Co pokaże odczyt brytyjskiego PKB? Sytuacja na indeksie FTSE 100.

J2T Trade

Rynki akcyjne zakończyły zmagania w pierwszym, pełnym tygodniu grudnia. W tych dniach (05.12-09.12) na londyńskim parkiecie przeważały spadki. Jednak podczas ostatniej sesji indeks FTSE 100 wykazał zysk. Na brytyjskie FTSE 100 patrzymy w poniedziałek, 12 grudnia. Dziś inwestorzy oczekują na raport PKB dla Wielkiej Brytanii. Co pokaże odczyt brytyjskiego PKB? Spójrzmy, jak wygląda sytuacja na indeksie FTSE 100.

Ochłodzenie w ostatnich dniach

Ostatnia sesja z 5 grudnia upłynęła głównemu brytyjskiemu indeksowi pod znakiem walki o kierunek. Zamknięcie giełd w Londynie pokazało, że FTSE 100 finalnie zyskało. Wzrost notowań był jednak niewielki, gdyż wyniósł jedyne 0,06%.

Miniony tydzień handlowy (05.12-09.12) przyniósł ochłodzenie nastrojów na indeksie FTSE 100. Indeks przeważnie tracił, a gdy osiągał wzrost był on niewielki. Warto zauważyć, że londyński indeks przerwał trzytygodniową passę zysków. Ogólnie w omawianych dniach (05.12-09.12) notowania FTSE 100 obniżyły się o 1,05%.

Zielono na koniec tygodnia

Piątkowa tablica notowań mieniła się głównie na zielono. Na koniec tygodnia spółki z indeksu FTSE 100 zebrały się do generowania zysków. Najlepiej wypadło przedsiębiorstwo DS Smith, którego notowania wzrosły o 4,70%. Po przeciwnej stronie przewodziła spółka Anglo American. Kurs jej akcji spadł o 3,32%.

FP Markets

BP pozbywa się udziałów w rosyjskiej spółce

Brytyjska spółka BP poinformowała w piątek, że „aktywnie” pracuje nad pozbyciem się udziałów w rosyjskiej państwowej spółce. Mowa o rosyjskim koncernie naftowym Rosneft. Przedsiębiorstwo z Wielkiej Brytanii cały proces określa „złożonym” ze względu na sankcje. Spółka BP ma pakiet udziałów o wielkości 19,75% i stara pozbyć się ich od lutego tego roku.

Godzina 8 – raport PKB

Dziś o godzinie 8 rano (czas w Polsce) podany zostanie odczyt PKB dla Wielkiej Brytanii. Rynkowi uczestnicy oczekiwać będą na ten raport z uwagi na rosnące obawy o recesję „na wyspach” w najbliższych miesiącach.

Punkt widzenia – FTSE cofnęło do 7 440

Brytyjski indeks piątkową sesję rozpoczął od spadku. Notowania FTSE 100 na przestrzeni całego dnia odbijały się od zakresu średniej kroczącej SMA 55. Każdorazowo wiązało się to z zejściem rzędu blisko 40 punktów. Najmocniejsze cofnięcie wykonane zostało przed godziną 15. Wówczas inwestorzy brytyjskiego indeksu powielili nastroje zza oceanu. FTSE 100 cofnęło do 7 440 i od tego poziomu odbiło nigdzie indziej, jak do średniej.

Na sytuację indeksu FTSE 100 patrzymy w poniedziałek, 12 grudnia o godzinie 7 rano. Notowania indeksu z londyńskiego parkietu oscylują przy 7 470. Czego można spodziewać się w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – spadkowy

Perspektywa wykresu uświadamia, że rynek ma szanse na dalsze zejście. Dobrze byłoby, aby kontynuowane ono było po podbiciu do zakresu średniej. Następnie powrót poniżej poniżej 7 460 i re-test tego zakresu od dołu determinowałby cofnięcie do 7 430.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 12.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak warto rozważyć sytuację, w której podbicie do zakresu średniej wiązać się będzie z próbą przełamania jej zakresu. W takim wypadku stabilizacja powyżej niej dawałaby potencjał podbicia powyżej 7 500.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 12.12.2022

Konkluzja

Warto będzie śledzić dziś indeks FTSE już od wczesnych godzin europejskiego pre-marketu. Raport związany z PKB zapewne wprawić może inwestorów w pierwsze nastroje. Na jaki ruch zdecyduje się tym razem FTSE 100?

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.