Profesjonalny Trader – Nial Fuller

Nial Fuller
J2T Trade

Nial Fuller jest cenionym australijskim traderem, autorem wielu publikacji dotyczących handlu na rynkach finansowych oraz trenerem inwestycyjnym posiadającym 14–letnie doświadczenie w świecie inwestycji. Uznawany jest za autorytet w kwestiach handlu Price Action, o którym możesz przeczytać w dalszej części tego artykułu.

Blog prowadzony przez Niala, założony został w 2008 roku, odwiedza obecnie 250 tysięcy traderów, co czyni Fullera jednym z najbardziej obserwowanych traderów na świecie. Na jego blogu znaleźć możesz bibliotekę filmów edukacyjnych, setki artykułów oraz tutoriali, które pomogą Ci zrozumieć na czym polega stosowana przez Nial’a strategia Price Action. Z metody tej nie korzysta jedynie on sam, ale także ponad 15 tysięcy jego studentów. Sukces jego tradingu opiera się na prostocie działania.

Nial Fuller dysponuje ugruntowaną, rozległą wiedzą na temat rynków finansowych, którą zdobywał przez ostatnie dwie dekady. Swoje umiejętności i bogate doświadczenie wykorzystuje w tradingu na różnych rodzaj instrumentów. Oprócz handlu na Forex, futures, akcjach i CFD zajmuje się także działalnością szkoleniową, coachingiem przeznaczonym dla początkujących inwestorów, którzy dzięki niemu mogą stawiać pewniejsze kroki na rynku.

Zajmuje się także działalnością filantropijną. Swoje usługi młodym traderom świadczy na całym świecie, a swoją pomoc oferuje także zdalnie, poprzez prowadzony przez siebie blog. Dzięki swojej szerokiej działalności Fuller wciąż się rozwija wraz ze swoimi studentami.

FP Markets

Publikacje Niala Fullera

Nial Fuller jest autorem dziesiątków artykułów na temat szeroko pojętego tradingu. Publikował serię porad dla początkujących inwestorów, również dla tych, którzy nie dysponują dużym zasobem kapitału, a jedynie kilkoma tysiącami. Jego artykuły dotykają także kwestii psychologii inwestowania, która według Fuller’a jest kluczowa dla osiągania regularnych zysków na rynku finansowym. Opisuje także błędy jakie popełniają inwestorzy oraz daje porady w jaki sposób błędy te wyeliminować ze swojego tradingu.

Oprócz nich Fuller pisze często na temat zarządzania kapitałem, bez którego również nie ma możliwości wybicia się na rynku. Poza tym, dostarcza on sygnały transakcyjne dla inwestorów z różnych rynków, przede wszystkim jednak z rynku walutowego. Fuller tworzy również tygodniowe prognozy dla rynku, na których zaznacza najciekawsze setupy, które mogą pozwolić na dobry zarobek w trakcie rozpoczynającego się tygodnia. Warto z nich korzystać, ponieważ mimo tego, że powinno inwestować się na podstawie własnych spostrzeżeń, to dobrze jest skorzystać ze spojrzenia doświadczonych traderów, którzy mogą podpowiedzieć ciekawe zagrania. Tak też jest z setupami dostarczanymi przez Niala Fullera. Wszystkie oparte oczywiście na sztuce Price Action.

Od Niala zaczerpnąć również możemy wiele ogólnodostępnych strategii inwestycyjnych, które wyszły bezpośrednio spod jego ręki. Do tego dodać trzeba jeszcze dzienne komentarze, komentarze rynkowe, video tutoriale oraz kursy handlu na rynko walutowym. Poza tym, szkolenia stacjonarne prowadzone na całym świecie, a także narzędzia inwestycyjne, które mają pomóc początkującym inwestorom w zarobieniu pierwszych pieniędzy na tym trudnym rynku. Duża część twórczości Niala Fullera jest dostępna za darmo w Internecie, co bez wątpienia zwiększa jej popularność.

Porady Niala Fullera

Przede wszystkim Nial Fuller bardzo często powtarza, żeby nie grać na siłę. Jeżeli gra nie idzie, handel przynosi straty i nie ma się pomysłu na zmiany lepiej jest na jakiś czas odpuścić, odnaleźć spokój i przyznać się przed samym sobą do błędów. Często trudno jest na bieżąco reagować na niepowodzenia i trzeba do nich nabrać odpowiedniego dystansu, aby móc na nie odpowiednio zareagować. Wie to każdy profesjonalny inwestor, a zrobienie sobie przerwy to żaden wstyd, a duża odpowiedzialność. Nic na siłę. Niektórym może się wydawać, że zrobienie przerwy to utrata szans i mniejsze zyski. To jednak nie prawda. Przerwa w takim przypadku to mniejsze straty i większe zyski w dalszej perspektywie. Rynek nie ucieknie – pamiętaj o tym za każdym razem, kiedy chcesz coś „kliknąć” na siłę.

