Platforma transakcyjna xStation

J2T Trade

Dziś skupimy się na omówieniu sztandarowego softu, jednego z pierwszych domów maklerskich w Polsce, który zaczął oferować swoim klientom dostęp do rynku walutowego Forex. Mowa mianowicie o brokerze rynku walutowego – X-Trade Brokers S.A. Ten dom maklerski rozpoczął swoją przygodę z polskimi inwestorami w 2005 roku. Od tego czasu broker zapadł większości uczestników rynku walutowego w pamięć, często jako broker pierwszego wyboru, od którego klienci detaliczni rozpoczynali swoją przygodę z tradingiem. Poza dostępem do rynku firma oferuje całe spektrum szkoleń oraz seminariów inwestycyjnych.

Na samym początku swojej działalności XTB działało na licencji znanego dostawcy oprogramowania MetaQuotes, twórcy platform MetaTrader. W pewnym momencie XTB uznał, że pragnie rozwinąć własne narzędzie, dzięki któremu klienci będą mogli dokonywać transakcji na rynku walut, surowców, towarów, ETF, akcji oraz indeksów. W ten sposób narodziła się idea powołania do życia platformy xStation, która jest owocem informatyków z polskiego domu maklerskiego X-Trade Brokers.

Najważniejsze funkcje platformy

Jak na każdej innej platformie transakcyjnej, tak samo na xStation, trader jest w stanie bardzo szybko zidentyfikować niezbędne narzędzia takie jak: wykres instrumentów, czy możliwość zawierania transakcji z poziomu wykresu. Z bardziej zaawansowanych narzędzi, należy wspomnieć o chociażby portfolio czy kalendarzu.

Portfolio ma na celu informować spekulanta jaka jest obecnie jego ekspozycja na ryzyko w danej grupie aktywów. Dla przykładu, jeżeli trader spekuluje na surowcach, wówczas nie posiada zdywersyfikowanego portfela i jakiekolwiek załamanie na tym rynku może doprowadzić do znaczących strat na jego rachunku inwestycyjnym. W związku z tym, jeżeli trader pragnie posiadać zróżnicowany portfel, wystarczy by śledził na bieżąco zaangażowanie kapitału na swoim rachunku. Narzędziem, które mu w tym pomoże jest z pewnością portfolio. Dodatkowo w podsumowaniu konta, uczestnik rynku może obserwować jak wygląda obecnie stan jego otwartych pozycji. Pozycje te są posegregowane na rożne grupy aktywów, co pozwala na dokładniejszą ocenę, które rynki przynoszą więcej profitów, a które przynoszą znaczne straty.

FP Markets

ProgramistaProgramista radzi:

Platforma transakcyjna to podstawowe narzędzie każdego tradera. Upewnij się, że stosujesz najlepszą platformę tradingową dostępną na rynku. Zarejestruj bezpłatny rachunek demo i sprawdź możliwości platformy xStation.


Kalendarz w xStation

Kalendarz jest narzędziem, dzięki któremu inwestor może bez ingerencji zewnętrznego źródła informacji śledzić na bieżąco wydarzenia makroekonomiczne. Informacja o wielkości ostatniej publikacji oraz prognozowany odczyt jest istotnym narzędziem, które pozwala być na bieżąco i w łatwy sposób analizować określone walory. Każdy kto regularnie odnotowuje zyski na swoim rachunku potwierdzi istotę śledzenia informacji, które przyczyniają się do tworzenia trendów. Nawet najwięksi wyznawcy analizy technicznej, traktujący „po macoszemu” dane fundamentalne przyznają, że znajomość kalendarza makroekonomicznego, wraz z publikacją danych jest podstawową kwestią w tradingu. Bez niego trader skazuje się na bycie zawsze tą osobą, która jest najgorzej poinformowana. Natomiast znana maksyma głosi, że wiedza to potęga, także nie warto z tej mocy rezygnować.

