Hossa na rynkach akcji w Stanach Zjednoczonych trwa nieprzerwanie od 2009 roku. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej inwestorów zastanawia się, w jaki sposób wykorzystać trend wzrostowy na akcjach USA i na nim zarobić.
W akcje amerykańskich spółek można inwestować bezpośrednio – zakupić akcje lub też pośrednio – zakupić kontrakt różnicy kursowej Contract for Difference (CFD) na akcje danej spółki.
Jakie są korzyści płynące z inwestowania w rynek akcji w USA i czy kontrakty CFD na akcje mają wyłącznie zalety? W treści tego artykułu postaraliśmy się zawrzeć wszystkie podstawowe informacje, które rodzą się w głowie inwestora zadającego sobie pytanie – jak inwestować w akcje USA z dźwignią?
Co to są CFD na akcje, czyli equity CFD?
Kontrakty różnicy kursowej na akcje – Contract for Difference, w skrócie CFD, należy do klasy instrumentów pochodnych, inaczej derywatów. Instrumenty pochodne to klasa instrumentów finansowych, których wartość uzależniona jest – ‘pochodzi’ – od instrumentu bazowego, czyli instrumentu, na który ten instrument pochodny został wystawiony. Dla przykładu, kontrakt CFD na kawę zależy od aktualnej ceny kawy na światowych giełdach towarowych, kontrakt CFD na parę EURUSD od kursu tej pary, a kontrakt CFD na akcje Uber Technologies (UBER CFD) właśnie od aktualnej ceny akcji Uber na giełdzie w Stanach Zjednoczonych.
Skoro kurs kontraktu CFD na akcje zależy od ceny akcji, to jaki jest sens kupowania takiego kontraktu zamiast po prostu nabycia akcji danej spółki? Odpowiedzi na to pytanie są dwie – kontrakt CFD daje możliwość zawierania pozycji zarówno na wzrost, jak i spadek ceny akcji danej spółki. Ponadto, kontrakty CFD oferują możliwość inwestowania z dźwignią finansową wynoszącą maksymalnie 5:1. W dużym skrócie oznacza to, iż korzystając z kontraktów CFD inwestor może nie tylko zająć pozycję w oczekiwaniu na spadek cen danych akcji, ale również zająć pozycję przewyższającą kapitał dostępny na rachunku inwestora.
Handel kontraktami CFD z dźwignią możesz bez ryzyka utraty własnych środków sprawdzić na bezpłatnym rachunku demo. Dzięki rachunkowi demo uzyskasz dostęp do pełnej oferty instrumentów – walut, towarów, akcji, indeksów i kryptowalut – jedyną różnicą będzie to, że handel prowadzić będziesz na wirtualnych środkach. Otwórz bezpłatne demo i sprawdź się na rynku.
Czym jest dźwignia finansowa na CFD?
Przyjrzyjmy się zatem dokładniej, jak działa dźwignia finansowa na CFD. Jak wyjaśniliśmy już wcześniej, dźwignia finansowa jest mechanizmem, który umożliwia inwestorowi zajmowanie pozycji przekraczających wartość jego środków własnych. Jak jest to możliwe?
Mechanizm dźwigni finansowej CFD – inaczej lewara CFD – polega na wniesieniu przez inwestora przy otwieraniu pozycji nie całej kwoty transakcji, a jedynie jego części – tak zwanego depozytu zabezpieczającego. Taki sposób prowadzenia handlu, gdzie inwestor otwiera pozycję większą niż stan jego środków na rachunku, nosi nazwę handlu opartego o depozyt zabezpieczający, z języka angielskiego margin trading. Słowo ‘margin’ w języku angielskim oznacza właśnie ‘depozyt zabezpieczający’.
Co w praktyce oferuje dźwignia finansowa na CFD dla inwestora rynku akcji? Jeżeli na naszym rachunku transakcyjnym znajduje się kwota 10,000 USD, handlując bez dźwigni finansowej CFD, będziemy w stanie otworzyć maksymalnie pozycję za dokładnie 10,000 USD. Handlując na kontraktach CFD na akcje z dźwignią 5:1 będziemy w stanie otworzyć pozycję pięciokrotnie większą, czyli pozycję rynkową o wartości 50,000 USD. Oznacza to, że potencjalne zyski, jak i straty, wynikające z posiadania pozycji rynkowej będą liczone od kwoty 50,000 USD.
