Recenzja książki Najważniejsza Rzecz Howarda Marksa

Najważniejsza rzecz
J2T Trade

„Najważniejsza rzecz”, wydanie poprawione, którą napisał Howard Marks, to książka na nowo zyskująca ogromne zainteresowanie wśród rzeszy inwestorów. Dlaczego tak się dzieje? Książki i szkolenia stanowią fundament edukacji inwestora. Każdy z nas musi uczynić je solidnymi, by stać się świadomymi uczestnikami rynku.

Niektóre z książek pozwalają nam na poznanie podstaw rynków finansowych. Dzięki nim poznajemy czym właściwie one są, jakie są na nich instrumenty oraz w jaki sposób należy z nich korzystać. Odkrywamy dzięki temu także, czy w ogóle chcemy być uczestnikami giełdowego mechanizmu. Jest to swoisty know-how, który umożliwia nam poruszanie się w nowym środowisku rynków kapitałowych.

Są też takie pozycje, które nakierowują nas na konkretną strategię, czy też narzędzia, które wykorzystamy w naszym handlu. Może być to handel krótko-, bądź średnioterminowy, w zależności od systemu, czy strategii. Celem książek o takiej tematyce jest przedstawienie argumentów za wykorzystaniem konkretnych narzędzi do inwestowania.

Istnieją także takie pozycje, których celem jest przedstawienie esencji inwestycji i pokazanie, co ma największe znaczenie na ostateczny wynik naszego portfolio. Taką właśnie pozycją jest bez wątpienia Najważniejsza rzecz Howarda Marksa.

FP Markets

Kim jest Howard Marks?

Howard Marks
źródło: oaktreecapital.com

Autor książki jest amerykańskim inwestorem, który jednocześnie napisał kilka pozycji dotyczących handlowania papierami wartościowymi. W 2017 roku jego majątek wyceniono na 1.91 mld dolarów. Jest on absolwentem Wharton School. Pracował w takich firmach jak Citibank, czy TCW Group.

W 1995 roku założył firmę inwestycyjną Oaktree Capital Management. Znany jest także ze swoich listów, w których opisuje strategie inwestycyjne oraz wyjaśnia zawiłości gospodarki swoim czytelnikom.

Dlaczego najważniejsza rzecz?

Biorąc książkę do ręki zastanawiamy się, jaka jest najważniejsza rzecz dotycząca inwestowania? Szybko okazuje się, że istnieje wiele najważniejszych rzeczy w inwestowaniu. Dlaczego zatem książka nie nazywa się najważniejsze rzeczy? Z tego powodu, iż każdy z poszczególnych elementów, które zostały wymienione w tej pozycji są jednakowo istotne.

W momencie, w którym zaczynamy mówić o kilku istotnych elementach, automatycznie zaczynamy nadawać pierwszeństwo poszczególnym z nich. Każdy z omawianych elementów jest tak samo kluczowy i nie sposób podzielić je na kategorie mniej lub bardziej priorytetowe. Występują one obok siebie i stanowią jedną całość skutecznego systemu inwestowania.

Wartość oparta na fundamentach

Autor książki nie pozostawia żadnych wątpliwości, że pozycja ta jest o inwestowaniu, a nie o spekulacji. Jaka jest różnica? Spekulacja polega na zarabianiu z wykorzystaniem zmieniających się wartości ceny. Na podstawie jej zachowania handlujący dokonuje decyzji, odnośnie kupna bądź sprzedaży danego waloru. Spekulant może nabywać absurdalnie drogie akcje, celem sprzedania ich po wyższej cenie. Dodatkowo może także zarabiać na spadkach (krótka sprzedaż), jeśli korzysta z określonych instrumentów, które mu na to pozwalają.

Najważniejsza rzecz

Przy spekulacji pomijana jest kwestia wartości wewnętrznej, czyli tego, jaka jest sprawiedliwa cena za pojedynczą akcję. To jest możliwe na podstawie analizowaniu fundamentów, czyli elementów które są podwalinami każdej spółki. Należą do nich chociażby – zysk, przychody, czy wartość księgowa. Wartość wewnętrzna jest ustalana na podstawie tego, jak funkcjonuje dana firma. Tym właśnie zajmuje się inwestowanie – nabywaniem akcji po cenach poniżej wartości wewnętrznej. Dla inwestora fundamentalnego, fakt że cena rośnie pod wpływem dobrego sentymentu rynkowego, to mało przekonujący argument. Z kolei trend spadkowy, może się okazać dobrym momentem do zakupu akcji po atrakcyjnych cenach.

