Trudno zaprzeczać temu, że kryptowaluty już od kilku lat stanowią bardzo istotny element rynku finansowego. Już od dawna nie możemy ich lekceważyć i traktować jedynie jako ciekawostki. Z miesiąca na miesiąc rośnie znaczenie rynku kryptowalut, który coraz częściej pojawia się również w mainstreamowych dyskusjach. Nowy rynek kryptowalutowy jest jednak dla wielu osób wciąż pełen tajemnic. Z tego względu przed przejściem do omówienia obecnej sytuacji na rynku kryptowalut, warto poznać najważniejsze pojęcia związane z nimi. Należy sprawdzić też, w jaki sposób można zacząć czerpać dochód pasywny z obrotu kryptowalutami, a także czy korzystanie z nich jest bezpiecznie.
Słowniczek kryptowalut
Według wielu osób kryptowaluty są przyszłością rynku finansowego. Umożliwiają wirtualne płatności, a przede wszystkim inwestycję. Transakcje dokonywane za pomocą wirtualnych walut są szyfrowane, co nazywamy kryptografią. Dzięki temu płatności są weryfikowalne.
Rozpoczynając przygodę z kryptowalutami, powinniśmy poznać kilka podstawowych pojęć związanych właśnie z tym specyficznym rynkiem. Pierwszym ważnym terminem, który jest istotny dla zrozumienia działania rynku, jest blockchain, czyli współdzielony system transakcji, będący podstawą dla działania większości kryptowalut. Po angielsku blockchain oznacza łańcuch bloków. Wszystkie transakcje, które są dokonywane przy użyciu kryptowalut, są zapisywane właśnie w łańcuchu bloków. System nie umożliwia usunięcia ani edycji zapisanych już operacji. Dzięki temu, że system blockchain jest oparty na kryptografii, jest on w konsekwencji integralny i uporządkowany.
Kolejnym istotnym pojęciem jest AirGap, czyli system portfela kryptowalut, którego działanie jest możliwe dzięki odpowiednim aplikacjom na smartfonach. AirGap najlepiej zorganizować przy użyciu starego, nieużywanego telefonu, który może stanowić bezpieczny portfel i pozostawać w trybie offline. Możliwe jest też bezpieczne używanie specjalnej aplikacji AirGap Wallet na telefonie z dostępem do internetu, ale publiczne pozostają jedynie dane widoczne na blockchainie, wszystkie inne są chronione.
Ważnym pojęciem jest również ATH – All-Time High, czyli najwyższa na przestrzeni historii cena danego środka płatniczego lub innego elementu finansowego, w tym przypadku kryptowaluty.
Kolejnym istotnym punktem w słowniczku kryptowalut są nazwy tego typu środków finansowych. Do kryptowalut zaliczymy między innymi Bitcoina, który bezdyskusyjnie jest walutą najbardziej znaną. Bitcoin to pierwsza powstała kryptowaluta, która wciąż jest też najwięcej warta. Dziś kryptowalut jest o wiele więcej, wśród popularnych możemy wymienić między innymi Ethereum, Monero, ZCash i wiele innych. Warto jednak pamiętać, że kryptowaluty nie są uznawanym środkiem płatniczym. FIAT natomiast to w języku osób zajmujących się kryptowalutami waluta fiducjarna, czyli powszechnie uznawana za środek płatniczy, emitowana przez instytucję taką jak na przykład mennica narodowa.
Słowniczek dotyczący kryptowalut, ich działania na poziomie kodów, jak i wykorzystywania przez użytkowników jest o wiele szerszy. Rynek kryptowalut wciąż intensywnie się rozwija i prawdopodobnie będzie intensywnie działał przez wiele kolejnych lat – nic nie wskazuje na to, że mogłoby być inaczej. W wirtualne pieniądze, którymi są w istocie kryptowaluty, można inwestować za pośrednictwem takich stron, jak Coinjournal.net. Poza możliwością inwestowania, na stronie dostępne są również liczne poradniki, jak i wiadomości ze świata kryptowalut.
Kryptowaluty jako najlepszy sposób na dochód pasywny?
Kryptowaluty stają się coraz popularniejszym źródłem dochodu pasywnego, czyli dochodu, w który nie trzeba cały czas angażować swojej pracy. Raz wykonana praca lub inwestycja – w przypadku rynku kryptowalut, zakup konkretnych wirtualnych monet – przynosi wymierne korzyści finansowe przez długi czas. Wiele osób uważa, że kryptowaluty stanowią jedno z najlepszych źródeł dochodu pasywnego, zwłaszcza ze względu na to, że z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej możliwości na czerpanie dochodu pasywnego właśnie z posiadanych wirtualnych walut.