W momencie, w którym trader decyduje się otworzyć pozycję na którymś z walorów, ma bardzo ułatwione zadanie w oknie zleceń. Poza standardowymi ustawieniami wyboru zlecenia po cenie rynkowej, czy też zleceniem oczekującym, trader posiada dostęp do bardziej szczegółowych informacji. Po wpisaniu wielkości zlecenia pojawia się informacja o niezbędnym depozycie zabezpieczającym, jak również może dokonywać symulacji z określonymi wartościami stop loss oraz take profit, dzięki czemu od razu widzi swój potencjalny zysk oraz stratę. Spekulant przed dokonaniem transakcji może od razu przekalkulować z jakim ryzykiem wiąże się dany trade oraz czy może pozwolić sobie na zwiększenie wolumenu, czy też powinien go zmniejszyć.

xStation

Źródło: platforma xStation

Gdy inwestor zdecyduje się zamknąć swoją transakcję, ma możliwość zamknięcia jej w całości bądź częściowo. Dodatkowo może zamknąć tylko wybrane instrumenty, zgodnie z przyjętymi założeniami strategii oraz systemu. Przykładowo, jeśli spekulant posiada otwarte pozycję na czterech różnych walorach, z czego dwie przynoszą zyski, a pozostałe straty, może zdecydować czy zaksięgować zysk, zaś przetrzymać stratne pozycje, czy uciąć stratę, pozwalając zyskom dalej rosnąć.

Każda platforma transakcyjna udostępnia informacje o historii transakcji na danym rachunku. Takie też informacje znajdziemy na platformie xStation, dodatkowo powiększone o statystyki z rachunku. W statystykach trader może sprawdzić swój średni zysk do ryzyka, jak również skuteczność z podziałem na poszczególne instrumenty, na których handluje. Dzięki temu wystarczy jedno spojrzenie na platformie transakcyjnej, by ocenić na ile nasza strategia pozwala na generowanie profitów oraz na których walorach najlepiej się sprawdza.

Sekcja wiadomości xStation

Sekcja wiadomości pozwala na śledzenie na bieżąco co się dzieje na rynkach finansowych. Wiadomości te pojawiają się w języku angielskim i umożliwiają bycie na bieżąco ze świeżymi informacjami ze świata finansów. Ci traderzy, którzy cenią sobie informacje z pierwszej ręki będą zachwyceni zakładką Traders Talk, która jest internetowym radiem, swoją konstrukcją przypominającą RANsquawk. Informacje, które są podawane w czasie rzeczywistym przez prowadzącego audycję, doskonale się sprawdzą w przypadku tych traderów, dla których informacja w tradingu jest fundamentem do zajmowania pozycji.

Dział analiz w XTB regularnie śledzi najnowsze wydarzenia na rynkach światowych, przez co traderzy mogą być na bieżąco z wiadomościami. Wszystkie komentarze, analizy są dostępne przez serwis Tradebeat, dzięki któremu polski inwestor nie jest skazany wyłącznie na śledzenie zagranicznych serwisów informacyjnych. Na platformie xStation, trader jest zaledwie jedną zakładkę oraz kliknięcie od całego spektrum informacji z rynków.

Posiadający doświadczenie w tradingu, zdają sobie sprawę doskonale z możliwości korzystania z dostawców sygnału na stronie internetowej MQL. Możemy tam znaleźć różnego rodzaju systemy oraz strategie, jak również stopy zwrotu, które często potrafią przyprawić o zawrót głowy. W związku z tym często można zadać pytanie, na ile dostawcy sygnałów prezentują rzeczywistą strategię, a na ile jest to strategia stworzona pod sprzedawanie sygnałów. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której potencjalni dostawcy albo prezentują swój „magiczny system” z horrendalną stopą zwrotu na koncie demo albo zajmują na różnych kontach pozycje przeciwstawne, pod różnymi pseudonimami, by następnie zaprezentować strategie, która wygenerowała największy zysk.

Na platformie XTB xStation stworzono również możliwość udzielania się jako dostawca sygnałów, bądź ten, który je kopiuje. System ten nazwano xSocial, który ma za cel oferowanie social tradingu wśród klientów XTB. Ogromnym plusem tego narzędzia jest fakt, że pod xSocial mogą być podłączone jedynie rachunki rzeczywiste, co znacznie ułatwia określenie jakości sygnału. Nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że na rachunku demonstracyjnym prezentowane są strategie bardzo agresywne, a money management po prostu nie istnieje. Bo jak nie ma kapitału rzeczywistego to i po co jego ochrona? XSocial posiada możliwość nie tylko kopiowania transakcji dostawcy ale również kontra-kopiowania. Kontra-kopiowanie polega na zawarciu pozycji przeciwstawnej do sygnału. Część z traderów mogła by wzruszyć ramionami i zapytać: „a po co takie udziwnienie?” Otóż faktem jest, że część z dostawców (providers) cechują ponadprzeciętne stopy zwrotu oraz skuteczność, co sprawia, że właśnie oni będą najczęściej tymi, których odbiorcy sygnałów (followers) będą chcieli naśladować. Pytanie które nasuwa się samo, brzmi: „a co z tymi, którzy mają ponadprzeciętne straty i wyjątkowo słabą skuteczność?” W ten sposób dochodzimy do idei kontra-kopiowania najmniej skutecznych dostawców xSocial. Oczywiście zarówno dobra jak i zła passa danego dostawcy może się zakończyć, dlatego warto brać całościową historię transakcji pod uwagę, nie zaś ostatnie kilka-kilkanaście transakcji.