Dla przykładu, inwestor nabywa akcje spółki Tesla (TSLA) za kwotę 10,000 USD, a kurs spółki idzie w górę o 5%. Na takiej transakcji inwestor zyskuje kwotę 500 USD, a jego stan rachunku wynosi 10,500 USD. Jeżeli inwestor zrealizuje transakcję zakupu kontraktów CFD na akcje Tesla (TSLA) za kwotę 10,000 USD, będzie to oznaczało wniesienie depozytu zabezpieczającego w kwocie 10,000 USD, a sama pozycja rynkowa będzie tyle razy większa, ile wynosi dźwignia na akcje CFD. Dla dźwigni 5:1, pozycja inwestora wyniesie 50,000 USD. Wzrost kursu Tesla o 5% wygeneruje na rachunku inwestora zysk w kwocie 2,500 USD, a stan jego rachunku będzie wynosić 12,500 USD.
Porównajmy zatem stopy zwrotu na rachunku inwestora dla transakcji bez dźwigni oraz z dźwignią. Na transakcji bez dźwigni inwestor zarobi 500 USD, czyli 5% wartości portfela, podczas gdy na transakcji z dźwignią zarobi 2,500 USD, czyli 25% wartości. Mechanizm dźwigni finansowej na CFD pozwala zatem zwielokrotnić zyski na rachunku inwestora CFD, ale nie należy zapominać, że może również przyczynić się do zwielokrotnienia strat. Dźwignia finansowa na kontraktach CFD działa bowiem symetrycznie – jeżeli akcje Tesla (TSLA) spadłyby o 5%, inwestor korzystający z dźwigni straciłby na takiej transakcji 2,500 USD. Dlatego też, inwestując na rynku z wykorzystaniem lewara CFD należy niezwykle istotną uwagę przykładać do zarządzania kapitałem i unikać otwierania zbyt dużych pozycji rynkowych.
Jak kupić/sprzedać CFD na akcje Uber w Plus500?
Uber, a dokładniej Uber Technologies (UBER), to stosunkowy młody przedstawiciel amerykańskiego rynku technologicznego. Założony w 2009 roku w San Francisco, Uber w szybkim tempie zyskał sympatię pasażerów na całym świecie. Uber oferuje swoim klientom możliwość zamawiania przewozu samochodem z poziomu aplikacji, innymi słowy – jest aplikacją, która kojarzy pasażerów oraz kierowców korzystających z aplikacji Uber. W teorii usługa ta nie jest niczym odkrywczym, jednak w praktyce okazała się strzałem w dziesiątkę, co potwierdza kapitalizacja rynkowa na poziomie 69 miliardów dolarów, 2 miliony kierowców na całym świecie oraz 15 milionów przewozów każdego dnia.
W jaki sposób zatem wykorzystać dynamikę wzrostu spółki Uber Technologies? Jednym ze sposobów jest zarejestrowanie się jako kierowca Ubera i przewóz pasażerów w celu poszukiwania dodatkowego źródła zarobku, jednak w naszej ocenie równie dobrą – jeżeli nie lepszą alternatywą – jest przyjrzenie się bliżej możliwościom inwestycji w akcje UBER lub CFD na akcje UBER w Plus500.
Plus500 oferuje equity CFD UBER (UBER CFD) z dźwignią 5:1. Aby dokonać zakupu CFD na UBER wystarczy wybrać przycisk ‘Kup’, aby sprzedać UBER CFD, w oczekiwaniu na spadki ceny akcji Uber Technologies, należy wybrać przycisk znajdujący się po lewej stronie ‘Sprzedaj’. Jak widać na załączonym zrzucie ekranu z platformy mobilnej Plus500, transakcja zakupu kontraktu CFD na 580 akcji UBER przy kursie 41,02 USD o wartości 23,791.60 USD będzie wymagała od inwestora wniesienia depozytu zabezpieczającego (marży) w kwocie 4758.32 USD. Kwota marży stanowi dokładnie ⅕ kwoty transakcji – tak właśnie działa dźwignia 5:1 na kontraktach CFD na akcje.
*wskazane ceny są jedynie przykładowe.
*82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
Jak kupić/sprzedać akcje i CFD na akcje Tesli na platformie Plus500?
Podobnie jak opisany powyżej Uber, również spółka Tesla posiada dość krótką, jednak niezwykle dynamiczną historię. Tesla (TSLA) powstała w 2003 roku w Palo Alto w Kaliforni i od początku swojego istnienia miała jasno sprecyzowany cel – dokonać elektrorewolucji w globalnym przemyśle motoryzacyjnym. Samochody elektryczne produkowane przez Tesla miały w szybkim tempie wyeliminować z rynku samochody spalinowe i zapewnić Tesli dominujący udział w rynku elektromobilności.
