Profesjonalny Trader – Larry Williams

Larry Williams
J2T Trade

Larry Williams urodził się 6 października 1942 roku w Miles City w Montanie. Jest synem Sylvy Berthea oraz Richarda Sigwart’a Williams’a. Jego korzenie prowadzą do Anglii, Niemiec oraz Norwegii. Jeśli chodzi o edukację Larry’ego Williamsa, to w 1960 roku ukończył on Billings High School w Billings w Montanie, gdzie aktywnie uprawiał football, a także był redaktorem kolumny sportowej w szkolnej gazetce.

Naukę kontynuował na University of Oregon w School of Journalism w Eugene, którą zakończył otrzymaniem dyplomu roku 1964. Należał do bractwa Alpha Delta Sigma, a także jest członkiem bractwa Sigma Chi. Otrzymał również najwyższe krajowe wyróżnienie bractwa „Significant Sig”. Laureatami tej prestiżowej nagrody są także takie osobistości jak słynny dziennikarz telewizyjny i satyryk Andy Rooney oraz aktor Brad Pitt.

Żoną Larry’ego Williamsa jest Carla Swenson, z którą ma piątkę dzieci, cztery córki i syna – Sarę, Kelley, Paige, Jason’a (psychiatra, autor książki dotyczącej psychologii „zyskownych” traderów) oraz Michelle – znaną hollywoodzką aktorkę (przede wszystkim z takich produkcji jak Wyspa Tajemnic, Mój tydzień z Marilyn, Blue Valentine, Tajemnica Brokeback Mountain), będącą partnerką i matką dziecka tragicznie zmarłego aktora Heath’a Ledgera (kojarzonego choćby z roli Jokera w filmie Mroczny Rycerz).

Larry Williams
źródło: adest.com.au

Larry Williams i Trading

Swoją przygodę z rynkami finansowymi Larry Williams rozpoczął stosunkowo wcześnie, bo jeszcze w trakcie studiów w 1962 roku – miał wtedy zaledwie 20 lat. Przez całą swój karierę łączył spekulację i swój zawód – dziennikarstwo. Od 1965 wydawał biuletyn „Williams Commodity Timing”, który publikowany był aż do 2008 roku.

FP Markets

Cztery lata po postawieniu pierwszych kroków na rynkach finansowych, czyli w roku 1966 Larry Williams został zawodowym traderem giełdowym. Traderem, dodajmy, wyjątkowo słynnym – a to za sprawą pewnego konkursu. Larry Williams w 1987 roku wygrał zawody World Cup Championship of Futures Trading osiągając zawrotną stopę zwrotu na poziomie ponad 11 tysięcy procent i mnożąc 10 tysięcy dolarów do przeszło 1,1 miliona dolarów.

Sukces nabiera jeszcze o wiele, wiele większych rozmiarów, kiedy zwróci się uwagę na to, że konkurs odbywał się w bardzo niefortunnym czasie – w trakcie jego trwania Williams „załapał się” na czarny poniedziałek 19 października 1987 roku, kiedy to główny indeks nowojorskiej giełdy – Dow Jones Industrial Average (więcej na temat New York Stock Exchange możesz przeczytać w tym artykule) spadł o 508 punktów, czyli 22%. To jednak nie jest jego jedyny sukces – podczas licznych szkoleń, w trakcie których prowadził również znane w całym inwestycyjnym świecie sesje live trading zarobił 1,2 miliona dolarów (miało to miejsce w latach 1999-2006).

Long-Term Secrets to Short-Term Trading

Poza tym, że Larry Williams jest utalentowanym traderem jest także rozpoznawalnym, oczywiście przede wszystkim na rynkach finansowych, pisarzem, autorem wielu bardzo interesujących pozycji dotyczących analizy technicznej. Warto dodać, że swoją pierwszą książkę – „The Secret of Selecting Stock” wydał już w 1969 roku, czyli w wieku zaledwie 27 lat. Oprócz tego napisał takie książki jak „Sekrety tradingu krótkoterminowego” (dostępne jest polskie wydanie), „Long-Term Secrets to Short-Term Trading”, „Day Trade Futures Online”, czy „The Definitive Guide to Futures Trading”. Larry Williams stworzył także takie wskaźniki jak Williams’ Percent Range oraz Ultimate Oscillator.

Jedyne, co Williamsowi w życiu nie wyszło to, zdecydowanie, kariera polityczna. W 1978 oraz 1982 roku Partia Republikańska nominowała go na senatora Stanów Zjednoczonych, jednak w obu przypadkach Williams nie sprostał partyjnym nadziejom i przegrał, zarówno pierwsze, jak i drugie wybory – za pierwszym razem z Maxem Baucusem, a za drugim razem z Johnem Melcherem.

