Strategie dla początkujących traderów i inwestorów

Strategie
J2T Trade

Wielu inwestorów rozpoczynających swoją przygodę z rynkami finansowymi zastanawia się, jakie strategie powinni stosować na samym początku inwestycyjnej drogi. I bardzo słusznie, ponieważ dobór strategii tradingowej jest jedną z najważniejszych składowych sukcesu w handlu wszelkiego rodzaju instrumentami finansowymi. Oczywiście nie jest to jedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, ponieważ poza strategią ważne są jeszcze: zarządzanie kapitałem, zarządzanie ryzykiem, wybór odpowiednich instrumentów i wiele innych. Strategia jest jednak kluczowa.

Bez niej nikt nie ma szans na dłuższe utrzymanie się na rynku – oczywiście kilka udanych trade’ów każdemu może się przytrafić, ale regularne zarabianie, czy to na giełdzie, czy na rynku Forex, na obligacjach, czy gdziekolwiek indziej, jest bez ustalonej strategii niemożliwe. Co bardzo ważne – strategię nie wystarczy mieć, trzeba się jej jeszcze kurczowo trzymać, a to oznacza konieczność panowania nad własnymi emocjami. Jeśli nie jesteśmy w stanie opanować emocji i zachowywać zimnej krwi nawet w trudnych warunkach, to budując własną strategię jedynie zmarnujemy swój czas – jej posiadanie nie ma sensu, jeśli będziemy stosować się do niej jedynie wybiórczo, tylko wtedy, kiedy nam to pasuje. Strategia inwestycyjna na rynkach finansowych jest rzeczą świętą – strategie mogą się zmieniać, ale to, że zawsze należy się ich trzymać jest absolutnie niezmienne.

A ile strategii inwestycyjnych jest do wyboru?

Nieskończenie wiele. Ilu traderów tyle strategii. Strategie tradingowe mogą opierać się o analizę fundamentalną, o analizę makroekonomiczną oraz o analizę techniczną. Mogą zawierać w sobie trochę czynników z jednej analizy, a trochę z drugiej. Analiza fundamentalna spółek może być prowadzona w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych, metodę wartości księgowej, metodę porównawczą i inne. Analiza makroekonomiczna może opierać się o dziesiątki wskaźników makro lub na wzorach będących pochodnymi kilku czy kilkunastu wskaźników.

Analiza techniczna to z kolei studnia bez dna – setki wskaźników i oscylatorów, dziesiątki metod analizy wykresów, kilka rodzajów prezentacji danych, a wszystko w dowolnych miksach. Jak początkujący inwestor ma się w tym wszystkim odnaleźć? Najważniejsze, żeby się tym nie przerażać, ponieważ z biegiem czasu wszystko to staje się prostsze niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Do wszystkiego trzeba podchodzić systematycznie i metodycznie. Nie próbować wszystkiego na raz, tylko z biegiem czasu zgłębiać coraz to bardziej skomplikowane tajniki sztuki inwestycyjnej. Wymaga to oczywiście dużej ilości czasu i zaangażowania, ale rynek wynagradza za ciężką pracę w postaci zysków, zysków regularnych, które po pewnym czasie (kiedy zgromadzimy już wystarczający kapitał) będą mogły pozwolić nam na uczynienie z inwestowania sposobu na życie i głównego źródła utrzymania.

FP Markets

Jaki jest klucz do sukcesu?

Kluczem do sukcesu jest prostota. Na samym początku drogi inwestycyjnej początkujący trader nie powinien korzystać ze skomplikowanych metod analizy – przede wszystkim z analizy fundamentalnej. Analiza fundamentalna, w podstawowym znaczeniu rozumiana jako analiza przedsiębiorstw (w naszym przypadku spółek giełdowych) jest zbyt skomplikowana dla przeciętnego inwestora. Analizę fundamentalną spółek przeprowadzają analitycy z wieloletnim doświadczeniem, dla których jest to praca zawodowa i którzy są wykształceni w tym kierunku.

Dla inwestorów indywidualnych, szczególnie tych początkujących, najlepszym rozwiązaniem jest analiza techniczna z domieszką analizy makroekonomicznej, szczególnie potrzebnej przy inwestycjach na rynku walutowym oraz na rynku towarowym, które od czynników makroekonomicznych są uzależnione w bardzo dużym stopniu. Tak więc skupmy się na strategiach opartych o analizę techniczną. Przede wszystkim zaznaczmy jedną, bardzo ważną rzecz – absolutnie nie należy używać strategii tradingowych, których działania nie rozumiemy – strategii znalezionych w sieci, opisanych jako strategia, która „regularnie zarabia”. Jeśli ktoś miałby strategię, która pozwalałaby na regularne zyski, to by się nią nie dzielił, bo i po co miałby to robić? Odpuść sobie także sprzedawane w sieci strategie automatyczne, roboty inwestycyjne i wszystkie inne inwestycyjne „pewniaki”. Jeśli chcesz mieć strategię inwestycyjną, która zarabia musisz zrobić ją sobie sam, nikt Ci jej nie da, ponieważ nie ma nic za darmo – szczególnie na rynkach finansowych.

