Najpierw bardzo prosta odpowiedź na pytanie, a następnie jej rozwinięcie: oczywiście, zarządzanie kapitałem i ryzykiem nie tylko prowadzi do zysków, ale jest niezbędne, aby te zyski osiągnąć. Nieumiejętnie (bądź wcale) zarządzając ryzykiem i kapitałem tak naprawdę z góry stawiamy się na całkowicie przegranej pozycji. Praktycznie rzecz biorąc jest to uzależnianie zgromadzonego przez siebie kapitału od całkowitego przypadku. A jak wiemy – handel na rynkach finansowych jest grą o sumie zerowej, a nawet sumie ujemnej, ponieważ musimy ponieść koszty transakcyjne, co ze statystycznego punktu widzenia, w przypadku braku strategii zwiększającej nasze szanse na sukces, musi doprowadzić do utraty zainwestowanego kapitału – podobnie jak w kasynie.
Zarządzanie kapitałem i ryzykiem ma podnieść nasze szanse na sukces, a przynajmniej ograniczyć ryzyko poniesienia większych strat. Oczywiście nie uchroni to przed zawieraniem niekorzystnych transakcji – ma jedynie ograniczyć straty wynikające z tych transakcji.
Zarządzanie kapitałem i ryzykiem to zdecydowanie najważniejsza część strategii inwestycyjnej. Ważniejsza nawet od twojego systemu transakcyjnego. Umiejętność ta zadecyduje o Twoim sukcesie lub porażce. Każdy, kto odniósł sukces w tradingu / inwestowaniu / spekulacji na dowolnym rynku – Forex / rynku akcyjnym / rynku terminowym / obligacjach itd. podkreśla, że nie byłoby to możliwe bez odpowiedniej strategii zarządzania ryzykiem i kapitałem.
Podczas handlu będą potrzebne Ci ścisłe wytyczne, których będziesz musiał kurczowo się trzymać. Pozwala to na ograniczenie wpływu emocji na Twoje decyzje inwestycyjne. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ podejmowanie decyzji inwestycyjnych pod wpływem emocji praktycznie zawsze prowadzi do strat. Im większe doświadczenie zdobędziesz, tym mniej Twoje emocje będą wpływać na Twoje decyzje. Będzie tak dlatego, że wraz z doświadczeniem rozwinie się Twoja strategia handlowa, w której przypadek będzie miał co raz mniej do powiedzenia. Teraz określmy, na czym dokładnie ma polegać Twoje zarządzanie kapitałem i ryzykiem.
Zarządzanie kapitałem
Zarządzanie kapitałem to zestaw metod i rozwiązań, które pozwolą Ci utworzyć długoterminową strategię kierunku rozwoju Twojego rachunku inwestycyjnego. Dotyczy to także osób, które handlują krótkoterminowo – choć ich pozycje mają krótki horyzont czasowy, to ich portfel mimo wszystko mieć będzie horyzont długoterminowy, ponieważ środki z inwestycji krótkoterminowych będą z pewnością reinwestowane.
Choć sukces, mierzony oczywiście zwiększaniem się zasobności Twojego rachunku inwestycyjnego jest czymś pozytywnym, to jednocześnie jest dość problematyczny. Dlaczego? Ponieważ wraz ze wzrostem zgromadzonego kapitału pojawia się problem zwiększania zaangażowania finansowego w kolejne pozycje, bowiem nie ma sensu, aby większość środków leżała bezczynnie na Twoim rachunku. Musisz mieć więc przygotowany plan na sukces, czyli plan na podnoszenie wolumenu Twoich transakcji. Krótko mówiąc – im większa ilość kapitału, tym większe pozycje, jednak lepiej otworzyć pozycję za małą, niż pozycję za dużą.