Inną ważną radą, a właściwie przypomnieniem jest to, że trading to kwestia prawdopodobieństwa, a nie pewności co do osiągnięcia zamierzonego wyniku. Efektywny trading to nie 100% transakcji zakończonych sukcesem. Nie da się osiągnąć takiego wyniku. Wielu traderom wydaje się, że mają pewność co do tego, w którą stronę podąży wykres. Transakcję zawiera się wtedy, kiedy można określić większe prawdopodobieństwo ruchu w górę niż w dół lub na odwrót.

Nial Fuller twierdzi również, że nie powinno się słuchać wiadomości ani doniesień rynkowych. Wyłączenie ekspertów zdecydowanie może pomóc w odczytywaniu zmian rynkowych z wykresu a nie z opowiadań. Zarówno dane płynące z telewizji jak i z sieci są według Fullera zupełnie niepotrzebnym szumem przeszkadzającym w tradingu.

Kolejna porada dotyczy zarządzania kapitałem, a dokładnie dobierania wielkości pozycji w stosunku do zasobności rachunku inwestycyjnego. Prawidłowe zarządzanie kapitałem pozwoli uniknąć wielu kosztownych błędów oraz pomoże w kontrolowaniu emocji. Ponadto tracąc pieniądze powinno się zmniejszyć ryzyko transakcji, co pomoże lepiej chronić posiadany kapitał – nie staraj się odrabiać strat zwiększając pozycję, ponieważ to pogłębi jedynie spadek wartości Twojego rachunku inwestycyjnego.

Początkującym inwestorom Nial Fuller radzi korzystać jedynie z wykresów dziennych i zupełnie odpuścić sobie interwały intra day. Handel na wykresach dziennych jest wolniejszy, spokojniejszy i pozwala łatwiej uniknąć overtradingu. W ten sposób swoje wyniki inwestycyjne poprawić może także inwestor, który zbyt mocno „rozkręcił się” na niższych interwałach, co doprowadziło do kolejnych strat.


Trading CoachTrading Coach radzi:

Nial Fuller jest głębokim zwolennikiem Price Action i ceny, jako kluczowego elementu procesu transakcyjnego. Sprawdź techniki Niala Fullera na bezpłatnym rachunku demo – dzięki niemu przekonasz się, jak cenne wnioski mogą płynąć z technik Price Action i analizy ceny. Bezpłatne demo otworzysz tutaj.


Price Action by Nial Fuller

Wykresy dostarczane przez Niala Fullera są wyjątkowo proste. Korzysta on wyłącznie z Price Action na dziennym interwale. Prostota jest tutaj słowem kluczowym i nie ma w tym krzty przesady. Ważne są jedynie serie wzrostowe, czyli serie świec, w których każda ma wyższe maksimum i wyższe minimum (tworzą one trend wzrostowy) oraz serie spadkowe, czyli serie świec, w których każda ma niższe maksimum i niższe minimum (one z kolei tworzą trend spadkowy).

Oprócz tego Nial Fuller wykorzystuje Inside Bary oraz Outside Bary. Outside Bar to świeca „przykryta” świecą kolejną, co oznacza, że maksimum drugiej świecy musi znajdować się ponad maksimum pierwszej świecy, a minimum drugiej świecy musi być niżej niż minimum pierwszej świecy. W przypadku Inside Bar druga świeca jest mniejsza od świecy pierwszej – jej maksimum jest niżej niż maksimum pierwszej świecy, a minimum wyżej niż minimum pierwszej świecy. Istnieje oczywiście wiele innych formacji Price Action, jednak Fuller korzysta przede wszystkim z tych czterech. Dobrze jest wyspecjalizować się w korzystaniu z kilku sprawdzonych setupów, aby zbyt mocno się nie rozdrabniać i zawsze doskonale wiedzieć, czego się szuka na wykresie.

