Czas wytłumaczyć, czym jest Litecoin LTC – jedna z najpopularniejszych kryptowalut. Ale od początku… Bitcoin to najsłynniejsza kryptowaluta, która za sprawą ogromnego zainteresowania ze strony informatyków oraz zwolenników innowacyjnych płatności, zyskała zaciekawienie również zwykłych użytkowników internetu. To z kolei doprowadziło do zainteresowania ze strony rzeszy spekulantów, którzy upatrzyli w kryptowalucie BTC szansę na zarobienie fortuny. Wraz z zagłębianiem się w fascynujący świat kryptowalut, trader odkrywa różnego rodzaju instrumenty. Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najczęściej handlowanych kryptowalut jest Litecoin (LTC), którym dziś się zajmiemy.
Litecoin LTC – co o nim wiemy
LTC kryptowaluta powstała w 2011 roku. Za jej twórcę uznawany jest George Lee, który był pracownikiem giganta informatycznego – Google. Litecoin LTC tym samym jest walutą, której tożsamość jej twórcy jest szeroko znana rzeszy użytkowników (w przeciwieństwie do Bitcoin). Instrument LTC kryptowaluta jest bardzo zbliżony technicznie do Bitcoin – w końcu twórca Litecoin był zainspirowany „krypto-archetypem”. To co wyróżnia LTC od BTC to m.in. fakt, że Litecoin blockchain tworzy nowy blok co ok. 2,5 minuty, podczas gdy Bitcoin jedynie co 10 minut. Dzięki temu dochodzi do szybszego potwierdzenia transakcji. Dodatkowo ilość LTC Coin jest zaplanowana na 84 miliony, podczas gdy BTC jedynie na 21 milionów. Trzecim elementem wyróżniającym Litecoin na tle Bitcoin jest wykorzystanie funkcji Scrypt, która wymaga od wydobywających LTC „górników” skorzystania nie tylko z komputerów o dużej mocy obliczeniowej, ale także szybszej pamięci.
Sam twórca Litecoin zakłada, że w przyszłości, kiedy kryptowaluty staną się jeszcze bardziej popularne, Bitcoin posłuży najpewniej do dokonywania transakcji o znaczących wartościach. Z kolei największe zastosowanie LTC będzie miało w serwisach internetowych, grach, etc. Innymi słowy, waluta Litecoin będzie miała najbardziej przydatny aspekt we wszelkich mikropłatnościach, ze względu na szybkość potwierdzania transakcji. W grudniu 2017 (stan na dzień 19.12.2017) kapitalizacja kryptowaluty Litecoin osiągnęła blisko 19 mld USD.
Litecoin kurs – historyczny kurs LTC
Litecoin, jak każda waluta kryptograficzna przez dłuższy czas podbijała serca użytkowników. Do października 2013 roku Litecoin kurs znajdował się poniżej $5. Pod koniec 2016 roku Litecoin do dolara amerykańskiego (LTCUSD) zyskał znacząco na wartości i doszedł do poziomu niespełna $38 za sztukę. Niestety kilkanaście kolejnych miesięcy waluta LTC borykała się z trendem spadkowym, co zaowocowało spadkiem w okolice $1. Do 2017 roku LTC kurs znajdował się w konsolidacji, bezowocnie próbując zbliżyć się w okolice wcześniejszych maksimów.
Kurs Litecoin zyskał znacznie pod koniec marca 2017 roku, przebijając długoterminowy opór, a jego aprecjacja doprowadziła, w przeciągu niecałych trzech miesięcy, do przebicia historycznych szczytów powyżej $38. Bez dwóch zdań ogromny udział miał w tym zdarzeniu SegWit Litecoin (Segregated Witness), którego temat został przybliżony w dalszej części artykułu. W ciągu kolejnych miesięcy Litecoin cena doszła do poziomu ponad 300 USD za LTC Coin (stan na dzień 18.12.2017). Dzięki takiemu rozwojowi wydarzeń, kurs LTC jest obecnie monitorowany przez miliony krypto spekulantów. Część osób, które kilka lat temu obserwując LTC, zdecydowaly się „stać z boku” i przyglądać się, jak rozwinie się wątek LTC, zapewne zastanawiają się obecnie, jak kupić Litecoin?