Williams’ Percent Range %R

Wskaźnik %R, czyli właśnie Williams’ Percent Range jest to najbardziej znany wskaźnik stworzony przez Larry’ego Williamsa. Służy on przede wszystkim do monitorowania i wychwytywania momentów, w których analizowany przez inwestora instrument jest niedowartościowany lub przewartościowany. Williams’ Percent Range jest bardzo podobny w swojej budowie do Oscylatora Stochastycznego. Istotna różnica pomiędzy Williams %R a Stochastic jest taka, że dla Oscylatora Stochastycznego punktami odniesienia są zawsze wartości maksymalne, a w przypadku Williams’ Percent Range punktem odniesienia są ceny minimalne z okresu. Druga istotna różnica pomiędzy tymi wskaźnikami jest taka, że Williams’ Percent Range nie zawiera w sobie linii pomocniczej.


Trading CoachTrading Coach radzi:

Larry Williams jest twórcą doskonałego wskaźnika technicznego – Williams’ Percent Range %R. Wskaźnik ten, dostępny jest na platformie MetaTrader, którą możesz bezpłatnie pobrać i sprawdzć na rachunku demo pod tym linkiem. Przekonaj się sam, jak skutecznym wskaźnikiem jest Williams’ Percent Range %R!


Ogromną zaletą wskaźnika Williams’ Percent Range jest łatwość jego użycia. Z całą pewnością jest to wskaźnik godny polecenia zarówno początkującym traderom, jak i doświadczonym spekulantom (choć oni z pewnością już go doskonale znają). Niech o jego jakości świadczy osoba, która go stworzyła. Wskaźnikowi Williams’ Percent Range po prostu warto się przyjrzeć, a jeśli masz ochotę to zrobić, zapraszam do artykułu mu poświęconemu, który dostępny jest tutaj.

Z rzeczy najważniejszych należy zwrócić uwagę na to, że wskaźnik Williams’ Percent Range najlepiej sprawdza się w zmiennych i stosunkowo szerokich konsolidacjach – silne trendy zdecydowanie nie służą jakości jego wskazań. Na koniec warto jeszcze zapamiętać jedną wyjątkowo ciekawą właściwość wskaźnika Williams Percent Range – niemal zawsze osiąga on swoje ekstremum co najmniej jedną świecę przed ekstremum ceny, co oznacza, że można go wykorzystywać jako wskaźnik wyprzedzający, jednak należy pamiętać, że może to przeszkodzić w „zebraniu” całego aktualnego ruchu ceny (jeśli zdarzy się przypadek, że %R wyznaczy swoje maksimum jednak więcej niż jedną świecę przed maksimum cenowym).

Sekrety Tradingu Krótkoterminowego – Larry Williams

Sekrety Tradingu Krótkoterminowego
źródło: maklerska.pl

Sekrety tradingu terminowego to jedna z najważniejszych pozycji dotyczących spekulacji na rynkach finansowych. W książce tej Larry Williams zamieścił dziesiątki statystyk potwierdzających przedstawione przez niego zależności rynkowe oraz obalających wiele rynkowych mitów, które doprowadzają do wielu niepotrzebnych strat. Williams podszedł w swojej pracy do tematu tradingu bardzo praktycznie – dokładnie tak, jak podchodzi do tradingu w życiu codziennym. W Sekretach tradingu krótkoterminowego trudno doszukać się przysłowiowego „lania wody”, „wróżenia z fusów” itp. Warto jest oprzeć swoją wiedzę o fundament Price Action, który znaleźć można w tej publikacji.

Książkę polecam każdemu – zarówno nowicjuszom stawiającym pierwsze kroki na rynku, jak i doświadczonym inwestorom, ponieważ nigdy nie jest tak, że warsztatu nie można poprawić – uwagi Williams’a z pewnością doszlifują każde spojrzenie na rynek.

W Sekretach tradingu krótkoterminowego znaleźć można między innymi koncepcje efektu dnia tygodnia, efektu dnia miesiąca, wiele korelacji międzyrynkowych (jeśli przyszła Ci właśnie do głowy słynna praca John’a J. Murphy’ego „Międzyrynkowa Analiza Techniczna” to bardzo słusznie), koncepcja Przeciętnego Ruchu Otwarcia, pojęcie progu zmienności i wiele innych praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zostać zarabiającym traderem. Prosto w kierunku sukcesu, krótko i na temat – tak można podsumować zarówno Sekrety tradingu krótkoterminowego jak i życie Williams’a.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trading Coach
Trader z wieloletnim doświadczeniem, który poza inwestowaniem dzieli się również swoją pasją do rynków z mniej doświadczonymi inwestorami. Długi staż na rynku pozwolił mu sprawdzić na własnym rachunku wiele strategii, koncepcji i podejść do rynków, dzięki czemu stanowi istną kopalnię wiedzy na tematy tradingowe. W swoim podejściu najczęściej wykorzystuje kombinację analizy fundamentalnej i technicznej, w celu doboru jak najlepszego momentu wejścia i wyjścia z pozycji.