xStation

Źródło: platforma xStation

Wielu traderów pragnąć osiągnąć jak największą stopę zwrotu oraz wykorzystać maksymalnie panujący ruch na walorze decyduje się skorzystać z kroczącego stop loss’a – trailing stop. Trailing stop funkcjonuje na zasadzie aktualizującego się SL, przez co dochodzi do zamknięcia transakcji, gdy maksymalny drawdown osiągnie określoną wartość w punktach. Dla przykładu jeżeli trader zawiera pozycję długą z trailing stop o wartości 25 pipsów, to oznacza, że stop loss będzie zawsze oddalony o 25 pipsów od maksimum cenowego z czasu, gdy transakcja była otwarta. Identycznie byłoby w przypadku krótkiej pozycji, z tą różnica, że stop loss znajdowałby się powyżej minimum cenowego. Trailing stop jest doskonałym narzędziem do wykorzystania, gdy zaobserwujemy np. zmianę trendu na walorze i nie chcemy przedwcześnie wychodzić z pozycji. Dodatkowo wielu ze spekulantów będzie zadowolonych z faktu, że trailing stop ustawiony na platformie xStation trafia bezpośrednio na serwer, co oznacza, że można wyłączyć platformę zaraz po zabezpieczeniu pozycji, bez obawy, że stop loss nie będzie się aktualizował.

Dodatkowo xStation zawiera cały szereg funkcji, które znacząco pomagają nam analizować wykresy, takie jak np. możliwość oznaczania fal Elliotta, formacji harmonicznych, czy też porównania korelacji dwóch różnych instrumentów. Dzięki tym narzędziom trader może w znacznie łatwiejszy sposób oznaczać określone układy cenowe oraz falowe. Kolejnym udogodnieniem jest zmiana w dowolnej chwili wykresu liniowego na świeczkowy czy np. wykres heiken-ashi.


ProgramistaProgramista radzi:

Jeżeli nie jesteś jeszcze pewien czy platforma xStation sprosta Twoim oczekiwaniom zarejestruj bezpłatny rachunek demo. Rachunek demo pozwoli Ci przetestować platformę i sprawdzić jej możliwości na wirtualnych środkach. Dzięki temu nie ryzykujesz utraty własnych pieniędzy.


Dla kogo xStation?

XStation jest doskonałym narzędziem dla wszystkich tych, którzy chcą mieć wszystkie niezbędne narzędzia w jednym miejscu. Fakt, że z poziomu platformy można otrzymywać informacje ze świata rynków finansowych, powoduje komfort psychiczny z powodu trzymania wszystkich niezbędnych informacji w jednym miejscu. Wszyscy Ci, którzy dodatkowo chcieliby czerpać profity jako provider sygnałów w social tradingu, odnajdą się w xSocial jako dostawcy sygnałów. Przez ostatnie lata zaczęły zyskiwać na popularności tzw. opcje binarne, które również możemy znaleźć na platformie XTB. Wystarczy wybrać określoną zakładkę i następnie możemy obstawiać zakład czy dany instrument wzrośnie czy spadnie w wybranym przez nas czasie.
Platforma xStation jest nie tylko dostępna na system Windows, ale jest również kompatybilna z systemem operacyjnym iOS, czy Android. Podobnie jak MetaTrader, xStation posiada wersję mobilną, dlatego każdy trader, który posiada smartphone może handlować z dowolnego miejsca na Ziemi, dzięki dostępowi do Internetu. Dodatkowe funkcję na platformie mobilnej, dzięki którym można śmiało analizować wykres, takie jak np. linie trendu, zniesienia Fibonacciego, pozwalają dokonywać analizy walorów nawet wtedy, gdy znajdujemy się daleko od naszego biurka.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Programista
Specjalista w zakresie funkcjonowania platform transakcyjnych i oprogramowania tradingowego. Pasjonat rynków finansowych i ich aktywny uczestnik. Zwolennik statystycznego podejścia do rynków, z wyłączeniem ludzkiej ingerencji, dzięki algorytmizacji i automatyzacji procesu transakcyjnego. Autor wielu systemów Expert Advisor, dedykowanych głównie dla scalperów i day-traderów.