Strategia Scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa

scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa
J2T Trade

scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R WilliamsaSystemy skalpingowe od lat przykuwają uwagę inwestorów indywidualnych. Ma to oczywiście przyczyny matematyczne. Wykorzystanie procentu składanego umożliwia traderowi wygenerowanie wysokiego zysku w krótkim czasie. Jedną z takich metod jest scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa. Jest to dość prosta strategia i sprawdza się ona w zasadzie na wszystkich głównych parach walutowych oraz indeksach.

Jakie narzędzia stosuje scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w strategii jest wskaźnik %R Williamsa. Warto teraz przybliżyć czym jest i jak go stosować by generował zadowalającą stopę zwrotu.

Konstrukcja i funkcjonowanie wskaźnika jest podobne do Oscylatora Stochastycznego. Służy on do wykrywania momentów, w których analizowany instrument jest przewartościowany lub niedowartościowany. W przeciwieństwie do Oscylatora Stochastycznego punktem odniesienia są tutaj ceny minimalne z okresu. Nie ma on również linii pomocniczej.

Do analizy wymagane jest wyznaczenie poziomów wykupienia i wyprzedania rynku. Wskaźnik przyjmuje ujemne wartości od -100 do -0, a w przypadku tej strategii optymalnymi będą -30 i wyżej dla wykupienia oraz -70 i niżej dla wyprzedania. Należy go również ustawić na liczbę 14 okresów.

FP Markets

Drugim przydatnym wskaźnikiem wykorzystywanym w tej metodzie są Wstęgi Bollingera. Są one bardzo przydatne na niskich interwałach czasowych, ponieważ pomagają wybrać odpowiedni moment na otwarcie i zamknięcie pozycji. Odpowiednimi wartościami do dla tego wskaźnika w omawianej strategii są – 22, czyli średnia dwudziestodwu okresowa oraz 2, czyli oddalenie dolnej bandy o 2 odchylenia standardowe.

Systemy skalpingowe są wykorzystywane głównie w daytradingu, więc wskazane są niższe interwały czasowe. Dla wybranej strategii najbardziej odpowiednie będa wykresy M1 i M5.

Scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa – wejście w pozycję

Handlując według reguł strategii z użyciem wskaźnika %R Williamsa nie należy walczyć z trendem, lecz działać zgodnie z aktualnie panującym na danym interwale i wykorzystywać nadarzające się okazje.

Zacznijmy od pozycji długiej. Aby ją otworzyć, muszą być spełnione poniższe warunki:

  • Poprzednia świeca M1/M5 okazała się wzrostowa, a nowa otworzyła się z kolejnym ruchem ceny w górę
  • Wykres znajduje się pomiędzy Wstęgami Bollingera i najbliższa świeca nie powinna dotknąć górnego ograniczenia
  • Wskaźnik %R Williamsa znajduje się poniżej -30

Przykład:

scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa - wejście w pozycję długą

Mamy tutaj wejście zgodne z wyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 1.08261 (należy doliczyć koszty spreadu)

Przejdźmy teraz do pozycji krótkiej. Otwieramy ją, gdy spełnione są następujące warunki:

  • Poprzednia świeca M1/M5 była spadkowa, a kolejna otworzyła się z dalszym ruchem ceny w dół
  • Wykres znajduje się pomiędzy wstęgami Bollingera i najbliższa świeca nie powinna dotknąć dolnego ograniczenia
  • Wskaźnik %R Williamsa znajduje się powyżej -70

Przykład:

scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa - wejście w pozycję krótką

Powyższe wejście zgodne z opisanymi warunkami, cena otwarcia 1.08331

Scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa – wyjście z pozycji

Strategia skalpingu z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa nie wykorzystuje sztywnego poziomu Take Profit. Natomiast Stop Loss powinien znajdować się:

  • Tuż pod dolną Wstęgą Bollingera w pozycji długiej.
  • Tuż nad górną Wstęgą Bollingera w pozycji krótkiej.

Jednak, jeśli wykres znajduje się w dalszej odległości od wskazanej wstęgi, by poziom ryzyka zysk/strata (tzw. risk ratio) był korzystny należy ustawić zlecenie Stop Loss:

  • Pod poprzedzająca świecą w pozycji long
  • Nad poprzedzającą świecą w pozycji short

Jeśli nasza pozycja przynosi zysk, należy zamknąć pozycję long w przypadku wystąpienia któregoś z poniższych scenariuszy:

  • Gdy wskaźnik %R Williamsa znajdzie się powyżej linii na poziomie -30
  • Gdy cena na świecy przebije górną Wstęgę Bollingera

W wyżej ukazanym przykładzie wystąpił pierwszy scenariusz i zamknięcie pozycji wyglądało tak:

scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa - wyjście z pozycji długiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 1.08243, a pozycję należało zamknąć po cenie 1.08293.

W przypadku pozycji short należy ją zamknąć, gdy ma miejsce któraś z poniższych sytuacji:

  • Wskaźnik %R Williamsa znajduje się poniżej linii na poziomie -70
  • Cena na świecy przebije dolną Wstęgę Bollingera

W powyższej sytuacji wyglądało to tak:

scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa - wyjście z pozycji krótkiej

Również zrealizował się pierwszy scenariusz, Stop Loss znajdował się na poziomie 1.08414, a pozycję należało zamknąć po cenie 1.08211 (należy doliczyć koszty spreadu).

Scalping z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa a zarządzanie kapitałem

Money management jest istotny w każdej strategii, ponieważ jego brak potrafi doprowadzić do poniesienia dotkliwych, nieodwracalnych strat na rachunku inwestora.

Metoda skalpingu z wykorzystaniem wskaźnika %R Williamsa jest dość specyficzna i charakteryzuje się dużą ilością transakcji. Najlepszym sposobem na osiągnięcie celu jest zdecydowanie jaką wielkość własnego kapitału trader jest w stanie zaryzykować dziennie.

Zgodnie z popularnymi regułami kontroli ryzyka wartość, którą jesteśmy skłonni stracić danego dnia nie powinna przekraczać 2% depozytu oraz maksymalnie 1% na pojedynczej transakcji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.