samo na xStation, trader jest w stanie bardzo szybko zidentyfikować niezbędne narzędzia takie jak: wykres instrumentów, czy możliwość zawierania transakcji z poziomu wykresu. Z bardziej zaawansowanych narzędzi, należy wspomnieć o chociażby portfolio czy kalendarzu.

Portfolio ma na celu informować spekulanta jaka jest obecnie jego ekspozycja na ryzyko w danej grupie aktywów. Dla przykładu, jeżeli trader spekuluje na surowcach, wówczas nie posiada zdywersyfikowanego portfela i jakiekolwiek załamanie na tym rynku może doprowadzić do znaczących strat na jego rachunku inwestycyjnym. W związku z tym, jeżeli trader pragnie posiadać zróżnicowany portfel, wystarczy by śledził na bieżąco zaangażowanie kapitału na swoim rachunku. Narzędziem, które mu w tym pomoże jest z pewnością portfolio. Dodatkowo w podsumowaniu konta, uczestnik rynku może obserwować jak wygląda obecnie stan jego otwartych pozycji. Pozycje te są posegregowane na rożne grupy aktywów, co pozwala na dokładniejszą ocenę, które rynki przynoszą więcej profitów, a które przynoszą znaczne straty.


ProgramistaProgramista radzi:

Platforma transakcyjna to podstawowe narzędzie każdego tradera. Upewnij się, że stosujesz najlepszą platformę tradingową dostępną na rynku. Zarejestruj bezpłatny rachunek demo i sprawdź możliwości platformy xStation.


Kalendarz w xStation

Kalendarz jest narzędziem, dzięki któremu inwestor może bez ingerencji zewnętrznego źródła informacji śledzić na bieżąco wydarzenia makroekonomiczne. Informacja o wielkości ostatniej publikacji oraz prognozowany odczyt jest istotnym narzędziem, które pozwala być na bieżąco i w łatwy sposób analizować określone walory. Każdy kto regularnie odnotowuje zyski na swoim rachunku potwierdzi istotę śledzenia informacji, które przyczyniają się do tworzenia trendów. Nawet najwięksi wyznawcy analizy technicznej, traktujący „po macoszemu” dane fundamentalne przyznają, że znajomość kalendarza makroekonomicznego, wraz z publikacją danych jest podstawową kwestią w tradingu. Bez niego trader skazuje się na bycie zawsze tą osobą, która jest najgorzej poinformowana. Natomiast znana maksyma głosi, że wiedza to potęga, także nie warto z tej mocy rezygnować.

W momencie, w którym trader decyduje się otworzyć pozycję na którymś z walorów, ma bardzo ułatwione zadanie w oknie zleceń. Poza standardowymi ustawieniami wyboru zlecenia po cenie rynkowej, czy też zleceniem oczekującym, trader posiada dostęp do bardziej szczegółowych informacji. Po wpisaniu wielkości zlecenia pojawia się informacja o niezbędnym depozycie zabezpieczającym, jak również może dokonywać symulacji z określonymi wartościami stop loss oraz take profit, dzięki czemu od razu widzi swój potencjalny zysk oraz stratę. Spekulant przed dokonaniem transakcji może od razu przekalkulować z jakim ryzykiem wiąże się dany trade oraz czy może pozwolić sobie na zwiększenie wolumenu, czy też powinien go zmniejszyć.

xStation

Źródło: platforma xStation

Gdy inwestor zdecyduje się zamknąć swoją transakcję, ma możliwość zamknięcia jej w całości bądź częściowo. Dodatkowo może zamknąć tylko wybrane instrumenty, zgodnie z przyjętymi założeniami strategii oraz systemu. Przykładowo, jeśli spekulant posiada otwarte pozycję na czterech różnych walorach, z czego dwie przynoszą zyski, a pozostałe straty, może zdecydować czy zaksięgować zysk, zaś przetrzymać stratne pozycje, czy uciąć stratę, pozwalając zyskom dalej rosnąć.

