MT5 – platforma, która zastąpiła MetaTrader 4

MT5 logo
J2T Trade

MetaTrader 5, czyli MT5 firmy MetaQuotes to jedna z najpopularniejszych platform do handlu online. Stworzona i wdrożona do handlu w 2005 roku MetaTrader 4 szybko stała się najpopularniejszym narzędziem do handlu on-line, będąc wyborem numer 1 zarówno dla brokerów jak i traderów.

Stało się to dzięki bogactwu kluczowych funkcji analitycznych, które platforma ta oferuje oraz dzięki unikalnej funkcjonalności umożliwiającej opanowanie wszystkich podstawowych narzędzi zintegrowanych z platformą, niemalże od ręki.

Co więcej MetaTrader 4 dostępna jest nie tylko w postaci stacjonarnej platformy, ale także jako aplikacja na urządzenia mobilne i w wersji przeglądarkowej, umożliwiając tym samym handel z dowolnej przestrzeni, znajdującej się w zasięgu internetu.

MetaTrader 4 Mobile działa na systemach Windows Pocket PC 2002/Mobile 2003, iOS oraz Android, co efektywnie pozwala na zainstalowanie jej na niemal każdym urządzeniu mobilnym, w chwili obecnej dostępnym w dystrybucji.

FP Markets

Mamy już jednak rok 2018, a platforma MetaTrader 4 wypuszczona na rynek 13 lat temu zdążyła się już zestarzeć, mimo licznych modyfikacji zapewnianych przez jej developera.

Dlatego właśnie na rynek w roku 2009 rozpoczęto wdrażanie nowej platformy MetaTrader 5.

MT5 – Platforma Transakcyjna Jutra

Platforma MetaTrader 5 zyskuje na popularności równie szybko jak niegdyś MT4. Jest to platforma niezwykle intuicyjna, ale jednocześnie bardzo rozwinięta, pozwalająca jednak na tworzenie wskaźników indywidualnym programistom, niezrzeszonym z firmą MetaQuotes, dzięki otwartemu kodowi platformy dostępnemu dla każdego.

Oznacza to, że podobnie do swojej starszej siostry, MetaTrader 5 będzie wspierana przez indywidualnych inwestorów i programistów, oferując szereg wtyczek pozwalających na analizę i dowolne zestawianie oraz prezentację graficzną wszystkich danych dostarczanych przez brokera.

Szukając w Internecie haseł: MetaTrader 5 opinie czy MetaTrader 5 download, otrzymamy setki tysięcy wyników, pochodzących od najróżniejszych brokerów. Już samo to świadczy o popularności platformy MT5.

Co jednak ciekawe, jeśli interesuje nas MetaTrader 5 instrukcja, nie znajdziemy żadnego konkretnego podręcznika, czy choćby pliku PDF rozkładającego obsługę platformy MT5 na czynniki pierwsze. Z początku wyda się to dziwne, a może nawet i podejrzane, ale nauka obsługi platformy MetaTrader 4 czy 5 jest tak prosta i intuicyjna, że nie trzeba tu żadnych porad i podręczników.

Jeśli zaś chodzi o bardziej zaawansowane funkcje, informacje o nich są dostępne u każdego brokera oferującego platformę, a także w wielu YouTube’owych tutorialach (filmikach instruktażowych).

Najbardziej skomplikowane funkcje, istotne głównie dla koderów i developerów dodatkowych wskaźników/wtyczek do platformy, są zaś powszechnie dostępne na forum mql5.com. Co ważne wskaźniki do MT5 niestety różnią się językiem programowania od tych z MetaTradera 4, stąd brak kompatybilności platformy wstecz.

Dla zainteresowanych handlem automatycznymi systemami transakcyjnymi, wystarczy wspomnieć, że kodowanie nowej MetaTrader 5 jest dużo lepiej zoptymalizowane w porównaniu do swojej poprzedniczki, stąd w kwestii MT5 FX robot opinie są raczej bardzo pozytywne.


