Ripple Coin – wszystko, co musisz wiedzieć o XRP

Ripple Coin XRP

Obserwując ogromne zainteresowanie rynkiem kryptowalut, nie sposób nie wspomnieć o znaczeniu Ripple (XRP) oraz tym, w jaki sposób ta kryptowaluta zyskała ogromne zainteresowanie rzeszy ludzi na świecie. Temu też będzie poświęcony poniższy artykuł. Być może po zapoznaniu się z nim, czytelnik odpowie na kluczowe pytanie – w jakie kryptowaluty inwestować w 2018 roku? Z kolei osoby mniej wtajemniczone w omawiane kwestie, zapewne pragną uzyskać odpowiedź na pytanie: co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta jest to zdecentralizowany system księgowy, który bazuje na kryptografii, stworzony dzięki specjalnym algorytmom. Celem tego systemu jest przechowywać informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach – w zależności od waluty może być to Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), czy jakakolwiek inna kryptowaluta. Podstawą funkcjonowania każdej kryptowaluty, w tym także Ripple XRP jest łańcuch bloków, znany także jako blockchain, któremu został poświęcony osobny artykuł. Teraz już wiesz, kryptowaluta co to jest.

Ripple – co to jest?

Ripple waluta, które znane jest także jako Ripple Transaction Protocole (RTXP), jest jedną z licznego grona cryptocurrencies, a za jej stworzenie odpowiada Ryan Fugger, web developer, który rozpoczął pracę nad ideą zdecentralizowanego systemu pieniężnego jeszcze w 2004 roku. Pierwotnie stworzył RipplePay, która była usługą finansową zezwalającą na bezpieczne rozliczenia online.

Pomysł ten wprawdzie opierał się na pojedynczych użytkownikach, bez jakichkolwiek pośredników, jednakże stanowił on jedynie archetyp znanego obecnie XRP coin. Po latach ciągłego rozwijania usługi, Fugger razem z Arthurem Britto i Davidem Schwartz, w 2012 roku, uruchomili Ripple coin. Za dalszy rozwój RTXP, odpowiada obecnie firma Ripple.

Ripple Coin – najważniejsze informacje o XRP

Sama kryptowaluta Ripple jest zupełnie inna niż jej odpowiedniki na rynku cryptocurrencies. Z pewnością do sukcesu kryptowalut m.in. przyczyniły się nastroje anty-bankowe i anarchistyczne. Antyglobaliści wskazywali obecny system monetarny oraz pro-bankowość rządów państw, jako przyczyny kryzysów finansowych oraz ekonomiczną niesprawiedliwość społeczną. Ripples XRP wychodzi z zupełnie innego założenia. XRP, opiera się wprawdzie na technologii blockchain, jednakże istotną kwestią jest to, że infrastruktura została zaprojektowana z myślą o bankach i instytucjach finansowych. W przeciwieństwie do innych kryptowalut, Ripple coin nie daje pełnej anonimowości swoim użytkownikom, jak również nie został stworzony w środowisku open source. To z kolei oznacza, że nie każdy ma dostęp do kodu źródłowego. Dostęp do source code, posiada firma odpowiedzialna za jej dalszy rozwój, czyli Ripple Labs, którą zarządza firma Ripple.

Poniżej lista instytucji, które wykorzystują Ripple.

Ripple Coin XRP
źródło: ripple.com

Z racji pierwotnego zastosowania, które posiadała kryptowaluta Ripple, korzysta z niego obecnie wiele banków, w celu dokonywania szybkich płatności. Ripple wykonuje operacje znacznie szybciej, niż kryptowalutowy prekursor – Bitcoin. XRP Ripple rozlicza transakcje w niecałe 4 sekundy, gdy obecnie BTC zajmuje to ponad 168 minut. Początkowo powołano do życia ponad 100 miliardów Ripple coin. Obecnie w obiegu, funkcjonuje ponad 38 miliardów monet Ripple. Podaż XRP jest kontrolowana przez firmę Ripple, ze względu na to, że znaczna większość monet jest kontrolowana przez nią, co jest kolejną innowacją, a tym samym głosem krytyki przez zwolenników idei „demokratyzacji” kryptowalut oraz szerokiego dostępu do środowiska open source.

Ripple XRP – gdzie szukać informacji

Rozpoczynając swoją przygodę z handlem na takich instrumentach jak XRP, LTC, ETH, czy jakiejkolwiek innej kryptowalucie, w głowie spekulanta mogą pojawić się różne myśli w stylu: „…kryptowaluty jak zacząć już przygodę z handlem na nich,…to tylko wybierając najbardziej wartościowy instrument, czyż nie?…”. Jest to całkowicie uzasadniony sposób myślenia. Przysłowiowe „schody”, mogą pojawić się w momencie, w którym trader uświadomi sobie że inwestowanie w kryptowaluty jest trudne m.in. dlatego, że ciężko odnaleźć w sieci, rzetelny ranking kryptowalut. W tym zakresie, każdy z uczestników rynku ma indywidualną opinię na ten temat.

Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno można, a nawet powinno się porównywać kryptowaluty ze sobą. Można dokonać takiego porównania, chociażby pod kątem płynności, obrotu, spreadu, itp. Pomoże to dokonać własnego osądu na temat, która z kryptowaluty zarabianie uczyni prostszym – a tym samym przyjemniejszym. Podstawowym sposobem na ocenę jakości oraz potencjału do dalszej aprecjacji, bądź deprecjacji kryptowaluty, tak jak i każdego innego instrumentu, jest ocena wolumenu, który jest na nim generowany. Zanim to jednak nastąpi warto określić, które miejsce dany instrument zajmuje pod kątem kapitalizacji rynkowej. Można to łatwo zrobić za pomocą m.in. strony Coinmarketcap, gdzie każdy może zapoznać się ze statystykami, dotyczącymi kryptowalutowych instrumentów.

Poniżej ilustracja przedstawiająca największe kryptowaluty, mierzone kapitalizacją rynkową.

Ripple Coin XRP - kapitalizacja
źródło: coinmarketcap.com

ProgramistaProgramista radzi:

Na rynku Ripple będzie hossa czy kurs mocno spadnie? Sprawdź swoje przewidywania w praktyce na rachunku demonstracyjnym. Rejestracja jest bezpłatna i zajmuje kilka minut.


Ripple kryptowaluta – kurs i historyczny kurs XRP

XRP kurs obecnie oscyluje w granicach 1,50 USD. Od 20 grudnia 2017 roku, do 4-ego stycznia 2018 roku, Ripple cena wzrosła z $0,70 do rekordowych $3,32. Jako przyczynę nagłych wzrostów Ripple kurs, podawano kilka informacji. Jedną z nich, były doniesienia o chęci dodania tokenów Ripple do oferty Coinbase (największa giełda kryptowalut w Stanach Zjednoczonych). Kolejnym argumentem były informacje o testach przeprowadzania płatności z wykorzystaniem XRP coin, których dokonało kilka znaczących banków z Korei Płd. oraz Japonii. Pokazuje to, że co do kryptowaluty Ripple prognozy kształtują się obiecująco, bez względu na to, czy popyt na kryptowaluty zostanie podtrzymany, czy też nie. Wszystko za sprawą silnego zainteresowania technologią blockchain, ze strony tradycyjnych instytucji finansowych oraz banków.

Ripple wykres XRPUSD

Ripple Coin XRP
źródło: TradingView

Początek 2018 roku, był łaskawy dla kryptowalut. Na czele z BTC, zaczęły zyskiwać znacząco na wartości. Jednakże zaczęły także mocno tracić na wartości, po tym jak pojawiły się doniesienia o planach wprowadzenia ograniczeń na giełdach kryptowalut, w Korei Południowej. Rynek kryptowalut zareagował silną przeceną, ze względu na kluczowe znaczenie tego kraju. Około 5% wszystkich transakcji na Bitcoin, oraz 10% na Ethereum jest dokonywana w walucie koreańskiej. Giełdy z półwyspu koreańskiego zapewniają płynność na rynku, dlatego też przecena dotyczyła wszystkich kryptowalut, łącznie z Ripple price. Natomiast wielu inwestorów walut kryptograficznych, wskazuje tę sytuację, jako okazję do nabycia Ripple XRP po cenach „promocyjnych”. Swoje założenia argumentują ogromnym potencjałem tej kryptowaluty, wynikającym z silnego zainteresowania blockchain, ze strony instytucji finansowych – głównie banków.

Ripple wallet

Ripple jest narzędziem płatniczym, stworzonym z myślą o instytucjach finansowych, które posiadają ogromne zapotrzebowanie na natychmiastowe przelewy. Nie zmienia to jednak faktu, że kryptowaluta Ripple XRP jest dostępna również dla każdego, w tym także osób prywatnych, które chciałyby go nabyć. W tym miejscu zapewne część czytelników zastanawia się, jak kupić Ripple? oraz czy istnieje Ripple giełda?

Podstawowym miejscem, gdzie można nabyć Ripples, jest giełda kryptowalut. Można nabyć Ripple XRP na takich giełdach, jak np. Kraken, Bitstamp, czy Bitfinex. Ripple można nabywać za pośrednictwem wielu walut, w tym najpopularniejszych – czyli EUR i USD. Najlepiej z kolei dysponować którąś z kluczowych kryptowalut, takich jak BTC, czy ETH. Wówczas inwestor Ripple kryptowaluty będzie posiadał możliwość szerszego wyboru giełd do handlu. Chociażby dlatego, że nie każda giełda kryptowalut umożliwia handel z użyciem polskiej waluty – PLN. Z kolei handel z wykorzystaniem EUR albo USD, może się wiązać z dodatkowymi opłatami wynikającymi z przesyłania środków za granicę.

