Indeksy giełdowe są bardzo popularne na współczesnych rynkach finansowych. Dla indywidualnego inwestora oferują one dużą zmienność, dlatego świetnie sprawdzają się w tradingu krótkoterminowym. Ich wybór jest naprawdę ogromny, więc prawdopodobnie każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest w inwestowanie w kontrakty CFD stosujące dźwignię handlową, które odzwierciedlają przebieg kursu danego indeksu. Co więcej, obecnie nie są już one dostępne tylko na najpopularniejsze instrumenty tego typu, jak S&P 500 czy DAX 30, a również różne ciekawe, mniej popularne indeksy. Przykładem jednego z nich jest Indeks Gigantów Nieruchomości.
Czym jest Indeks Gigantów Nieruchomości?
Indeks Gigantów Nieruchomości prezentuje ekspozycję na 30 wiodących notowanych w obrocie publicznym spółek w Ameryce Północnej prowadzących działalność w sektorze nieruchomości.
Uruchomiono go w grudniu 2018 roku i charakteryzuje się on imponującą zmiennością. Handel na nim odbywa się od poniedziałku do piątku między 15:30 a 22. Doskonale odzwierciedla on sytuację, jak w danym momencie ma miejsce na tym rynku. Jego cena wyrażana jest w dolarach amerykańskich, a obecną wartość można prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie.
Spółki w nim zawarte mają różne wagi, odpowiednie do ich wartości na rynku, lecz te największe są odpowiednio ograniczone do okolic 10%, aby nie zdominować indeksu. Z kolei weryfikacja składu i rebalansowanie odbywa się co kwartał. Przejdźmy więc do spółek wchodzących w skład Indeksu Gigantów Nieruchomości.
Składowe Indeksu Gigantów Nieruchomości
American Tower
Spółką o największej wadze w indeksie jest American Tower. Założono ją w 1995 roku, a jej siedziba mieści się w Bostonie. Co ciekawe działa nie tylko w USA, lecz na terenie całego świata. Buduje głównie wieże i maszty komunikacyjne. Notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE. Stanowi 10,5% indeksu. A notowania jej akcji można prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie.
Crown Castle International
Drugą największą spółką jest Crown Castle International. Powstała w 1994 roku, a jej siedziba mieści się w Houston w stanie Teksas. Jest największym amerykańskim dostawcą infrastruktury telekomunikacyjnej. Notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE. Stanowi 9,8% indeksu. Sprawdź notowania jej akcji na poniższym wykresie.
Prologis
Trzecie miejsce zajmuje Prologis. To amerykańska spółka założona w 1983 roku. Jej siedziba mieści się w San Francisco. Zajmuje się głównie zapewnieniem magazynów logistycznych i budowli na tereny przemysłowe. Działa w 19 krajach na czterech kontynentach. Notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE. Stanowi 9,1% indeksu. Obecny kurs akcji można prześledzić na poniższym wykresie interaktywnym.
Equinix
Czwartą spółką w indeksie jest Equinix. Założono ją w 1998 roku, a jej siedziba mieści się w Redwood City w stanie Kalifornia. Co ciekawe firma tylko oficjalnie widnieje jako działająca w branży nieruchomości, z przyczyn podatkowych. Tak naprawdę zajmuje się kolokacją, czyli usługą informatyczną polegająca na ulokowaniu sprzętu klienta w serwerowni dostawcy. Notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Stanowi 8,6% indeksu. Przebieg notowań akcji spółki można prześledzić na poniższym wykresie.
SBA Communications
Piątą spółką jest SBA Communications. Założono ją w 1989 roku, a jej siedziba mieści się w Boca Raton w stanie Floryda. Zajmuje się głównie infrastrukturą telekomunikacyjną. Działa praktycznie na całym terenie Ameryki Północnej i Południowej. Notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Stanowi 5,3% indeksu. A przebieg cen akcji spółki można obserwować na poniższym wykresie.
