Profesjonalny Trader – Joe Ross

Joe Ross
J2T Trade

Joe Ross to bardzo znany w świecie spekulacji trader, inwestor, autor wielu książek oraz edukator inwestycyjny ze Stanów Zjednoczonych posiadający kilkudziesięcioletnie doświadczenie rynkowe. Swoją przygodę z tradingiem rozpoczął bardzo szybko, bo już w wieku 14 lat. Wykształcenie zdobywał na dwóch uczelniach – University of California w Los Angeles oraz na George Washington University w Norfolk w Virginii. Edukacją inwestorów zajmuje się od lat 80. ubiegłego stulecia.

Na dzień dzisiejszy emerytowany już spekulant specjalizuje się w day tradingu na indeksach giełdowych oraz rynku walutowym. W jego kręgach zainteresowań znajdują się również akcje oraz opcje giełdowe. W jego strategiach kluczem do sukcesu jest niskie ryzyko transakcyjne, dostosowywane do bieżących warunków rynkowych, które pozwoliło mu na przetrwanie niejednego kryzysu finansowego.

Joe Ross

Ross jest autorem 12 książek o tematyce tradingowej, a jego najważniejsze publikacje dotyczą The Law of Charts (Prawa wykresów), Ross Hook (Haki Rossa) oraz Traders Trick Entry. Najbardziej znane książki to „Trading the Ross Hook”, „Day Trading” czy „Trading is a business”. Bez wątpienia Joe Ross już za życia stał się osobą kultową, znaną we wszystkich kręgach spekulantów na całym świecie, choć trzeba przyznać, że w Polsce pozostaje praktycznie rzecz biorąc postacią anonimową, co uważam za rzecz zupełnie niewytłumaczalną. Z tego względu w serii artykułów odnośnie profesjonalnych traderów i inwestorów, Joe Ross’a absolutnie nie może zabraknąć. Niemniej jednak zdecydowanie lepiej poznać jest go przez pryzmat jego twórczości, a nie przez biografię. Dlatego też w tym artykule przeczytasz przede wszystkim o najpopularniejszych strategiach z jego arsenału inwestycyjnego oraz o jego publikacjach książkowych, które nie bez przesady można określić bibliami sztuki tradingu, które zdecydowanie warto poznać – przeczytać, zapamiętać i wyciągnąć jak najwięcej wniosków. Pomoże to wynieść Twój trading na nieporównywalnie wyższy poziom – wszystko to jest tylko kwestią odpowiedniej ilości pracy i poświęconego czasu.

FP Markets

Kup najnowsze wydanie książki „DAY TRADING” Joe Rossa, wydanej przez Maklerska.pl

Haki Rossa

Najbardziej znana strategia inwestycyjna stworzona przez Joe Ross’a to tak zwana koncepcja haków Rossa. Jest ona znana na szerokich rynkach finansowych od kilku dekad, jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że swoją popularność zdobyła o wiele później niż powinna – często bywa w końcu tak, że rzecz początkowo używana „bez namysłu”, po jakimś czasie zostaje dopiero zbadana, nazwana, opisana i dopiero wtedy zajmuje miejsce, które od początku jej się należało. Tak też było z opisywanymi tutaj hakami Rossa, które swoją nazwę zawdzięczają Joe Rossowi nie dlatego, że wymyślił sobie formację cenową, z której warto korzystać, a dlatego, że poświęcił on na badanie zauważonej przez siebie zależności o wiele więcej czasu, niż pozostali inwestorzy – przez co spopularyzował jej użytkowanie na wielu rynkach. Joe Ross dokonał tego w roku 1992, czyli 25 lat temu.

Wszystkie założenia dotyczące opisanej przez siebie metody Joe Ross zaprezentował w książce o tytule „Trading the Ross Hook” – jednej z najpopularniejszych z jego publikacji, w której można znaleźć wszystkie niezbędne informacje do praktycznego wykorzystania haków Ross’a w tradingu – zarówno informacje teoretyczne dotyczące tego narzędzia analizy cen instrumentów, które pozwalają zrozumieć sposób jego działania, jak i sposoby i wskazówki dotyczące jego użycia w rzeczywistym tradingu.

