Thomson Reuters Eikon

6685
Korelacje na rynku FX
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon
J2T Trade

Oprogramowanie Thomson Reuters Eikon powstało z myślą o dużych instytucjach finansowych, którym zależy na łatwym dostępie do aktualnych wiadomości rynkowych i danych makroekonomicznych, korelacjach rynkowych oraz na łatwym dokonywaniu transakcji na rynku międzybankowym. Dzięki temu narzędziu, analizowanie rynków finansowych nigdy nie było takie łatwe, ponieważ wraz z dostępem do softu EIKON uzyskujemy dostęp do aktualnych notowań niemal każdego instrumentu na świecie, specjalnych raportów, które nie docierają do szerokiej publiczności oraz poznajemy opinie pozostałych ekspertów.

Twórcy tego bardzo popularnego oprogramowania wychodzili z założenia, że ogrom informacji na rynku może przytłoczyć inwestora oraz instytucje finansowe. Postanowili zebrać sztab eksportów rynku kapitałowego, informatyków i stworzyć narzędzie wspomagające instytucje finansowe oraz prywatnych inwestorów.

Thomson Reuters daje swoim klientom dostęp do oprogramowania, które może być używane przez jednego użytkownika na każdym urządzeniu. Oznacza to, że jedna licencja może być przypisana tylko do jednej osoby. Przy aktywowaniu licencji dostajemy dostęp do programu, w którym znajdziemy szereg funkcji wspomagającym naszą pracę, analizę rynku oraz trading. Zatem przyjrzyjmy się podstawowym funkcjom oferowanym przez Reutersa.

Strona główna oprogramowania Thomson Reuters Eikon

Pierwszą, ważną funkcją oprogramowania jest dostęp do aktualnych informacji. Zanim media oraz szeroka publiczność opublikują ważne wiadomości mogące wpłynąć na rynek kapitałowy, to Reuters już dawno o tym napisał. Wszystkie ważne informacje oraz publikacje w niespełna kilka sekund pojawiają się na platformie EIKON, które następnie wyświetlane są w oknie wiadomości.

FP Markets
Strona główna Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Dodatkowym plusem jest możliwość segregacji wiadomości na segmenty, które nas interesują. Jeżeli jesteśmy traderami rynku walutowego, to możemy otrzymywać tylko wiadomości, które mogą doprowadzić nas do większych zysków w przyszłości. W oknie informacji pojawiają się również nagrania z osobami oddziałującymi na rynek finansowy.

Skaner spółek giełdowych na Thomson Reuters

W sofcie EIKON Thomson Reuters za pomocą jednego kliknięcia możemy przenieść się do analizy poszczególnych indeksów, funduszy inwestycyjnych, lewarowanych, ETF oraz pojedynczych spółek giełdowych. Analiza makroekonomiczna poszczególnych akcji nigdy nie była taka prosta. Wszystkie wskaźniki służące do analizy danej spółki giełdowe są już obliczone.

Każda spółka giełdowa musi publikować swoje sprawozdania finansowe szerokiej grupie inwestorów na własnej stronie internetowej. Gdy mamy do przeanalizowania kilkanaście sprawozdań finansowych jednego dnia staje się to dosyć kłopotliwe. Na samym początku musimy odszukać stronę internetową danego przedsiębiorstwa, następnie wyszukać interesujące nas sprawozdanie. Jednak projektanci Reuters ułatwili to zadanie, dostęp do wszystkich informacji o spółce oraz najnowszych sprawozdań finansowych uzyskamy z poziomu oprogramowania, a co więcej zostanie oznaczone również źródło pochodzenia tych wiadomości.