LTCPLN
Ze względu na istotę dolara amerykańskiego we współczesnym świecie, wszelkie kryptowaluty są przede wszystkim kwotowane w dolarach amerykańskich. Jednakże giełdy kryptowalut oferują możliwość wymiany nie tylko za pośrednictwem amerykańskiej waluty USD. Znaczne stopy zwrotu rozpaliły wyobraźnię inwestorów, uczyniły ich bardziej śmiałymi i otwartymi na świat, natomiast polska grupa kryptospekulantów spowodowała, że instrument LTCPLN stał się bardzo popularny na polskich giełdach krypto. Rodzimi inwestorzy nie tylko dostrzegli potencjał w nabywaniu instrumentu BTC, ale także udowodnili, że poza LTCUSD, LTC PLN może okazać się bardzo płynnym instrumentem do handlu średnio- oraz długoterminowego. Jeszcze niedawno wymiana na inną walutę niż USD, EUR, czy GBP budziła co najwyżej niedowierzanie. Obecnie wymiana Litecoin na PLN nie budzi niczyjego zdziwienia. Dodatkowo dzięki szerokiej popularyzacji portfeli do przetrzymania kryptowalut, Litecoin wallet pomaga bezpiecznie przetrzymywać nabyte na giełdzie dobra.
Litecoin mining i Litecoin miner – o co chodzi
Ze względu na to, że świat cryptocoins funkcjonuje w środowisku open source, każda kryptowaluta jest wydobywana za pomocą specjalnych „koparek”. Środowisko kryptowalut opiera się na koparkach, których występowanie jest niezbędne do funkcjonowania całej sieci blockchain. Litecoin mining (czyt. z ang. kopanie) odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku innych kryptowalut. Nowo powstałe waluty krypto mogą być deszyfrowane nawet za pomocą osobistego komputera PC. Niestety w przypadku takich kryptowalut, jak Bitcoin, czy Litecoin LTC, sytuacja nie jest już taka prosta. Obecnie są to dojrzałe krypto-monety, co nieco utrudnia ich wydobycie. Oczywiście nie oznacza to tym samym, że tego typu zadanie jest niewykonalne. Po prostu poszukiwaczowi będzie niezbędna koparka Litecoin (Litecoin miner), która jest po prostu komputerem deszyfrującym kody. Kopalnia Litecoin (tzw. pool) jest dostępna dla każdego zainteresowanego, choć nie rzadko wymusza to na przedsiębiorcy dodatkowe nakłady inwestycyjne.
Wspólne kopanie Litecoin oraz pozostałych altcoinów przez wielu użytkowników jest znacznie bardziej opłacalne, ze względu na naturalnie występującą wówczas, zwiększoną moc obliczeniową. Jest całkiem logiczne, bowiem szereg komputerów deszyfrujących ma praktyczniejsze zastosowanie, niż tylko jeden. Widać zatem, że LTC mining pozwala na indywidualne podejście do tematu wydobycia, jednakże należy mieć na uwadze, iż potrzebny jest wtedy profesjonalny sprzęt. Dodatkowo koparka LTC może funkcjonować w zorganizowanym środowisku innych urządzeń wydobywczych, co znacząco zwiększa ich efektywność i pozwala szybciej dojść do wcześniej wyznaczonych celów biznesowych.
Uważasz, że kurs Litecoin pójdzie w górę czy w dół? Dzięki rachunkowi demonstracyjnemu możesz sprawdzić swoje przewidywania w praktyce. Zarejestruj się za darmo.
Litecoin SegWit – czym jest
SegWit, które oznacza Segregated Witness, to oddzielne podpisy mające za zadanie usprawnienie przepustowości sieci. Każde środowisko łańcucha bloków jest zorganizowaną siecią. Sam SegWit stał się popularny w 2015 roku, gdy użytkownicy BTC debatowali nad jego skalowalnością. Bardzo dużo górników BTC nie było zainteresowanych wprowadzeniem tego typu rozwiązania, ze względu na kwestie techniczne, stąd też SegWit Litecoin miał miejsce przed Bitcoin. Wprowadzenie na Litecoin SegWit w 2017 roku, wskazywane jest jako przyczyna zapoczątkowania trendu wzrostowego na tym instrumencie.
Stało się tak, gdyż SegWit LTC pomaga oddzielić dowód transakcyjny. Pozwala to na znacznie usprawnienie przeprowadzenia transakcji. Dodatkowo otwiera to drogę do wprowadzenia w przyszłości technologii Lightning Network, która wskazywana jest jako kolejny etap ewolucji tej technologii. Zaimplementowanie na LTC SegWit otworzyło drogę nie tylko do nowych możliwości. Zmiana ta jest całkowicie kompatybilna wstecznie, co uspokoiło obawy użytkowników Litecoin. Dzięki temu nie powinny wystąpić jakiekolwiek problemy z usługami, które korzystały z LTC.