Każda platforma transakcyjna udostępnia informacje o historii transakcji na danym rachunku. Takie też informacje znajdziemy na platformie xStation, dodatkowo powiększone o statystyki z rachunku. W statystykach trader może sprawdzić swój średni zysk do ryzyka, jak również skuteczność z podziałem na poszczególne instrumenty, na których handluje. Dzięki temu wystarczy jedno spojrzenie na platformie transakcyjnej, by ocenić na ile nasza strategia pozwala na generowanie profitów oraz na których walorach najlepiej się sprawdza.

Sekcja wiadomości xStation

Sekcja wiadomości pozwala na śledzenie na bieżąco co się dzieje na rynkach finansowych. Wiadomości te pojawiają się w języku angielskim i umożliwiają bycie na bieżąco ze świeżymi informacjami ze świata finansów. Ci traderzy, którzy cenią sobie informacje z pierwszej ręki będą zachwyceni zakładką Traders Talk, która jest internetowym radiem, swoją konstrukcją przypominającą RANsquawk. Informacje, które są podawane w czasie rzeczywistym przez prowadzącego audycję, doskonale się sprawdzą w przypadku tych traderów, dla których informacja w tradingu jest fundamentem do zajmowania pozycji.

Dział analiz w XTB regularnie śledzi najnowsze wydarzenia na rynkach światowych, przez co traderzy mogą być na bieżąco z wiadomościami. Wszystkie komentarze, analizy są dostępne przez serwis Tradebeat, dzięki któremu polski inwestor nie jest skazany wyłącznie na śledzenie zagranicznych serwisów informacyjnych. Na platformie xStation, trader jest zaledwie jedną zakładkę oraz kliknięcie od całego spektrum informacji z rynków.

Posiadający doświadczenie w tradingu, zdają sobie sprawę doskonale z możliwości korzystania z dostawców sygnału na stronie internetowej MQL. Możemy tam znaleźć różnego rodzaju systemy oraz strategie, jak również stopy zwrotu, które często potrafią przyprawić o zawrót głowy. W związku z tym często można zadać pytanie, na ile dostawcy sygnałów prezentują rzeczywistą strategię, a na ile jest to strategia stworzona pod sprzedawanie sygnałów. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której potencjalni dostawcy albo prezentują swój „magiczny system” z horrendalną stopą zwrotu na koncie demo albo zajmują na różnych kontach pozycje przeciwstawne, pod różnymi pseudonimami, by następnie zaprezentować strategie, która wygenerowała największy zysk.

Na platformie XTB xStation stworzono również możliwość udzielania się jako dostawca sygnałów, bądź ten, który je kopiuje. System ten nazwano xSocial, który ma za cel oferowanie social tradingu wśród klientów XTB. Ogromnym plusem tego narzędzia jest fakt, że pod xSocial mogą być podłączone jedynie rachunki rzeczywiste, co znacznie ułatwia określenie jakości sygnału. Nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że na rachunku demonstracyjnym prezentowane są strategie bardzo agresywne, a money management po prostu nie istnieje. Bo jak nie ma kapitału rzeczywistego to i po co jego ochrona? XSocial posiada możliwość nie tylko kopiowania transakcji dostawcy ale również kontra-kopiowania. Kontra-kopiowanie polega na zawarciu pozycji przeciwstawnej do sygnału. Część z traderów mogła by wzruszyć ramionami i zapytać: „a po co takie udziwnienie?” Otóż faktem jest, że część z dostawców (providers) cechują ponadprzeciętne stopy zwrotu oraz skuteczność, co sprawia, że właśnie oni będą najczęściej tymi, których odbiorcy sygnałów (followers) będą chcieli naśladować. Pytanie które nasuwa się samo, brzmi: „a co z tymi, którzy mają ponadprzeciętne straty i wyjątkowo słabą skuteczność?” W ten sposób dochodzimy do idei kontra-kopiowania najmniej skutecznych dostawców xSocial. Oczywiście zarówno dobra jak i zła passa danego dostawcy może się zakończyć, dlatego warto brać całościową historię transakcji pod uwagę, nie zaś ostatnie kilka-kilkanaście transakcji.