Public Storage
Szóstą spółka jest Public Storage. Założono ją w 1972 roku, a jej siedziba mieści się w El Cajon w stanie Kalifornia. To największa firma oferująca magazyny samoobsługowe w Stanach Zjednoczonych. Działa także na terenie Kanady i w Europie. Notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE. Stanowi 4,9% indeksu.
Digital Realty
Siódmą spółką jest Digital Realty. Założono ją w 2004 roku, a jej siedziba mieści się w San Francisco. Mamy tu sytuację identyczną, jak w przypadku Equinix – firma tylko oficjalnie widnieje jako działająca w branży nieruchomości, z przyczyn podatkowych, a zajmuje się kolokacją. Jej usługi dostępne są na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Azji i Europy. Notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE. Stanowi 4,5% indeksu. Obecny kurs akcji spółki można obserwować na poniższym interaktywnym wykresie.
AvalonBay Communities
Ósmą spółką jest AvalonBay Communities. Założono ją w 1978 roku, a jej siedziba mieści się w Arlington w stanie Wirginia. To pierwsza firma w zestawieniu zajmująca się nieruchomościami mieszkalnymi. Posiada ich 81 tysięcy, co daje jej drugą pozycję pod tym względem w Stanach Zjednoczonych. Notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE. Stanowi 3,8% indeksu.
Equity Residential
Dziewiątą spółką jest Equity Residential. Założono ją w 1969 roku, a jej siedziba mieści się w Chicago. Silnie konkuruje z AvalonBay Communities, także zajmuje się mieszkaniami. Posiada ich 80 tysięcy, co czyni ją trzecią największą firmą w tym sektorze w Stanach Zjednoczonych. Notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE. Stanowi 3,6% indeksu. Obecny kurs akcji spółki możesz sprawdzić na poniższym wykresie.
Simon Property Group
Dziesiątą spółką jest Simon Property Group. Założono ją w 1993 roku, a jej siedziba mieści się w Indianapolis. To największy operator centrów handlowych w Stanach Zjednoczonych, aktualnie posiada ich aż 325. Notowany jest na nowojorskiej giełdzie NYSE. Stanowi 3% indeksu. Przebieg cen akcji spółki można prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie.
Pozostałe 20 spółek stanowi 42% indeksu, lecz żadna z nich nie więcej niż 2,8%. Jak zatem inwestować w ten indeks?
Jak inwestować w Indeks Gigantów Nieruchomości?
Na platformie Plus500 oferowane są kontrakty CFD na Indeks Gigantów Nieruchomości. To naprawdę znakomite rozwiązanie, najlepsze, jeśli chodzi o inwestycję na ten rynek. Dzięki niemu nie trzeba inwestować w pojedyncze spółki, a całą branżę związaną z nieruchomościami.
Kolejną zaletą kontraktów CFD są również niskie wymogi kapitałowe oraz wielkość potencjalnej stopy zwrotu, ponieważ działają one z wykorzystaniem dźwigni finansowej, która w tym przypadku wynosi aż 1:10.
Kolejnym atutem jest również natychmiastowa realizacja zleceń w godzinach handlu – nie ma najmniejszych problemów z płynnością, które mogłyby się pojawić na pojedynczych spółkach. Jest to więc intuicyjny w obsłudze, szybki i tani pod względem prowizji i spreadów sposób inwestycji w spółki z tej branży.
Indeks Gigantów Nieruchomości – czy warto się nim zainteresować?
Zdecydowanie warto mu się bliżej przyjrzeć. To naprawdę wielka branża o ogromnym kapitale. Trudno sobie także wyobrazić, by w przyszłości świat nie potrzebował nowych budynków mieszkalnych, wież i masztów telekomunikacyjnych czy centrów handlowych.
Dzięki możliwości inwestowania w Indeks Gigantów Nieruchomości za pomocą kontraktów CFD oferowanych przez Plus500 możliwe jest osiąganie stopy zwrotu proporcjonalnej do ryzyka. Nie jest więc to może najpopularniejsze rozwiązanie na rynkach finansowych, lecz na pewno ciekawe, więc nie należy go przekreślać, z pewnością warto dać mu szansę, chociaż przez pewien czas.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!