Pierwszym produkcyjnym samochodem elektrycznym Tesla była Tesla Roadster, produkowana w okresie 2003-2008. Doświadczenia w projektowaniu i produkcji Tesla Roadster posłużyły do wprowadzenia na rynek kolejnego modelu – Tesla Model S, który zadebiutował w 2012 roku. Z osiągami samochodu sportowego i przyspieszeniem 3.2 sekundy do 100 km/h, raz na zawsze zmienił postrzeganie samochodu elektrycznego, jako słabszego brata samochodu spalinowego o niskim zasięgu.
W 2015 roku Tesla wprowadziła do produkcji Tesla Model X, aby zapewnić sobie udział w popularnym i dynamicznie rosnącym segmencie klasy SUV. Na rok 2021 planowane jest wprowadzenie na rynek modelu z segmentu crossover Tesla Model Y.
Już teraz Tesla jest spółką o ambicjach globalnych, z zatrudnieniem przekraczającym 33 tysiące osób i kapitalizacją na poziomie 40 miliardów dolarów. Mimo, iż produkcja samochodów elektrycznych Tesla pozostaje jeszcze daleko w tyle za produkcją samochodów z silnikami spalinowymi, jej dynamika jest wysoka i wiele wskazuje na to, iż w kolejnych okresach może jeszcze przyspieszyć. O ile w 2017 roku Tesla (TSLA) produkowała kwartalnie około 25 tysięcy samochodów, to w szczytowym okresie 2018 roku produkcja sięgnęła już 86 tysięcy sztuk. Wydaje się, że dominacja elektromobilności nad silnikami spalinowymi jest nieunikniona, a Tesla odegra w niej niezwykle istotą rolę. Jeżeli przyszłość spółki Tesla rysuje się tak optymistycznie, w jaki sposób wykorzystać?
Jednym ze sposobów może być inwestycja w akcje lub kontrakty CFD na akcje Tesla w Plus500. Transakcje zakupu czy sprzedaży equity CFD Tesla (TSLA CFD czy Tesla CFD) jest intuicyjna – wybranie opcji ‘Sprzedaj’ zrealizuje transakcję sprzedaży CFD na akcje Tesla, podczas gdy wybranie przycisku znajdującego się po prawej stronie ‘Kup’ prześle dyspozycję zakupu equity CFD Tesla. Tak jak w przypadku pozostałych akcyjnych CFD, również w przypadku CFD na akcje Tesla dostępna jest dźwignia 5:1. Dzięki niej, transakcja o wartości prawie 23 tysięcy dolarów, będzie wymagała od inwestora wniesienia depozytu zabezpieczającego w kwocie około 4,5 tysiąca dolarów.
*wskazane ceny są jedynie przykładowe.
*82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
Jak kupić/sprzedać akcje CFD Boeinga w Plus500?
Istnieje prawie 50% prawdopodobieństwo, iż kiedy siedzimy na pokładzie samolotu, jest to właśnie samolot wyprodukowany przez koncern Boeing. To właśnie amerykański Boeing, wraz z europejską spółką Airbus zajmują dominującą pozycję w globalnym rynku produkcji samolotów pasażerskich. Do tego elitarnego i zamkniętego grona producentów odrzutowych samolotów pasażerskich aspiruje jeszcze brazylijski Embraer oraz chiński Comac, jednakże ich udział w rynku jest niewielki.
Historia koncernu Boeing sięga 1916 roku, kiedy to spółka została założona w Seattle w stanie Waszyngton przez Williama E. Boeinga. Aktualnie siedzibą koncernu jest Chicago, a główne zakłady produkujące takie modele pasażerskich odrzutowców jak 747, 767, 777 i 787 Dreamliner znajdują się w Everett w stanie Waszyngton. Ponad 100-letnia historia koncernu Boeing jest niekończącym się pasmem sukcesów. Z około 50% udziałem w produkcji pasażerskich samolotów odrzutowych, zatrudnieniem ponad 165 tysięcy osób, rocznymi przychodami przekraczającymi 90 miliardów dolarów i kapitalizacją ponad 194 miliardów dolarów, Boeing jest globalnym gigantem.
Czy warto zatem zainteresować się spółką Boeing (BA) od strony inwestycji w akcje lub kontrakty CFD na akcje Boeing? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Inwestorzy, którzy oczekują dalszych zwyżek spółki Boeing mogą otworzyć ekspozycję na akcje Boeing dokonując zakupu Boeing CFD poprzez przycisk ‘Kup’. Z drugiej zaś strony, w przypadku gdy inwestor chciałby otworzyć pozycję na spadek cen akcji tego amerykańskiego producenta samolotów wybierze opcję ‘Sprzedaj’.
