Kryptowaluty CFD – jak handlować CFD na kryptowaluty

Kryptowaluty CFD
J2T Trade

Jeszcze dekadę temu nikomu nie znane, dzisiaj zajmują pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania Google – mowa oczywiście o kryptowalutach. Głównie za sprawą najpopularniejszej z nich – Bitcoina – kryptowaluty zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Dynamicznie rozwija się również stojąca za krypto technologia łańcucha bloków Blockchain, znajdując zastosowanie w projektach niezwiązanych bezpośrednio z rynkiem kryptowalut.

Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut przyczynił się również do powstania instrumentów finansowych, które pozwalają wykorzystać zmienność rynku krypto, handlując nie na giełdzie kryptowalut, a u regulowanego brokera CFD. Tymi instrumentami są kontrakty różnic kursowych na kryptowaluty – kryptowaluty CFD. W poniższym artykule podejmiemy się wyjaśnienia jak handlować CFD na kryptowaluty.

Co to jest Bitcoin CFD?

Kryptowaluta Bitcoin (BTC) nie wymaga specjalnego przedstawiania. Zaprezentowany światu w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto, Bitcoin w przeciągu zaledwie 10 lat stworzył solidne podwaliny dla całego rynku kryptowalut i dał początek technologii Blockchain. Bitcoin oparty jest o technologię rozproszonego rejestru (ang. Distributed Ledge Technology, DLT), która pozwala walucie funkcjonować w sieci peer-to-peer, bez konieczności posiadania centralnego miejsca rejestracji wszystkich transakcji sieci Bitcoin. Wartość Bitcoin na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosła z okolic 0 USD do wartości około 19,600 USD w szczycie hossy na BTC w końcu 2017 roku.

FP Markets

Skoro wiemy już czym jest Bitcoin, warto napisać kilka słów o instrumencie finansowym na tę kryptowalutę, czyli Bitcoin CFD. CFD to skrót od angielskiej definicji Contract for Difference – kontraktu różnic kursowych, czyli instrumentu finansowego, w którym rozliczana jest różnica pomiędzy ceną otwarcia kontraktu, a ceną jego zamknięcia. Oznacza to, że kontrakt CFD jest instrumentem spekulacyjnym, który nie daje jego posiadaczowi prawa do instrumentu bazowego, na którym spekuluje – w tym przypadku kryptowaluty Bitcoin – a jedynie do rozliczenia zysku lub straty z transakcji na tym instrumencie.

Z taką konstrukcją instrumentu wiążą się dwie główne zalety kontraktów CFD – możliwość zawierania pozycji zarówno na wzrosty, jak i spadki oraz zastosowany w CFD mechanizm dźwigni finansowej. Nabywając Bitcoin na giełdzie kryptowalut możemy jedynie oczekiwać jego zwyżki – gdy wartość zakupionego przez inwestora BTC spada, inwestor traci na takiej transakcji. Kontrakt CFD z kolei, pozwala inwestorowi zawierać pozycje zarówno w oczekiwaniu na kontynuację hossy na Bitcoinie, jak również przygotowując się na wystąpienie korekty spadkowej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ruchy spadkowe na BTCUSD potrafią być dotkliwe – w 2013 roku Bitcoin spadł o przeszło 93%, a w roku 2017 o około 83%. Kontrakt CFD na Bitcoin pozwala inwestorowi zająć pozycję na spadki.

Drugą, ale nie mniej ważną cechą kontraktów CFD na Bitcoin jest mechanizm dźwigni finansowej 2:1, inaczej lewara. Dźwignia finansowa 2:1 oznacza, iż inwestor jest w stanie zająć pozycję na rynku CFD na Bitcoin o wartości dwukrotnie przekraczającej stan jego środków na rachunku. Innymi słowy, dysponując kwotą 10,000 USD, inwestor korzystający z usług giełd kryptowalut zakupi 1 Bitcoina, a inwestor posiadający rachunek u brokera CFD będzie w stanie zająć pozycję na CFD na Bitcoin o wartości 2 Bitcoinów. Potencjalne zyski/straty z takiej transakcji są dwukrotnie większe.

Ethereum CFD – co to jest?