LTC Litecoin a technologia blockchain
Podstawą kryptowalut jest łańcuch bloków, zwany potocznie blockchain. Litecoin blockchain, jak zostało opisane wcześniej przewiduje 84 mln sztuk w swoim algorytmie. Zgodnie z danymi znanymi na początek grudnia 2017, zostało wydobytych już ponad 54 mln Litecoin’ów, co oznacza, że jeszcze ponad 29 milionów sztuk czeka na „odkopanie”. Tym samym widać, że możliwości do dalszego rozwijania biznesu opartego na LTC mining są szerokie. Sam blockchain utrzymuje wspólną księgę rachunkową dla wszystkich transakcji. Jest ona rozproszona po całej dostępnej dla użytkowników sieci. W związku z powyższym, każdy komputer użytkownika bierze udział zarówno w przesyłaniu, jak również w uwierzytelnianiu transakcji. Dzięki narzędziom kryptograficznym zapewnione jest bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji.
Technologia blockchain opiera się na architekturze peer to peer, która tworzy środowisko w oparciu o te same uprawnienia wszystkich użytkowników. Brak administratora oraz osób uprzywilejowanych, działa zachęcająco dla amatorów nowych technologii. Część zastanawia się odnośnie samej natury blockchain, co to także budzi dodatkowo szereg pytań o uczciwość twórców. Prawda jest taka, że stworzony algorytm stanowi podstawę do dalszego funkcjonowania kodu. Nie może być on zmieniany w trakcie funkcjonowania, co uniemożliwia ryzyko związane z rozwodnieniem wartości, wykasowaniem istniejących tokenów, etc. Co to jest blockchain i jak funkcjonuje zostało dokładnie wyjaśnione w osobnym artykule.
Blockchain technologia, nazywana jest często przyszłością świata finansów, ze względu na szerokie zainteresowanie jej wykorzystania w tej branży. Osoby wieszczące sukces krypto monet oraz wszelkich innowacyjnych metod płatności, są przekonane o jej bezprecedensowym triumfie nad tradycyjnym pieniądzem fiducjarnym, ze względu na m.in. braku możliwości „dodruku”, co ma być przykładem jego realnej wartości. Dla porównania, należy wspomnieć, że każdą oficjalną walutę rządową na świecie, można rozwodnić za pomocą odpowiednich decyzji odpowiedzialnego za nią banku centralnego. Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj artykuł o instrumentach polityki monetarnej.
Litecoin prognozy – jaka przyszłość czeka Litecoin
Litecoin budzi ogromne zainteresowanie zwolenników kryptowalut. Ze względu na szybkość potwierdzania transakcji, tworzy potencjał do wykorzystania w różnego rodzaju mikropłatnościach. Fakt znacznie niższej ceny niż słynnego już BTC, rodzi spore zainteresowanie ze strony adeptów rynku kryptowalut, ze względu na możliwość osiągnięcia większych stóp zwrotu. Litecoin wykres pokazuje silny ruch wzrostowy, który został zapoczątkowany po wprowadzeniu na nim Segregated Witness. Dzięki zastąpieniu funkcji SHA-256, funkcją Scrypt, kopanie nowych LTC zostało wprowadzone na wyższy poziom funkcjonalności, niż w przypadku Bitcoin.
Rynek krypto jest teraz rynkiem obserwowanym przez różnych analityków oraz znawców tematu, w związku z czym tworzone są też prognozy dotyczące różnych instrumentów z tego segmentu. Dotyczy to także omawianego w tym artykule LTC. Litecoin prognozy 2017 wskazują, że pod koniec roku, kryptowaluta LTC powinna dojść do poziomu 350 USD za jeden LTC. Jest to o tyle ciekawe, że rozpoczynając grudzień z ceną bliską wartości 100 USD na instrumencie LTC USD, nikt nie spodziewał się, że przez 3 tygodnie kurs wzrośnie do 300 USD. Jednak potencjał zysku jest nadal. Wśród znawców tematu Bitcoin oraz innych altcoin, przewija się również temat prognoz dotyczących roku 2018.
Znane Litecoin prognozy 2018 roku zakładają dojście tej krypto-monety nawet do poziomu $500 za jeden Litecoin. Przy utrzymaniu wartości instrumentu USDPLN powyżej 3,5000, Litecoin kurs PLN osiągnąłby wartość ponad 1750 jednostek rodzimej waluty. Dodatkowo należy pamiętać, iż handel u brokera CFD oferującego dostęp do kryptowalut urozmaica dźwignia finansowa, która umożliwia uzyskanie ponadprzeciętnych stóp zwrotu przez tradera. Oczywiście same LTC prognozy przedstawiają pewne założenia, które mogą, choć wcale nie muszą się zrealizować. Jednakże należy mieć na uwadze, że prognozy te nie są jedynie tworzone na podstawie zachowania ceny, ale także na podstawie zapotrzebowania na wydobycie kryptowaluty Litecoin.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!