Podsumowanie GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem, już trzeci tydzień z rzędu mieliśmy do czynienia ze spektakularnym wzrostem. Indeks WIG20 zyskał łącznie przez minione cztery sesje aż 5,6%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach – choć te pierwsze okazały się oczywiście o wiele silniejsze, a w niektórych przypadkach nawet dwucyfrowe w ujęciu procentowym.

Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Spektakularny wzrost mBanku po publikacji raportu finansowego

Wprost niewiarygodnie udany tydzień tym razem ma za sobą spółka mBank. Niezwykle imponujący wzrost kursu akcji tego banku związany jest z publikacją raportu finansowego za trzeci kwartał bieżącego roku. Miała ona miejsce 8 listopada przed rozpoczęciem sesji giełdowej.

mBank zapowiadał już wcześniej, że w III kwartale tego roku zostanie zaraportowana strata. Wynikała ona bowiem z kilku zdarzeń jednorazowych – kosztami ryzyka prawnego związanego z kredytami frankowymi, rządowymi wakacjami kredytowymi, składką na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców czy rezerwą na przyszłe zobowiązania w związku ze zwrotem ubezpieczenia pomostowego.

Okazało się jednak, że strata netto mBanku w trzecim kwartale 2022 wyniosła 2,279 miliarda złotych, podczas gdy rynek oczekiwał straty rzędu 2,358 miliarda PLN.

Warto również dodać, że wynik odsetkowy mBanku w trzecim kwartale wyniósł 724,2 miliona złotych, podczas gdy analitycy spodziewali się, że wyniesie on 583,7 miliona PLN. Mało tego – wyłączając wpływ wakacji kredytowych wynik z tytułu odsetek zanotował wzrost w ujęciu kwartalnym rzędu 18,8% i wyniósł 2,007 miliarda złotych.

Co więcej, marża odsetkowa mBanku, skorygowana o wpływ wakacji kredytowych, wzrosła w ujęciu kwartalnym i w III kwartale 2022 roku wyniosła 4%, w porównaniu do 3,5% w poprzednim kwartale.

Niewiarygodny entuzjazm wśród inwestorów w reakcji na wyniki kwartalne

W efekcie, inwestorzy zgodnie ocenili, że gdyby nie wyżej wspomniane wydarzenia jednorazowe – a zwłaszcza wakacje kredytowe – byłby to niezwykle udany kwartał dla mBanku, głównie ze względu na wspomniany wynik odsetkowy.

Kurs akcji spółki natomiast odnotował łącznie przez minione cztery sesje wprost nieprawdopodobny wzrost rzędu 20,4%. Warto dodać, że był to już czwarty tydzień z rzędu, w którym akcje mBanku zyskiwały i w konsekwencji w czwartek osiągnęły one najwyższą cenę od 26 kwietnia.

Wykres akcji mBanku

LPP pokazuje moc

Drugą najmocniejszą spółką wchodzącą w skład indeksu WIG20 okazało się LPP. Tak spektakularny wystrzał akcji tej spółki należy uznać za dość niespodziewany, gdyż nie wiązał się on z żadnym komunikatem tej grupy odzieżowej ani doniesieniami medialnymi na jej temat.

Z tego powodu warto spojrzeć na wykres spółki od strony technicznej. Okazuje się bowiem, że w połowie października cena akcji zaatakowała tegoroczny dołek z pierwszej połowy marca. W efekcie miał miejsce jego retest, a następnie lekkie pogłębienie, po którym doszło do błyskawicznego powrotu powyżej tego poziomu.

Od tego czasu – czyli od 14 października – cena akcji konsekwentnie pnie się w górę, korzystając z poprawy nastrojów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym tygodniu zwyżka natomiast przyspieszyła i przez ostatnie 4 sesje akcje LPP zanotowały niezwykle imponujący wzrost rzędu 12,1%.

Wykres akcji LPP

Nieudany tydzień Asseco Poland

Na drugim biegunie znalazły się w tym tygodniu akcje Asseco Poland. Przecenę tej spółki informatycznej także należy rozpatrywać jako dość niespodziewaną, ponieważ nie wiązała się ona z żadnym komunikatem wydanym przez ten podmiot ani doniesieniami medialnymi na jego temat.

Warto jednak zauważyć, że akcje tej spółki już od początku listopada ubiegłego roku znajdują się w długoterminowym trendzie spadkowym. W drugiej połowie października i w pierwszym tygodniu listopada skorzystały one jednak z poprawy nastrojów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W efekcie doszło do wyraźnej korekty w trendzie spadkowym.

Pierwsze trzy sesje tego tygodnia upłynęły jednak pod znakiem powrotu do panującej w ujęciu długoterminowym tendencji. W czwartek po południu obniżka została natomiast wyhamowana, lecz nie zmieniło to faktu, że Asseco Poland okazało się w tym tygodniu najsłabszą spółką wchodzącą w skład indeksu WIG20. Akcje tego przedsiębiorstwa ostatecznie zakończyły minione cztery sesje 2,3% na minusie.

Wykres Asseco Poland

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.