Podsumowanie giełdy warszawskiej

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem znów mieliśmy do czynienia ze zmiennymi nastrojami. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył minione 5 sesji z niewielkim zyskiem rzędu 0,6%, choć w czwartek i piątek mieliśmy na rynku do czynienia z wyraźnymi spadkami.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

LPP wyraźnie w górę w związku z publikacją raportu kwartalnego

Najmocniejszą spółką tego tygodnia okazało się LPP. Wzmożone zainteresowanie inwestorów akcjami tego odzieżowego giganta wiązało się z publikacją przez niego wyników finansowych za trzeci kwartał roku obrotowego 2022/2023.

FP Markets

Zostały one ujawnione po zamknięciu środowej sesji, lecz już od poniedziałku rynek ewidentnie oczekiwał od spółki pozytywnych informacji. I w zasadzie raport był zgodny z ich oczekiwaniami.

Okazuje się bowiem, że LPP odnotował 395,53 miliona złotych zysku netto. Co prawda w zeszłym roku suma ta wyniosła aż 627,6 miliona PLN, lecz tym razem analitycy prognozowali, że wyniesie on 386,9 miliona złotych.

Zysk operacyjny wyniósł natomiast 511,8 miliona złotych i był niższy o 17,5% w stosunku do trzeciego kwartału rok wcześniej. Jednocześnie okazał się on nieznacznie słabszy od przewidywań ekspertów, które ukształtowały się na poziomie 525,9 miliona PLN.

EBITDA sięgnęła z kolei 798 milionów złotych i była o 7,4% niższa niż rok wcześniej. Odczyt ten był idealnie zgodny z rynkowymi oczekiwaniami. Przychody spółki wyniosły zaś 4,367 miliarda złotych, co stanowiło wzrost rok do roku aż o 39,3%. Ponadto, rynek oczekiwał przychodów na poziomie 4,3 miliarda PLN.

O czym jeszcze poinformowała spółka?

Grupa LPP podała w prezentacji także, że miała bardzo udany listopad. Sprzedaż z działalności kontynuowanej wzrosła w tym okresie dwucyfrowo – zarówno w kanale online, jak i offline. Wiceprezes spółki Przemysław Lutkiewicz poinformował również, że chciałaby ona wypłacić w przyszłym roku dywidendę.

Wiceprezes LPP zapowiedział także podwyżki rzędu 10-15% cen produktów w sklepach grupy LPP. Jednocześnie polski gigant odzieżowy w przyszłym roku ma prowadzić dalsze inwestycje w Europie – pierwsze sklepy mają zostać otwarte w Grecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz we Włoszech.

Ostrożny optymizm wśród inwestorów

Jak inwestorzy zareagowali na powyższe informacje? Cóż, wydaje się, że dominował umiarkowany optymizm. Okazuje się bowiem, że akcje LPP najmocniej w tym tygodniu rosły od poniedziałku do środy, gdy na całej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie dominowali kupujący.

Następnie doszło ostatecznie do spadków, lecz ich zasięg był naprawdę niewielki, a stanowczych reakcji ze strony popytowej, gdy tylko doszło do większych obniżek, nie brakowało. Ostatecznie akcje LPP zakończyły miniony tydzień 3% na plusie, lecz nie zdołały utrzymać się powyżej poziomu 10 000 złotych. Wykres akcji LPP

 

Cyfrowy Polsat kontynuuje obniżkę

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazł się Cyfrowy Polsat. Zacznijmy od tego, że od połowy października do połowy listopada spółka ta wykorzystała poprawę nastrojów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i zdołała na te kilka tygodni odwrócić trwający od roku silny trend spadkowy.

Następnie jednak gwałtowna zwyżka została wyhamowana, a 1 grudnia akcje Cyfrowego Polsatu znów zaczęły znacząco tanieć. Nie inaczej było w tym tygodniu, kiedy to w poniedziałek i wtorek jej kurs nawet zdołał pójść wyraźnie w górę. W środę zaczęła się jednak potężna przecena, która przez kolejne dwie sesje była konsekwentnie kontynuowana.

Oliwy do ognia dolał w czwartek fakt, że w raporcie z 12 grudnia Haitong Bank obniżył rekomendację dla Cyfrowego Polsatu do “neutralnie” z “kupuj” i cenę docelową akcji do 18,9 PLN z 20,5 PLN. Wśród powodów niższej wyceny są liczne inwestycje także w branży energetyki atomowej, które mogą pochłonąć spore nakłady inwestycyjne.

Inwestorzy ewidentnie nie byli z takiego obrotu spraw zadowoleni i przez ostatnie 3 sesje konsekwentnie wyprzedawali akcje Cyfrowego Polsatu, nie dając żadnych wątpliwości, że trend spadkowy na tej spółce powrócił. W efekcie akcje tego podmiotu zakończyły bieżący tydzień 5,3% na minusie.

Wykres Cyfrowy Polsat

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.