Platforma transakcyjna NOL3 – Notowania OnLine 3

Notowania OnLine 3
J2T Trade

Od powstania giełd papierów wartościowych na świecie, klienci potrzebują dostępu do notowań giełdowych, by móc podejmować swoje decyzje inwestycyjne. Dzięki notowaniom giełdowym, uczestnicy rynku mogą uzyskać automatycznie informacje po jakiej cenie mogą sprzedawać, czy zakupywać określony walor. Dodatkowo uzyskują dostęp do informacji jak przebiega dana sesja giełdowa.

Transformacja z roku 1989 umożliwiła powstanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W ten sposób polscy inwestorzy zyskali możliwość nabywania udziałów w firmach notowanych na parkiecie. Początki giełdy związane były z zawieraniem zleceń za pomocą biura obsługi, albo dzwoniąc bezpośrednio do maklera, co budziło wiele kontrowersji, gdyż telefon był dobrem luksusowym. W związku z powyższym giełda kojarzyła się zwykłym zjadaczom chleba ze światem wielkich pieniędzy, który jest dostępna jedynie dla wybranych, obracających wysokim kapitałem.

Pod koniec XX wieku pojawił się Internet, który całkowicie zrewolucjonizował nasze dotychczasowe życie. Wprawdzie w Polsce minęło jeszcze kilka lat zanim dostęp do sieci stał się rzeczą powszechną, jednakże fakt ten w końcu nastąpił. W związku z powyższym, obecnie nie trzeba kontaktować się z maklerem ani jego pomocnikiem, by dowiedzieć się po ile kwotowane są interesujące nas walory.

W 2006 roku powstała ostateczna wersja aplikacji firmy Comarch – Notowania OnLine 3 (NOL3), która ma na celu prezentowanie bieżące notowania giełdowe z warszawskiego parkietu. Od tego czasu aplikacja stale była udoskonalana, po to by móc zapewnić inwestorom holistyczne narzędzie do analizowania sytuacji giełdowej. Pomimo prostego i intuicyjnego interfejsu, program ten jest doskonale przystosowany do systemu UTP, który został wprowadzony na GPW w kwietniu 2013 roku.

FP Markets

Notowania OnLine 3

Funkcje Platformy Notowania OnLine 3

Platforma NOL3 daje swoim użytkownikom możliwość zapoznania się aktualnymi zleceniami kupna oraz sprzedaży, co pozwala im zorientować się, ile mogliby uzyskać złotych za sprzedanie posiadanych przez siebie akcji, zaś w przypadku zakupu ile by ich to kosztowało.

Jeżeli chodzi o dostęp do głębokości rynku, to zdecydowana większość domów maklerskich udostępnia darmowo informacje o najlepszej ofercie kupna i sprzedaży, wraz z wolumenem. W przypadku zapotrzebowania na większy dostęp do informacji, inwestor może nabyć pakiet w swoim domu maklerskim, który upoważni go do widoku większej ilości zleceń z arkusza. Ewentualnie inwestor może być zwolniony z opłaty za dostęp do głębokości arkusza zleceń, przy określonym obrocie, który regularnie generuje na swoim rachunku.

Inwestor posiada możliwość całkowitej modyfikacji zakładki z kwotowaniami. Może zarówno korzystać ze standardowych ustawień, które dzielą walory na przynależność do poszczególnych grup indeksów, jak również tworzyć własne zakładki z wybranymi przez siebie instrumentami. Zarówno liczba wybranych walorów jest do ustalenia przez tradera, jak również liczba zakładek jest całkowicie w jego gestii. Dlatego też inwestor może dowolnie powiększać liczbę zakładek o wartość obrotu, czy Teoretyczny Kurs Otwarcia (TKO), jak również może ustawić jedynie cenę kupna czy sprzedaży, jeżeli tylko takie ma życzenie.

Notowania OnLine 3 Notowania

Jak każda platforma inwestycyjna, tak też NOL3 trader posiada możliwość analizowania wykresu cenowego wybranego przez siebie waloru. Wykres ten może dowolnie modyfikować, jednocześnie analizując go za pomocą narzędzi do analizy trendu, takich jak np. linia trendu, linia wsparcia/oporu. Inwestor ma do dyspozycji nie tylko wykres świecowy czy liniowy, ale również słupkowy oraz kagi. Wykres kagi jest japońskim wykresem, który niezwykle rzadko się spotyka jako wbudowany wykres na platformie. Fakt ten wynika z małego rozpropagowania tej japońskiej techniki analizowania wykresu wśród traderów spoza Kraju Kwitnącej Wiśni.

