Strategia Standard Deviation Scalping

J2T Trade

Zawierając transakcje z wykorzystaniem tej strategii, należy przede wszystkim skupić się na instrumentach posiadających niski spread, który nie rozszerza się powyżej wartości 1 pipsa. Doskonale się sprawdzają pary walutowe z grupy majors na rynku FX, z racji tego że cechują się najniższą różnicą między cena bid oraz ask.

W przypadku obawy, że może dojść do rozszerzenia się spreadu, trzeba wykluczyć godziny „niepewności”, czyli te kiedy na rynek wpływaja dane makroekonomiczne. Dane te oraz godziny publikacji zawsze można sprawdzić w Kalendarzu Inwestora.

Narzędzia wykorzystywane w strategii Standard Deviation

W strategii wykorzystujemy swego rodzaju kanał, który składają się ze średniej kroczącej oraz górnej i dolnej bandy oddalonej o określone odchylenie standardowe.

W poniższym systemie wykorzystujemy średnia kroczącą wykładniczą, która przyjmuje wartości z ostatnich 10-iu okresów. Natomiast odchylenie standardowe (standard deviation) będzie wynosiło 1, przez co zarówno górna, jak i dolna banda będą się znajdowały znacznie bliżej średniej, przez co sygnały pojawiają się znacznie częściej.

FP Markets

Strategia Standard Deviation Scalping – wejście w pozycję

Scalping jest strategią, którą cechuje wysoka częstotliwość zawieranych zleceń, co powoduje, że często traderzy wykorzystujący tą strategię w celu generowania pieniędzy ignorują kwestie związane z dominującym trendem. W tej strategii jednak szukamy zagrań zgodnie z dominującym trendem.

Trend ten jest określany na podstawie kąta nachylenia średniej kroczącej i w przypadku trendu wzrostowego, czekamy na sygnał kupna, jednocześnie ignorując sygnały sprzedaży. W przypadku trendu spadkowego określonego na podstawie średniej EMA, szukamy jedynie okazji do zajęcia pozycji krótkiej na rynku, z jednoczesnym zignorowaniem sygnałów kupna. Trwa to tak długo, dopóki kąt nachylenia średniej nie wskaże na zmianę tendencji rynkowej.

Sygnał kupna pojawia się, gdy w trendzie wzrostowym cena schodzi poniżej dolnej bandy, po czym wraca powyżej niej.

W przypadku sygnału sprzedaży, to pojawia się on, gdy dojdzie do wyjścia powyżej górnej bandy, w trendzie spadkowym, po czym następnie cena zawróci w obszar pomiędzy bandami.

Wykres USDJPY


ScalperScalper radzi:

Strategię Standard Deviation Scalping najlepiej sprawdzisz na rachunku demo, dzięki któremu nie musisz ryzykować własnych środków, aby przekonać się, czy dana strategia działa. Bezpłatny rachunek demo otworzysz tutaj.


Wyjście z pozycji w strategii scalping na bazie odchylenia standardowego

Stop Loss w strategii Standard Deviation Scalping wynosi 8 pipsów i w przypadku osiągnięcia tego pułapu należy bezzwłocznie zamknąć transakcję, by ochronić swój rachunek przed wyzerowaniem. Wyjście z pozycji następuje wtedy, gdy zostaje osiągnięty poziom Take Profit, który wynosi również 8 pipsów.

Dodatkową metodą zamykania zleceń jest zaksięgowanie zysku na górnej bandzie w przypadku zlecenia kupna, bądź zamknięcia na dolnej bandzie w momencie, gdy aktywne jest zlecenie sprzedaży. Tego typu zamykanie pozwoli traderowi na zwiększenie swojej skuteczności, która jest kluczowa w zarabianiu pieniędzy z wykorzystaniem tej metody.

Zarządzanie kapitałem – scalping

Z racji handlu na niskich interwałach czasowych oraz częstym zawieraniu transakcji, trader musi się liczyć z tym, że w przypadku serii strat jego kapitał inwestycyjny będzie mocno zubożony. Dlatego też, należy mieć na uwadze, iż z racji częstych transakcji nie powinno się przeznaczać więcej niż 0,4% swojego kapitału inwestycyjnego na pojedynczą transakcję.

Warto podkreślić na koniec, że to właśnie zarządzanie kapitałem jest swego rodzaju kluczem do udanych inwestycji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Scalper
Transakcje zawiera w ultrakrótkim horyzoncie inwestycyjnym, trwającym od kilkunastu sekund do kilku minut. Posługuje się różnymi systemami transakcyjnymi opartymi wyłącznie na wskazaniach analizy technicznej. Jego styl tradingu jest bardzo czasochłonny, przez co przy komputerze spędza wiele godzin, zawierając każdego dnia od kilku do kilkudziesięciu transakcji. Dzięki znacznej liczbie składanych zleceń, scalper efekty swoich zmagań rynkowych widzi praktycznie natychmiast.