Indeksy giełdowe są bardzo popularne na współczesnych rynkach finansowych. Dla indywidualnego inwestora oferują one dużą zmienność, dlatego świetnie sprawdzają się w tradingu krótkoterminowym. Ich wybór jest naprawdę ogromny, więc prawdopodobnie każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest inwestowanie w kontrakty CFD stosujące dźwignię handlową, które odzwierciedlają przebieg kursu danego indeksu. Co więcej, obecnie nie są już one dostępne tylko na najpopularniejsze instrumenty tego typu, jak S&P 500 czy DAX 30, a również różne ciekawe, mniej popularne indeksy. Nawet na odznaczający się wprost ekstremalną zmiennością i wciąż rosnącą popularność wśród inwestorów kryptowaluty. Nosi on nazwę Indeks 10 Krypto.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluta, inaczej waluta kryptograficzna to mechanizm bazujący na sieci peer-to-peer, czyli połączeń między użytkownikami. Każdy jej posiadacz jest węzłem komunikacyjnym i posiada swoje indywidualne konto, chronione przez zaszyfrowany klucz prywatny. Niemożliwym jest dwukrotne wydanie tej samej jednostki klucza.
Nie istnieje jednostka centralna lub organizacja, która kontroluje kryptowaluty, właśnie to uchodzi za największą zaletę tej nowatorskiej technologii i przyciąga inwestorów. Zostały opracowane bez udziału instytucji finansowych i są od nich kompletnie niezależne. Kolejnym ich atutem jest ochrona prywatności. Przy przelewach za pomocą kryptowalut nie są udostępniane nawet dane osobowe.
Pierwszą i najpopularniejszą kryptowalutą jest oczywiście Bitcoin, a kilka tysięcy innych określa się mianem altcoinów. Ich kurs notowany jest na specjalnych giełdach kryptowalut. Większość z nich bazuje na technologii blockchain. Pierwszego zakupu za pomocą kryptowalut dokonano w 2010 roku. Zamówiono wtedy 2 pizze warte około 25 dolarów, za które wtedy zapłacono 10 tysięcy Bitcoinów.
Czym jest Indeks 10 Krypto?
Indeks 10 Krypto obserwuje i mierzy przebieg kursu dziesięciu kryptowalut o największej kapitalizacji na rynku. Ma więc on stanowić najlepszą możliwą ekspozycję na ten rynek i ukazywać jego efektywność, aby każdy inwestor mógł łatwo ocenić, jak sobie obecnie ta stosunkowo młoda branża radzi.
Uruchomiono go w grudniu 2018 roku i charakteryzuje się on niezwykle wysoką zmiennością. Handel na nim odbywa się przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, bez żadnej przerwy, giełdy kryptowalut funkcjonują zawsze. Jego wartość wyrażana jest w dolarach amerykańskich.
Kryptowaluty w nim zawarte mają różne wagi, których rebalansowanie odbywa się co miesiąc. Żadna z nich nie powinna jednak przekraczać 25%, aby nie zdominować indeksu. Z kolei weryfikacja składu odbywa się co kwartał. Przejdźmy więc do przedstawienia składowych tego indeksu.
Składowe Indeksu 10 Krypto
Ethereum
Co ciekawe obecnie największą składową tego indeksu jest Ethereum (ETH). Stanowi jego 26%. To druga, po Bitcoinie, najpopularniejsza kryptowaluta. Jednak w przeciwieństwie do niego, Ethereum to otwarta platforma, która umożliwia budowę i udostępnianie zdecentralizowanych aplikacji. Bazuje na technologii blockchain i jej możliwości są praktycznie nieograniczone.
Pierwsze jednostki tej kryptowaluty zostały wypuszczone w 2015 roku. Posiada ona nieograniczoną podaż. Najwyższą cenę Ethereum zanotowało w styczniu 2018 roku, wyniosła ona wtedy 1395,35 dolarów amerykańskich. W tej chwili kosztuje około 210 USD.
Bitcoin
Drugie miejsce zajmuje Bitcoin (BTC), który stanowi 25% indeksu. To kryptowaluta, o której w ostatnich latach prawdopodobnie słyszał każdy. Wprowadzona została w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Jej nazwa odnosi się do używającego jej oprogramowania open source oraz sieci peer-to-peer, którą formuje.
Jej wykopywanie opiera się na proof of work opartym na algorytmie SHA-256. Prywatne klucze kryptograficzne, które służą autoryzacji transakcji mogą zostać zapisane w stworzonym do tego oprogramowaniu lub tzw. portfelu kryptowalut. Bitcoiny mogą zostać natychmiastowo przesłane na adres dowolnego uczestnika tej sieci, bez względu na to w której części świata się znajduje.
Ich liczba ograniczona jest do 21 milionów co ma wyeliminować zjawisko inflacji, a każdy Bitcoin dzieli się na 100 tysięcy mniejszych jednostek. Najwyższy kurs zanotował w grudniu 2017 roku, wyniósł on 20 089 dolarów amerykańskich. W tej chwili kosztuje około 9700 USD.
Ripple
Na trzeciej pozycji plasuje się Ripple (XRP) stanowiący 15,7% indeksu. To system płatności przypominający blockchain, który powstał w 2015 roku. Jego nazwa odnosi się do używającego go oprogramowania open source. Bazuje on na sieci serwerów peer-to-peer.
