Strategia MACD Divergence Stocks Day Trading

MACD Divergence
J2T Trade

Day trading na rynku akcji jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które są w stanie poświecić na inwestowanie cały dzień, mają silne nerwy, a jednocześnie nie przepadają za rynkiem Forex, który w porównaniu do rynku akcyjnego z punktu widzenia początkującego inwestora może wydawać się trudniejszy – bardziej zmienny i bardziej nieprzewidywalny. Jednak na rynku akcji day trading również stawia przed inwestorami bardzo wiele wymagań. Choć nie jest on tak obciążający jak scalping, od którego można dostać zawrotów głowy, to mimo wszystko sprawiać on może sporo problemów. Z resztą warto zauważyć, że scalping to skrajna odmiana day tradingu.

A czym w skrócie jest day trading? Jest to oczywiście handlowanie w horyzoncie jednodniowym. To oznacza, że day trader na rynku akcyjnym nigdy nie pozostawia swoich pozycji otwartych na noc – wszystkie pozycje zamykane są tego samego dnia, w którym zostały otwarte. Po jakim czasie? To już oczywiście zależy od obranej strategii – scalperzy zamykają swoją pozycję w ciągu maksymalnie kilku minut (choć często jest to kwestia sekund), a inni day traderzy mogą utrzymywać swoje pozycje nawet do kilku godzin. Ważne jest to, aby wszystko odbywało się zgodnie z ustalonym trading planem, czyli przede wszystkim, aby wszystkie transakcje zostały zamknięte przed zamknięciem sesji. Choć handel w horyzoncie kilkudziesięciu minut czy kilku godzin jest nieco mniej stresujący od scalpingu, to wciąż wymaga on ogromnego zaangażowania i bezbłędnego trading planu, którego brak zostanie przez rynek błyskawicznie skarcony.

Day trading na rynku akcyjnym to zdecydowanie zajęcie pełnoetatowe – nie nadaj się ono dla osób, które chcą je łączyć z innymi obowiązkami, takimi jak praca zawodowa. Day trading jest zawodem. Oczywiście można próbować swoich sił zajmując się także czymś innym, jednak uczynienie z giełdowego day tradingu dochodowego, regularnego zajęcia będzie prawdopodobnie wymagać zrezygnowania z pracy zawodowej. Aby móc więc w pełni poświecić się temu rodzajowi handlu trzeba być pewnym swoich umiejętności. Szczególnie dlatego, że rezygnacja z „bezpiecznej posady” będzie dodatkowym obciążeniem psychicznym, które ma bardzo często negatywny wpływ na wyniki inwestycyjne.

Istnieje bardzo wiele strategii inwestycyjnych wykorzystywanych w day tradingu – można powiedzieć, że ilu traderów tyle strategii. I niestety nie ma złotego środka. Pamiętaj, że każda strategia, którą opracujesz, a także każda strategia, którą znajdziesz w sieci musi zostać przez Ciebie osobiście przetestowana z wykorzystaniem wszystkich jej założeń, zanim zaczniesz za jej pomocą handel rzeczywistymi funduszami. Niesprawdzone rozwiązania day tradingowe mogą w błyskawicznym tempie doprowadzić do poważnych strat, których odrobienie może być problematyczne. Pamiętaj również o tym, że w day tradingu na rynku akcyjnym ogromne znaczenie maja prowizje i opłaty – zła oferta domu maklerskiego uniemożliwi Ci osiąganie zysków na tym rynku – optymalizację swojego handlu rozpocznij więc od wyboru najlepszej oferty maklerskiej.

FP Markets

Narzędzia wykorzystywane w strategii MACD Divergence Stocks Day Trading

W strategii MACD Divergence Stocks Day Trading wykorzystywane jest wyłącznie jedno narzędzie. Jest to oczywiście wskaźnik MACD, czyli Moving Average Convergence Divergence – jeden z najpopularniejszych wskaźników analizy technicznej wśród inwestorów na całym świeci, którego zadaniem jest obliczanie różnicy pomiędzy długoterminową i krótkoterminową średnią wykładniczą i jej prezentowanie na wykresie. Oprócz linii MACD we wskaźniku tym znajdziemy także linię sygnału, którą stanowi prosta średnia krocząca.

