Podsumowanie tygodnia na giełdzie w Warszawie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem na polskim rynku akcji mieliśmy do czynienia z mieszanymi nastrojami. Ostatecznie, po bardzo silne czwartkowej sesji, indeks WIG20 zakończył minione pięć dni handlowych z niewielkim zyskiem rzędu 1,2%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ten tydzień można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Akcje LPP pokazują moc po publikacji rekordowych wyników finansowych

Niekwestionowanym zwycięzcą tego tygodnia, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, okazało się LPP. Ten niezwykle spektakularny wystrzał kursu tej polskiej grupy modowej wynika z oczywistego powodu – przed startem czwartkowej sesji opublikowała ona swój raport finansowy za rok obrotowy 2022/2023.

FP Markets

Okazuje się, że w wyjątkowo trudnym ubiegłym roku obrotowym zarządzająca markami modowymi Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay grupa LPP wyraźnie poprawiła swoje wyniki.

Zacznijmy od tego, że w roku obrotowym 2022/2023 spółka wypracowała prawie 1,095 miliarda złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Rok wcześniej było to 953,52 miliona PLN. Zysk operacyjny wyniósł zaś 1,459 miliarda złotych. Poprzednio wartość ta ukształtowała się na poziomie 1,128 miliarda PLN.

Z kolei zysk EBITDA ukształtował się tym razem na poziomie 2,588 miliarda złotych, podczas gdy rok wcześniej były to 2.071 miliarda PLN. Ponadto, skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły historycznego poziomu 15,926 miliardów złotych. W poprzednim roku obrotowym wyniosły one zaś 11,338 miliarda PLN.

Warto dodać, że w samym czwartym kwartale roku obrotowego 2022/2023 skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 4,185 miliarda złotych, zysk operacyjny – 435,5 miliona PLN, a zysk EBITDA 755,2 miliona złotych. Były to wyniki lepsze od rynkowego konsensusu – odpowiednio o 0,2%, 38,6% i 23,8%.

Jak dodała spółka, wzrosty przychodów osiągnęły wszystkie marki grupy LPP, a największe nominalne – Sinsay. Marka ta uzyskała także najwyższą dynamikę wzrostu przychodów rok do roku.

Rekomendacja dywidendy też ucieszyła inwestorów

Co więcej, zarząd LPP zarekomendował akcjonariuszom wypłatę dywidendy w wysokości 430 złotych na akcję z zysku za miniony rok obrotowy. W sumie do podziału między akcjonariuszy ma trafić około 800 milionów złotych. Stopa dywidendy, zgodnie ze środowym kursem zamknięcia wynosi 4,3%. Byłaby to więc najwyższa stopa dywidendy w historii LPP.

Proponowany dzień dywidendy to 10 lipca. Zostanie ona wypłacona w dwóch równych ratach. Pierwszą połowę akcjonariusze otrzymają już 14 lipca, a drugą – 10 października. Warto dodać, że w ubiegłym roku spółka wypłaciła 350 złotych dywidendy na akcję.

Nie powinno zatem nikogo dziwić, że w reakcji na rekordowe wyniki finansowe LPP oraz rekomendację wypłaty tak sowitej dywidendy, inwestorzy wpadli w prawdziwą euforię, a akcje spółki po prostu wystrzeliły. Podczas czwartkowej sesji zyskały one aż 19%. W piątek przez pierwszą godzinę sesji akcje LPP nadal drożały, osiągając przy tym najwyższą wartość od lutego 2022 roku.

Następnie doszło jednak do korekty. Ostatecznie papiery wartościowe tej polskiej grupy modowej zakończyły kwiecień po kursie wynoszącym dokładnie 12 000 złotych za walor, co przełożyło się na niewiarygodny tygodniowy wzrost rzędu 17%.

Wykres LPP

Akcje Dino Polska na nowych historycznych maksimach

Powody do zadowolenia w tym tygodniu z całą pewnością mogą mieć również akcjonariusze Dino Polska.

Papiery wartościowe tej polskiej sieci handlowej wyraźnie drożały bowiem przez pierwsze cztery sesje tego tygodnia, a w czwartek po południu ustanowiły swoje nowe historyczne maksimum.

Co ciekawe, zwyżka ta nie wynika z żadnych informacji publikowanych przez spółkę, ani doniesień medialnych na jej temat. Wydaje się po prostu, że po korekcie zakończonej 12 kwietnia akcje Dino Polska wróciły do spektakularnych wzrostów.

Ostatecznie, po niewielkim piątkowym odreagowaniu papiery wartościowe tej polskiej sieci handlowej zakończyły kwiecień po cenie nieznacznie przekraczającej 423 złote za walor, co przełożyło się na imponującą tygodniową zwyżkę rzędu 7,1%.

Wykres Dino Polska

mBank rozczarował wynikami kwartalnymi – akcje mocno w dół

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje mBanku. Z czego wynikała poważna wyprzedaż papierów wartościowych tej instytucji? Otóż, okazuje się, że przed rozpoczęciem piątkowej sesji giełdowej mBank opublikował raport finansowy za pierwszy kwartał 2023 roku.

Okazało się w nim, że zysk netto mBanku w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł 142,8 miliona złotych i był o 72% niższy niż w analogicznym okresie 2022 roku. Co gorsza odczyt ten był również znacznie słabszy od oczekiwań analityków. Spodziewali się oni około 194,6 miliona PLN zysku.

Warto dodać, że wynik z opłat i prowizji wyniósł 501,1 miliona złotych i był 2,9% poniżej szacunków rynku, który spodziewał się 516,2 miliona PLN. Jednocześnie wynik prowizyjny spadł w ujęciu rocznym o 15,2%.

Koszty ogółem wyniosły w pierwszym kwartale 854,9 miliona złotych, co oznacza, że były one 5% wyższe od oczekiwań. Ponadto, wrosły one 1% rok do roku i 36% kwartał do kwartału, głównie za sprawą zaksięgowania rocznej składki na fundusz przymusowej restrukturyzacji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Marża odsetkowa w pierwszym kwartale 2023 spadła natomiast do 3,95%, z 4,03% w czwartym kwartale 2022. mBank podtrzymuje, że przy podniesionych stopach procentowych przekładających się na rosnące koszty depozytów, potencjał dla poprawy marży został wyczerpany, a spadające kredyty mogą wpłynąć na dynamikę przychodów.

Problemy First Republic Banku zaszkodziły mBankowi

To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że akcje mBanku zniżkowały nie tylko w piątek, ale również przez pierwsze trzy sesje tego tygodnia. W tym przypadku spadki wiązały się z negatywnym sentymentem inwestorów wobec sektora bankowego na całym świecie, który został wywołany przez raport kwartalny First Republic Banku.

Wynikało z niego, że klienci First Republic Banku wycofali ponad 100 miliardów dolarów ze swoich kont w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku z powodu obaw o zdrowie systemu bankowego na świecie. Tak zatrważające dane wywołały ogromny niepokój wśród inwestorów.

W konsekwencji, nawet pomimo bardzo pozytywnej czwartkowej sesji, akcje mBanku w ostatnim tygodniu kwietnia potaniały aż o 5,2%.

Wykres akcji mBanku

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.