Raport GPW – podsumowanie tygodnia na warszawskim rynku akcji

GPW
J2T Trade

Za nami ostatni tydzień sierpnia i zarazem pierwsza sesja września na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem wyraźnych wzrostów. Ostatecznie, indeks WIG20 zyskał w tym tygodniu 2,5%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ostatnie pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Akcje LPP odbijają

Tytuł najmocniejszej spółki ostatniego tygodnia czerwca, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, bezapelacyjnie należy do LPP.

FP Markets

Co ciekawe, zwyżka akcji tej polskiej grupy modowej nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat. Jaka jest zatem przyczyna tego spektakularnego wzrostu?

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że 25 lipca na wykresie akcji LPP doszło do odwrócenia trendu. W ciągu kolejnego miesiąca – do 23 sierpnia cena akcji obniżyła się z okolic 14 450 złotych do poziomu 12 500 PLN.

W ostatnich dniach przeceny o spółce pochlebnie zaczęli wypowiadać się analitycy, zauważając, że w okresie przeprowadziła spowolnienia przeprowadziła ona optymalizację kosztów, co powinno wesprzeć jej wyniki finansowe za drugi kwartał, które ze względu na przesunięty rok podatkowy poznamy 21 września, i rzutować na kolejne kwartały.

Eksperci zaznaczali również, że spółce mogą także sprzyjać programy socjalne oraz dezinflacja. Na dodatek niższy kurs dolara także powinien sprzyjać marży przy słabszych nastrojach wśród konsumentów.

W efekcie, inwestorzy dostrzegli tutaj okazję rynkową. Końcówka ubiegłego tygodnia ubiegła jeszcze pod znakiem mieszanego sentymentu, natomiast od poniedziałku 28 sierpnia mamy już do czynienia z silnymi wzrostami. W efekcie, akcje LPP zakończyły z minione pięć dni handlowych aż 11,4% na plusie.

Wykres akcji LPP

Akcje KGHM drożeją wraz ze wzrostem cen miedzi

W tym tygodniu potężnymi wzrostami mogą się pochwalić również akcje KGHM Polskiej Miedzi. Jakie są przyczyny zwyżki papierów wartościowych tej wydobywczej spółki Skarbu Państwa?

Po pierwsze, należy pamiętać, że akcji KGHM jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi. A w tym tygodniu na rynku tego metalu mieliśmy do czynienia z kontynuacją wyraźnych wzrostów. Łącznie przez ostatnie pięć sesji miedź podrożała o ponad 2,3%.

W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na nowe doniesienia z Chin. Otóż, w poniedziałek władze Państwa Środka zdecydowały się obniżyć o połowę (i pierwszy raz od 2008 roku) opłatę od obrotu papierami wartościowymi, żeby w ten sposób przywrócić zaufanie i wesprzeć rynek akcji.

Chińska prasa poinformowała z kolei o gotowości Pekinu do wdrożenia środków mających wzmocnić rynek nieruchomości w Chinach. To wszystko ucieszyło inwestorów na globalnych rynkach, gdyż doniesienia te dają nadzieję na wzrost popytu Państwa Środka na surowce – a jak wiadomo jest ono największym na świecie konsumentem miedzi.

W efekcie, akcje spółki KGHM Polska Miedź podrożały w tym tygodniu aż o 6,8%. Co więcej, wiele wskazuje na to, iż jeśli w najbliższym czasie będą napływać do nas dalsze doniesienia o wsparciu Chin dla gospodarki, rajd wzrostowy na rynku miedzi powinien być kontynuowany.

Wykres akcji KGHM

PGE mocno w dół po aktualizacji strategii

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje Polskiej Grupy Energetycznej. Jaka była przyczyna dotkliwej obniżki tej spółki Skarbu Państwa?

Okazuje się, że we wtorek rano Polska Grupa Energetyczna ogłosiła aktualizację swojej strategii do roku 2030, z perspektywą do 2050 roku. Spółka zadeklarowała, że chce do 2040 roku (10 lat szybciej niż pierwotnie zakładała) osiągnąć neutralność klimatyczną oraz zapewniać swoim klientom 100% energii z OZE.

Ponadto, Polska Grupa Energetyczna zasygnalizowała, że w najbliższych latach nie zamierza płacić dywidendy, z uwagi na potrzebę wysokich nakładów inwestycyjnych – które łącznie w latach 2024-2030 mają wynieść ponad 125 miliardów złotych (z czego 55-60% zostanie przeznaczone na rozwój odnawialnych źródeł energii).

Zwłaszcza wspomniane prognozowane nakłady inwestycyjne okazały się znacznie wyższe niż zakładali analitycy. Warto także dodać, że PGE nie wymienia, ile z tych nakładów dotyczy potencjalnych akwizycji projektów OZE, a w założeniach widzimy więcej mocy niż spółka posiada warunków przyłączenia.

Tak duże nakłady inwestycyjne oraz fakt, że Polska Grupa Energetyczna nie planuje w najbliższych latach płacić dywidendy wywołały u inwestorów spore rozczarowanie. W efekcie, akcje PGE podczas wtorkowej sesji straciły 3,2%, a w kolejnych trzech dniach przecena była kontynuowana.

Ostatecznie, po serii czterech sesji spadkowych z rzędu, papiery wartościowe Polskiej Grupy Energetycznej zakończyły ten tydzień aż 4,2% na minusie.

Wykres akcji PGE

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.