Informacje o spółkach Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Dodatkową funkcją znacznie ułatwiającą podejmowanie decyzji inwestycyjnych jest dostęp do analiz rynkowych sporządzonych przez ekspertów danej branży. Ponadto Thomson Reuters Eikon zbiera informacje na temat prognoz poszczególnych banków oraz analityków. Tym sposobem uzyskiwana jest średnia, spodziewana cena waloru w przyszłości. Jednak analityk, analitykowi nie równy, dlatego też przy każdej prognozie możemy zobaczyć kto ją sporządził oraz jaka była trafność poprzednich prognoz sporządzonych przez te osoby. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do najlepszych analityków na świecie!

Pomimo dobrze sporządzonej analizy spółka giełdowa może okazać się nie warta naszego kapitału. Jeżeli zainwestujemy w nieodpowiedni sektor, to nawet dobra selekcja akcji nic w tym nie pomoże. Dlatego też, przy analizie spółek dostępne są też Thomson Reuters opinie ekspertów dotyczące przyszłego rozwoju całej branży lub poszczególnych sektorów.

Ostatnią funkcją występującą w skanerze akcji, o jakiej warto wspomnieć jest możliwość szybkiego porównania spółek o tym samym profilu działalności.

Przegląd gospodarki w aplikacji Eikon

Każde państwo na świecie, a w szczególności te najbardziej rozwinięte, każdego dnia publikują setki wskaźników makroekonomicznych, czasem nawet nie wiadomo do czego one służą i na jakiej postawie zostały obliczone. Aplikacja EIKON pozwala na przejrzenie aktualnych wartości wskaźników fundamentalnych wszystkich państw na świecie, ich prognoz oraz historycznych wartości. Jeżeli nie wiemy co oznacza dany wskaźnik, nie ma problemu, wystarczy przepisać jego nazwę w „wyszukiwarce Thomson Reuters” i wszystko stanie się jasne.

Przegląd gospodarki Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Tak samo jak w przypadku analityków, na jeden wskaźnik rynek zareaguje mocniej, na drugi inaczej. Dzięki filtrowi Thomson Reuters możemy posegregować wskaźniki według wpływu na rynek, a także zobaczyć, jak rynek reagował na jego publikacji w przeszłości.

Giełdy danych państw posiadają indeksy giełdowe, które charakteryzują siłę całego rynku. W przypadku Polski jest to WIG 20, w przypadku Stanów Zjednoczonych S&P 500, a w przypadku Iranu? Niestety odpowiedź nie przychodzi tak łatwo. Jednak dzięki zakładce „przegląd gospodarki” ukazują nam się również główne instrumenty finansowe tego kraju, czyli obligacje, indeksy giełdowe oraz surowce energetyczne, który ten kraj produkuje.

Razem z subskrypcją podstawowej wersji oprogramowania otrzymujemy również dostęp do wszystkich instrumentów finansowych jakie kiedykolwiek powstały. Rynek Forex, akcje, obligacje są instrumentami bardzo dobrze znanymi szerokiej publiczności. Dostęp do nich możemy uzyskać poprzez domy maklerskie, natomiast problem pojawia się przy bardziej zaawansowanych instrumentach pochodnych, do których dostęp mają duże instytucje finansowe i w ten sposób uzyskują przewagę nad resztą rynku.

CDS - Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

CDS (swap ryzyka kredytowego) jest instrumentem pochodnym stanowiącym zabezpieczenie w przypadku niewywiązania się ze spłaty dłużnika. Dzięki Thomson Reuters Eikon mamy dostęp do takich instrumentów. Zatem bankructwo Argentyny czy Wenezueli może nam przynieść pokaźne środki finansowe. Dzięki dostępowi do takich instrumentów możemy w lepszy sposób zdywersyfikować swoje aktywa.

Opcje giełdowe przyprawiają o ból głowy niejednego inwestora, a w szczególności ich wycena. Thomson Reuters też o tym nie zapomniał. Uzyskujemy dostęp do różnych modeli matematycznych pomagającym nam określić prawdopodobieństwo realizacji profitu. Dzięki zaawansowanym modelom wyceny możemy określić również przyszłą cenę za 1 rok według rynku opcji, czyli tak naprawdę instytucji finansowych oraz funduszy lewarowanych.

