Deutsche Boerse AG, określana także jako Deutsche Boerse Group, to jedna z największych grup giełdowych świata, obok Intercontinental Exchange, do którego należą giełdy z grupy NYSE Euronext, NASDAQ OMX Group oraz London Stock Exchange. Niemiecka grupa giełdowa założona została w 1992 roku, a jej siedziba znajduje się, co ciekawe, nie w stolicy Niemiec, Berlinie, tak jak ma to miejsce w przypadku większości giełd Europy, a we Frankfurcie nad Menem, piątym największym mieście Niemiec, w kraju związkowym Hesja. Z racji znajdowania się tam głównego parkietu i siedziby Deutsche Boerse AG, Frankfurt nad menem uznawany jest za jedną ze stolic finansowych świata, obok Nowego Jorku, Londynu i Tokio.
Deutsche Boerse jest właścicielem i operatorem Frankfurter Wertpapierboerse, powstałej w 1585 roku oraz dostawcą usług transakcyjnych. Z racji swojej wielkości i znaczenia na rynku międzynarodowym, niemiecka giełda daje spółkom z nią związanym oraz inwestorom dostęp do rynków finansowych całego świata. 1 października 2014 roku Deutsche Börse AG została 14 członkiem inicjatywy ONZ United Nations Sustainable Stock Exchanges.
Spółka zatrudnia ponad 5200 pracowników w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji i Australii. Oddziały giełdy i jej przedstawicielstwa znajdują się we Frankfurcie nad Menem, Berlinie, Lipsku i Eschborn w Niemczech, w Amsterdamie, Brukseli, Cork w Irlandii, Londynie, Luksemburgu, Madrycie, Mediolanie, Moskwie, Paryżu, Pradze, Zurychu, Chicago, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Sydney, Pekinie, Hong Kongu, Bombaju, Singapurze, Tokio, Sydney i Dubaju. Najważniejszą giełdą grupy jest oczywiście FWB, czyli Frankfurter Wertpapierboerse (Frankfurter Stock Exchange), będąca jedną z największych giełd świata. Oprócz tego Deutsche Boerse jest właścicielem spółki Clearstream, czyli domu clearingowego (nazywanego w Polsce także izbą rozliczeniową) z siedzibą w Luksemburgu oraz globalnej finansowej agencji informacyjnej – Market News International (MNI). Poniżej film przedstawiający powstawanie nowej centrali Deutsche Boerse Group.
[youtube https://youtu.be/NDELRCYZqIA&rel=0]
Fuzje i przejęcia
Od 2001 roku Deutsche Boerse starało się połączyć z London Stock Exchange. W związku z odrzuceniem propozycji przez LSE, w 2004 roku niemiecka grupa giełdowa złożyła ofertę przejęcia London Stock Exchange, jednak oferta ta również została odrzucona. Zmiana planów nastąpiła w 2005 roku, kiedy to główny akcjonariusze wymusili dymisję prezesa Deutsche Boerse, Warnera Seiferta. Po jego odejściu rozpoczęły się negocjacje fuzji z grupą giełdową Euronext, skupiającą giełdy papierów wartościowych z Paryża, Brukseli, Amsterdamu oraz Lizbony. Miało to być połączenie dwóch największych europejskich grup giełdowych. Ta transakcja również nie doszła do skutku, ponieważ oferta Deutsche Börse została przebita w 2006 roku przez New York Stock Exchange, będącą symbolem globalnego rynku finansowego. Przez krótki czas pod koniec 2008 roku trwały rozmowy dotyczące połączenia NYSE Euronext z Deutsche Boerse, jednak projekt szybko upadł z powodu różnicy zdań dotyczącej wyceny spółki. Temat powrócił także na chwilę w 2009 roku, a następnie na początku 2011 roku.
W tamtym czasie kapitalizacja spółek notowanych na giełdach NYSE Euronext kilkukrotnie przewyższała wartość spółek notowanych w grupie Deutsche Boerse. Z tego też powodu większy udział w nowym zarządzie przypadał stronie amerykańskiej. Zarówno szefem całej grupy, jak i szefem części kasowej europejskiej części nowego podmiotu mieli zostać managerowie z NYSE Euronext. Planowane oszczędności wynikające z fuzji były oceniane na 300 milionów euro rocznie. W połowie 2011 roku transakcja została zaakceptowana zarówno przez akcjonariuszy strony amerykańskiej i niemieckiej. Transakcja została także zaakceptowana przez amerykańskiego regulatora odpowiadającego za ochronę konkurencji. Cała transakcja zakończyła się jednak fiaskiem z powodu zablokowania jej przez Komisję Europejską, która zdecydowała, że nie może pozwolić na praktyczne zmonopolizowanie rynku giełdowego w Europie – nowy podmiot posiadałby około 93% udziału w europejskim rynku derywatów giełdowych.