ProgramistaProgramista radzi:

Platforma transakcyjna to podstawowe narzędzie tradera. Upewnij się, że stosujesz najlepszą platformę tradingową dostępna na rynku. Już teraz zarejestruj bezpłatny rachunek demo.


MT5 vs MT4 – Dlaczego Wygrywa MetaTrader 5?

MetaTrader 4 vs 5 – to porównanie może mieć tylko jednego zwycięzcę i jest nim oczywiście nowy, lepszy model platformy. MetaTrader5, to jak już wspomnieliśmy, platforma dużo lepiej alokująca zasoby sprzętowe użytkownika.

O problemach z wyświetlaniem i odświeżaniem kolejno dodawanych wskaźników możemy już w zasadzie zapomnieć. Nieskończone zapisywanie, a w zasadzie dopisywanie nowych informacji do bufora danych, efektywnie blokujących niemal całkowicie działanie platformy po kilku godzinach ciągłej pracy, także przestało być problemem.

Oznacza to, że do obsługi nowej platformy MetaTrader 5 wcale nie potrzeba super wydajnego komputera. Wręcz przeciwnie, myśląc o starszym komputerze i pytając MT4 czy MT5 – oczywistym jest, że nawet starszy sprzęt powinien radzić sobie z jej obsługą jeszcze lepiej niż z MT4.

Pytanie o bogactwo wskaźników MT5 czy MT4, jeszcze przez jakiś czas będzie przechylać szalę na korzyść starszego programu, z uwagi na szeroką dostępność amatorskiego, niezweryfikowanego przez dostawcę oprogramowania. Autorskie wskaźniki MetaTrader, pozwalają dostrzec wiele, jednak zazwyczaj nie są aktualizowane przez swoich twórców, na czym drastycznie cierpi ich wydajność oraz funkcjonalność.

MT5 market
źródło: Platforma MT5

Porównując MT4 vs MT5 pod tym względem, warto zagłębić się w rynek indykatorów na forum mql5.com. Tutaj wciąż jeszcze widać ilościową przewagę oprogramowania dostępnego za darmo, do platformy MT4.

Nie mniej jeśli chodzi o płatny wysokiej jakości software, wystarczy wyszukać w serwisie hasło MetaTrader 5 indicators (po polsku wskaźniki MetaTrader 5) i na czoło ponownie wysuwa się MetaTrader 5. Szukając darmowych indykatorów możemy wyszukiwać best MetaTrader indicators (najlepsze wskaźniki MetaTrader) lub MetaTrader 5 download free (darmowe pobieranie MetaTrader 5).

Metatrader 4 czy 5 mogą być zasilane dowolnym zestawem danych. Jeśli chodzi o pogłębioną analizę Price Action, równie ważnym elementem co sam ruch ceny, jest także ruch wolumenu czyli Order Flow. Jest to tzw. drugie oko dla większości profesjonalnych traderów obracających środkami na rynkach regulowanych, gdzie scentralizowany wolumen obrotu jest udostępniany. Porównując pod tym względem MetaTrader 5 czy 4 oraz xStation czy MetaTrader, MetaTrader 5 wyraźnie wysuwa się na prowadzenie, za darmo udostępniając narzędzia do handlu z wykorzystaniem tzw. Level 2 czyli książki zleceń.

Obsługa MetaTrader 5

Obsługa MetaTrader 4 czy 5 jest w zasadzie banalnie łatwa, co z kolei przekłada się na popularność obu tych platform. Jak wspomniałem wyżej, nie istnieje jedna konkretna MetaTrader instrukcja. W większości platformy nauczymy się sami używając MetaTrader 5 demo. Możemy jednak wyszukać na YouTube MetaTrader 5 poradnik, MetaTrader 5 jak zacząć lub MetaTrader jak grać, co dostarczy nam wielu filmików objaśniających podstawowe funkcje platformy, niezbędne na start.