Ma on na celu maksymalnie przyspieszyć, ułatwić i obniżyć koszty transferu pieniędzy. Jest on niezależnym produktem zaprojektowanym dla banków, więc w przeciwieństwie do innych kryptowalut nie przeciwstawia się on tym instytucjom, lecz chce być częścią ich systemu.
W tej chwili jest to zdecydowanie najszybsze z popularnych rozwiązań tego typu, rozliczenie za pomocą Ripple trwa zaledwie 3,7 sekundy. Dla porównania w przypadku Bitcoina jest to 168 minut. Najwyższy kurs zanotował w styczniu 2018 roku, wyniósł on 3,40 dolarów amerykańskich. Obecnie jest wart około 20 centów.
Bitcoin Cash
Czwarte miejsce zajmuje Bitcoin Cash (BCH). Ta kryptowaluta oparta na systemie peer-to-peer, powstała w sierpniu 2017 roku w sposób oddzielenia się od pierwotnego łańcucha Bitcoin.
Wykorzystuje technologię blockchain i ten sam algorytm co pierwowzór, jednak zwiększyła rozmiary bloków. Dzięki temu możliwa jest większa ilość transakcji na sekundę oraz minimalizacja ich kosztów. Właśnie na tym się funkcjonowanie tej kryptowaluty koncentruje. Ich liczba ograniczona jest do 21 milionów co ma wyeliminować zjawisko inflacji.
Najwyższy kurs zanotowała w grudniu 2017 roku, wyniósł on 4355,22 dolarów amerykańskich. Obecnie oscyluje on w granicach 245 USD. Stanowi on 7,9% Indeksu Krypto 10.
Bitcoin SV
Piąte miejsce należy do Bitcoin SV (BSV). To platforma płatnicza open source oparta na technologii blockchain działająca w systemie peer-to-peer. Powstała w listopadzie 2018 roku w sposób oddzielenia się od łańcucha Bitcoin Cash. Podobnie jak ona działa na zmodyfikowanym kodzie źródłowym pierwotnego Bitcoina. Ich liczba ograniczona jest do 21 milionów co ma wyeliminować zjawisko inflacji.
Co odróżnia ją od poprzedników? Posiada jeszcze większe rozmiary bloków. Kryptowaluta ma na celu oferowanie zdecydowanie najszybszych transakcji. Najwyższą wartość zanotowała w styczniu bieżącego roku, wyniosła ona 441,20 dolarów amerykańskich. W tej chwili jej kurs oscyluje w granicach 200 USD. Stanowi 6,5% Indeksu Krypto 10.
Litecoin
Szóste miejsce w indeksie zajmuje Litecoin (LTC). To kryptowaluta, która powstała w 2011 roku. Pod względem technicznym jest niemal identyczna jak Bitcoin.
Różnice? Przetwarza bloki w łańcuchu czterokrotnie szybciej. A jej podaż wynosi 84 miliony, czyli czterokrotnie więcej. Dodatkowo, opiera się na algorytmie Scrypt jako proof of work.
Najwyższy kurs zanotowała w grudniu 2017 roku, wyniósł on 375,29 dolarów amerykańskich. Obecnie oscyluje on w granicach 45 USD. Stanowi 5% Indeksu Krypto 10.
Pozostałe kryptowaluty, które na ten moment znajdują się w indeksie, lecz mają na niego marginalny wpływ to:
- Binance Coin (BNB) – 4,4%
- EOS – 4,3%
- Tezos (XTZ) – 3%
- Stellar (XLM) – 2,4%
Jak inwestować w Indeks 10 Krypto?
Jak handlować CFD na kryptowaluty? Na platformie Plus500 oferowane są kontrakty CFD na Indeks Krypto 10. To naprawdę znakomite rozwiązanie, najlepsze, jeśli chodzi o inwestycję w cały koszyk kryptowalut, zamiast pojedynczych z nich.
Kontrakty CFD na indeks Krypto 10 działają z wykorzystaniem dźwigni finansowej, która w przypadku kryptowalut wynosi 1:2.
Kolejnym atutem jest również natychmiastowa realizacja zleceń – nie ma najmniejszych problemów z płynnością, które często pojawiają się w przypadku handlu na giełdzie kryptowalut. Jest to więc intuicyjny w obsłudze, szybki i tani pod względem prowizji i spreadów sposób inwestycji na rynku kryptowalut, a co więcej, dzięki ekstremalnej zmienności pozwala na złapanie silnych ruchów.
Czy zatem warto zainteresować się Indeksem Krypto 10?
Absolutnie tak. Branża kryptowalut wciąż zyskuje na popularności i coraz częściej pojawia się w świadomości w społeczeństwie, inwestorzy również postrzegają go już jako pełnoprawną gałąź rynku kapitałowego.
Co więcej, nie jest tajemnicą, że świat dąży do jak największej digitalizacji, więc ten rynek w przyszłości może być znacznie więcej wart, zwłaszcza kryptowaluty o ograniczonej podaży.
Dzięki możliwości inwestowania w Indeks Krypto 10 za pomocą kontraktów CFD oferowanych przez Plus500, trader otrzymuje szansę na uzyskanie ekspozycji na naprawdę ciekawy rynek.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!