Oscylator TRIX

Napis
J2T Trade

Każdy miłośnik analizy technicznej z pewnością podczas swojej przygody z tradingiem korzystał z wielu wskaźników. Niektóre doskonale się sprawdziły, dzięki czemu trafiły do stałego zestawu narzędzi i nie wyobraża sobie codziennego tradingu bez korzystania z nich. Inne nie okazały się już tak przekonujące i z tego powodu porzucił eksperymenty nad nimi. Warto pamiętać, iż wskaźniki nie są do końca uniwersalne. Wszelkiego rodzaju oscylatory i indykatory sprawdzają się na odmiennych aktywach i różnych interwałach czasowych.

Jeden z ciekawszych, lecz wciąż stosunkowo niszowych wskaźników nosi nazwę TRIX. Jak działa i czym charakteryzuje się ten oscylator? Przekonamy się poniżej:

TRIX – podstawowe informacje

TRIX jest oscylatorem mierzącym impet zmiany ceny. Służy do znajdowania punktów zwrotnych, jakie powstają na ekstremach oscylatora. Wskaźnik ten został stworzony na początku lat osiemdziesiątych, a jego autorem jest Jack Hutson.

Metodologia

Nazwa TRIX to skrót od angielskiego terminu “Triple Exponential Average”, co jasno sugeruje, że oscylator ten bazuje na potrójnie wygładzonej wykładniczej średniej kroczącej. Potrójne wygładzenie eliminuje cykle krótsze niż ustawiona dla wskaźnika długość okresu. Dzięki temu swoistemu filtrowi eliminuje on ruchy cen instrumentu, które są mało istotne dla większych trendów w nim występujących. Z tego powodu, oscylator TRIX zachowuje się dość podobnie do bardzo popularnego wskaźnika MACD.

FP Markets

Budowa

TRIX składa się z trzech wykładniczych średnich kroczących (EMA). Pierwszym komponentem jest zwykła średnia wykładnicza. Drugim komponentem jest wykładnicza średnia krocząca z pierwszej średniej wykładniczej. Ostatnim komponentem jest kolejna średnia wykładnicza. Tym razem jest to średnia z “drugiej średniej”. Po wyliczeniu ostatniej, trzeciej średniej, wyliczana jest różnica między średnią obecną a tą z poprzedniego okresu.

Wzór

W efekcie oscylator TRIX może zostać zapisany za pomocą poniższego wzoru:

TRIX = (EMAB – EMAB z poprzedniego okresu) / EMAB z poprzedniego okresu
EMAB = średnia EMA z EMAA
EMAA = średnia EMA z pierwotnej średniej EMA

Zastosowanie

Wskaźnik TRIX bywa najbardziej przydatny w sytuacji, gdy występują wyraźne trendy i stosuje się go do prognozowania punktów zwrotnych tychże trendów, przez co pozwala lepiej zarządzać pozycjami przez traderów. Oscylator może być również wykorzystywany przez inwestorów jako wskaźnik momentum.

Odwrócenie trendu

Przy pierwszym zastosowaniu należy wychwytywać ekstrema wskaźnika, ponieważ to one powinny stanowić punkty zwrotne silnych trendów. W przypadku utworzenia szczytu powstaje sygnał sprzedaży, a w przypadku lokalnego dołka – sygnał kupna.

Momentum

Traktując TRIX jako wskaźnik momentum, sygnał kupna pojawia się w sytuacji przebicia poziomu zero od dołu, natomiast sygnał sprzedaży w sytuacji przebicia zera od góry.

Dywergencja

Część analityków analizuje oscylator TRIX pod kątem dywergencji pomiędzy wykresem cenowym a wskazaniami oscylatora. Dywergencja bycza oznacza, że wskaźnik zwyżkuje przy spadkowym trendzie instrumentu. Zniżka kursu nie znajduje więc potwierdzenia w przebiegu oscylatora TRIX, co sugeruje zmianę trendu instrumentu. Analogicznie wygląda dywergencja niedźwiedzia – wskaźnik zniżkuje przy trendzie wzrostowym instrumentu. Zwyżka kursu nie znajduje więc potwierdzenia w przebiegu oscylatora TRIX, co sugeruje zmianę tendencji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.