Wśród polskich inwestorów stosunkowo popularne są inwestycje typu swing trading na rynku akcyjnym. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnim czasie polska giełda raczej inwestorów nie rozpieszcza, a wszelkie statystyki świadczą o odwrocie inwestora indywidualnego do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Pamiętać jednak należy, że na polskiej giełdzie rynek akcyjny się nie kończy, a wiele domów maklerskich z rodzimego rynku posiada także oferty akcji z giełd zagranicznych. Poza tym, można także skorzystać z kontraktów CFD na akcje oferowanych przez wielu brokerów.
Horyzont czasowy swing tradingowej inwestycji w akcje wynosi oczywiście dużo więcej niż jeden dzień – zwykle są to transakcje na tydzień w górę. Czas zamknięcia inwestycji z kategorii swing trading na rynku akcyjnym nie jest do końca jasny – niektórzy twierdzą, że są to inwestycje do jednego miesiąca, inni – że trzy miesiące, jeszcze inni, że jest to okres jeszcze dłuższy. To jednak nie jest najważniejsze. Zaletą strategii swing tradingowej, w porównaniu do scalpingu oraz day tradingu na rynku akcyjnym jest to, że może być ona z powodzeniem wykorzystywana przez inwestorów, dla których inwestycje giełdowe nie są całym życiem, a jedynie dodatkiem do pracy zawodowej.
Profesjonalny day trading nie pozwala na podjęcie etatowej pracy, a swing trading na rynku akcyjnym jak najbardziej. Inwestycje takie wymagają ograniczonej uwagi, wystarczy jedynie od czasu do czasu skontrolować to, co dzieje się na wykresie. Dlatego też swing trading na giełdzie może uprawiać praktycznie każdy. Warto jednak pamiętać, że rynek akcyjny wymaga zaangażowania większego kapitału niż rynek Forex – jest to spowodowane tym, że brak tutaj dźwigni finansowej. Można tego uniknąć handlując na kontraktach CFD na akcje, o których wspomniałem nieco wyżej.
Handlując akcjami w średnim terminie musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na minimalną wartość prowizji – szczególnie wtedy, kiedy masz zamiar „dopiero się sprawdzić” i nie chcesz inwestować większych środków. Kupno pojedynczej akcji będzie zupełnie nieopłacalne, ponieważ prowizja biura maklerskiego pochłonie cały wypracowany na inwestycji zysk. Zaletą strategii swing tradingowej są jednak niższe koszty transakcyjne, ponieważ ilość zawieranych transakcji w porównaniu do handlu jednodniowego jest nieporównywalnie mniejsza, co oczywiście obniża koszty. Podsumowując, swing trading na rynku akcyjnym w porównaniu do day tradingu to niższe opłaty dla biura maklerskiego, dużo więcej czasu na podjęcie decyzji, o wiele mniej nerwów, mniej czasu poświęcanego na handel – lepsze rozwiązanie dla tych, którzy na tym rynku stawiają dopiero pierwsze kroki.
Narzędzia wykorzystywane w strategii EMA SAR Stocks
Wszystkimi czterema narzędziami wykorzystywanymi w strategii EMA SAR Swing Stocks operujemy na wykresie czterogodzinowym – H4. Pierwszym z nich jest SAR – wskaźnik, który wykorzystywany jest przez inwestorów przede wszystkim do określania poziomów zamykania pozycji, choć w akurat tej strategii będzie on generował dla nas również sygnały zawarcia transakcji. Budowa tego wskaźnika jest bardzo prosta – są to kropki biegnące w okolicach wykresu, które ułożone są w parabolę. Więcej o wskaźniku Parabolic SAR znajdziesz tutaj. Ustawienia Parabolic SAR w strategii EMA SAR Swing Stocks to krok 0,03 oraz maksimum 0,2.
Oprócz Parabolic SAR potrzebujemy jeszcze trzech średnich kroczących. Średnich kroczących wykładniczych dodajmy, liczonych z cen zamknięcia dla okresów 5, 12 oraz 34. I to w sumie na tyle jeśli chodzi o wskaźniki – nie ma tutaj zbyt dużej filozofii. Szczegóły odnośnie średnich kroczących możesz przeczytać w tym artykule.
Strategię Swing Trading EMA SAR Stocks najlepiej sprawdzisz na koncie demo. Dzięki niemu nie musisz ryzykować własnych środków, aby sprawdzić, czy dana strategia działa. Darmowe konto demonstracyjne otworzysz tutaj.
Swing Trading EMA SAR Stocks – wejście w pozycję
Wejście w pozycję jest bardzo łatwe. W przypadku transakcji kupna musi zostać spełniony warunek, że 5 EMA znajduje się powyżej 12 EMA, a 12 EMA biegnie ponad 34 EMA. Dodatkowo SAR musi wygenerować sygnał kupna i znajdować się poniżej 5 EMA. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku krótkiej pozycji – 5 EMA znajdować się musi poniżej 12 EMA, a 12 EMA powinna leżeć pod 34 EMA. Dodatkowo SAR musi wygenerować sygnał sprzedaży i leżeć powyżej 5 EMA.
Wyjście z pozycji w systemie handlu EMA SAR Stocks
Stop loss ustawiany jest poniżej lokalnego minimum w przypadku transakcji kupna oraz powyżej lokalnego maksimum jeśli zawieramy krótką pozycję. W przypadku optymalnej sytuacji, czyli zysku, transakcja zamykana jest w momencie wystąpienia przeciwnego sygnału SAR – sygnału sprzedaży kiedy mamy otwartą długą pozycję oraz sygnału kupna kiedy jesteśmy w krótkiej pozycji.
Swing Trading EMA SAR Stocks a zarządzanie kapitałem
Swing trading na akcjach to często kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt transakcji miesięcznie – wszystko zależy od tego, jak wiele instrumentów pozostaje w kręgu zainteresowania inwestora (jak wiadomo – im więcej tym więcej czasu koniecznego do poświęcenia na analizy wykresów). Osobiście wyznaję zasadę, że w akcje giełdowe nie powinno inwestować się więcej niż 5% posiadanego kapitału – koszyk złożony z 20 różnych akcji uważam za optymalny. Szkoły są jednak różne – ja zalecam takie rozwiązanie, które oczywiście w przypadku błędnych decyzji inwestycyjnych nie uchroni inwestora przed stratami, jednak pozwoli je nieco zmniejszyć.
Inaczej wygląda jednak kwestia handlu kontraktami CFD na akcje, co również możemy uznać za inwestowanie w akcje – analiza w końcu jest ta sama, różni się jedynie sposób rozliczenia i mnożnik. Kontrakty CFD (również te na akcje) są instrumentami charakteryzującymi się wysoką dźwignią finansową, a wiec są instrumentami wysoce spekulacyjnymi. W przypadku swing tradingowych strategii, takich jak ta opisana powyżej, nie zalecam ryzykowania więcej niż 3% kapitału – nie chodzi tu jednak o 3% kapitału inwestowanego w depozyt na instrument tak jak to wygląda w przypadku zwykłych akcji, a 3% utraty kapitału w przypadku zrealizowania transakcji stop loss. Musisz więc odpowiednio dobierać wielkość transakcji w stosunku do odległości, w jakiej postanowiłeś ustawić swoje zlecenie zabezpieczające.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!