Accelerator Oscillator to kolejny wskaźnik analizy technicznej, który wyszedł z warsztatu tradingowego Bill’a Williams’a. Nie jest on tak istotny jak wskaźnik Alligator, Fraktal oraz Awesome Oscillator, niemniej jednak zdecydowanie godny jest naszej uwagi. W tym miejscu bardzo istotna informacja. Accelerator Oscillator nie jest całkowicie nowym narzędziem analizy technicznej wykresów cenowych, a jedynie rozszerzeniem wskaźnika Awesome Oscillator. Ogromną jego zaletą jest łatwość w odczytywaniu generowanych przez niego sygnałów forex, co pozwala na to, aby mogli z niego korzystać także początkujący traderzy i inwestorzy, którzy dopiero szukają optymalnego systemu transakcyjnego. Co więcej, Accelerator Oscillator, podobnie jak pozostałe wskaźniki analizy technicznej Bill’a Williams’a, czyli Awesome Oscillator (AO), Fraktal, Alligator czy też Gator może być używany na instrumentach wszystkich rodzajów rynków finansowych – walutowym, akcyjnym, dłużnym, towarowym, czy też na wszelkiego typu instrumentach pochodnych i kontraktach CFD, czyli kontraktach na różnicę kursową.
Podobnie jak w przypadku pozostałych narzędzi analizy technicznej stworzonych przez Williams’a, zdecydowanie warto jest przetestować ten wskaźnik wraz z innymi pracami tego słynnego spekulanta. W ten sposób możemy zoptymalizować swoją strategię pod kątem własnego tradingu. Nie zapominajmy o tym, że pod żadnym pozorem nie można handlować na rynku rzeczywistym bez uprzednich testów wskaźnika czy strategii na koncie demo. Poza tym zdecydowanie warto jest sprawdzić wskaźnik za pomocą back testów, czyli testów na danych historycznych, co umożliwia oczywiście wiele platform transakcyjnych. W przypadku wskaźnika Accelerator Oscillator nie będzie to zbyt pracochłonne, ponieważ podobnie jak w przypadku Awesome Oscillator’a nie ma możliwości zmiany ustawień wskaźnika, co oznacza, że do sprawdzenia mamy tylko jedną konfigurację.
Budowa i działanie Accelerator Oscillator
Wskaźnik Accelerator Oscillator to tak naprawdę coś w rodzaju narzędzia analizy technicznej Moving Average of Oscillator wyliczonego dla wskaźnika Awesome Oscillator. Jest to więc graficzne przedstawienie różnicy wartości pomiędzy wartością wskaźnika Awesome Oscylator, a (w tym przypadku), 5 okresową średnią kroczącą. W ten sposób wskaźnik ten wyraźnie obrazuje prędkość zmiany wartości Awesome Oscillator’a, co jest bardzo przydatne podczas identyfikowania zmian trendu zanim będzie to dokładnie widoczne na histogramie wersji bazowej, czyli właśnie Awesome Oscillatora. Kiedy porównamy sobie histogramy obu wskaźników zobaczymy, że generują one dość podobne wskazania, jednak Accelerator Oscillator reaguje szybciej.
Skoro o histogramie mowa, warto wspomnieć, że wygląd Accelerator Oscillator’a jest identyczny w porównaniu do wskaźnika bazowego. Oznaczenie wskazań jest zatem naprawdę bardzo proste – każda wartość większa od poprzedniej przedstawiana jest domyślnie za pomocą zielonego słupka, a wartości niższe od wartości poprzednich pojawiają się na histogramie jako słupki czerwone. Poza tym nic innego wskaźnik Accelerator Oscillator nam nie pokazuje.
Z kolei wskaźnik, na którym opiera się AC, czyli Awesome Oscillator to różnica wartości 5 okresowej średniej kroczącej z mediany ceny oraz 34 okresowej średniej kroczącej z mediany ceny. Mediana ceny wyliczana jest w tym przypadku jako połowa sumy ceny najwyższej i najniższej z danego okresu.
Wskaźnik Accelerator Oscillator jest doskonałym narzędziem wspierającym handel. Zarówno ten wskaźnik, jak i ponad 50 innych znajdziesz na platformie transakcyjnej brokera. Zarejestruj się, pobierz platformę i sprawdź działanie Accelerator Oscillator w praktyce.
Wykorzystanie wskaźnika Accelerator Oscillator
Interpretacja wskaźnika Accelerator Oscillator jest tak samo prosta jak jego wygląd. Opiera się ona na tylko i wyłącznie dwóch kwestiach. W momencie gdy Accelerator Oscillator znajduje się powyżej linii zera można zdecydowanie zakładać, że prędkość ruchu w przypadku trendu wzrostowego powinna być przez stronę popytową kontynuowana. Analogicznie w przypadku trendu spadkowego, gdy Accelerator Oscillator znajduje się poniżej linii zera, można zakładać, że przewaga niedźwiedzi będzie się wciąż utrzymywać.
Poza tym mamy jeszcze sygnał wzrostu cen oraz sygnał ich spadku. Sygnał wzrostu cen jest generowany, gdy na histogramie pojawią się dwie zielone kreski pod rząd, pod warunkiem, że obie znajdują się powyżej poziomu zera. Z kolei sygnałem spadku cen danego instrumentu jest sytuacja gdy na histogramie wskaźnika pojawią się, jedna po drugiej, dwie czerwone kreski, oczywiście obie poniżej zerowego poziomu.
Bardziej agresywni spekulanci wykorzystują jednak system transakcyjny Accelerator Oscylator w inny sposób. Jest to działanie podobne do handlu w oparciu o strefy wykupienia i wyprzedania rynku znanego z systemów transakcyjnych opartych o wskazania wskaźnika RSI, czyli Relative Stregth Index. Strategia to polega na zajmowaniu pozycji odwrotnej do tego jak kształtuje się histogram wskaźnika. Oznacza to, że inwestor decyduje się na zajęcie długiej pozycji w momencie gdy AC znajduje się poniżej linii zera oraz przeciwnie – w chwili gdy AC znajduje się wysoko powyżej linii zera zajmowane są pozycje krótkie. Przy takim handlu warto jednak pamiętać o tym, aby poczekać na chociaż jedną kreskę odpowiedniego koloru, czyli kreskę czerwoną kiedy mamy zamiar otworzyć pozycję krótką oraz kreskę zieloną gdy chcielibyśmy dołączyć się do popytu.
Prawda jest taka, że jedyna przydatna strategii gry oparta o wskaźnik Accelerator Oscillator to ta ostatnia, agresywna. Dwa pozostałe sposoby odczytywania sygnałów generowanych przez AC służyć mogą raczej jako lepsze, bądź gorsze potwierdzenia sygnałów z innych wskaźników.
Plusy Accelerator Oscillator
- Kompatybilność z pozostałymi wskaźnikami Bill’a Williams’a
- Szybka reakcja na zmiany
- Duża ilość sygnałów wyprzedzających
- Łatwość korzystania
Minusy Accelerator Oscillator
- Brak możliwości dostosowania wskaźnika
- Możliwość wykorzystania przede wszystkim na dziennym interwale
Nasza ocena: 8/10
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!