Jak inwestować w największe spółki na świecie w branży IT?

jak inwestować w spółki branży it
J2T Trade

jak inwestować w spółki branży itChyba nikt nie ma wątpliwości jak branża IT jest istotna we współczesnym świecie. Raczej nie da się przecenić jej znaczenia, prawda? Od lat walczy, niczym godnym rywal, z sektorem finansowym o piedestał w globalnej gospodarce, jednak raczej nie podlega dyskusji, że w przyszłości go przerośnie, w końcu wszystko zmierza do digitalizacji. Nawet pandemia koronawirusa nie potrafi zatrzymać jej rozwoju, można powiedzieć, że IT poradziła sobie z nią lepiej niż inne branże. Jak inwestować w spółki branży IT? Sposoby zostaną przedstawione w dalszej części tekstu, najpierw jednak poznajmy największych gigantów tej branży.

Microsoft

To największe przedsiębiorstwo pod względem kapitalizacji rynkowej, jej wartość przekracza już 1,2 biliona dolarów amerykańskich. Najbardziej znane jest z tworzenia systemów operacyjnych Microsoft Windows oraz oprogramowania biurowego Microsoft Office. Produkuje również konsole do gier Xbox.

Zostało założone w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Jego siedziba mieści się w Redmond w stanie Waszyngton. Zatrudnia ponad 150 tysięcy pracowników, a ich średnie wynagrodzenie przekracza 100 tysięcy dolarów rocznie. Spółka notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

FP Markets

W zasadzie największa i najistotniejsza Hossa rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy cena znajdowała się w okolicach 15 dolarów amerykańskich, i trwa nadal. Historyczny szczyt został ustanowiony 3 sierpnia i wyniósł 216,54 USD. Obecny przebieg kursu akcji można sprawdzić na powyższym interaktywnym wykresie.

Alphabet

Alphabet to holding powołany w 2015 roku przez słynne przedsiębiorstwo Google, za którym stoją Larry Page i Sergey Brin. Jego siedziba mieści się w Mountain View w Kalifornii.

Jego portfel spółek składa się oczywiście z Google i wielu mniejszych przedsiębiorstw od niego zależnych. Zatrudnia około 120 tysięcy pracowników i notowany jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, gdzie przejął dotychczasowe akcje Google.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Wielka Hossa rozpoczęła się pod koniec 2008 roku, kiedy cena znajdowała się w okolicach 140 dolarów amerykańskich, i wciąż trwa. Najwyższy szczyt został ustanowiony 22 lipca, wyniósł 1564,85 USD. Obecny przebieg kursu akcji można sprawdzić na powyższym interaktywnym wykresie.

Facebook

Facebook to firma, która w 2004 roku stworzyła najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Posiada on ponad dwa miliardy aktywnych użytkowników. Jego założycielem jest Mark Zuckerberg, siedziba mieści się w Menlo Park w stanie Kalifornia, a spółka notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Od roku jej debiutu na giełdowym parkiecie, czyli 2012 jest praktycznie cały czas w trendzie wzrostowym. Cena zdążyła wzrosnąć z okolic 20 dolarów amerykańskich aż do 268,44 USD, najwyższy historyczny szczyt został ustanowiony 7 sierpnia. Obecny przebieg kursu akcji można sprawdzić na powyższym interaktywnym wykresie.

Tencent

Tencent to międzynarodowa korporacja informatyczno-technologiczna, z siedzibą w Shenzhen w Chinach. Założona została w 1998 roku. Kontroluje setki spółek zależnych głównie z branży IT. Notowana jest na hongkońskiej giełdzie SEHK.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Największa Hossa miała miejsce od momentu jej debiutu na giełdzie, czyli 2010 roku do stycznia 2018. W tym czasie cena poszybowała z okolic 3,5 USD aż do 61 USD. Następnie zanotowała gwałtowną obniżkę i już w listopadzie tego samego roku za akcję należało zapłacić 31,54 USD. Od tego czasu znajduje się jednak w ciągłej tendencji wzrostowej. Obecny przebieg kursu akcji można sprawdzić na powyższym interaktywnym wykresie.

