Obserwując światowe giełdy możemy zauważyć, że większość największych spółek pochodzi z sektora IT, finansowego, motoryzacyjnego lub jest związana z surowcami energetycznymi. Istnieje jeszcze jedna niezwykle potężna branża, która swoją pozycję utrzymuje od bardzo dawna i wydaje się niezbędna we współczesnym świecie. Co więcej, obecnie w czasie epidemii wiązane są z nią wielkie nadzieje, więc nie powinna ona ponosić tak dotkliwych strat, jak inne sektory. Mowa tu oczywiście o branży chemicznej. Dowiedz się, jak inwestować w spółki branży chemicznej.
DuPont
DuPont to jeden z największych koncernów chemicznych na świecie. Został założony już w 1802 roku i na początku zajmował się produkcją czarnego prochu. Jego siedziba mieści się w Wilmington w stanie Delaware. DuPont prężnie rozwijał się przez ostatnie 200 lat. Jego naukowcy jako pierwsi wytworzyli takie materiały, jak nylon, teflon, lycra czy kevlar. Był on liderem rewolucji w materiałach polimerowych. Zatrudnia on około 100 tysięcy pracowników. Notowany jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.
Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?
Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na powyższym interaktywnym wykresie. Pierwsza istotna Hossa rozpoczęła się w 1990 roku i trwała dokładnie dziesięć lat. W tym czasie cena poszybowała z okolic 19 dolarów amerykańskich do 67,13 USD. Natomiast od stycznia do października 2000 można było zaobserwować gwałtowny spadek ceny wywołany krachem na rynku kapitałowym nazwanym “pęknięciem bańki internetowej”. Kurs osiągnął minimum na poziomie 32,74 $.
Następnie, do marca 2005 roku trwała tendencja wzrostowa. Nowy historyczny szczyt wyniósł 80,34 dolarów amerykańskich. Wtedy pojawiła się wyjątkowo dotkliwa, dokładnie czteroletnia Bessa. W marcu 2009 za akcję należało zapłacić zaledwie 8,39 USD.
Wtedy rozpoczęła się najsilniejsza Hossa. Trwała aż do stycznia 2018, a najwyższy historyczny szczyt wyniósł 109,70 $. Od tego czasu panuje Bessa. Minimum zostało zanotowane 23 marca bieżącego roku, przyjęło ono wartość 28,33 dolarów amerykańskich.
Największa spółka chemiczna pochodzi jednak z Niemiec i jest nią:
BASF
BASF to największe chemiczne przedsiębiorstwo na świecie. Jego nazwa to skrót od Badische Anilin- und Soda-Fabrik. Powstało w 1865 roku, a jego siedziba mieści się w Ludwigshafen am Rhein w północno-zachodnich Niemczech. Posiada on 390 zakładów produkcyjnych na całym świecie, w tym cztery w Polsce. Zatrudnia około 120 tysięcy pracowników. Spółka notowana jest na różnych giełdach, w tym frankfurckiej (Xetra), londyńskiej (LSE) oraz szwajcarskiej (SIX).
Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?
Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na powyższym interaktywnym wykresie. Pierwszy istotny trend wzrostowy rozpoczął się wraz z początkiem 2003 roku i trwał dokładnie pięć lat. Wtedy z okolic 17 euro cena poszybowała do 52,87 EUR.
Wtedy nastąpiło załamanie, w dziewięć miesięcy kurs spadł do 17,85 €. Właśnie wtedy, w październiku 2008 rozpoczęła się największa Hossa. Trwała ponad osiem lat, w styczniu 2018 roku został osiągnięty najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł on 98,80 euro. Od tego momentu trwa Bessa. Minimum zostało odnotowane 16 marca bieżącego roku. Przyjęło ono wartość 37,36 EUR.
Bayer
Bayer to niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne i farmaceutyczne założone w 1863 roku. Jego siedziba mieści się w położonym na północ od Kolonii Leverkusen. Przełomem w jego historii było zsyntetyzowanie kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny. Została ona wprowadzona do produkcji w 1899 roku.
W 2018 roku Bayer przejął biotechnologicznego giganta Monsanto za 66 miliardów dolarów amerykańskich, jednak ze względu na reputację tego koncernu, afery i procesy prawne, które się przeciw niemu toczyły, głównie z powodu szkodliwego herbicydu Roundup, ta umowa jest uznawana za jedną z najgorszych w historii wszelkich korporacji. Spółka zatrudnia około 100 tysięcy pracowników i jest notowana na niemieckiej giełdzie Xetra.
Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?
Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na powyższym interaktywnym wykresie. Od 2003 roku panowała bardzo długa i silna Hossa. Zakończyła się dopiero w kwietniu 2015. W tym czasie kurs poszybował z okolic 11 euro do najwyższego historycznego szczytu. Wyniósł on aż 144,12 EUR. Od tego momentu cena systematycznie spada. Minimum zostało odnotowane 16 marca bieżącego roku. Przyjęło wartość 44,85 €.
Sinopec
Sinopec to chińskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w wydobyciu i przetwarzaniu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz produktów ropopochodnych, w tym polimerów, włókien sztucznych oraz kauczuku syntetycznego. To największy azjatycki producent tych wyrobów.
Powstało w 2000 roku, a jego siedziba mieści się w Pekinie. Zatrudnia około 250 tysięcy pracowników. Spółka notowana jest na różnych giełdach, w tym szanghajskiej (SSE), hongkońskiej (SEHK), londyńskiej (LSE) i nowojorskiej (NYSE).
Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?
Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na powyższym interaktywnym wykresie. Od jej zadebiutowania na giełdzie do października 2007 roku znajdowała się w trendzie wzrostowym. W tym czasie jej cena poszybowała z okolic jednego dolara hongkońskiego do najwyższego historycznego szczytu, który nigdy później nie został przebity. Wyniósł on 10,30 HK.
Następnie miał miejsce spadek kursu, który trwał do marca 2009. Wtedy osiągnął minimum na poziomie 2,81 dolarów hongkońskich. Rozpoczęło to ruch wzrostowy trwający do września 2014 roku. Tym razem maksimum przyjęło wartość 8,23 HK.
Wywołało to załamanie cen, które zakończyło się odnotowaniem minimum w październiku 2016. Wtedy za akcję należało zapłacić 3,86 dolarów hongkońskich. Ostatnia Hossa trwała do maja 2018 roku. Jej szczyt wyniósł 8,35 HK. Od tego czasu kurs znajduje się w fazie Bessy. 19 marca bieżącego roku osiągnął najniższą wartość – 3,20 dolarów hongkońskich.
Znamy już największe spółki branży chemicznej, poznajmy teraz sposoby inwestowania w te spółki.
Jak inwestować w spółki branży chemicznej poprzez akcje?
Kupowanie akcji spółek z branży chemicznej za pośrednictwem domów maklerskich to najbardziej klasyczna metoda inwestowania. Niestety nie jest to tak łatwe, jak w wypadku polskich spółek, ponieważ nie są one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tylko na różnych światowych parkietach.
Część domów maklerskich, które oferują swoje usługi na polskim rynku umożliwia handel akcjami na zagranicznych giełdach, jednak z reguły wszelkie opłaty za dostęp do rynku i prowizje za transakcje są bardzo wysokie, przez co inwestowanie zaczyna być opłacalne dopiero przy bardzo dużych kwotach.
Zagraniczni pośrednicy również często oferują międzynarodowy dostęp do tych rynków, a ich prowizje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu przy użyciu ich platformy. Niestety założenie u nich konta to często skomplikowany i problematyczny proces.
Jak inwestować w spółki branży chemicznej poprzez kontrakty CFD?
Drugim sposobem, o którym wielu początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy, są kontrakty CFD na akcje największych spółek chemicznych.
Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe. Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót. Dodatkowo możemy składać zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży, więc handlować nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach.
Co więcej funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową. Wynosi ona 1:5, co oznacza, że wystarczy zainwestować jedynie 20% kosztu pojedynczej akcji, by generować profit/straty identyczne jak w przypadku realnego papieru wartościowego nabytego na giełdzie.
Ponadto, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na największe spółki chemiczne, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Jest to więc jedna z metod inwestowania w spółki z branży chemicznej.
Czy warto i jak inwestować w spółki branży chemicznej?
Absolutnie tak. Akcje największych spółek z branży chemicznej odznaczają się dużą zmiennością i mogą okazać się doskonałą inwestycją umożliwiającą wygenerowanie dużych zysków – jednak nie zapominajmy o potencjale strat. Jednak najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest handel w okresie długoterminowym, a biorąc pod uwagę ich dostępność, opłaty transakcyjne, czas realizacji, płynność rynku oraz wymagania dotyczące kapitału, ciekawym sposobem inwestowania wydaje się handel za pomocą kontraktów CFD.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!