Strategie opisane w portalu Trader’s Area również traktuj jako wytyczne lub też jako pomoc w budowie własnego systemu. Pamiętaj również, że historyczne wyniki danej strategii tradingowej nie gwarantują ich powtarzalności w przyszłości. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli ktoś próbuje Cię przekonać do kupna „cudownego systemu handlu”, który w ostatnim czasie generował wspaniałe wyniki. Tak jak wspomniałem, nie ma gwarancji, że system ten nadal będzie się sprawdzał. Często jest to sztuczka marketingowa i próba naciągnięcia nas na wydanie środków. Bardzo łatwo skonstruować system, który będzie zarabiał w krótkim okresie czasu. Natomiast, system zarabiający w długiej perspektywie to już zupełnie inna bajka.

Jako początkujący inwestor skup się na podstawach analizy technicznej – wsparciach i oporach, wskaźnikach Fibonacciego, podstawach Price Action. To rzeczy, które wykorzystywane są przez wszystkich inwestorów, również tych, którzy od lat poruszają się po rynkach finansowych. Ja osobiście bardzo je polecam, ponieważ są doskonałe w swojej prostocie. Łatwe w użyciu, nieskomplikowane, zrozumiałe również dla tych, którzy wcześniej nie wiele słyszeli o analizie technicznej oraz co najważniejsze – skuteczne.

Oprócz nich warto również korzystać ze wskaźników i oscylatorów, ale także tych, które są prostsze, dostępne na wielu platformach transakcyjnych – Moving Average Convergence Divergence (MACD), Relative Strength Index (RSI), czy Oscylator Stochastyczny. Są to jedne z najpopularniejszych wskaźników analizy technicznej na świecie i są z powodzeniem wykorzystywane na wszystkich rodzajach rynku – od rynku akcyjnego, przez rynek walutowy i towarowy, po rynek obligacji i stopy procentowej. Ich popularność nie wzięła się znikąd. Wszystkie zostały przetestowane przez miliony inwestorów na wszystkich rynkach finansowych świata, wiec warto, żebyś również Ty od nich zaczął. Nie przejmuj się tym ,ze są proste – nie jest to absolutnie ich wadą, ponieważ mogą być równie skuteczne co bardziej złożone systemy, a pozwolą Ci zrozumieć swoje działanie, co wpłynie pozytywnie nie tylko na Twój trading, ale także pozwoli Ci się szybciej uczyć tradingu. Opisy powyższych wskaźników znajdziesz w naszej sekcji Wskaźniki.


Swing TraderSwing Trader radzi:

Nawet najlepsi spekulanci w historii – Jesse Livermore czy Jay Gould – zaczynali od tradingu 'na suchu’ na papierze. W dzisiejszych czasach rolę tę pełni rachunek demo. Dlatego też, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę na rynkach finansowych, koniecznie zacznij od demo. Bezpłatny rachunek pozwoli Ci na inwestowanie na wirtualnych środkach.


Jaki styl handlu wybrać?

Kolejna bardzo istotna sprawa. Strategie tradingowe dla początkujących inwestorów to zdecydowanie nie strategie krótkoterminowe. Osoby, które dopiero uczą się poruszać po rynkach finansowych absolutnie nie powinny brać się za day trading (czyli trading w ciągu jednego dnia), ani tym bardziej za skalping, czyli inwestycje o horyzoncie od kilku sekund do kilku minut. Takie zagrania są dużo trudniejsze, wymagają o wiele lepszego przygotowania zarówno pod względem wiedzy jak i przygotowania technicznego, a także są dużo bardziej stresogenne, co u niedoświadczonego inwestora może prowadzić do złamania ustaleń strategii.