Myślenie w odpowiedni sposób

Aby możliwe było wykorzystanie nadarzających się okazji rynkowych, potrzebne jest myślenie „pod prąd”. Podejście wykorzystujące myślenie kontrariańskie jest wychwalane od początku książki Najważniejsza rzecz. Co się kryje za tą enigmatyczną frazą? Chodzi o podejście odmienne niż innych uczestników rynku. Zgodnie z powiedzeniem Warrena Buffetta: należy być chciwym, kiedy inni się boją oraz bać się, kiedy inni są chciwi.

Dodatkowo autor skupia się na czymś, co nazywa „myśleniem drugiego poziomu”. Chodzi w nim o zastanowienie się kto jeszcze wie o informacjach, które posiada inwestor i dlaczego jeszcze nie zostały wykorzystane?

Ryzyko i psychologia inwestowania

Najważniejsza rzecz
źródło: Maklerska

Zadawanie dużej ilości pytań pozwala na lepsze zrozumienie rynkowych schematów oraz ograniczenia ryzyka. Ryzyko występuje na każdym etapie inwestycji. Równie istotne jest to w przypadku inwestowania w wartość, ponieważ ani ten, ani żaden inny sposób nie uchroni nas przed ryzykiem utraty swoich środków. Wspomniany wcześniej amerykański multimilioner Buffett, również ma zwyczaj mówić o dwóch zasadach funkcjonujących na rynku:

  • Po pierwsze – Nigdy nie trać pieniędzy
  • Po drugie – Nigdy nie zapominaj o pierwszej zasadzie

Marks omawia w swojej książce zarówno analizowanie, identyfikację, jak i kontrolę ryzyka. Kluczowe jest za ile inwestor będzie kupował oraz jak wiele może stracić na danej inwestycji. Autor przywiązuje ogromną wagę do psychologii inwestowania, która wpływa bezpośrednio na decyzje inwestora, a te z kolei decydują o sukcesie bądź porażce. Należy zwalczyć słabości, które zrzucają nas w otchłań strat giełdowych. Psychologia tłumu na rynkach giełdowych jest najlepszym przykładem tego, jak ludzie potrafią być zaślepieni próbując dogonić stopy zwrotu innych inwestorów.

Cena zakupu akcji

W książce nie zabrakło także wyjaśnień autora o tym, w jaki sposób funkcjonuje rynek akcyjny oraz jak kształtują się ceny instrumentów akcyjnych. Istnieje teoria w ekonomii, która zakłada tzw. teorię błądzenia losowego. Głosi ona, że zmiany cen instrumentów są dziełem przypadku i nie można ich przewidzieć na podstawie cen historycznych.

Jest to przeciwne założenie do wszystkich wytycznych analizy technicznej, jednakże należy mieć na względzie, że to właśnie spadek wartości akcji tworzy okazję inwestycyjną. W przypadku niskiej wyceny względem wartości wewnętrznej, inwestor może dojrzeć potencjał wzrostowy na analizowanym instrumencie. Ważne jest by przecena waloru nie miała związku z czynnikami fundamentalnymi, które obniżają wycenę spółki oraz zwiększają ryzyko inwestycji.

Najważniejsza rzecz Howarda Marksa – Podsumowanie

Książkę można śmiało polecić młodym adeptom inwestowania, którzy stawiają pierwsze kroki na rynkach finansowych. Po przeczytaniu tej pozycji, będą oni wiedzieli, w jaki sposób zabrać się do inwestowania, na co zwrócić uwagę oraz jakie emocje będą im towarzyszyć w giełdowej podróży. Ci, którzy są doświadczonymi inwestorami również mogą zyskać czytając tę książkę, ze względu na przypomnienie inwestorowi podstawowych założeń inwestycyjnych.

Problem z doświadczonymi inwestorami polega na tym, że często zaczynają się gubić w swoich strategiach inwestycyjnych, co uniemożliwia im utrzymywanie odpowiednich stóp zwrotu. Dzięki powrotowi do „źródeł”, inwestor wie, jakie błędy popełnia oraz co powinien dodać, albo wyeliminować je ze swojego handlu. Każda osoba zainteresowana pomnażaniem majątku powinna przeczytać tę książkę, która otwiera oczy na potencjał inwestowania w oparciu o przesłanki fundamentalne.

Najważniejsza rzecz Maklerska

Najnowsze wydanie książki Howarda Marks’a, której patronem wydania jest Trader’s Area, dostępne jest w księgarni Maklerska.pl w cenie 84 PLN. W opinii naszej redakcji, jest to lektura wręcz obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy poważnie podchodzą do inwestowania. Dodatkową rekomendacją niech będą słowa Warrenna Buffetta „To jest rzadkość – naprawdę pożyteczna książka”.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.