Na bardzo zmiennym, spekulacyjnym rynku walutowym przyjmuje się, że w jednej transakcji nie powinno ryzykować się więcej niż 2% posiadanego kapitału. Co to oznacza? W przypadku aktywacji zlecenia stop loss (którego pod żadnym pozorem nie możesz przesuwać w kierunku przeciwnym do zawartej transakcji) nie powinieneś stracić więcej niż 2% posiadanego kapitału – przykładowo może to być 200 dolarów na rachunku o wartości 10 tysięcy dolarów. Kwestia ta wygląda inaczej w przypadku mniej spekulacyjnych rynków. Jak? To zależy od rodzaju rynku. Inaczej wygląda to w przypadku instrumentów pochodnych – futures czy opcji, inaczej w przypadku rynku akcyjnego, inaczej w handlu obligacjami. Pamiętaj o tym, aby możliwie ograniczać wpływ emocji na ilość zaangażowanego kapitału – nie przekraczaj ustalonych granic nawet wtedy, gdy jesteś pewien swoich racji.
Czy zarządzanie kapitałem i ryzykiem prowadzi do zysków? Jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów sukcesu w tradingu, mimo, że często pomijany przez traderów. Dowiedz się więcej o mechanizmach Money Management na bezpłatnych szkoleniach. Najbliższy termin webinaru znajdziesz tutaj.
Zarządzanie ryzykiem
Zarządzanie ryzykiem to strategia regulowania poziomu ryzyka zarówno w pojedynczej transakcji jak i w całym portfelu (pamiętajmy o tym, że jednocześnie możesz mieć otwartą więcej niż jedną pozycję, a wówczas Twoja ekspozycja na ryzyko może się potęgować – w przypadku dodatnie skorelowanych pozycji lub zmniejszać w przypadku pozycji ujemnie skorelowanych – jest to tak zwany hedging).
Jednym z najistotniejszych punktów zarządzania ryzykiem jest określanie współczynnika ryzyka do zysku, ustawiania zleceń zabezpieczających i ich przesuwania, a także sposobów wyliczania ryzyka pozycji. Można więc powiedzieć, że zarządzanie kapitałem i zarządzanie ryzykiem wynikają z siebie wzajemnie. Ustawianie zleceń zabezpieczających wynika w końcu z tego, jaką utratę kapitału jest się w stanie zaakceptować.
Choć strategie inwestycyjne występują w tysiącach różnych kombinacji, to sposoby zarządzania kapitałem są stosunkowo uniwersalne. I jeszcze raz pamiętaj – lepiej jest zagrać zbyt bezpiecznie niż zbyt niebezpiecznie. Jedynym zagrożeniem w utrzymaniu w ryzach strategii jest tylko i wyłącznie inwestor, który albo sobie ze swoimi emocjami poradzi, albo tego nie zrobi.
I jak to jest z tym sukcesem
Nauka panowania nad emocjami na pewno zajmie Ci trochę czasu. Co więcej – nie nauczysz się tego handlując na rachunku demonstracyjnym. Dlaczego? Bo handlując wirtualnymi pieniędzmi nie będziesz odczuwał emocji. Bez emocji możesz jedynie przetestować swój system transakcyjny – nigdy jednak nie przetestujesz siebie samego.
Nic tak bardzo nie testuje psychicznej siły tradera jak drawdown (DD), czyli maksymalne obsunięcie kapitału. Co to oznacza? Chodzi o to, jaki procent kapitału stracisz w przypadku określonej ilości kolejnych nieudanych transakcji lub też łącznej starty na wszystkich otwartych aktualnie transakcji. Im większy drawdown tym trudniejsze odrobienie strat – nie dość, ze trzeba odrobić co raz więcej, to jeszcze mamy na ten cel co raz mniej kapitału. Stratne transakcje są więc podwójnie negatywne. Musisz ustalić jak dużą stratę możesz ponieść, zanim zmienisz swoją strategię, która, jak wskazuje saldo Twojego rachunku, przestała odpowiednio funkcjonować.
Jeżeli jesteś początkującym inwestorem dobrze będzie, jeśli zapiszesz sobie wszystkie założenia Twojej strategii zarządzania kapitałem i ryzykiem. Miej je przed oczami, zarówno wtedy gdy otwierasz, jak i wtedy gdy prowadzisz swoją pozycję. To pomoże Ci trzymać się swoich planów i być może zaoszczędzi wiele pieniędzy, które straciłbyś zapominając o tym, o czym przeczytałeś w powyższym artykule. Nie obronisz się przed stratami, możesz się jednak obronić przed niewymuszonymi błędami. Twój sukces zależy tylko od Ciebie. Powodzenia!
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!