Nowa historia rozpoczęła się w marcu 2016 roku. Agencja Reuters ogłosiła wówczas, że Deutsche Boerse ponownie planuje fuzję z London Stock Exchange, co ma obniżyć koszty działalności o nawet miliony euro rocznie. Planowane zakończenie transakcji i połączenie giełd ma nastąpić na przełomie 2016 i 2017 roku. Akcjonariuszom London Stock Exchange Group przypaść ma 45,6% udziałów, a właścicielom Deutsche Boerse pozostałe 54,4%. Prezes giełdy frankfurckiej stanąć ma na czele nowej spółki, a prezes LSE zostanie szefem nowej rady dyrektorów. Zanim jednak transakcja dojdzie do skutku, zgodę na połączenie wydać muszą europejscy regulatorzy. Obecnie jednak Komisja Europejska prowadzi dochodzenie w sprawie owej fuzji Deutsche Boerse i London Stock Exchange. Komisja obawia się, czy planowane połączenie nie ograniczy konkurencji.
[youtube https://youtu.be/Hhty4ry20v8&rel=0]
Najbardziej znanym instrumentem notowanym na Deutsche Boerse jest DAX – indeks skupiający 30 największych niemieckich przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz spróbować handlu na DAX oraz spółkach takich jak BMW, Lufthansa czy Siemens, najlepiej zrobić to na rachunku demo – pozwoli Ci on sprawdzić się w tradingu na wirtualnych środkach. Już teraz zarejestruj bezpłatne demo.
Indeksy i spółki Deutsche Boerse
Najważniejszym indeksem niemieckiego parkietu, będącego odpowiednikiem WIG 20, czyli Warszawskiego Indeksu Giełdowego 20 spółek o najwyższej kapitalizacji i płynności, jest DAX, czyli Deutscher Aktienindex. Jest to indeks wynikowy, co oznacza, że na jego wartość nie wpływa jedynie wzrost cen akcji, ale także wzrost kapitału w postaci wypłaty dywidendy. Indeks ten został uruchomiony 1 lipca 1988 roku. DAX skupia 30 spółek o najwyższej kapitalizacji i obrocie. Spółki w nim zawarte mają różne wagi, odpowiednie do swojej wielkości. Indeks obliczany jest przez elektroniczny system handlowy XETRA, co sekundę, od godziny 9.00 do 17.30 czasu miejscowego.
W skład indeksu wchodzą spółki: producent odzieży i sprzętu sportowego Adidas AG, spółka ubezpieczeniowa Allianz AG, jedna z największych spółek chemicznych świata BASF AG, przedsiębiorstwo farmaceutyczne Bayer AG, producent kosmetyków Beiersdorf AG – właściciel m.in. marki NIVEA, producent samochodów BMW AG, bank Commerzbank AG – będący również właścicielem działającego na polskim rynku mBanku, producent opon Continental AG, producent samochodów Daimler AG – właściciel m.in. marki Mercedes – Benz, Deutsche Bourse AG, która notowana jest na własnym parkiecie, linie lotnicze Deutsche Lufthansa AG, niemiecka poczta Deutsche Post AG, spółka telekomunikacyjna Deutsche Telekom AG – będąca właścicielem marki T – Mobile, spółka energetyczna E.ON AG, dostawca usług medycznych Fresenius AG oraz spółka córka tego przedsiębiorstwa Fresenius Medical Care AG, producent materiałów budowlanych HeidelbergCement AG, kolejny koncern chemiczny w indeksie – Henkel AG, producent podzespołów elektronicznych Infineon Technologies AG, Linde AG – producent gazów technicznych, spółka farmaceutyczna Merck AG (skojarzenia z amerykańską spółką Merck & Co. Inc. są jak najbardziej słuszne – amerykańska spółka stanowiła filię niemieckiego przedsiębiorstwa Merck, jednak w wyniku trwania I wojny światowej została znacjonalizowana przez rząd Stanów Zjednoczonych i Niemcy nigdy jej nie odzyskali), Munchener Ruckversicherungs – Gesellschaft AG, czyli jeden z największych reasekuratorów na świecie, koncern mediowy ProSiebenSat1 Media AG, spółka energetyczna działająca również na polskim rynku – RWE AG, przedsiębiorstwo informatyczne SAP AG, wielobranżowy koncern Siemens AG, wielobranżowy koncern ThyssenKrupp, będący między innymi jednym z największych producentów stali na świecie, a także producent samochodów Volkswagen AG, będący właścicielem marek Volkswagen, Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, SEAT, Skoda, Scania, Man i Porsche oraz spółka budowlana Vonovia AG.
Deutsche Boerse w liczbach
Kapitalizacja spółki Deutsche Boerse na koniec 2015 roku wynosiła 14,7 miliarda euro, co oznacza, że gdyby była notowana na warszawskim parkiecie, byłaby największą spółką Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Notowania spółki wzrosły w ubiegłym roku o 37%. Jej zysk na akcję w ubiegłym roku wyniósł 3,6 euro, a dywidenda 2,25 euro. W 2015 przychód względem 2014 roku wzrósł o 16% do ponad 2,367 miliarda euro, a EBIT urósł względem 2014 roku o 14% do 1,124 miliarda euro.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!