Branża medyczna i opieki zdrowia – największe spółki medyczne z USA

jak inwestować w największe spółki medyczne z USA
J2T Trade

jak inwestować w największe spółki medyczne z USASytuacja na rynkach kapitałowych wciąż się zmienia. W dobie pandemii koronawirusa mocno na znaczeniu zyskała branża medyczna. Zapotrzebowanie na leki wzrosło, a firmy zajmujące się badaniami nad COVID-19 otrzymują silne wsparcie ze strony inwestorów. Oznacza to, że w aktualnej sytuacji może to być naprawdę dobry sektor do handlu, oferujący szansę na duży zarobek. Nie jest żadną niespodzianką, iż prym w tej specjalności na świecie wiodą spółki ze Stanów Zjednoczonych. Dowiedz się, jak inwestować w największe spółki medyczne z USA.

Pfizer

To największy koncern farmaceutyczny na świecie. Działa on w zasięgu globalnym, a jego siedziba mieści się w Nowym Jorku. Założony został w 1849 roku. Zatrudnia około 100 tysięcy pracowników i notowany jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza wielka Hossa rozpoczęła się 1994 roku i trwała do kwietnia 1999. W tym czasie cena poszybowała z okolic 4,5 dolara amerykańskiego na 50,04 USD. To najwyższy historyczny szczyt, w kolejnych latach kurs nie zdołał osiągnąć tak wysokiej wartości. Wtedy na rynku zapanowała długa Bessa. Zakończyła się dopiero w marcu 2009, kiedy za akcję należało zapłacić zaledwie 11,62 $.

FP Markets

Następnie miał miejsce wieloletni wzrost. Maksimum zostało zanotowane w grudniu 2018, wyniosło 46,47 dolarów amerykańskich. Wtedy rozpoczęła się obniżka, najmniej akcja kosztowała 23 marca bieżącego roku – 27,88 USD. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Johnson & Johnson

To druga największa amerykańska spółka farmaceutyczna. To amerykański międzynarodowy koncern farmaceutyczny i kosmetyczny. Zajmuje się produkcją sprzętu medycznego oraz leków przede wszystkim dla osób cierpiących na choroby immunologiczne, zakaźne i nowotwory. Działa również w sektorze konsumenckim wytwarzając produkty do pielęgnacji ciała, higieny osobistej oraz medykamenty dostępne bez recepty.

Założony został w 1886 roku, a jego siedziba mieści się w New Brunswick w stanie New Jersey. Zatrudnia około 130 tysięcy pracowników na całym świecie i notowany jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Najważniejsza i największa Hossa rozpoczęła się w 2009 roku i w zasadzie wciąż trwa. W tym czasie cena poszybowała z okolic 50 dolarów amerykańskich na najwyższy historyczny szczyt. Został on ustanowiony 23 kwietnia bieżącego roku i wyniósł aż 155,51 USD. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Merck & Co.

Merc & Co. jest trzecią największą amerykańską spółką medyczną. To międzynarodowy koncern farmaceutyczny pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Założony został w 1891 roku jako spółka zależna od niemieckiego przedsiębiorstwa Merck. Od 1917 funkcjonuje już jako niezależna firma, obecnie jest jedną z siedmiu największych na świecie w tej branży. Jej siedziba mieści się w Kenilworth w stanie New Jersey. Notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Największa Hossa rozpoczęła się w 1994 roku i trwała do grudnia 2000. W tym czasie cena poszybowała z okolic 14 dolarów amerykańskich na najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł 96,68 USD. Następnie miała miejsce wieloletnia obniżka. W marcu 2009 za akcję należało zapłacić już tylko 20,05 $.

Wywołało to jeszcze dłuższą Hossę. Zakończyła się w grudniu 2019, a maksimum przyjęło wartość 96,64 dolarów amerykańskich. Wtedy kurs zanotował gwałtowny spadek. Minimum 23 marca znalazło się na poziomie 65,25 USD. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

AbbVie

Na czwartym miejscu wśród amerykańskich spółek farmaceutycznych plasuje się AbbVie. To amerykańska firma biofarmaceutyczna, która prowadzi badania nad zaawansowanymi oraz innowacyjnymi terapiami stosowanymi w leczeniu najbardziej złożonych i najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Została założona w 2013 roku w ramach oddzielenia zespołu badawczego od Abbott Laboratories. Jej siedziba mieści się w Lake Bluff w stanie Illinois. Główne obszary jej działania to: immunologia, wirusologia, onkologia i neurobiologia. Notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Od momentu debiutu w styczniu 2013 roku po cenie 34,92 dolarów amerykańskich znajdowała się w tendencji wzrostowej. Najwyższy historyczny szczyt ustanowiła w styczniu 2018, wyniósł 125,86 USD. Następnie zanotowała obniżkę. W grudniu 2019 za akcję należało zapłacić 62,66 $. W ostatnich miesiącach ponownie zdołała jednak wygenerować ruch wzrostowy i w tej chwili jej cena oscyluje w granicach 95 dolarów. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Amgen

Wśród największych amerykańskich spółek medycznych mamy także Amgen. To amerykańskie przedsiębiorstwo biofarmaceutyczne. Powstało w 1980 roku, a jego siedziba mieści się w Thousand Oaks w stanie Kalifornia. Notowane jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Największa Hossa rozpoczęła się w 2008 roku i trwała do grudnia 2019. W tym czasie cena poszybowała z okolic 40 dolarów amerykańskich na najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł aż 244,99 USD. Następnie miała miejsce gwałtowna obniżka i 23 marca akcja kosztowała już 177,05 $. Od tego czasu jednak kurs znów zdołał wygenerować ruch wzrostowy. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Jak inwestować w największe spółki medyczne z USA poprzez akcje

Najbardziej klasyczną metodą jest kupowanie akcji za pośrednictwem domów maklerskich. Niestety nie jest to tak łatwe, jak w wypadku polskich spółek, ponieważ nie są one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tylko na NYSE lub NASDAQ.

Część domów maklerskich oferujących swoje usługi na polskim rynku umożliwia handel na amerykańskim rynku, jednak z reguły wszelkie opłaty za dostęp do tego parkietu i prowizje za transakcje są bardzo wysokie, przez co inwestowanie zaczyna być opłacalne dopiero przy bardzo wysokich kwotach.

Pośrednicy z USA również często oferują międzynarodowy dostęp do giełd NYSE i NASDAQ, a ich prowizje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu przy użyciu ich platformy. Niestety założenie u nich konta to często skomplikowany i problematyczny proces.

Jak inwestować w największe spółki medyczne z USA poprzez kontrakty CFD

Drugim sposobem są kontrakty CFD na akcje amerykańskich spółek. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót. Dodatkowo możemy składać zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży, więc handlować nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach.

Co więcej funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową. Wynosi ona 1:5, co oznacza, że inwestując jedynie 20% kosztu pojedynczej akcji otrzymujemy ekspozycję na całą akcję. Pozwala to generować profit/straty identyczne jak w przypadku realnego papieru wartościowego nabytego na giełdzie.

Ponadto, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na amerykański parkiet, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najtańsza pod względem prowizji i spreadów ekspozycja na akcje największych amerykańskich spółek z branży medycznej.

Czy zatem warto i jak inwestować w największe spółki medyczne z USA?

Zdecydowanie tak. Wydaje się, że duże spadki te spółki mają już za sobą i obecnie znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Część z nich w ostatnim czasie zdołała zaatakować historyczne maksima, pozostałe mają do tego jeszcze daleką drogę, jednak nic nie zapowiada, by obecnie panująca tendencja mogła ulec zmianie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.