Podobnie jak Bitcoin oraz inne krypto, również kryptowaluta Ethereum (ETH) została stworzona w oparciu o technologię łańcucha bloków Blockchain. Twórcą Ethereum jest rosyjski programista Vitalik Buterin, a szerszej publiczności została przedstawiona w roku 2013. Podobnie jak w przypadku Bitcoin, podaż Ethereum jest ograniczona, jednak nie jest z góry znana – jak to ma miejsce w przypadku Bitcoin, gdzie jest to maksymalnie 21 milionów BTC – ilość Ethereum, która znajdzie się w obiegu. Kurs Ethereum, podobnie jak każdej innej waluty kryptograficznej, podlega znacznym wahaniom, będącym wynikiem gry popytu i podaży. Taka specyfika Ethereum sprawia, iż na rynku mogą pojawić się okazje do spekulacyjnego zajęcia pozycji zarówno na wzrost, jak i spadek kursu ETHUSD.

Ethereum CFD to kontrakt różnicy kursowej na kurs Ethereum. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku omówionego wcześniej CFD na Bitcoin, również CFD na Ethereum oferuje możliwość zajmowania pozycji na wzrosty, jak i spadki. Na kontraktach CFD na ETHUSD dostępna jest dźwignia 2:1, pozwalająca inwestorowi na zaangażowanie w pozycję dwukrotnie większych środków, niż depozyt znajdujący się na jego rachunku.

Zajęcie pozycji na kontrakcie CFD na Ethereumjest niezwykle intuicyjne, niezależnie od tego czy inwestor korzysta z platformy web, czy platformy mobilnej na urządzenia iOS i Android. W zależności od tego, który scenariusza według inwestora zmaterializuje się na rynku Ethereum – czy będzie to trend wzrostowy czy spadkowy – inwestor może dokonać wyboru opcji ‘Kup’ lub ‘Sprzedaj’. W oknie zlecenia wyświetlona zostanie liczba kontraktów CFD, które inwestor zamierza kupić/sprzedać – jeden kontrakt odpowiada jednej jednostce Ethereum. Po otwarciu pozycji, stanie się ona widoczna w oknie ‘Otwarte Pozycje’, gdzie może zostać zamknięta lub zmodyfikowana.


Trader's AreaTrader’s Area radzi:

Praktyczne aspekty inwestowania z wykorzystaniem kontraktów CFD, w tym CFD na kryptowaluty, sprawdzisz na bezpłatnym rachunku demonstracyjnym. Wirtualne środki pozwolą Ci przetestować możliwości handlu bez ryzyka utraty własnych pieniędzy. Zarejestruj bezpłatne konto demonstracyjne.


CFD na Litecoin

Litecoin (LTC) stworzony został w 2011 roku przez Charlesa Lee, byłego pracownika koncernu Google. Podobnie jak Bitcoin, Litecoin oparty jestna systemie P2P (Peer-to-Peer), ale różni się od Bitcoin tym, że generuje bloki szybciej i wykorzystuje algorytm skryptowy, a nie stosowany w Bitcoin SHA-256. Podaż Litecoina jest z góry znana – została ona ustalona na 85 miliony monet, a więc jest ona czterokrotnie większa od maksymalnej liczby monet Bitcoin.

Litecoin jest jedną z najpopularniejszych alternatywnych walut kryptograficznych w stosunku do Bitcoin. Jego obecna wycena rynkowa sięga prawie 6 miliardów dolarów, co plasuje LTCUSD na czwartym miejscu pod względem kryptowalut o największej kapitalizacji. Co więcej, z dziennym obrotem na poziomie 2.3 miliarda dolarów, Litecoin zajmuje również czwarte miejsce pod względem najczęściej obracanych kryptowalut na świecie.

Popularność i rosnący zasięg Litecoina powoduje, iż jest on ciekawą alternatywą dla Bitcoina czy Ethereum. Realizacja obrotu na Litecoin z poziomu platformy tradingowej jest analogiczna, jak ma to miejsce w przypadku Bitcoin czy Ethereum. Handel na Litecoin CFD dostępny jest z lewarem 2:1, a zawierane pozycje moga być zarówno na wzrosty, jak i spadki – pozycje buy/sell. Zmienność na rynku Litecoin CFD jest wysoka, dzięki czemu praktycznie każdego dnia rynek oferuje możliwości spekulacyjne na tej kryptowalucie.

Co to jest CFD na Ripple?