Dla zaawansowanych traderów istnieją również kursy uczące, jak tworzyć MetaTrader skrypty i MetaTrader strategie. Jak już wspomniałem, dobrze funkcjonujący na platformie MetaTrader 5 robot to rzadkość, jednak dla osób chcących tworzyć MetaTrader 5 oprogramowanie czyli dodatki do MetaTrader 5, także istnieje ścieżka rozwoju. Ta jednak związana jest ściśle z nauką programowania w języku MQL 5, czyli języka w którym stworzono Meta Trader 5.

Jego uniwersalność sprawia, że nawet napisane dla MetaTrader wskaźniki działające pod Windowsem, będą równie dobrze działać na instalacjach MetaTrader Linux. Platforma MetaTrader 5 Linux jest bowiem systemem otwartym, co ułatwia jego implementację na różne urządzenia i konwersję na inne języki, stąd wersje MetaTrader 5 Mac, MetaTrader 5 Mobile czy najpopularniejszy MetaTrader 5 Android. Rzadko więc zdarza się, że na danym urządzeniu MetaTrader 5 nie działa.

MetaTrader 5 – Pobieranie i Instalacja

Z pewnością przy wyborze platformy inwestycyjnej, ważną rolę odgrywa prostota instalacji oraz 'pierwszych kroków’. Jeżeli chodzi o platformę MetaTrader opinie w tym temacie są jednomyślnie pochwalne. Trudno bowiem znaleźć równie sprawnie działające narzędzie i to już od momentu kliknięcia w przycisk MetaTrader Download.

Co ważne, przy bogactwie funkcji i możliwych rozszerzeń także odpowiedź na pytanie: czy MetaTrader jest darmowy, jest twierdząca.

Nie ma znaczenia, czy wybierzemy rachunek rzeczywisty czy MetaTrader demo. Różnice między MT4 a MT5 nie występują na tym etapie. Zarówno w starszej wersji, jak i w MetaTrader 5 instalacja jest bardzo intuicyjna.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy nasz broker MT5 ma w swojej ofercie dodatki do MetaTrader 5. Może się bowiem okazać, że niektóre z nich trzeba zainstalować przed instalacją samej platformy, to jednak tyczy się bardzo zaawansowanych narzędzi. Podstawowe MetaTrader 5 dodatki instaluje się zazwyczaj jako nakładki na już funkcjonującą platformę, wyjątkiem jest MetaTrader Web, którego w ogóle się nie instaluje.

U większości brokerów pierwszym krokiem jest rejestracja MetaTrader 5 demo. Po ukończeniu tego procesu zazwyczaj jesteśmy przenoszeni na stronę, gdzie powinniśmy znaleźć przycisk 'MetaTrader 5 pobierz’, 'MT download’ lub 'download MetaTrader 5′.

Po wciśnięciu, rozpocznie się ściąganie pliku instalatora. Po ukończeniu pobierania i uruchomieniu programu, instalator poprowadzi nas przez dalsze kroki tego procesu. Tak naprawdę, wystarczy tu konsekwentnie klikać 'dalej’ lub 'next’.

Po zainstalowaniu platforma uruchomi się automatycznie i poprosi nas o zalogowanie się do już istniejącego rachunku lub o to, aby otworzyć MetaTrader konto demo, które jednak nie przyda nam się, jeżeli broker wymaga wcześniejszej rejestracji przez stronę. Tutaj również porównując MetaTrader 5 vs 4 nie uświadczymy różnic.

MT5 dla Windows, Linux i Mac

MetaTrader 5

Podobnie jak dla systemów Windows, wyglądać będzie instalacja MetaTrader 5 na systemach Linux i Mac. Co jednak istotne mogą tu nie działać niektóre Forex MetaTrader wskaźniki.