Dużo lepszym rozwiązaniem dla inwestorów na początku ich przygody z rynkami finansowymi są strategie inwestycyjne średnioterminowe – pozycje otwierane na co najmniej kilka dni lub dłużej – tygodniowe czy miesięczne. Taki trading jest łatwiejszy, daje więcej czasu na zastanowienie, jest mniej stresogenny, pozwala się więcej nauczyć. Na początku swojej kariery tradignowej skup się wiec na strategiach średnioterminowych, co pozwoli zaoszczędzić Ci wiele pieniędzy i wiele stresu. Poza tym inwestycje średnioterminowe wymagają o wiele mniejszego zaangażowania czasowego, a jest to bardzo ważne w przypadku, gdy trading nie jest całym naszym życiem – początkujący traderzy mają inne zajęcia, takie jak praca zawodowa czy rodzina. Horyzont czasowy inwestycji jest jedną z najbardziej kluczowych kwestii w strategii inwestycyjnej – pamiętaj o tym zawsze gdy chcesz otworzyć pozycję.

Jaka jest najlepsza strategia tradingowa dla początkujących?

Tak jak już wspomniałem wyżej, prostota jest kluczem do sukcesu. W mojej opinii nie tylko w tradingu. Nie ma sensu komplikować sobie życia i to właśnie radzę każdemu, kto pyta mnie o to, jak powinien zacząć inwestować na rynkach finansowych. Rada ta brzmi banalnie, ale z całą pewnością sprawdza się doskonale. Nie jest łatwo zacząć inwestować na rynkach finansowych, a wykorzystywanie narzędzi, których działania nie jesteśmy na razie w stanie zrozumieć z całą pewnością nie pomoże w dobrym rozpoczęciu tej przygody. Skup się wiec na rozwiązaniach prostych, a kiedy dobrze je poznasz przejdź do kwestii bardziej skomplikowanych. Poza tym skupiaj się tylko na jednej rzeczy jednocześnie.

Podsumowując – kiedy stawiasz pierwsze kroki w inwestowaniu skup się przede wszystkim na średnim terminie inwestycji. Nie otwieraj zbyt dużo pozycji na raz i wystrzegaj się overtradingu. To jest jeden z największych błędów początkujących inwestorów. Wykorzystuj strategie średnioterminowe, które stworzysz sam. Oczywiście możesz wzorować się na tym, co znajdziesz w sieci, jednak zawsze musisz sam sprawdzić to, co znalazłeś. Nigdy nic nie kupuj i nigdy nie wierz w to, że ktoś udostępnił w sieci system, który pozwala na zarobienie fortuny. Musisz się dużo napracować, żeby stworzyć system, który pozwoli Ci regularnie zarabiać. Nie istnieje święty graal tradingu. Sukces jest uzależniony wyłącznie od naszego podejścia.

Poza tym używaj prostych rozwiązań – wsparć, oporów, podstaw Proce Action, podstawowych wskaźników i oscylatorów, takich jak MACD, RSI i Oscylator Stochastyczny. Możesz je łączyć, ale rób to po kolei. Wszystko rób po kolei, a handel będzie Cię rozwijał. Nigdy nie korzystaj z rozwiązań, których nie rozumiesz, nigdy nie graj na siłę – lepiej stracić inwestycyjną szansę, niż szukać jej na siłę. Rynek nie ucieknie, a po jednej możliwości inwestycyjnej pojawi się kolejna. W skrócie to tyle, jeśli chodzi o strategie inwestycyjne dla początkujących inwestorów. Może jeszcze jedna kwestia – jeśli jesteś zainteresowany podstawami analizy makroekonomicznej, choćby dlatego, że postanowiłeś związać się z rynkiem walutowym Forex, zapraszam Cię do zapoznania się z artykułem dostępnym pod tym adresem. Z niego dowiesz się, jaki wpływ konkretne dane makroekonomiczne mają na kursy walut oraz jak je wykorzystywać do tego, aby na tych ruchach zarabiać.

Pamiętaj jednak, że dane makro ułatwiają określanie bardziej prawdopodobnego kierunku ruchu ceny, a niestety nie jego zasięg. Nie da się dokładnie przeskalować danych wielkości makroekonomicznych na zmianę ceny waluty, można jedynie podejrzewać, czy reakcja na dane będzie większa czy mniejsza. Do oceny dokładnego zasięgu dużo lepiej wykorzystać jest analizę techniczną – lokalne szczyty i dołki powinny mieć ważne miejsce w Twojej pierwszej strategii inwestycyjnej – wykorzystują je praktycznie wszyscy inwestorzy na świecie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Swing Trader
Inwestor wykorzystujący wahania cen w średnim horyzoncie czasowym. W sposób umiejętny łączy codzienne obowiązki służbowe z inwestowaniem nadwyżek finansowych na rynkach. Na inwestowanie poświęca maksymalnie godzinę dziennie, analizując głównie sytuację techniczną na wybranych instrumentach. Wchodząc w pozycję, z góry definiuje poziomy zleceń Stop Loss i Take Profit i oczekuje na rozwój sytuacji rynkowej.