Adobe Inc.

Adobe Inc. to amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne projektujące głównie oprogramowanie graficzne zarówno dla systemów macOS jak i Windows. Zostało założone w 1982 roku, a jego siedziba mieści się w San Jose. Flagowym produktem spółki jest program Adobe Photoshop. Notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Tak, jak inne amerykańskie spółki od 2009 roku nieprzerwanie znajduje się w silnej tendencji wzrostowej. Przez ostatnie 11 lat zdążyła urosnąć z okolic 16 dolarów amerykańskich, aż do 466,20 USD, 10 lipca br. Obecny przebieg kursu akcji można sprawdzić na powyższym interaktywnym wykresie.

SAP

SAP to niemieckie przedsiębiorstwo informatyczne, pionier i największy dostawca oprogramowania biznesowego ERP. Założone zostało w 1972 roku, a jego siedziba mieści się Walldorf na południu Niemiec. Zatrudnia około 100 tysięcy pracowników na całym świecie. Notowane jest zarówno na niemieckiej giełdzie Xetra, jak i nowojorskiej NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Podobnie jak w innych przypadkach wielka Hossa rozpoczęła się w 2009 roku i trwa nadal. W tym przypadku wtedy cena znajdowała się w okolicach 31 dolarów amerykańskich, a najwyższy historyczny szczyt został ustanowiony 22 lipca, wyniósł 142,24 USD. Obecny przebieg kursu akcji można sprawdzić na powyższym interaktywnym wykresie.

Jak inwestować w spółki branży IT poprzez akcje

Kupowanie akcji za pośrednictwem domów maklerskich jest najbardziej klasyczną metodą. Niestety nie jest to tak łatwe, jak w wypadku polskich spółek, ponieważ nie są one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tylko na różnych światowych parkietach.

Część domów maklerskich oferujących swoje usługi na polskim rynku umożliwia handel akcjami na zagranicznych giełdach, jednak z reguły wszelkie opłaty za dostęp do rynku i prowizje za transakcje są bardzo wysokie, przez co inwestowanie zaczyna być opłacalne dopiero przy bardzo dużych kwotach.

Zagraniczni pośrednicy również często oferują międzynarodowy dostęp do tych rynków, a ich prowizje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu przy użyciu ich platformy. Niestety założenie u nich konta to często skomplikowany i problematyczny proces.

Jak inwestować w spółki branży IT wykorzystując kontrakty CFD

Drugim sposobem, o którym wielu początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy, są kontrakty CFD na akcje największych spółek informatycznych. To zdecydowanie łatwiejsza, mniej skomplikowana i tańsza metoda handlu na akcjach. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót. Dodatkowo możemy składać zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży, więc handlować nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach.

Co więcej funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową, co wpływa na osiągane zyski/straty. Wynosi ona 1:5, co oznacza, że inwestując 20% kosztu pojedynczej akcji otrzymujemy ekspozycję na całą akcję, by generować profit/stratę identyczne jak w przypadku realnego papieru wartościowego nabytego na giełdzie.

Ponadto, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na największe na świecie spółki informatyczne, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najłatwiejsza, najszybsza i najtańsza pod względem prowizji i spreadów metoda inwestowania w spółki z branży IT.

Czy warto i jak inwestować w spółki branży IT?

Absolutnie tak. Aktualnie te spółki znajdują się w trendzie wzrostowym i atakują swoje historyczne maksima lub już nawet się na nich znajdują i każdego dnia ustanawiają kolejne.

Nic jednak nie zapowiada, by obecnie panująca tendencja miała się odwrócić, wprost przeciwnie – ich znaczenie powinno rosnąć. Znaczenie tej branży wzrasta każdego dnia, popyt na spółki więc powinien się zwiększać, a co za tym idzie, ich cena również.

Dlatego mogą one stanowić świetną okazję do długoterminowej inwestycji, a najlepszym sposobem takiego handlu wydają się kontrakty CFD, ponieważ charakteryzują się one najniższymi opłatami, najszybszą realizacją, niezawodną płynnością rynku, oraz nie wymagają dużego kapitału do zawarcia transakcji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.