Jak inwestować w największe na świecie spółki z branży medycznej?

Inwestowanie w spółki medyczne
J2T Trade

Inwestowanie w spółki medyczneSytuacja na rynkach kapitałowych wciąż się zmienia. W dobie pandemii koronawirusa mocno na znaczeniu zyskała branża medyczna. Zapotrzebowanie na leki wzrosło, a firmy zajmujące się badaniami nad COVID-19 otrzymują silne wsparcie ze strony inwestorów. Oznacza to, że w aktualnej sytuacji może to być naprawdę dobry sektor do handlu, oferujący szansę na duży zarobek. Dowiedz się, jak wygląda i czy opłacalne jest inwestowanie w spółki medyczne na świecie.

Pfizer

To największy koncern farmaceutyczny na świecie. Działa on w zasięgu globalnym, a jego siedziba mieści się w Nowym Jorku. Założony został w 1849 roku. Zatrudnia około 100 tysięcy pracowników i notowany jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza wielka Hossa rozpoczęła się 1994 roku i trwała do kwietnia 1999. W tym czasie cena poszybowała z okolic 4,5 dolara amerykańskiego na 50,04 USD. To najwyższy historyczny szczyt, w kolejnych latach kurs nie zdołał osiągnąć tak wysokiej wartości. Wtedy na rynku zapanowała długa Bessa. Zakończyła się dopiero w marcu 2009, kiedy za akcję należało zapłacić zaledwie 11,62 $.

FP Markets

Następnie miał miejsce wieloletni wzrost. Maksimum zostało zanotowane w grudniu 2018, wyniosło 46,47 dolarów amerykańskich. Wtedy rozpoczęła się obniżka, najmniej akcja kosztowała 23 marca bieżącego roku – 27,88 USD. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Merck

Merck to niemieckie przedsiębiorstwo farmaceutyczne. Jest zdecydowanie najstarsze w historii tej branży, powstało już w 1668 roku. Jego siedziba mieści się w Darmstadt. Notowane jest na niemieckiej giełdzie Xetra.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Największa Hossa rozpoczęła się już w 2002 roku i trwała do wybuchu pandemii koronawirusa. W tym czasie cena poszybowała z okolic 9 euro na najwyższy historyczny szczyt. Został on ustanowiony 20 lutego bieżącego roku i wyniósł 125,95 EUR.

Następnie miał miejsce gwałtowny spadek, miesiąc później – 19 lutego za akcję należało zapłacić już tylko 76,22 €. Od tego czasu jednak mieliśmy powrót do wzrostów. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Abbott Laboratories

To amerykańskie przedsiębiorstwo medyczne założone w 1888 roku. Jego siedziba mieści się w stanie Illinois. Jako pierwsze na świecie stworzyło tester na wirus HIV. Zatrudnia około 110 tysięcy pracowników i notowane jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Praktycznie od 2002 roku, kiedy jej cena przyjmowała wartość około 15 dolarów amerykańskich, znajduje się ona nieprzerwanie w silnej tendencji wzrostowej. Historyczny szczyt został osiągnięty 28 sierpnia bieżącego roku i wyniósł 112 USD. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Novo Nordisk

Novo Nordisk to duńska firma farmaceutyczna. Powstała w 1989 roku w wyniku fuzji przedsiębiorstw Novo Industri i Nordisk Gentofte. Jest światowym liderem w produkcji insuliny. Jej siedziba mieści się na przedmieściach Kopenhagi. Notowana jest na duńskiej giełdzie NASDAQ Copenhagen oraz nowojorskiej NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Największa Hossa rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy cena przyjmowała wartość około 9 dolarów amerykańskich i trwa po dziś dzień. Najwyższy historyczny szczyt został ustanowiony 21 lipca bieżącego roku i wyniósł 68,76 USD. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Eli Lilly and Company

To amerykańskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne o globalnym zasięgu. Jako pierwsze produkowało penicylinę na skalę przemysłową, a obecnie jest największym wytwórcą i dystrybutorem leków psychotropowych. Zostało założone w 1876 roku, a jego siedziba mieści się w Indianapolis. Notowane jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza wielka Hossa rozpoczęła się w 1994 roku i trwała do lipca 2000. W tym czasie cena poszybowała z okolic 12 dolarów amerykańskich do 108,93 USD. Następnie zapanowała Bessa. Zakończyła się dopiero w marcu 2009, kiedy za akcję należało zapłacić 27,21 $.