Co do zasady haki Rossa przeznaczone są wyłącznie do inwestowania w trendach i to takich silniejszych niż słabszych – użycie haków Ross’a jest nieefektywne w konsolidacjach, w nich lepiej korzystać jest z narzędzi specjalnie dla nich przeznaczonych. Wskazania haków Rossa oparte są wyłącznie na zależnościach, które występują pomiędzy cenami analizowanego instrumentu finansowego na przestrzeni czasu. Podstawową zaletą tego narzędzia inwestycyjnego jest to, że korzystanie z haków nie wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu analizy technicznej, a do ich użycia wystarczy wyłącznie czysty wykres cenowy – prostota jest tu słowem kluczem.

Co bardzo ważne, szczególnie dla niewprawionych w boju inwestorów, narzędzie inwestycyjne opisane przez Joe Ross’a nie pozostawia pola do manewru, subiektywizmu – wskazania haków są wyjątkowo jasne i bardzo precyzyjne, co oznacza, że jeżeli używamy ich prawidłowo, zgodnie z wytycznymi znanego inwestora, nie mamy żadnej możliwości wyciągnięcia błędnych wniosków ze wskazań haków Ross’a czy zobaczenia jakiegokolwiek sygnału transakcyjnego, którego w rzeczywistości nie było. A trzeba przyznać, ze w przypadku wielu narzędzi analizy technicznej jest to niestety jak najbardziej możliwe i wśród początkujących inwestorów często ma miejsce. Bez wątpienia opisanie przez Joe Rossa formacji nazwanej później jego nazwiskiem było pewnym przełomem w sztuce Price Action, czyli analizie technicznej wykresów wyłącznie na podstawie wykresu cenowego, którego według wielu znanych spekulantów, w tym również Joe Ross’a, nie należy bezmyślnie wygładzać szeregiem mylących średnich i oscylatorów. Więcej o Price Action przeczytasz tutaj.


Trading CoachTrading Coach radzi:

Praktyczne działanie Haków Rossa najlepiej sprawdzić na rachunku demonstracyjnym – dzięki temu, nie ryzykujesz własnych środków. Otwórz bezpłatne demo i sprawdź, czy Haki Rossa mogą stać się częścią Twojej strategii handlu.


Formacja 1-2-3

Formacja 1 – 2 – 3 to inna z technik analizy technicznej wykresów spopularyzowana przez Joe Ross’a. W Polsce zyskała na popularności dzięki Maciejowi Golińskiemu z Trading Educators, który zajmuje się popularyzowaniem technik stosowanych właśnie przez Joe Ross’a. Ogromną zaletą formacji 1–2–3 jest możliwość jej wykorzystania praktycznie na wszystkich rodzajach rynków, niezależnie od horyzontu inwestycyjnego i używanego interwału. Jest to formacja odwrócenia trendu, a więc występuje na jego końcu. Warto jest więc mieć na uwadze, że aby działał, podobnie jak w przypadku haków Ross’a, potrzebny jest trend – w konsolidacjach formacja 1-2-3 zdecydowanie nie zda egzaminu. Formacja ta polega na wyznaczeniu trzech poziomów, które w uproszczeniu wyznaczają koniec trendu, pełną korektę oraz lokalne ekstremum, które znajdować się musi pomiędzy poziomem, na którym zakończony został trend a poziomem zakończenia pierwszej korekty tego trendu. Po dotarciu ceny do lokalnego ekstremum, które oznacza się cyfrą trzy, należy spodziewać się początku dłuższego ruchu w kierunku przeciwnym do panującego wcześniej trendu.

