Wskaźnik Williams’ Percent Range %R

8415
J2T Trade

Wskaźnik analizy technicznej Williams’ Percent Range, czyli w skrócie Williams %R to kolejny wskaźnik, który wyszedł z warsztatu Larry’ego Williams’a. Jedną z największych zalet tego wskaźnika jest jego kompatybilność. Można używać go samodzielnie, ale można także wykorzystywać go w bardziej złożonych systemach inwestycyjnych. Co więcej, wskaźnik Williams Percent Range możesz wykorzystywać na wszystkich rynkach: rynku akcyjnym, walutowym, dłużnym czy towarowym. Oczywiście wskaźnik ten stworzony został dla interwału dziennego, z resztą tak jak większość wskaźników analizy technicznej, jednak przez wielu traderów jest on z sukcesem używany także w transakcjach krótkoterminowych, na niskich interwałach. Z drugiej strony nadaje się on także do analiz technicznych instrumentów wybieranych do budowy długoterminowych portfeli inwestycyjnych składanych choćby z akcji spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

Larry Williams jest amerykańskim pisarzem i traderem, autorem wielu pozycji dotyczących analizy technicznej. Poza wskaźnikiem Williams’ Percent Range stworzył także wskaźnik Ultimate Oscillator. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w 1987 roku Larry Williams wygrał mistrzostwa World Cup Championship of Futures Trading osiągając stopę zwrotu na poziomie 11 376%. Z kolei podczas szkoleń, na których prowadził live tradingi zarobił 1,2 miliona dolarów (w latach 1999-2006).

Budowa i działanie wskaźnika Williams’ % Range

Konstrukcja i funkcjonowanie wskaźnika Williams’ Percent Range jest bardzo podobna do cech Oscylatora Stochastycznego. Sam Stochastic Oscylator to jeden z najpopularniejszych wskaźników analizy technicznej wśród inwestorów na całym świecie, obok takich narzędzi jak Moving Average Covergence Divergence MACD, czy Relative Strenght Index (RSI). Oscylator Stochastyczny jest wskaźnikiem momentum i służy do porównywania aktualnej ceny zamknięcia z cenami zamknięcia z okresu. Jego ogromną zaletą jest łatwość użycia. Dla naprawdę wielu inwestorów i spekulantów jest on wskaźnikiem zdecydowanie godnym polecenia, a to oznacza, że wskaźnikiem Williams’ Percent Range również warto, przynajmniej na chwilę, się zająć.

Wskaźnik %R, czyli właśnie Williams’ Percent Range służy do monitoringu i wychwytywania momentów, w których analizowany instrument jest przewartościowany lub niedowartościowany. Istotna różnica pomiędzy Williams %R a Oscylatorem Stochastycznym polega na tym, że dla wskaźnika Williams’ Percent Range punktem odniesienia są ceny minimalne z okresu, a w przypadku Oscylatora Stochastycznego punktami odniesienia są zawsze wartości maksymalne. Drugą różnicą jest to, że Williams’ Percent Range nie ma linii pomocniczej.

FP Markets

Podobnie jak w przypadku Oscylatora Stochastycznego czy Relative Strength Index do analizy wskazań Williams %R wymagane jest wyznaczenie poziomów wykupienia i wyprzedania rynku. Za optymalne poziomy uznaje się 20% oraz 80%. W związku z zastosowanym wzorem wskaźnik przyjmuje jednak wartości odwrotne do Stochastic’a, a to oznacza, że przyjmuje wartości od -100 do 0, dlatego obszary skrajne wyznaczane są przez poziomy -20 w przypadku wykupienia rynku i -80 w przypadku jego wyprzedania.


Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Wskaźnik Williams’ Percent Range %R jest doskonałym narzędziem wspierającym handel. Zarówno ten wskaźnik, jak i ponad 50 innych znajdziesz na platformie transakcyjnej brokera. Zarejestruj się i sprawdź działanie Williams’ Percent Range %R w praktyce.


Wykorzystanie wskaźnika Williams %R

Wartości powyżej poziomu -20 powszechnie uznawane są za sygnał przewartościowania instrumentu, z kolei wartości poniżej poziomu -80 są oznaką niedowartościowania rynku. W momencie gdy wskaźnik przyjmuje wartości pomiędzy -80 i -100, wówczas wygenerowany zostaje sygnał kupna. Wtedy gdy Williams’ Percent Range przyjmuje wartości między 0 a -20 zostaje oczywiście wygenerowany sygnał sprzedaży. Zdarzają się jednak strategie bardziej konserwatywne, zakładające poziomy wykupienia i wyprzedania rynku na wysokościach -10% oraz -90%.

Williams % Range

W przypadku sygnału kupna lub sprzedaży lepiej jest nie spieszyć się z zajęciem pozycji – warto poczekać jest do momentu, w którym trend ulegnie odwróceniu. Używając wskaźnika Williams’ Percent Range należy pamiętać, że sygnały kupna i sprzedaży nie zawsze oznaczać będą szybką zmianę panującego trendu. Co więcej, zarówno sygnały kupna jak i sygnały sprzedaży mogą nie być chwilowe – mogą utrzymywać się przez dłuższy okres. Dlatego, podobnie jak w przypadku wielu innych wskaźników AT, zdecydowanie zalecane jest stosowanie dodatkowych narzędzi analizy technicznej lub sposobów analizy wykresów cenowych, szczególnie w czasie, gdy panują bardzo wyraźne trendy wzrostowe lub spadkowe. Wskaźnik %R daje lepsze sygnały transakcyjne w czasie, gdy kurs instrumentu znajduje się w trendzie horyzontalnym, a dodatkowo gdy widoczne są duże wahania cen. Innymi słowy, wskaźnik Williams’ Percent Range najlepiej sprawdza się w szerokich i zmiennych konsolidacjach. Warto wiedzieć również o bardzo ciekawej właściwości wskaźnika Williams Percent Range – niemal zawsze osiąga on swoje ekstremum co najmniej jedną świecę przed ekstremum ceny.

Plusy Williams Percent Range

  • Możliwość użycia na różnych interwałach
  • Możliwość wykorzystania zarówno do bieżącego tradingu jak i do analizy historycznej
  • Możliwości zmiany ustawień wskaźnika
  • Szybkie reakcje wskaźnika

Minusy Williams Percent Range

  • Konieczność użycia z innymi wskaźnikami
  • Bardzo duża ilość sygnałów koniecznych do filtrowania
  • Wysoka sprawdzalność jedynie w szerokich i zmiennych konsolidacjach

Nasza ocena: 7/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.