Na Linuxie platformę można zainstalować używając aplikacji Wine. Jest to jedna z niezbędnych rzeczy, które należy zainstalować przed uruchomieniem instalatora platformy. Cała instrukcja instalacji Wine i MetaTrader 5 Linux znajduje się tutaj.

Jeżeli chodzi o system Mac, dokładny opis procesu instalacji MetaTrader 5 Mac znajduje się na tej stronie.

MT5 Mobile – Android i iOS

Jeżeli będziemy zainteresowani mobilnymi wersjami MetaTrader 5 mamy do wyboru MetaTrader 5 Android oraz MetaTrader 5 iOS.

Obie aplikacje należy ściągnąć ze sklepu Apple lub Play (Google), klikając na przycisk 'zainstaluj’.

Niestety aplikacje mobilne mają ograniczoną funkcjonalność jeśli chodzi o wskaźniki. Na aplikacjach mobilnych nie uświadczymy także narzędzia do testowania strategii – MetaTrader Simulator. Co ciekawe, można używać jednej MT5 Mobile to obsługi wielu kont od różnych MT5 brokers.

MetaTrader 5 WEB

Jeżeli jednak nie będziemy chcieli przechodzić przez dość krótki i intuicyjny proces instalacji platformy transakcyjnej na PC czy też MetaTrader 5 Mobile, pozostaje nam przeglądarkowa wersja MetaTrader Web.

Tutaj podobnie jak na wersjach mobilnych nie odnajdziemy takich narzędzi, jak symulator strategii, zaś MetaTrader 5 strategie i pozostałe wskaźniki do MT5 nie będą mogły być zainstalowane.

Szczęśliwie, podstawowe i najważniejsze narzędzia takie, jak na przykład MetaTrader 5 Trailing Stops działają na każdej dostępnej wersji.

MetaTrader 5 Konto Demo

Bardzo ważną kwestią dla każdego początkującego tradera jest możliwość nauki oraz testowania swoich strategii na rachunkach demonstracyjnych Forex na MetaTrader 5 (z ang. Forex MetaTrader demo account).

Możliwość dowolnej, niemalże całkowitej konfiguracji platformy sprawia, że dostępne do zastosowania strategie MetaTrader 5 są bardzo zróżnicowane. Dla scalperów szczególnie istotne będą konfigurowalne w MetaTrader 5 skróty klawiszowe, które można przypisać do niemal każdej funkcji dotyczącej zarządzania zleceniami. Jest to szczególnie ważne wśród traderów używających MT5 Forex, z uwagi na wysoką zmienność towarzyszącą temu rynkowi podczas publikacji danych makroekonomicznych.

Demo Forex MT5 w polskiej wersji językowej znajdziesz u brokerów zweryfikowanych przez nas. MetaTrader 5 demo pl pozwoli Ci lepiej zrozumieć znaczenie poszczególnych funkcji platformy. Jeśli chodzi o MetaTrader 5 polska wersja językowa jest dokładniej opracowana niż w poprzedniej wersji. Sprawdź brokerów oferujacych MT5 po polsku.

Wybieram MT5!

Podsumowując, gdy pomyślisz o platformach inwestycyjnych w kontekście handlu na wysoce zmiennych rynkach i porównasz inne dostępne interface’y z MT5, po krótkim czasie konfiguracyjnych zmagań pomyślisz pewnie: MetaTrader co to jest za cud!

To prawda, platforma ta jes bardzo zaawansowana i tym samym oferuje niemalże niograniczone możliwości jeśli chodzi o handel Forex MT5.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Programista
Specjalista w zakresie funkcjonowania platform transakcyjnych i oprogramowania tradingowego. Pasjonat rynków finansowych i ich aktywny uczestnik. Zwolennik statystycznego podejścia do rynków, z wyłączeniem ludzkiej ingerencji, dzięki algorytmizacji i automatyzacji procesu transakcyjnego. Autor wielu systemów Expert Advisor, dedykowanych głównie dla scalperów i day-traderów.