Niewątpliwą zaletą formacji 1 – 2 – 3 jest łatwość jej wykorzystania i brak konieczności posiadania jakichkolwiek wskaźników czy oscylatorów. Wystarczy jedynie nagi wykres instrumentu, który chcemy przeanalizować. Przydać się może także wolumen, który często wykorzystywany jest do potwierdzania sygnału transakcyjnego w przypadku wybić z najróżniejszych formacji analizy technicznej. Inwestorzy na całym świecie wykorzystują formację 1 – 2 – 3 zarówno na rynku akcji, jak i na instrumentach pochodnych opartych o wartości indeksów czy surowców oraz oczywiście na rynku walutowym, na którym wśród inwestorów indywidualnych króluje właśnie analiza techniczna, a coraz większą popularność zdobywa Price Action, do którego technik należy także formacja 1-2-3. Fakt popularności tego narzędzia inwestycyjnego powinien być wystarczającym argumentem do tego, aby choćby przetestować go pod kątem własnych założeń inwestycyjnych. Pamiętajmy, że to strategia samego Joe Ross’a.

Najważniejsze publikacje Joe Rossa

Jak już wspomniałem wyżej, Joe Ross jest autorem bardzo popularnych książek z dziedziny tradingu. Poniżej przybliżę tematykę dwóch jego najważniejszych publikacji.

Day Trading

Najprawdopodobniej najpopularniejsza publikacja Joe Ross’a to „Day Trading”. Książka ta, z punktu widzenia polskiego, drobnego inwestora ma dwa minusy – po pierwsze nie została wydana w języku polskim, co oznacza konieczność skorzystania z wersji anglojęzycznej, a po drugie jej cena (jak na książkę oczywiście) jest dość zaporowa – w sieci możemy znaleźć ją za około 400 zł. „Day Trading” przeznaczony jest przede wszystkim dla inwestorów trudniących się handlem kontraktami terminowymi na najróżniejszych rynkach. Joe Ross omawia w niej cały świat „codziennego handlu”. Dzięki wiedzy płynącej z tej publikacji trading może stać się nie tylko efektywniejszy, ale także bezpieczniejszy – obarczony mniejszym ryzykiem. W „Day Trading” przedstawione są między innymi kwestie użycia opisanych wyżej strategii 1-2-3, haków Ross’a, a także techniki „wąskiej półki”, TTE czy wybić z konsolidacji. Wiedza teoretyczna łączy się tutaj z praktycznymi wskazówkami pomagającymi z większą łatwością poruszać się po rynku terminowym. To jednak wcale nie oznacza, że nauki z tej publikacji nie wyciągną osoby, które handlują akcjami czy spekulują na rynku walutowym – wręcz przeciwnie.

W dzisiejszych czasach poszczególne części rynków finansowych bardzo się zazębiły, co oznacza, że duża część wiedzy na temat inwestowania stała się uniwersalna. Z książki dowiesz się także w jaki sposób używać Stop loss i Take profit oraz jak identyfikować trend. Zaczniesz także dostrzegać różnicę w podejściu do handlu krótko i długoterminowego. Krótko mówiąc, „Day Trading” Joe Ross’a prowadzi od ogółu do szczegóły, będąc przy tym publikacją bardzo konkretną, dlatego nadaje się zarówno dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki na rynku, jak i dla inwestorów z doświadczeniem. Lektura tej książki pomoże Ci również odpowiednio zbudować swój własny trading plan i wykorzystać posiadaną już wiedzę w praktyce. Jestem przekonany, że „Day Trading” spełni oczekiwania każdego pragnącego wiedzy inwestora. Cała wiedza podana jest bardzo konkretnie, a jednocześnie na tyle przystępnie, że jest w stanie zrozumieć ją praktycznie każdy. Wnioski jakie z niej płyną wykorzystasz niezależnie od tego, czy handlujesz walutami u brokera Forex, ropą na giełdzie w Chicago, czy kontraktami na WIG 20 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Publikacja ta to absolutna podstawa dla każdego inwestora i spekulanta – wiedza słynnego Ross’a podana w łatwej do połknięcia pigułce.