xStation

Źródło: platforma xStation

Wielu traderów pragnąć osiągnąć jak największą stopę zwrotu oraz wykorzystać maksymalnie panujący ruch na walorze decyduje się skorzystać z kroczącego stop loss’a – trailing stop. Trailing stop funkcjonuje na zasadzie aktualizującego się SL, przez co dochodzi do zamknięcia transakcji, gdy maksymalny drawdown osiągnie określoną wartość w punktach. Dla przykładu jeżeli trader zawiera pozycję długą z trailing stop o wartości 25 pipsów, to oznacza, że stop loss będzie zawsze oddalony o 25 pipsów od maksimum cenowego z czasu, gdy transakcja była otwarta. Identycznie byłoby w przypadku krótkiej pozycji, z tą różnica, że stop loss znajdowałby się powyżej minimum cenowego. Trailing stop jest doskonałym narzędziem do wykorzystania, gdy zaobserwujemy np. zmianę trendu na walorze i nie chcemy przedwcześnie wychodzić z pozycji. Dodatkowo wielu ze spekulantów będzie zadowolonych z faktu, że trailing stop ustawiony na platformie xStation trafia bezpośrednio na serwer, co oznacza, że można wyłączyć platformę zaraz po zabezpieczeniu pozycji, bez obawy, że stop loss nie będzie się aktualizował.

Dodatkowo xStation zawiera cały szereg funkcji, które znacząco pomagają nam analizować wykresy, takie jak np. możliwość oznaczania fal Elliotta, formacji harmonicznych, czy też porównania korelacji dwóch różnych instrumentów. Dzięki tym narzędziom trader może w znacznie łatwiejszy sposób oznaczać określone układy cenowe oraz falowe. Kolejnym udogodnieniem jest zmiana w dowolnej chwili wykresu liniowego na świeczkowy czy np. wykres heiken-ashi.


ProgramistaProgramista radzi:

Jeżeli nie jesteś jeszcze pewien czy platforma xStation sprosta Twoim oczekiwaniom zarejestruj bezpłatny rachunek demo. Rachunek demo pozwoli Ci przetestować platformę i sprawdzić jej możliwości na wirtualnych środkach. Dzięki temu nie ryzykujesz utraty własnych pieniędzy.


Dla kogo xStation?

XStation jest doskonałym narzędziem dla wszystkich tych, którzy chcą mieć wszystkie niezbędne narzędzia w jednym miejscu. Fakt, że z poziomu platformy można otrzymywać informacje ze świata rynków finansowych, powoduje komfort psychiczny z powodu trzymania wszystkich niezbędnych informacji w jednym miejscu. Wszyscy Ci, którzy dodatkowo chcieliby czerpać profity jako provider sygnałów w social tradingu, odnajdą się w xSocial jako dostawcy sygnałów. Przez ostatnie lata zaczęły zyskiwać na popularności tzw. opcje binarne, które również możemy znaleźć na platformie XTB. Wystarczy wybrać określoną zakładkę i następnie możemy obstawiać zakład czy dany instrument wzrośnie czy spadnie w wybranym przez nas czasie. Platforma xStation jest nie tylko dostępna na system Windows, ale jest również kompatybilna z systemem operacyjnym iOS, czy Android. Podobnie jak MetaTrader, xStation posiada wersję mobilną, dlatego każdy trader, który posiada smartphone może handlować z dowolnego miejsca na Ziemi, dzięki dostępowi do Internetu. Dodatkowe funkcję na platformie mobilnej, dzięki którym można śmiało analizować wykres, takie jak np. linie trendu, zniesienia Fibonacciego, pozwalają dokonywać analizy walorów nawet wtedy, gdy znajdujemy się daleko od naszego biurka.