Nasdaq 100 spada we wtorek. Dziś zapadnie decyzja Fed.

Fed
J2T Trade

Główne rynki akcyjne w USA spadły we wtorek. Notowania indeksu technologicznego Nasdaq 100 odnotowały spadek rzędu 0,85%. Inwestorzy przygotowywali się wczoraj na kolejną przypuszczalnie agresywną podwyżkę stóp procentowych. Dziś zapadnie decyzja Fed, która pokaże wysokość wrześniowej podwyżki. Rynki oczekują podwyżki stóp o 75 punktów bazowych.

Ponad sto punktów straty

Jeden z głównych amerykańskich indeksów giełdowych – Nasdaq 100 zakończył wtorkową sesję poniżej kreski. Nasdaq 100 spadł na przestrzeni całej sesji finalnie o 0,85%. Oznacza to stratę na wycenie indeksu o ponad sto punktów. Wtorkową obniżką wymazane zostały poniedziałkowe zyski.

Dziesięć spółek z zyskiem

Amerykański indeks technologiczny zorientowany był we wtorek na spadek. Spółki podczas otwarcia sesji amerykańskiej opowiedziały się za spadkami i tak pozostało do końca sesji. Na czele stratnych komponentów stanęła firma Align. Akcje tej spółki zanotowały obniżkę rzędu 4,90%. Jedynie dziesięć spółek zakończyło wtorkową sesję z zyskiem. Na czele nielicznej grupy zyskujących składowych stanęło przedsiębiorstwo Seagen. Notowania tej spółki wzrosły o 1,84%.

Wzrok na posiedzenie Rezerwy Federalnej

Wczoraj, we wtorek 20 września rozpoczęło się posiedzenie członków banku centralnego Stanów Zjednoczonych. Decydenci Rezerwy Federalnej zebrali się, aby przygotować się do podjęcia decyzji o podwyżce stóp procentowych. Decyzja zapadnie dziś, 21 września o godzinie 20:00.

FP Markets

Rynkowi uczestnicy oczekują od Fed-u kolejnej agresywnej podwyżki stóp procentowych. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że jest to konieczne w ramach odpowiedzi na inflacyjny problem w kraju.

Punkt widzenia – indeks poniżej zakresu średniej

Amerykański indeks technologiczny nie zdecydował się wczoraj na konkretniejszy ruch. Głównym obszarem zainteresowania rynkowego był zakres średniej kroczącej SMA 55. Rynek próbował generować ruch z obszaru średniej w obie strony, jednak powracał finalnie w okolice jej zakresu. Aktualnie indeks oscyluje poniżej średniej.

Dzisiejsza sesja należeć będzie zapewne do tych z podwyższoną zmiennością. Inwestorzy oczekują na podwyżkę stóp procentowych i rynek może wykazywać skrajne podejście. Niemniej jednak warto opisać, jakie poziomy poddać można obserwacji na dziś.

Scenariusz główny – spadkowy

Kolejna agresywna podwyżka stóp procentowych wiązać się będzie zapewne z mocniejszym zejściem indeksu technologicznego. Jednak na początku sesji rynek ma szansę podbić, aby z wyższych rejonów w godzinach wieczornych obniżać cenę.

Innymi słowy, indeks Nasdaq 100 może podbić dziś najpierw w okolice poziomu TDP. Przebicie średniej kroczącej przyspieszy najprawdopodobniej dynamikę podejścia w okolice 12 000. Wówczas opublikowana przez Fed decyzja wywołać może rynkową panikę i indeks przeceni się nawet do 11 500.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 21.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast utrzymywanie w trakcie sesji amerykańskiej poziomu TFS, czyli okolic 11 800 determinować może rynek do wykonania mocniejszego podejścia. Tutaj również kluczową rolę zagrają dane, a konkretniej nastawienie samego rynku wobec nowych doniesień. Niespodziewana decyzja Fed, w postaci niższej obniżki skutkować może wyciągnięciem ceny w okolice poziomu 12 150.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 21.09.2022

Konkluzja

Dziś uwaga całego świata skierowana jest na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie podwyżki stóp procentowych. Spodziewać należy się zatem wzmożonej zmienności szczególnie na amerykańskim parkiecie giełdowym. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 21.09.2022

TTR : 12 705

TSR : 12 478

TFR : 12 255

TDP : 12 020

TFS : 11 795

TSS : 11 573

TTS : 11 356

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.