W Price Action kluczową rzeczą jest cena. Nie są ważne wskaźniki, oscylatory i tym podobne sprawy. Nikt nie obserwuje tego, co pokazują średnie kroczące, nikt nie zwraca uwagi na dywergencje Moving Average Convergence Divergence, nikogo nie obchodzi czy Relative Strength Index przełamał już poziom 30, ani czy cena znajduje się powyżej zniesienia Fibo 61,8 ostatniej fali wzrostowej. Ważne jest tu tylko to, czy cena dotarła już do poziomu wsparcia lub oporu i jak kształtowała się ona w trakcie ostatnich sesji.

Price Action może być z powodzeniem stosowane na wszystkich rynkach – akcyjnym, walutowym, kontraktów terminowych i innych instrumentów pochodnych, rynku obligacji, indeksach i rynku towarowym itd. Można to zauważyć choćby w przeglądach rynkowych Fullera, które dotyczą wielu zróżnicowanych instrumentów. Może być stosowany także na różnych interwałach, choć sam Nial Fuller preferuje interwał dzienny i zaleca go wszystkim inwestorom.

Niestety Price Action nie jest doceniane przez początkujących inwestorów, ponieważ nie jest tak proste w zastosowaniu. Trzeba jednak trochę poszukać – nie wystarczy jedynie poczekać aż przetną się dwie średnie, a wybrany wskaźnik będzie na odpowiednim poziomie. PA wymaga większego zaangażowania i większej uwagi, a także spostrzegawczości i zaangażowania. Wymaga myślenia, co też nie jest zbyt popularną czynnością. Właśnie konieczność myślenia i dużego zaangażowania tak bardzo utrudnia trading inwestorom indywidualnym. Stąd właśnie biorą się te straty i dlatego tak mało inwestorów zarabia. Więcej o podstawach Price Action przeczytasz w tym artykule.

Nial Fuller – trader czy szkoleniowiec?

Wiele osób związanych z rynkami finansowymi zastanawia się, na ile Nial Fuller jest naprawdę dobrym traderem, a na ile jest doskonałym szkoleniowcem i sprzedawcą. Nie da się ukryć, że takie rozważania są również nieobce szkoleniowcom i analitykom wielu brokerów walutowych, którzy w żaden sposób nie udowodnili swoich umiejętności rynkowych, a szkolą i pomagają innym.

Znam wiele osób twierdzących, że Nial Fuller wcale nie zarabia na rynku, a jedynie tworzy analizy i publikacje dotyczące psychologii rynku i zarządzania kapitałem. Prawdą jest jednak, że stosunkowo niedawno wygrał on konkurs Million Dollar Trader Competition (organizowany przez brokera AxiTrader) osiągając stopę zwrotu na poziomie 369%. W nagrodę otrzymał milion dolarów w zarządzanie. Umiejętności więc ma. Czy pokusił się o wygraną w tym konkursie, bo tak naprawdę wcale nie zbił majątku i ten milion w zarządzaniu coś zmienia w jego życiu, czy zrobił to dlatego, aby udowodnić, że potrafi? Tego nie wiadomo. Jednak nie jest to chyba rzeczą najważniejszą.

Trzeba jednak przyznać, że Fuller mimo swojego młodego wieku robi to, co robić lubi. Chyba niczego mu nie brakuje, a dodatkowo dzieli się swoją wiedzą, wiedzą bardzo praktyczną, z innymi inwestorami. Warto jest więc korzystać z materiałów, którymi Nial Fuller dzieli się ze światem, ponieważ wiedza w nich zawarta naprawdę może przynieść korzyści dla Twojego tradingu. Nauki z resztą nigdy za wiele i nie ma takiego inwestora czy spekulanta, który wiedziałby już wszystko i niczego nowego uczyć się nie musiał. W końcu rynek się zmienia, więc zmieniać muszą się także traderzy.

Na koniec myślę, że spokojnie i z pełną odpowiedzialnością możemy przyjąć, że słynny Nial Fuller jest zarówno profesjonalnym traderem jak i doskonałym szkoleniowcem rozwijającym świadomość inwestycyjną i tradingowe umiejętności u inwestorów na całym świecie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trading Coach
Trader z wieloletnim doświadczeniem, który poza inwestowaniem dzieli się również swoją pasją do rynków z mniej doświadczonymi inwestorami. Długi staż na rynku pozwolił mu sprawdzić na własnym rachunku wiele strategii, koncepcji i podejść do rynków, dzięki czemu stanowi istną kopalnię wiedzy na tematy tradingowe. W swoim podejściu najczęściej wykorzystuje kombinację analizy fundamentalnej i technicznej, w celu doboru jak najlepszego momentu wejścia i wyjścia z pozycji.