Gold Rush – dlaczego traderzy kochają handlować na złocie?

Sztabki złota, złote monety i wykres w tle
J2T Trade

W ostatnich dniach inwestorzy na rynku złota znów mają powody do zadowolenia. Na skutek paniki wywołanej przez problemy z płynnością, a następnie upadek Silicon Valley Banku, kurs najsłynniejszego metalu szlachetnego znów zaczął gwałtownie piąć się w górę i w zaledwie tydzień podrożał o 100 dolarów.

Nie jest zatem żadną tajemnicą, że ceny złota cały czas ulegają wyraźnym wahaniom na rynku, co czyni je świetnym instrumentem inwestycyjnym. Dlaczego jeszcze traderzy tak bardzo uwielbiają handlować na tym kruszcu? Co przemawia za złotem jako instrumentem inwestycyjnym? Przekonamy się poniżej:

Co przemawia za tradingiem na złocie? Grafika przedstawiająca wzrost cen złota

Przede wszystkim złoto jest powszechnie uznawane za “bezpieczną przystań”, co oznacza, że w czasie niepewności gospodarczej potrafi ono najlepiej zachowywać wartość naszego kapitału.

Oczywiście ta teoria nie wzięła się znikąd – ten niezwykle cenny kruszec już wielokrotnie wykazywał swoją skuteczność pod tym względem. Warto tutaj przypomnieć choćby sytuację związaną z krachem na rynkach finansowych wywołanym wybuchem pandemii COVID-19.

FP Markets

Wtedy między 20 lutego a 23 marca indeks S&P 500 stracił 35,9%, a NASDAQ 100 – 32,1%. Złoto natomiast najpierw do 9 marca zyskiwało na wartości, a w ciągu następnych 10 dni potaniało o 14,6%. Co działo się dalej?

Do najwyższej ceny z 9 marca złoto zdołało powrócić już 13 kwietnia. To był jednak dopiero początek historycznego rajdu wzrostowego, w ramach którego kurs złota na początku sierpnia 2020 po raz pierwszy w swojej historii przekroczył poziom 2000 dolarów za uncję.

Następnie, po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainie, gdy na rynkach akcji znów wybuchła panika, złoto zaczęło niezwykle dynamicznie drożeć. Między 24 lutego a 9 marca jego kurs poszybował z okolic 1908 USD do poziomu 2070 dolarów za uncję.

Traderzy lubią mieć własną bezpieczną przystań

Jak zatem widzimy, gdy na rynku finansowym robi się nerwowo, inwestorzy z całego świata wyprzedają swoje aktywa i błyskawicznie kierują swoją uwagę na złoto. Na tym kruszcu pojawia się wtedy podwyższony poziom zmienności, ale jest on w zasadzie jedynym instrumentem finansowym, na którym w tak niepewnych sytuacjach zazwyczaj zaczynają dominować pozytywne nastroje.

A jak doskonale wiadomo, traderzy zdecydowanie wolą, jak kurs danego waloru rośnie, niż jak spada, dlatego preferują oni otwieranie pozycji długich niż krótką sprzedaż. Ma to oczywiście podłoże psychologicznie – spadki kursów i czerwone świece na wykresach po prostu kojarzą nam się negatywnie i z reguły wywołują u nas stres.

Z tego powodu spekulanci tak bardzo cenią sobie trading na złocie – stanowi ono po prostu dla nich prawdziwą “bezpieczną przystań”, gdy inne instrumenty inwestycyjne zawodzą, a uczestnicy rynku tracą do nich zaufanie.

Malejąca podaż

Ponadto, traderzy często zwracają uwagę, że za handlem na złocie przemawiają liczne czynniki fundamentalne. Po pierwsze, już ponad 2500 lat temu złoto funkcjonowało jako środek płatniczy, co czyni je najstarszą formą pieniądza, która przetrwała do dziś.

Co więcej, trzeba pamiętać, że złoto jest fizycznym, nieodnawialnym towarem o ograniczonych zasobach, którego nie można dodrukować, jak pieniędzy. Oznacza to, że jego podaż, zwłaszcza w formie aktywa inwestycyjnego powinna z każdym rokiem maleć.

Zainteresowanie złotem banków centralnych

Mało tego – warto również pamiętać, że każde ważne światowe mocarstwo posiada duże rezerwy tego surowca. Dodatkowo, należy mieć świadomość popyt na złoto ze strony banków centralnych w ubiegłym roku był absolutnie rekordowy.

Traderzy zatem dochodzą do wniosku, że skoro najistotniejsze światowe gospodarki kupują coraz więcej złota, to oni też z całą pewnością nie będą tracić na takiej inwestycji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.