Kiedy już zostanie zakupiony Ripple, najlepiej przesłać środki na internetowy portfel (Ripple wallet). Środki te można zamieścić, w różnego rodzaju portfelach. Wraz z rozwojem rynku kryptowalut, portfele kryptowalutowe stały się coraz bardziej wyrafinowane. Podstawowym XRP wallet jest stacjonarny portfel, który przetrzymuje środki na naszym komputerze, nawet jeśli nie jesteśmy podłączeni do Internetu. Portfele mobilne natomiast, pozwalają na przetrzymywanie środków na tablecie, bądź na telefonie. Dzięki temu, inwestor może je wykorzystać praktycznie w każdym momencie, w którym będzie je potrzebował. Na chwilę obecną, najlepszym rozwiązaniem jest portfel sprzętowy, który funkcjonuje w postaci nośnika USB, co czyni go najmniej podatnym na ewentualny atak hakerski, czy zawirusowanie. Z pewnością ta tematyka będzie rozwijała się w najbliższej przyszłości, wraz z rozwojem innowacyjnych metod płatności.

Ripple a inne kluczowe kryptowaluty (Bitcoin, Litecoin i Ethereum) – porównanie

Rynek kryptowalut jest ogromny, dlatego też warto przyjrzeć się mu bliżej, w celu określenia potencjału oraz kluczowych różnic występujących między nimi. Prekursor wszystkich kryptowalut – Bitcoin – jest kryptowalutą, która zrodziła się z pomysłu całkowitej decentralizacji, jako finansowego rozwiązania godnego XXI wieku. Kryptowaluty inspirowane BTC, takie jak LTC, czy ETH, w tej kwestii były całkowicie zgodne i podzielały ten sam pogląd co Bitcoin. Ripple XRP z kolei zrezygnowało z tej opcji. Niektórzy komentatorzy wskazują, że ze względu na swój „pro-bankowy” charakter, prawdopodobnie nie byłaby w stanie funkcjonować inaczej.

Bitcoin blockchain przewiduje jedynie 21 000 000 wszystkich monet, które mogą funkcjonować w obiegu. Z kolei Litecoin, przewiduje 84 000 000 cryptocoins. Wielkość monet w Ether blockchain nie jest dokładnie znana, zaś samo Ethereum służy, jako platforma do tworzenia i udostępniania zdecentralizowanych aplikacji. Protokół RippleRTXP – przewiduje aż 100 000 000 000 monet w swoim blockchain.

Zarówno BTC, LTC oraz ETH funkcjonują na zasadzie „wydobywania” krypto monet, określanego potocznie „górnictwem” (z ang. cryptocurrency mining). Szyfrowanie w Bitcoin występuje za pomocą SHA-256, podczas gdy Litecoin postawił na funkcję Scrypt. Rewolucją z kolei jest fakt, że Ripple jest jedną z czołowych kryptowalut na rynku, jednakże nie jest w ogóle wydobywana. Jak już zostało wspomniane we wcześniejszej części artykułu, podaż kryptowaluty Ripple XRP jest kontrolowana przez firmę Ripple Labs.

Podsumowanie – czy warto interesować się Ripple

Pytanie odnośnie przyszłości kryptowaluty Ripple oraz tego, czy odniesie spektakularny sukces, tak jak np. kryptowaluta Litecoin, czy Ether, nurtuje rzesze współczesnych cryptocurrency traders. Perspektywy XRP, są o tyle ciekawe, że ze względu na „anarchistyczne zabarwienie” kryptowalut, stworzenie takowej z myślą o systemie bankowym, wydaje się być mostem łączącym dwa zwaśnione światy.

Dlatego też, zwolennicy Ripple, wskazują z jednej strony, na ogromny potencjał tkwiący w silnej korelacji z pozostałymi walutami, opartymi o blockchain. Z kolei z drugiej strony, w przypadku upadku kryptowalut (co poniektórzy zakładają), Ripple może być wykorzystany w ewolucji i rozwoju tradycyjnego systemu bankowego. Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że Ripple blockchain zużywa dużo mniej prądu, niż np. Bitcoin. Ze względu na zużycie prądu, ekolodzy krytykują BTC oraz całą ideę kryptowalut opartych o blockchain. Ripple XRP może się przyczynić do znalezienia wspólnego mianownika, pomiędzy różnymi spojrzeniami na problemy świata, a to już wprowadza nie tylko rewolucję finansową, ale także i społeczną.

Programista
Specjalista w zakresie funkcjonowania platform transakcyjnych i oprogramowania tradingowego. Pasjonat rynków finansowych i ich aktywny uczestnik. Zwolennik statystycznego podejścia do rynków, z wyłączeniem ludzkiej ingerencji, dzięki algorytmizacji i automatyzacji procesu transakcyjnego. Autor wielu systemów Expert Advisor, dedykowanych głównie dla scalperów i day-traderów.