Bonds - Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Do tej pory mogliśmy odnieść wrażenie, że oprogramowanie od Thomsona służy jedynie do analizy makroekonomicznej, jednakże jest to błędne myślenie. Otóż dostajemy dostęp do handlu na rynku międzybankowym. Tym samym sposobem jesteśmy traktowani na równi z największymi bankami świata tj. Citigroup, Bank of America czy brytyjski HSBC!

W jednym terminalu jesteśmy w stanie dokonać setek analiz makroekonomicznych, a zarazem zawrzeć transakcję z bankiem o międzynarodowym zasięgu. Jednak dostęp do takiej technologii ma też swoją cenę, tym zajmiemy się na samym końcu.


ProgramistaProgramista radzi:

Znajomość oprogramowania tradingowego i platform transakcyjnych jest podstawową umiejętnością, którą każdy inwestor XXI wieku musi dobrze opanować. Już teraz zarejestruj bezpłatną platformę tradingową i zapoznaj się z jej funkcjami i możliwościami. Link do rejestracji platformy znajdziesz tutaj.


Korelacje na rynku walutowym – Reuters Eikon

Ekspozycję na rynek walutowy możemy uzyskać poprzez kilka instrumentów. Każdy z nich może oddziaływać z mniejszą, bądź większą siłą na drugi. Dzięki opisywanej platformie Thomson Reuters Eikon dostajemy możliwość zbadania tych zależności. Korelacja pomiędzy różnymi walutami jest szeroko znana inwestorom, dlatego też projektanci dodali narzędzie, która umożliwia w łatwy sposób zobrazowanie oddziaływania poszczególnych instrumentów na inne. Narzędzi to możemy wykorzystać do lepszego zabezpieczenia naszego portfela oraz do arbitrażu pomiędzy tymi instrumentami.

Korelacje na rynku FX
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Surowce

Surowce towarzyszą ludzkości od dawna. Handel nimi w dzisiejszych czasach jest niezwykle łatwy. Jednak gdy chcemy przeanalizować rynek pod kątem fundamentalnym, to może okazać się, że brakuje nam odpowiednich informacji na ten temat. Natomiast software udostępniony przez Thomson Reuters w podstawowej wersji oprogramowania udostępnia nam narzędzie pozwalające na dokładne zbadanie sił kształtujących cenę surowców.

Surowce - Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Znajdziemy tutaj między innymi informację o aktualnym popycie oraz podaży danego surowca, sposób jego transportowania, warunki pogodowe, specjalne raporty dotyczące rynku poszczególnych państw eksportujących surowce. Dowiemy się również ile nowego kapitału wpływa do funduszy typu ETF, które za nowo pozyskane środki jest zobligowany do nabywania fizycznego surowca. Więcej o rynku towarowym i giełdach towarowych przeczytasz tutaj.

Mapa zmienności

Globalizacja rynków finansowych sprawiła, że polscy inwestorzy mogą inwestować w USA, Azji, Rosji, wszędzie gdzie mają ochotę. Długoterminowe inwestycje polegają na odpowiedniej selekcji spółek pod kątem fundamentalnym, natomiast Day traderzy chcący spekulować na rynkach globalnych mają nie lada wyzwanie. Bowiem muszą wyszukać instrumenty finansowe, które charakteryzują się odpowiednimi parametrami wpasowującymi się do stosowanego systemu transakcyjnego. Z pomocą przychodzi oprogramowanie EIKON. Za jego pomocą mogą dokonać globalnej selekcji spółek, wybrać te, które znajdują się w trendzie wzrostowym lub też spadkowym. W taki sposób z kilku milionów spółek program wybierze nam kilkadziesiąt.

Eikon Portfolio
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Jeżeli jesteśmy zainteresowani globalnymi przepływami kapitału, to też znajdziemy coś dla siebie. Możemy uzyskać dostęp do interaktywnej mapy, która zobrazuje nam rynki rosnące oraz spadające. Z cotygodniowych raportów publikowanych przez Thomson Reuters Polska możemy uzyskać informację w jakiej kwocie i z jakiego kraju odpływał kapitał oraz gdzie podążył.