Oczywiście dowolnie wybrany wykres, łącznie z ustawieniami możemy zapisać jako szablon. Jest to przydatne narzędzie jeżeli mamy swój ulubiony interwał wraz z określonymi parametrami wskaźników. Liczba wskaźników na platformie może zostawiać co nie co do życzenia, jednakże znajdziemy najpopularniejsze narzędzia takie jak ADX, czy Stochastic, RSI, albo MACD. Tak więc analiza z wykorzystaniem wskaźników jest całkowicie wykonalna z wykorzystaniem NOL3.

Notowania OnLine 3 Wykres

Dzięki aplikacji Notowania On Line 3 posiadamy możliwość uzyskania informacji po ile możemy kupić/sprzedać dany papier. Zlecenia można składać zarówno wybierając nowe zlecenie, jak również z poziomu arkusza zleceń. Na platformie mamy dostępne kilka rodzajów zleceń.

Poza standardowymi zleceniami typu zlecenie z limitem, zlecenie po cenie rynkowej, czy zlecenie z limitem aktywacji (zlecenie STOP), w systemie UTP doszło zlecenie PEG, które jest zleceniem z kroczącym limitem realizacji. Oznacza to, że w przypadku zlecenia kupna cena będzie się aktywowała na coraz wyższe poziomy, aż do ceny zdeklarowanej przez klienta. W przypadku zlecenia sprzedaży sytuacja wygląda analogicznie. Zlecenie realizuje się po coraz niższych cenach, aż do zadeklarowanej przez tradera wartości. Idea tego rodzaju zlecenia polega na tym, że inwestor chce zrealizować zlecenie po jak najlepszej cenie (najniższej w przypadku kupna; najwyższej w przypadku sprzedaży), jednakże nie chce być przelicytowany przez innych uczestników obrotu giełdowego, dlatego ustawia zlecenie z kroczącym limitem. Oczywiście zawsze istnieje granica, przy której uczestnik uznaje, że cena jest nieatrakcyjna dla kupna, czy też sprzedaży, dlatego ustalając zlecenie PEG automatycznie ustala granicę aktualizowania się limitu zlecenia.

Notowania OnLine 3 Informacje

Wiedza to potęga – głosi słynne powiedzenie, dlatego też twórcy oprogramowania NOL stworzyli zakładkę wiadomości, na której znajdziemy wszystkie informacje związane z rynkiem kapitałowym. Źródłem informacji jest Polska Agencja Prasowa (PAP). W zakładce wiadomości znajdziemy informacje zarówno z rynku kapitałowego, jak również towarowego. Uzyskamy najświeższe informacje dotyczące wydarzeń makroekonomicznych, jak również spółek, które znajdują się w stworzonym przez nas portfelu inwestycyjnym. Trader posiada możliwość umieszczenia wybranej przez siebie spółki w kategorii obserwowane, przez co może na bieżąco śledzić wydarzenia z nią związane.

Nie jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na rynek akcyjny, ponieważ informacje często dotyczą rynku walutowego, jak również wyceny funduszy TFI. W razie potrzeby, inwestor może odnaleźć archiwalne wiadomości z PAP, celem dokładnego przeanalizowania siły informacji na wycenę instrumentu. Informacje można odnaleźć zarówno w sekcji archiwum, jak również przeglądając wykres danego waloru. Inwestorzy korzystający z analizy fundamentalnej, mogą ją dzięki temu łączyć z analizą wykresów, ponieważ reakcję inwestorów odzwierciedla zachowanie instrumentu na wykresie.

