Kolejna podwyżka Fed o 75 p.b. Nasdaq 100 w dół o 1,80%.

Spadki na giełdzie w USA
J2T Trade

Decydenci Rezerwy Federalnej jednogłośnie opowiedzieli się za podwyżką stopy procentowej o 75 punktów bazowych. Była to kolejna z rzędu podwyżka o takiej intensywności. Fed zapowiedział ponadto wczoraj, że należy się spodziewać dalszych podwyżek. Notowania Nasdaq’a 100 poleciały w środę finalnie w dół o 1,80%. Co dokładnie wiemy po wczorajszych wydarzeniach?

Notowania spadają w środę

Amerykański indeks giełdowy Nasdaq 100 obniżył się w środę. Na przestrzeni sesji notowania indeksu technologicznego skierowały się w dół o 1,80%. Była to zarazem druga sesja handlowa zakończona spadkiem w tym tygodniu handlowym.

Spółki zorientowane na spadek

Patrząc na wczorajszy wynik indeksu Nasdaq 100 nie powinna zdziwić informacja, że zdecydowana większość spółek zorientowana była na spadek. Jedynie osiem przedsiębiorstw z indeksu technologicznego zyskało. Najlepiej wypadła Illumina, której akcje wzrosły o 1,78%. Po stronie spadkowych komponentów natomiast najwyższą zmianą ceny wykazała się spółka Marriott. Notowania popularnej na całym świecie spółki spadły o 5,63%.

Decyzja Fed zapadła – podwyżka o 75 punktów bazowych

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) Rezerwy Federalnej podał wczoraj, w środę 21 września informację o podwyżce stóp procentowych rzędu 75 punktów bazowych. Była to tym samym kolejna, a dokładniej trzecia z rzędu podwyżka o takiej intensywności. Poziom stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych sięgnął najwyżej od stycznia 2008 roku. Co ciekawe decyzja o takiej podwyżce została podjęta jednogłośnie. W komunikacie Fed podał, że decyzja jest odpowiedzią na pozostającą, podwyższoną inflację w kraju.

FP Markets

Rezerwa Federalna ujawniła również wczoraj nowe projekcje gospodarcze. Według nich główna stopa procentowa wyniesie 4,4% na koniec bieżącego roku. Oznacza to wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z czerwcową prognozą. Zmieniły się również perspektywy dla PKB na 2022 rok. Wskaźnik PKB zrewidowany został w dół o 1,5 punktu procentowego do poziomu 0,2%.

Powell powtarza zobowiązanie Fed

Przewodniczący Fed, Jerome Powell stwierdził podczas środowej konferencji, że osiągnięcie miękkiego lądowania „będzie wyzwaniem”. Te słowa Powell powtarza już po raz kolejny. Prezes Rezerwy Federalnej dodał ponadto, że „nikt nie wie, czy proces zacieśniania polityki pieniężnej doprowadzi do recesji, ani jak znacząca będzie ta recesja.

Ponownie również Jerome Powell powtórzył zobowiązanie Fed do sprowadzenia inflacji do celu 2%. Rezerwa Federalna ma narzędzia i determinację, by przywrócić stabilność cen. Polityka banku centralnego celowo zmierza zatem do osiągnięcia zobowiązania.

Punkt widzenia – zejście poniżej 11 500 zaliczone

We wczorajszej analizie amerykańskiego indeksu Nasdaq 100 bliżej przyjrzeliśmy się temu, jak wyglądać może ruch spadkowy. Projekcja rozpisana została następująco: „Innymi słowy, indeks Nasdaq 100 może podbić dziś najpierw w okolice poziomu TDP. Przebicie średniej kroczącej przyspieszy najprawdopodobniej dynamikę podejścia w okolice 12 000. Wówczas opublikowana przez Fed decyzja wywołać może rynkową panikę i indeks przeceni się nawet do 11 500„.

Rynek rzeczywiście w ciągu sesji stopniowo zmierzał w kierunku poziomu TDP. Przed samą decyzją Fed cena dotarła do poziomu 11 795 i rynek gwałtownie zareagował spadkiem o godzinie 20. Jednak zejście świeżo po danych sięgnęło okolic poziomu 11 700 i rynek zawrócił. Tuż przed godziną 21 indeks oscylował wokół poziomu TDP, czyli na zakresie 12 000. Z tego miejsca generowane miało być zejście, co rzeczywiście się stało. To drugie zejście było silniejsze i dziś w nocy było kontynuowane. Indeks zrealizował tym samym target ze scenariusza spadkowego, gdyż zszedł poniżej 11 500. Aktualnie notowania Nasdaq’a 100 znajdują się w okolicach 11 600. Poziomy wyznaczane na co dzień uległy zmianie.

Scenariusz główny – spadkowy

Indeks technologiczny może dziś kontynuować ruch spadkowy. Budowa takiej zależności ma szansę wyglądać następująco. Najpierw rynek może podbić do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Ten zakres potencjalnie stanowić będzie opór dla rynku. W takim układzie powrót z zakresu średniej poniżej poziomu nowego TDP, czyli 11 730, dałby sygnał spadkom. Potencjalnym targetem na dziś może być strefa 11 450-11 500.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 22.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Warto będzie jednak zwrócić uwagę, czy indeks nie będzie chciał dziś od razu schodzić. Okolice poziomu 11 500 mogą zostać dziś jeszcze zbadane. Wówczas rynek na tym obszarze będzie mógł podjąć próbę stabilizacji. Każdorazowy re-test tego zakresu od góry może determinować ruch wzrostowy. Niewykluczone, iż w takim wariancie rynek powróci do 11 800 i utrzyma się na tych wyższych zakresach.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 22.09.2022

Konkluzja

Amerykański indeks technologiczny miał reagować spadkiem na decyzję Fed i tak też się stało. Dziś inwestorzy na chłodno podejść mogą do handlu. Niemniej jednak ruch spadkowy może być kontynuowany. Poniżej rozpisane zostały poziomy na kolejną, czwartkową sesję (22.09.2022).

TTR : 12 410

TSR : 12 183

TFR : 11 961

TDP : 11 729

TFS : 11 502

TSS : 11 278

TTS : 11 061

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.