Ripple Coin XRP

Początki kryptowaluty Ripple (XRP) sięgają 2004 roku, kiedy prace nad projektem rozpoczął Ryan Fugger. Podobnie jak w przypadku twórcy Bitcoin – Satoshi Nakamoto – również twórcy Ripple przyświecał cel stworzenia sieci, w której transakcja może zostać zrealizowana bezpośrednio pomiędzy uczestnikami sieci P2P i pozbycia się pośredniczących w transakcjach instytucji finansowych oraz banków centralnych. Tak powstał oparty na technologii rozproszonego rejestru DLT protokół transakcyjny Ripple Transaction Protocol (RTXP), znany obecnie jako Ripple.

Rynek Ripple co prawda ustępuje swoją wielkością rynkowi Bitcoin, ale i jak może poszczycić się kapitalizacją sięgającą przeszło 13 miliardów dolarów. Dzienne obroty na Ripple również robią wrażenie, gdyż każdego dnia obraca się monetami XRP o wartości prawie 900 milionów dolarów. Zarówno pod względem wartości rynku, jak i obrotu, Ripple zajmuje trzecie miejsce – pomiędzy Ethereum, a Litecoin.

Ze względu na dość niski kurs pojedynczej monety Ripple, który wynosi około 0.32 USD, minimalna jednostka transakcyjna na rynku kontraktów CFD na XRP wynosi 200.

Cardano CFD – czym jest kontrakt różnic kursowych na Cardano?

Sieć Cardano została uruchomiona w 2017 roku, a jej nazwa pochodzi od nazwiska XVI wiecznego włoskiego matematyka Girolamo Cardano. Kryptowaluta sieci Cardano – ADA wzięła swoją nazwę od innego matematyka, a właściwie matematyczki – XIX wiecznej brytyjki Ady Lovelace, która zasłynęła z publikacji dotyczącej maszyny analitycznej – komputera Charlesa Babbage’a. Podobnie jak inne kryptowaluty, również sieć Cardano funkcjonuje jako zdecentralizowany projekt oparty o technologię Blockchain. W swoim działaniu, Cardano przypomina Ethereum, gdyż podobnie jak ETH oferuje platformę dla smart contracts.

Rynek Cardano nie jest aż tak duży jak wcześniej omówionych kryptowalut, jednak z kapitalizacją 1.5 miliarda USD plasuje się na jedenastej pozycji wśród kryptowalut o największej wartości. Z uwagi na niską jednostkową cenę pojedynczej monety Cardano ADA wynoszącą około 0.6 USD. Krok zwiększania pozycji to również 1000 sztuk, co oznacza, iż inwestor może otwierać pozycje – zarówno pozycje długie, jak i krótkie – będące wielokrotnością 1000 sztuk. Zastosowanie takiego rozwiązania nic dziwi, jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż CFD na 1000 sztuk Cardano ma wartość rynkową jedynie około 60 USD.

CFD na Monero

blockchain co to jest

Nazwa kryptowaluty Monero (XMR) pochodzi z języka esperanto, gdzie ‘monero’ oznacza po prostu monetę. W odróżnieniu od kryptowalut takich jak Bitcoin czy Litecoin, Monero nie posiada maksymalnego limitu ilości monet, które docelowo znajdą się w obiegu. Ponadto, rozmiar bloku Monero również nie jest z góry określony, a obliczany jest przez specjalny algorytm na podstawie wielkości ostatnich 100 bloków.

W trakcie opracowywania koncepcji Monero, deweloperzy największy nacisk postawili na kwestie anonimowości realizowanych transakcji. Z tego też względu, sieć Monero funkcjonuje w oparciu o algorytm hashujący CryptoNight i nie zapisuje szczegółów transakcji, takie jak adresy portfeli stron transakcji czy kwoty transferowanych środków. Praktycznie całkowita anonimowość Monero powoduje, iż zdarzały się przypadki wykorzystania jej w niecnych celach np. żądaniach okupu, a anonimowość waluty przykuła uwagę Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Nie zmienia to jednak faktu, iż Monero jest niezwykle ciekawą kryptowalutą, która zajmuje trzynaste miejsce na liście kryptowalut o największej kapitalizacji, z łączną wartością wyemitowanych monet sięgającą przeszło 1.3 miliarda dolarów. Kontrakty CFD na Monero znajdują się w ofercie wielu brokerów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.