Kup najnowsze wydanie książki „DAY TRADING” Joe Rossa, wydanej przez Maklerska.pl

Drugą bardzo ciekawą pracą Joe Ross’a jest „Trading is a business”. Spotkałem się już z opiniami wielu inwestorów mówiącymi o tym, że książka ta zmieniła ich spojrzenie na rynki finansowe i trading. W publikacji „Trading is a business” Joe Ross przede wszystkim porusza kwestie psychologii inwestowania, o której niestety większość początkujących inwestorów zupełnie zapomina, z ogromną szkodą dla swojego tradingu. Z „Trading is a business” możemy dowiedzieć się na przykład, że mimo iż 80% traderów jest po dobrej stronie rynku w momencie otwarcia transakcji (czyli po złej stronie jest 20%), to aż 92% inwestorów w rezultacie traci, a jedynie 8% zarabia. Joe Ross w „Trading is a business” doskonale podsumowuje wszystko to, co wiemy, ale boimy się powiedzieć na temat tradingu. Omawia w niej cechy charakteru, które pomagają lub przeszkadzają w osiąganiu regularnych zysków na rynkach finansowych. Dowiesz się, w jaki sposób prowadzić swoją tradingową karierę i jak uczynić z niej intratny biznes, a nie jedynie hobby lub dodatkowe źródło zarobków. Z pewnością nie będziesz żałował czasu poświęconego na przeczytanie tej książki, ponieważ da Ci ona sporo do myślenia. Jedynym jej minusem, podobnie jak poprzedniej opisanej tu książki Joe Ross’a jest jej cena. Jeśli jednak wyciągniesz z niej odpowiednie wnioski i przyłożysz się do tradingu z wykorzystaniem nowo zdobytej wiedzy to szybko odzyskasz wydane pieniądze. Bardzo CI tego życzę.

Joe Ross

Joe Ross to bez wątpienia żyjąca legenda inwestowania. Na nasze szczęście nie zachował on swojej wiedzy wyłącznie dla siebie, a postanowił podzielić się nią ze światem. Właśnie dlatego możemy dziś wykorzystywać opisane przez niego strategie 1-2-3, haki Ross’a itp. Jego książki nie bez przyczyny są jednymi z najpopularniejszych publikacji dotyczących inwestowania na całym świecie. Ross potrafił doskonale opisać zarówno technikę korzystania z różnych narzędzi analizowania wykresów z zakresu Price Action jak i psychologię inwestowania na rynkach finansowych.

Wiedza płynąca z jego książek i niezliczonych artykułów jest uniwersalna i całkowicie aktualna, mimo że w wielu przepadkach liczy już kilka dekad. Niewykorzystanie tej wiedzy we własny tradingu jest według mnie podkładaniem sobie kłód pod nogi. Jeżeli jesteś początkującym inwestorem Joe Ross pomoże Ci uniknąć wielu rozczarowań i niejednej straty. Jeżeli z kolei jesteś inwestorem z mniejszym lub większym doświadczeniem to dzięki Ross’owi będziesz mógł poznać nowe techniki analityczne, a także usystematyzować swoją wiedzę z zakresu rynków finansowych i psychologii inwestowania. Później wykorzystasz tę wiedzę na rynku akcji, instrumentach pochodnych – opcjach czy futures’ach, rynku towarowym i oczywiście na rynku Forex.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trading Coach
Trader z wieloletnim doświadczeniem, który poza inwestowaniem dzieli się również swoją pasją do rynków z mniej doświadczonymi inwestorami. Długi staż na rynku pozwolił mu sprawdzić na własnym rachunku wiele strategii, koncepcji i podejść do rynków, dzięki czemu stanowi istną kopalnię wiedzy na tematy tradingowe. W swoim podejściu najczęściej wykorzystuje kombinację analizy fundamentalnej i technicznej, w celu doboru jak najlepszego momentu wejścia i wyjścia z pozycji.