*wskazane ceny są jedynie przykładowe.
Podobnie jak w przypadku pozostałych CFD na akcje w Plus500, dźwignia 5:1 pozwoli otworzyć pozycję pięciokrotnie przewyższającą zainwestowany kapitał. Dla kontraktu na 68 akcji Boeing, wniesienie depozytu w kwocie nieco ponad 4,6 tysiąca dolarów pozwoli otworzyć pozycję za ponad 23 tysiące dolarów.
*82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
Jak handlować akcje i equity CFD Coca-Cola na platformie Plus500?
Coca-Cola, Fanta, Sprite czy Powerade – produkty te widzimy każdego dnia na sklepowych półkach, a wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez wypicia schłodzonej puszki jednego z tych napojów. Coca-Cola dostępna jest na całym świecie, a od 1978 roku nawet w Chińskiej Republice Ludowej. Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie, czy kiedy sięgamy w sklepie po butelkę chłodnej Coca-Coli zastanawiamy się, kto produkuje te napoje i czy warto zainteresować się producentem tychże napojów od strony inwestycyjnej?
Producentem Coca-Coli, Coca-Coli Zero, Coca-Coli Diet, jak również Fanty, Sprite, Powerade czy Kinley jest amerykański koncern The Coca-Cola Company. Historia The Coca-Cola Company (KO) sięga 1886 roku, kiedy to amerykański farmaceuta z Atlanty J.S. Pemberton opatentował recepturę coca-coli. Przez okres 133 lat spółka dynamicznie rozwijała się i docierała na kolejne rynki zbytu, aby obecnie stać się jednym z największych na świecie producentów napojów bezalkoholowych. The Coca-Cola Company zatrudnia ponad 61 tysięcy osób, sprzedaje napoje o wartości ponad 35 miliardów dolarów, a jej kapitalizacja 210 miliardów dolarów pozwoliła stać się częścią indeksów The Dow Jones Industrial Average (DJIA) oraz S&P 500.
Tylko w okresie 2009-2019, wartość giełdowa The Coca-Cola Company (KO) wzrosła z poziomu 75 miliardów dolarów do obecnych 210 miliardów dolarów. Jak pokazała historia ostatnich dziesięciu lat, inwestycja w akcje The Coca-Cola Company byłaby doskonałą inwestycją. Czy przyszłość rynku napojów gazowanych rysuje się w równie kolorowych barwach i wartość The Coca-Cola Company będzie dalej rosła? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy otwartą, jednak jednego jesteśmy pewni – ponad 133-letnia historia sukcesów The Coca-Cola Company pozwala zaliczyć akcje tej spółki do bliższej obserwacji.
Łatwo dostępną możliwością otwarcia swojej ekspozycji na akcje The Coca-Cola Company (KO) jest zakup lub sprzedaż kontraktu CFD na akcje KO w Plus500. W oczekiwaniu na dalszy wzrost kursu The Coca-Cola Company inwestorzy dokonają zakupy CFD na KO, w oczekiwaniu na spadki dokonają sprzedaży kontraktu KO CFD. Niezależnie od tego, czy inwestor wybierze pozycję krótką (Sprzedaj) czy długą (Kup), dostępna w Plus500 dźwignia finansowa dla CFD na akcje będzie wynosić 5:1. Innymi słowy, pozycja o wartości prawie 24 tysięcy dolarów będzie wymagałą od inwestora posiadania na rachunku kwoty poniżej 4,8 tysięcy dolarów.
*wskazane ceny są jedynie przykładowe.
Handluj CFD na akcje Coca-Cola
*82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
CFD na akcje USA w Plus500 – czy warto?
Niezależnie od posiadanego doświadczenia inwestycyjnego, platforma Plus500 stanowi doskonałe narzędzie umożliwiające handel na rynku CFD na Forex, CFD na surowce, CFD na kryptowaluty, CFD na indeksy i CFD na akcje. Oferta Plus500 jest szeroka, otwarcie rachunku szybkie, a dostępne platformy handlu – platforma www oraz mobilna – niezwykle intuicyjne i łatwe w obsłudze. Szczególnie przypadła nam do gustu platforma Plus500 mobile, dzięki której możemy śledzić na bieżąco kursy instrumentów finansowych i realizować handel z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu.
Czy warto zatem wybrać ofertę Plus500 do handlu akcjami CFD USA? Jeżeli szukamy dostępnego, intuicyjnego i wygodnego rozwiązania, oferta Plus500 na equity CFD z USA spełnia te wymagania.
82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.