Mowa na przykład o kryptowalutowych kontach oszczędnościowych, giełdach kryptowalut oraz platformach DeFi. Do najpopularniejszych obecnie metod uzyskiwania dochodu pasywnego z kryptowalut należy zainwestowanie w wirtualną giełdę, na przykład za pośrednictwem aplikacji Binance, Coinbase czy Kraken. Uzyskiwanie dochodu pasywnego jest możliwe w tym przypadku dzięki stakowaniu kryptowalut, czyli otrzymywaniu odsetek w danej kryptowalucie dlatego, że trzyma się je we wskazanym portfelu. Oczywiście, giełdy i kryptowalutowe konta oszczędnościowe pobierają prowizje za staking, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretną giełdę lub konto, warto sprawdzić wysokość prowizji.
Kolejnym interesującym sposobem rozpowszechnionym na rynku kryptowalut, który umożliwia uzyskiwanie dochodu pasywnego, jest nowe zjawisko znane jako Yield Farming. W uproszczeniu mówiąc, pozwala ono na zainwestowanie aktywów cyfrowych w protokole pożyczkowym, aby zyskiwać dochód na odsetkach liczonych od opłat transakcyjnych.
Najnowsze ożywienie na rynku kryptowalut
Rynek kryptowalut potrafi być zaskakujący. Okazuje się, że od 20 lipca 2021 roku notujemy bardzo wyraźne ożywienie. Największe zwyżki napędzają najbardziej znane i najwięcej warte kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum. Co za tym idzie, poruszenie nie ominęło również mniejszych walut wirtualnych, które również zanotowały znaczące wzrosty. Na rynku spekulacyjnym zawrzało. Warto obserwować bieżące notowania kryptowalut, jak również wiadomości z tej części sektora finansowego na przykład na CoinJournal, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi aktualnej wartości wirtualnych walut.
Bezpieczeństwo w obrocie kryptowalutami
Kryptowaluty przez długi czas były przez ekspertów oceniane z dużym dystansem, ponieważ ich spektakularny sukces i błyskawiczny rozwój dla wielu osób wydawał się czymś jedynie przejściowym. Od kilku lat obserwujemy jednak ogromny rozwój rynku kryptowalut, co pozwala sądzić, że tempo przemian nie zwolni w następnych latach, a waluta cyfrowa w formie zdecentralizowanych walut będzie wciąż się rozwijać, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje.
Bezpieczeństwo finansowe gra kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji związanych z pieniędzmi, niezależnie czy chodzi o bezpieczeństwo finansowe osoby indywidualnej, czy może dużej firmy. Czy w takim razie obrót kryptowalutami jest bezpieczny? Jak każda inwestycja, kryptowaluty są obarczone ryzykiem. Można na nich dużo zarobić, ale też dużo stracić. Co więcej, ze względu na to, że są to nowe waluty, które nie pochodzą z żadnego banku ani mennicy, pole do nadużyć jest większe niż w przypadku tradycyjnych walut. Czy to oznacza jednak, że nie warto inwestować w kryptowaluty?
Warto, ale trzeba uważać na to, w jaki sposób to robimy. Najlepszą taktyką na to, aby nie dać się oszukać, jest inwestowanie z wykorzystaniem usług renomowanych firm, jak również korzystanie ze sprawdzonych informacji oraz edukacja na temat wirtualnych walut. Jedną z najlepszych platform do zdobywania informacji jest CoinJournal. Dzięki regularnemu edukowaniu się oraz korzystaniu ze sprawdzonych stron można uchronić się przed oszustami. Należy zwracać szczególną uwagę również na to, aby dbać o bezpieczeństwo swoich danych, takich jak hasła. Warto korzystać też z uwierzytelniania dwuskładnikowego podczas operacji finansowych, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa.
W kwestii bezpieczeństwa finansów w kontekście kryptowalut interesującym zagadnieniem są również stablecoiny, czyli cyfrowe aktywa, które mają na celu zapewnienie stabilnych cen danej kryptowalucie. Stablecoiny zazwyczaj są zabezpieczone za pomocą walut fiducjarnych, takich jak np. Euro.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!