Rozpoczęło to największą Hossę trwającą nadal. Najwyższy historyczny szczyt został osiągnięty 8 lipca bieżącego roku i wyniósł 169,13 dolarów amerykańskich. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Medtronic

Medtronic to spółka medyczna produkująca głównie urządzenia dla amerykańskiej służby zdrowia, lecz jej oficjalna siedziba mieści się w Dublinie, aby uniknąć wysokich podatków. Natomiast operacyjna siedziba znajduje się w Minneapolis. Została założona w 1949 roku i zatrudnia obecnie około 100 tysięcy pracowników. Notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Największa Hossa rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy cena przyjmowała wartość około 30 dolarów amerykańskich i trwała do krachu na rynkach spowodowanego pandemią koronawirusa. Najwyższy historyczny szczyt został osiągnięty 22 stycznia i wyniósł 122,15 USD. Następnie miała miejsce gwałtowna obniżka i już 18 marca za akcję należało zapłacić 72,13 $. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Jak zatem inwestować w największe na świecie spółki medyczne?

Inwestowanie w spółki medyczne poprzez akcje

Najbardziej znaną metodą inwestowania jest kupowanie akcji za pośrednictwem domów maklerskich. Niestety nie jest to tak łatwe, jak w wypadku polskich spółek, ponieważ nie są one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tylko na różnych światowych parkietach.

Część domów maklerskich oferujących swoje usługi na polskim rynku umożliwia handel akcjami na zagranicznych giełdach, jednak z reguły wszelkie opłaty za dostęp do rynku i prowizje za transakcje są bardzo wysokie, przez co inwestowanie zaczyna być opłacalne dopiero przy bardzo dużych kwotach.

Warto wiedzieć, że zagraniczni pośrednicy również często oferują międzynarodowy dostęp do tych rynków, a ich prowizje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu przy użyciu ich platformy. Niestety założenie u nich konta to często skomplikowany i problematyczny proces.

Inwestowanie w spółki medyczne za pomocą kontraktów CFD

Drugim sposobem inwestowania są kontrakty CFD na akcje największych spółek medycznych. To zdecydowanie łatwiejsza, mniej skomplikowana i tańsza metoda handlu na akcjach. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, czyli transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót.

Dodatkowo możemy składać zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży, więc zarabiać nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach. Funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową, co tylko potęguje osiągane zyski. Wynosi ona 1:5, co oznacza, że wystarczy zainwestować jedynie 20% kosztu pojedynczej akcji, by generować profit identyczny jak w przypadku realnego papieru wartościowego nabytego na giełdzie.

Co więcej, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na największe na świecie spółki medyczne, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najłatwiejsza, najszybsza i najtańsza pod względem prowizji i spreadów metoda inwestowania w spółki z branży medycznej.

Inwestowanie w spółki medyczne – czy to się opłaca?

Zdecydowanie tak. Wydaje się, że duże spadki te spółki mają już za sobą i obecnie znajdują się w silnym trendzie wzrostowym.

Część z nich w ostatnim czasie zdołała zaatakować historyczne maksima, pozostałe mają do tego jeszcze daleką drogę, jednak nic nie zapowiada, by obecnie panująca tendencja mogła ulec zmianie, w aktualnej sytuacji powinny one jedynie zyskiwać na znaczeniu, a ich kurs iść w górę.

Dlatego mogą one stanowić świetną okazję do długoterminowej inwestycji, a najlepszym sposobem takiego handlu wydają się kontrakty CFD, ponieważ charakteryzują się one najniższymi opłatami, najszybszą realizacją, niezawodną płynnością rynku, oraz nie wymagają dużego kapitału do zawarcia transakcji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.