Wskaźnik Commodity Channel Index CCI

Commodity Channel Index (CCI)
J2T Trade

Commodity Channel Index (CCI)Commodity Channel Index – CCI, czyli po polsku indeks kanału towaru, to wskaźnik analizy technicznej stworzony przez Donalda Lamberta. Dlaczego towaru? A to dlatego, że zamierzeniem jego twórcy była analiza techniczna instrumentów rynku towarowego. Dopiero później wskaźnik ten przyjął się także na giełdach papierów wartościowych, na rynku walutowym Forex, czy też na rynku długu.

Commodity Channel Index jest jednym z najpopularniejszych oscylatorów wśród inwestorów na całym świecie, jednak nie jest aż tak popularny jak oscylatory Welles’a Wilder’a – RSI, ADX czy MACD Geralda Appela.

Budowa i działanie CCI

Commodity Channel Index mierzy odchylenie ceny danego papieru wartościowego od jej średniej wartości. W momencie gdy CCI osiąga wysokie wartości, oznacza to, że aktualne ceny są wyjątkowo wysokie w porównaniu do średniej ceny tego instrumentu z danego okresu. I odwrotnie. Niska wartość CCI oznacza, że aktualne ceny w porównaniu do cen średnich z danego okresu są bardzo niskie. Przez wysokie wartości rozumie się poziomy powyżej +100, niskie wartości to odczyty poniżej -100.

Wskaźnik CCI bazuje na tzw. kursie typowym (Typical Price). Obliczany jest on na podstawie wzoru:

FP Markets

PT = (H + L + C) / 3

We wzorze, H = maksimum, L = minimum, C = cena zamknięcia).

CCI bierze pod uwagę odchylenie tak obliczonego kursu typowego od średniej kursu typowego w danym okresie w stosunku do uśrednionego odchylenia w tym samym okresie. Pełny wzór na obliczenie Commodity Channel Index prezentuje się następująco:

CCI = (1 / 0.015) * (PT – SMA[PT]) / o[PT]

We wzorze, SMA[PT] = ruchoma średnia arytmetyczna od PT, a o[PT] = odchylenie bezwzględne PT.

Domyślnym okresem dla jakiego obliczana jest wartość Commodity Channel Index jest czternaście dni, aczkolwiek, podobnie jak w przypadku RSI, zdarzają się strategie wykorzystujące dłuższe, bądź krótsze okresy.

Wykorzystanie wskaźnika CCI

Commodity Channel Index CCI interpretuje się na dwa sposoby. Oba z nich są bardzo podobne do sposobu w jaki interpretuje się wskaźniki MACD oraz RSI. Pierwszy z nich to odczytywanie sygnałów przewartościowania oraz niedowartościowania. W momencie gdy wskaźnik CCI rośnie i przekracza poziom +100 jest to sygnał przewartościowania i zapowiedź możliwego odwrotu i uzyskania przewagi przez stronę podażową – analogicznie spadek wskaźnika CCI i przekroczenie poziomu -100 oznacza niedowartościowanie danego instrumentu i daje dużą szansę na zakończenie wyprzedaży. Poziomy +100 oraz -100 w Commodity Channel Index są więc odpowiednikami poziomów 70 i 30 ze wskaźnika Relative Strength Index.

CCI


Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Wskaźnik Commodity Channel Index CCI jest wykorzystywany przez wielu traderów jako podstawowe narzędzie do odczytywania stanów niedowartościowania i przewartościowania rynków. Sprawdź działanie CCI na rachunku demo Przekanaj się, czy jest to wskaźnik dla Ciebie.


Drugi sposób wykorzystania Commodity Channel Index to wyszukiwanie dywergencji pomiędzy wskazaniami wykresu cenowego oraz wskaźnika – dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku RSI oraz MACD.

Dywergencja to rozbieżność pomiędzy wskazaniami wykresu wskaźnika oraz wykresu cenowego. Wzrost ceny instrumentu, czyli krótko mówiąc trend wzrostowy na wykresie przy jednoczesnym spadku wartości wskaźnika CCI, czyli pojawiania się na jego wykresie coraz niższych szczytów daje dużą szansę na odwrócenie trendu wzrostowego i rychłe objęcie przewagi przez sprzedających. Z kolei spadek ceny instrumentu, czyli trend spadkowy oraz trend wzrostowy na wykresie Commodity Channel Index daje dużą szansę zakończenia spadków i rozpoczęcie trendu wzrostowego na danym instrumencie.

Najlepszy wydźwięk dywergencje te mają w momencie, gdy występują one w obszarze przewartościowania – w przypadku kiedy CCI maleje, a cena rośnie oraz w obszarze niedowartościowania, w momencie gdy CCI rośnie, a cena maleje.

CCI

CCI, podobnie jak MACD oraz RSI nie bez powodu jest tak popularny wśród inwestorów na całym świecie i na praktycznie wszystkich rynkach. Trzeba jednak przyznać, że jest dość podobny do swoich dwóch, nieco popularniejszych kuzynów. Istnieje jednak jedna istotna różnica – CCI generuje sygnały szybciej niż RSI oraz MACD. Jeżeli używamy go jako części szerszej strategii, trzeba koniecznie o tym pamiętać.

Najpierw sygnał z Commodity Channel Index, a następnie potwierdzenie z innego wskaźnika. Pamiętać również należy o tym, że Commodity Channel Index został stworzony dla rynku towarowego, który charakteryzuje się cyklicznością lub sezonowością. Tam też sprawdza się on najlepiej, jednak tak jak zostało wspomniane wyżej, można go z powodzeniem stosować także na innych rynkach.

Plusy:

  • Łatwość wykorzystania niezależnie od sposobu użycia
  • Możliwość dołączenia wskaźnika do szerszej strategii
  • Jasne sygnały kupna i sprzedaży
  • Szybsze sygnały transakcyjne w porównaniu do innych wskaźników

Minusy:

  • Najlepsze działanie na rynkach sezonowych (rynek towarowy)

Nasza ocena: 7/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.