Notowania OnLine 3 Statystyka

O ile łatwo jest analizować daną spółkę w momencie gdy wiemy czego się po niej spodziewać, to w przypadku, w którym nie wiemy jaki papier wymaga naszej atencji, warto wziąć pod uwagę dostępne statystyki. Dzięki nim wiemy, która spółka zyskuje najwięcej w dniu dzisiejszym, która cieszy się największym obrotem, a którą można określić wielkim przegranym danej sesji. Dodatkowo można wybrać, czy interesuje nas rynek główny warszawskiego parkiet, czy może alternatywny system obrotu jakim jest NewConnect. Dzięki temu łatwiej jest wybrać inwestorom indywidualnym spółkę, którą następnie będą śledzić, zgodnie z przyjętą metodologią.


ProgramistaProgramista radzi:

Notowania OnLine 3 to podstawowe narzędzie inwestorów GPW, jednak możliwości analityczne tego oprogramowania są niezwykle ograniczone. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawdziwa platforma tradinowa XXI wieku, zarejestruj bezpłatne demo. Uważaj – po tym doświadczeniu możesz już nie chcieć wrócić do NOLa!


Kto oferuje NOL3?

Aplikacja NOL firmy Comarch jest oferowany przez zdecydowaną większość domów maklerskich w Polsce, jako najprostsza aplikacja do notowań giełdowych. Możemy znaleźć ją w takich domach i biurach maklerskich jak np. Alior Bank, Raiffeisen Polbank, BOSSA. Dodatkowo znajdziemy również informacje odnośnie procesu instalacji. W samej aplikacji NOL3 znajdziemy zakładkę Pomoc, która przybliży nam odpowiedź na najbardziej nurtujące nas pytania dotyczące obsługi tego narzędzia.

Dla kogo Notowania OnLine 3?

Aplikacja jest stworzona z myślą o klientach detalicznych, którzy mogą za pomocą tego narzędzia dokonywać analizy technicznej na wybranych instrumentach, które są notowane na warszawskiej giełdzie. Przejrzystość tej platformy, jak również możliwość dowolnej modyfikacji ustawień, czy też ustalania własnych alarmów, czyni tą platformę bardzo dobrym narzędziem do handlu na rynku.

Na platformie posiadamy również wbudowane linki do stron, na których znajdziemy opis działalności konkretnej spółki oraz wiele ciekawostek na jej temat. Wiele firm maklerskich udostępnia odrębne serwisy, na których możemy uzyskać informacje niezbędne do przeprowadzenia analizy finansowej spółki, co jest niezbędne przy długoterminowych strategiach akcyjnych. Dodatkowe funkcje w postaci monitora rynku, na którym znajdziemy informacje odnośnie ostatnich transakcji na rynku, pozwalają na obserwowanie rynku pod kątem najmniejszych zmian rynkowych. Oznacza to bowiem, że korzystając z narzędzia NOL3 jesteśmy w stanie realizować swoje transakcje, handlując nawet w krótkich interwałach czasowych.

Notowania OnLine 3

Z platformą Notowania OnLine 3 styczność mieli niemalże wszyscy inwestorzy, którzy rozpoczynali swoją przygodę z inwestowaniem od GPW w Warszawie. Jest to narzędzie, które w bardzo prosty sposób można opanować, gdyż interfejs jest bardzo przyjazny nawet dla osób, które nie miały wcześniej nic do czynienia z platformami giełdowymi. Rozpoczęcie przygody od NOL pozwala inwestorom na poznanie podstawowych funkcji, z jakimi możemy się spotkać na każdej innej platformie transakcyjnej.

Aplikacja NOL3 nie należy do bardzo zaawansowanych narzędzi, dlatego też warto pamiętać o tym, że osoby szukające bardziej zawiłych funkcji mogą czuć się lekko rozczarowane. Natomiast osoby, które handlują na polskim rynku akcyjnym w średnim, czy długim terminie mogą być całkowicie zadowolone z wyboru platformy NOL3, ponieważ spełnia ona wymogi pod kątem dostępu do informacji, jak również podstawowych funkcji do analizowania wykresów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Programista
Specjalista w zakresie funkcjonowania platform transakcyjnych i oprogramowania tradingowego. Pasjonat rynków finansowych i ich aktywny uczestnik. Zwolennik statystycznego podejścia do rynków, z wyłączeniem ludzkiej ingerencji, dzięki algorytmizacji i automatyzacji procesu transakcyjnego. Autor wielu systemów Expert Advisor, dedykowanych głównie dla scalperów i day-traderów.