Mapa tankowców - Eikon
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Dwie agencje informacyjne podają aktualne położenie tankowców przewożących ropę naftową, jest nią Thomson Reuters oraz Bloomberg. Z pomocą interaktywnej mapy możemy zobaczyć, gdzie znajdują się główne porty przewozowe „czarnego złota”. Podczas dużych spadków cen ropy naftowej oraz jej nadpodaży na morzu, można było zaobserwować coraz większe „korki”, był to sygnał do zajęcia krótkiej pozycji. Więcej o inwestowaniu w ropę naftową przeczytasz artykule: Jak inwestować w ropę naftową?

Dodatek do pakietu Microsoft Office

Ostatnią, aczkolwiek według mojej subiektywnej oceny, jedną z bardziej pożytecznych funkcji EIKONA jest dodatek do programu Microsoft Office. Za pomocą tego dodatku uzyskujemy dostęp do tworzenia wykresów w sposób aż nadto zrozumiały. Ponadto możemy skorzystać z bazy makroekonomicznej Thomson Reuters, zatem uzyskujemy dostęp do wszystkich wskaźników fundamentalnych jakie powstały na świecie. Dzięki temu możemy przeprowadzić dokładną analizę międzyrynkową oraz być lepiej przygotowanym na przyszłość.

Korelacja ropy WTI z CADUSD
źródło: oprogramowanie Thomson Reuters Eikon

Jeżeli już raz stworzymy naszą analizę, to zawsze będzie aktualna. Dlaczego? Ponieważ dodatek do programu Office uaktualni nasz wykres do nowych wartości wskaźnika. Jeżeli chcemy zrobić prezentację, to otrzymamy to samo. Zatem nie musimy za każdym razem samemu uaktualniać kursów walut, czy też wykresów makroekonomicznych, program zrobi to za nas.

Kilka słów o Thomson Reuters Eikon na zakończenie

Dużą zaletą Eikona jest fakt, że wszystkie analizy możemy wykonać w jednym miejscu. Oprogramowanie to wpisze się w gusta zarówno instytucji finansowej, jak i tradera na rynku globalnym. Następną zaletą jest przejrzystość funkcjonowania platformy, jest bardzo intuicyjna, niestety niektóre funkcje w dalszym ciągu wyglądają jak arkusz Excel.

Jeżeli chodzi o cenę, to jest bardzo zróżnicowana. Dla prywatnego inwestora może okazać się, że koszt zakupu takiej platformy jest wygórowany, natomiast dla instytucji finansowej nie powinien to być żaden problem. Thomson Reuters Poland podzielił swoją platformę na kilka pakietów, z czego najtańszy to 480 euro miesięcznie, najdroższy oscyluje w okolicy 2000 tysięcy euro.

Dużym minusem jest licencja użytkowania. Thomson Reuters zastrzegł prawo publikowania wykresów sporządzonych za pomocą ich oprogramowania. Dostęp mogą uzyskać tylko inni subskrybenci tego software’u.

W mojej ocenie, jeżeli ktoś jest zwolennikiem analizy fundamentalnej, posiada sporą ilość wolnego czasu i środków finansowych na zakup takiego oprogramowania to się nie zawiedzie. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup musisz wiedzieć, że umowę licencyjną należy podpisać minimum na 12 miesięcy!

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Programista
Specjalista w zakresie funkcjonowania platform transakcyjnych i oprogramowania tradingowego. Pasjonat rynków finansowych i ich aktywny uczestnik. Zwolennik statystycznego podejścia do rynków, z wyłączeniem ludzkiej ingerencji, dzięki algorytmizacji i automatyzacji procesu transakcyjnego. Autor wielu systemów Expert Advisor, dedykowanych głównie dla scalperów i day-traderów.