Jak inwestować w największe spółki z branży alkoholowej?

jak inwestować w spółki branży alkoholowej
J2T Trade

jak inwestować w spółki branży alkoholowejProducenci popularnych alkoholi może nie należą do czołówki największych spółek na światowych giełdach, lecz ta branża także jest niezwykle istotna w obecnych czasach. W końcu miliony konsumentów na całym świecie zwyczajnie nie wyobrażają sobie życia bez napojów przez nich wytwarzanych. Z powodu silnego stosunku emocjonalnego klientów do tego typu towarów, wydaje się, że popyt nie powinien maleć nawet w momencie globalnego krachu finansowego, ponieważ używki nierzadko po prostu stanowią potrzebę fizjologiczną. Poznaj największe spółki z branży alkoholowej i dowiedz się, jak inwestować w spółki branży alkoholowej.

Anheuser-Busch InBev

To międzynarodowy koncern browarniczy z siedzibą główną w Leuven w Belgii, największy producent piwa na świecie. Powstał w 2008 roku w wyniku przejęcia amerykańskiego koncernu Anheuser-Busch przez belgijsko-brazylijski InBev.

Jest właścicielem takich marek piwa, jak Budweiser, Corona czy Stella Artois. Jego trunki sprzedawane są w ponad 150 krajach na sześciu kontynentach. Korzenie firmy sięgają browaru Den Hoorn w Leuven, który warzył piwo już w 1336 roku.

Aktualnie zatrudnia ona około 200 tysięcy pracowników na całym świecie i notowane jest na różnych giełdach, w tym brukselskiej Euronext i nowojorskiej NYSE.

FP Markets

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Wielka Hossa rozpoczęła się pod koniec 2008 roku i trwała do listopada 2015. W tym czasie cena poszybowała z okolic 13 euro na najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł aż 124,2 EUR. Niestety, od tego czasu panuje wieloletnia Bessa. Najniższa wartość została zanotowana 19 marca bieżącego roku, kiedy za akcję należało zapłacić zaledwie 29,02 €.

Heineken

Heineken to holenderskie przedsiębiorstwo piwowarskie, drugie największe na świecie w tej branży. Zostało założone w 1864 roku w Amsterdamie, tam też mieści się jego obecna siedziba. Jest właścicielem 165 browarów sprzedawanych w ponad 70 krajach, w tym nawet polskiego Żywca. Notowane jest na amsterdamskiej giełdzie Euronext.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Największa, najistotniejsza Hossa rozpoczęła się na początku 2009, a zakończyła dopiero 19 lutego bieżącego roku. W tym czasie cena poszybowała z okolic 20 euro na najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł on aż 105 EUR. Następnie, z powodu wybuchu pandemii koronawirusa miało miejsce załamanie kursu. Miesiąc później, dokładnie 23 marca za akcję należało już zapłacić 68,90 €.

Asahi

Największym producentem alkoholi na azjatyckim rynku jest Asahi. To japoński koncern produkujący piwo i wysokoprocentowe napoje alkoholowe o zasięgu międzynarodowym. Został założony w 1889 roku, a jego siedziba mieści się w Tokio. Jest właścicielem takich browarów, jak Grolsch, Peroni, Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel, Tyskie czy Lech. Spółka notowana jest na tokijskiej giełdzie TSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu jej akcji?

W tym przypadku wielka największa Hossa także rozpoczęła się na początku 2009 roku, lecz zakończyła już w maju 2018. W tym czasie cena poszybowała z okolic 1200 jenów japońskich na najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł on aż 6069 JPY. Na ostatnie lata zapanowała jednak Bessa. Minimum zostało zanotowane 17 marca bieżącego roku, przyjęło wartość 3017 jenów japońskich.

Diageo

Największym producentem wysokoprocentowych napojów alkoholowych na świecie jest Diageo. To brytyjska spółka specjalizująca się w alkoholach wysokoprocentowych, lider światowego rynku pod względem ich produkcji. Założona została w 1997 roku, a jej siedziba mieści się w Londynie.

Jest właścicielem takich marek, jak:

  • Najlepiej sprzedająca się wódka na świecie – Smirnoff
  • Najlepiej sprzedająca się szkocka whisky – Johnnie Walker
  • Najlepiej sprzedający się likier na świecie – Bailey’s
  • Najpopularniejsze piwo typu stout – Guinness

Jej produkty dostępne są w ponad 180 krajach. Notowana jest na różnych światowych giełdach, w tym londyńskiej LSE i nowojorskiej NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Tak samo, jak w przypadku wyżej opisywanych przedsiębiorstw, wielka Hossa rozpoczęła się na początku 2009 roku. Zakończyła natomiast we wrześniu 2019. W tym czasie cena poszybowała z okolic 750 funtów na najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł on aż 3633,5 GBP. W ostatnich miesiącach miała miejsce obniżka. 24 marca bieżącego roku za akcję należało zapłacić już 2050,6 £.

Jak inwestować w spółki branży alkoholowej przez akcje?

Kupowanie akcji spółek za pośrednictwem domów maklerskich to najbardziej klasyczna metoda inwestowania. Niestety nie jest to tak łatwe, jak w wypadku polskich spółek, ponieważ nie są one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tylko na różnych światowych parkietach.

Część domów maklerskich oferujących swoje usługi na polskim rynku umożliwia handel akcjami na zagranicznych giełdach, jednak z reguły wszelkie opłaty za dostęp do rynku i prowizje za transakcje są bardzo wysokie, przez co inwestowanie zaczyna być opłacalne dopiero przy bardzo dużych kwotach.

Zagraniczni pośrednicy również często oferują międzynarodowy dostęp do tych rynków, a ich prowizje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu przy użyciu ich platformy. Niestety założenie u nich konta to często skomplikowany i problematyczny proces.

Jak inwestować w spółki branży alkoholowej przez kontrakty CFD?

Jeśli zastanawiasz się, jak inwestować w spółki branży alkoholowej drugim sposobem, o którym wielu początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy, są kontrakty CFD na akcje. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót.

Dodatkowo możemy składać zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży, więc handlować nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach. Co więcej funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową, co działa jak mnożnik dla zysków i tym samym dla strat. Wynosi ona 1:5, co oznacza, że inwestując jedynie 20% kosztu pojedynczej akcji, otrzymujemy ekspozycję na całą akcję i możemy generować profit/stratę identycznie jak w przypadku realnego papieru wartościowego nabytego na giełdzie.

Ponadto, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na największe spółki alkoholowe, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Jest to więc jedna z metod inwestowania w producentów napojów alkoholowych.

Czy zatem warto i jak inwestować w spółki branży alkoholowej?

Zdecydowanie tak. Klienci często mają do tej branży silny stosunek emocjonalny, dzięki czemu akcje producentów alkoholi mogą okazać się doskonałą inwestycją umożliwiającą wygenerowanie dużych zysków.

Co więcej, wydaje się, że te spółki mają największe spadki, wywołane kwarantanną spowodowaną przez pandemię COVID-19, już za sobą i w najbliższych miesiącach sprzedaż ich produktów będzie rosnąć, a one same odrobią sporą część strat, potencjalny zasięg wzrostów jest naprawdę imponujący.

Jednak najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest handel w okresie długoterminowym, a biorąc pod uwagę ich dostępność, opłaty transakcyjne, czas realizacji, płynność rynku oraz wymagania dotyczące kapitału, zdecydowanie najbardziej korzystnym sposobem inwestowania wydaje się handel za pomocą kontraktów CFD.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.