Wskaźnik ten wykorzystywany jest już od końca lat 80. ubiegłego stulecia. Doskonale sprawdza się nie tylko na rynku akcji, którego dotyczy niniejsza strategia, ale także na rynkach instrumentów pochodnych i surowcowym. W sieci można znaleźć setki strategii opierających się na MACD i nie spotkałem jeszcze platformy transakcyjnej z funkcjonalnościami analitycznymi, na której nie znaleźlibyśmy domyślnie zainstalowanego wskaźnika MACD. Warto w tym miejscu dodać jednak, że na platformie MetaTrader 4 domyślny MACD jest trefny, dlatego przed jego wykorzystaniem należy pobrać z sieci wskaźnik o nazwie „True MACD” z rozszerzeniem MQL. W naszej strategii MACD działać będzie na wykresie 5 – minutowym z ustawieniami Fast EMA 12, Slow EMA 26 oraz Signal 9.


Day TraderDay Trader radzi:

Strategię MACD Divergence Stocks Day Trading najlepiej sprawdzisz na rachunku demo – dzięki demo, nie musisz ryzykować własnych środków, aby przekonać się, czy dana strategia działa. Już teraz otwórz bezpłatny rachunek demo.


Dywergencja MACD – wejście w pozycję

Transakcje w strategii MACD Divergence Stocks Day Trading zawierane są wyłącznie na podstawie dywergencji zachodzących pomiędzy wskazaniami MACD a ceną. Trzeba przyznać, że pojawiają się one dość rzadko, a dodatkowo najlepiej jest wyszukiwać je ręcznie, co jest zadaniem dość pracochłonnym. Rynek akcyjny jest bardzo szeroki, dlatego mimo rzadkich sygnałów można zawiera na podstawie tej strategii stosunkowo dużo transakcji.

Transakcja kupna zawierana jest w momencie, gdy cena znajduje się w krótkoterminowym trendzie spadkowym, ale wartość MACD już wzrasta. Pozycję krótką należy zająć wtedy, gdy cena nadal rośnie, ale MACD jest już w trendzie spadkowym.

Wykres Strategia MACD Divergence

Wyjście z pozycji w strategii MACD Divergence Stocks Day Trading

Wyjście z pozycji jest bardzo proste – zarówno zlecenia Stop loss jak i Take profit ustawiane są na podstawie lokalnych wsparć i oporów. W przypadku pozycji długiej stop loss powinien znajdować się poniżej ostatniego wsparcia, a take profit tuż pod miejscowym oporem. W przypadku sprzedaży stop loss ustawiamy tuż nad oporem, a take profit nieco powyżej następnego wsparcia.

MACD Divergence Stocks – zarządzanie kapitałem

Day trading na akcjach to kilka do nawet kilkudziesięciu transakcji dziennie (te wyższe wyniki szczególnie często można obserwować w przypadku handlu na giełdach zagranicznych – na przykład na NYSE lub NASDAQ). Day trading jest więc zajęciem dość ryzykownym. Jeżeli inwestorowi trafi się mówiąc prosto zły dzień, to może od zawrzeć nawet kilkanaście nieudanych transakcji pod rząd – szczególnie jeśli kolejnych strat nie zdoła wytrzymać psychicznie. Mniejsze ryzyko występuje w przypadku handlu zwykłymi akcjami – wówczas do utrzymania transakcji wystarczy minimalny depozyt wymagany przez dom maklerski – akcje nie są w końcu instrumentem lewarowanym.

Wiadomo jednak, że w przypadku strategii day tradingowych na akcjach nie powinno „wrzucać się” w jedne akcje więcej niż 3% posiadanego kapitału. Jeszcze inaczej jest w przypadku handlu kontraktami CFD na akcje, które możemy spokojnie „podpiąć” pod handel akcjami. Kontrakty CFD są instrumentami lewarowanymi dlatego podobnie jak w przypadku handlu na indeksach wielkość pozycji powinna być dostosowana do szerokości stop loss’a, tak aby w razie jego aktywacji nie stracić więcej niż 1% kapitału.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Day Trader
Horyzont inwestycyjny inwestora jednodniowego trwa od kilku do kilkunastu godzin. Najważniejszą zasadą, którą się kieruje jest niepozostawianie pozycji na noc. Swoje systemy transakcyjne opiera na analizie technicznej, głównie price action oraz wskaźnikach technicznych – MACD, RSI i Stochastic Oscillator. Liczba sygnałów transakcyjnych waha się między kilkoma, a kilkunastoma dziennie, w zależności od liczby instrumentów, na których dokonuje transakcji.