DAX 30 – indeks niemieckich gigantów

Indeks DAX
J2T Trade

Indeks największych niemieckich spółek giełdowych DAX 30 jest jednym z najpopularniejszych instrumentów finansowych wśród traderów w Europie. Uważa się nawet, że narzuca on sentyment reszcie giełd z regionu. W sumie nic dziwnego, skoro mowa tu o państwie stanowiącym największą gospodarkę Unii Europejskiej. Co więcej, powszechnie uznawany jest za najistotniejszy wskaźnik jej kondycji.

Indeks cieszy się także opinią waloru respektującego analizę techniczną, co objawia się reagowaniem na kluczowe poziomy cenowe, na przykład wsparcia i opory. Charakteryzuje się on również dużą zmiennością, co dodatkowo wpływa na spore zainteresowanie ze strony inwestorów oraz niezmiennie ogromną płynnością rynku. W tym artykule pojawi się krótka historia indeksu DAX 30, informacje na temat spółek wchodzących w jego skład oraz przedstawione zostaną najlepsze sposoby handlu na tym instrumencie finansowym.

DAX 30 – historia indeksu

Indeks DAX 30 (Deutscher Aktienindex) został uruchomiony 1 lipca 1988 roku. Jest on niemieckim odpowiednikiem amerykańskiego Dow Jones Industrial Average, co oznacza że w jego skład wchodzi 30 spółek o największej kapitalizacji notowanych na Deutsche Börse we Frankfurcie nad Menem. Przeważnie są to światowi liderzy w swoich branżach.

Jest to indeks wynikowy, czyli na jego wartość nie wpływa jedynie zmiana cen akcji, ale także wzrost kapitału w postaci wypłaty dywidendy. Spółki w nim zawarte mają różne wagi, odpowiednie do swojej wielkości. Indeks obliczany jest przez system handlowy XETRA, co sekundę, w dni robocze od godziny 9:00 do 17:30.

FP Markets

Pierwsze notowanie indeksu DAX 30 wyniosło 1163,52. Przez następne 12 lat jego wartość systematycznie rosła, aż osiągnęła maksimum w wysokości 8136,16. Następnie rynek objęła Bessa spowodowana tzw. pęknięciem bańki internetowej w Stanach Zjednoczonych. Trwała ona do 12 marca 2003 roku, tego dnia wartość minimalna znalazła się na poziomie 2188,75. W dalszej kolejności rynek wszedł ponownie w fazę Hossy. Ceny systematycznie podążały w górę do 13 lipca 2007, kiedy osiągnęły wartość szczytową na poziomie 8151,57. Oznaczało to nowy najwyższy historyczny szczyt.

Następnie wystąpił kolejny okres Bessy wywołany światowym kryzysem finansowym. Trwał on do 9 marca 2009 roku, kiedy cena minimalna osiągnęła 3588,89. Ostatnim ruchem była silna i długotrwała faza Hossy. Aktualny historyczny szczyt został osiągnięty 17 lutego 2020 roku, kiedy cena osiągnęła wartość maksymalną 13 795,24. Następnie z powodu krachu na rynkach finansowych wywołanego pandemią koronawirusa, wartość indeksu zaczęła gwałtownie spadać. Następnie zaczął odrabiać straty i obecnie kontynuuje ten trend.

Przejdźmy teraz do przedstawienia spółek aktualnie wchodzących w skład indeksu DAX 30.

DAX 30 – spółki

W skład niemieckiego indeksu DAX 30 wchodzą spółki:

  • Adidas – gigant branży odzieży sportowej
  • Allianz – spółka ubezpieczeniowa działająca na całym świecie
  • BASF – największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie
  • Bayer – gigant branży farmaceutycznej
  • Beiersdorf – koncern kosmetyczny, właściciel m.in. marki Nivea
  • BMW – legendarny producent samochodów
  • Continental – producent opon
  • Covestro – koncern branży chemicznej
  • Daimler – producent samochodów, właściciel m.in marki Mercedes-Benz
  • Deutsche Bank – międzynarodowy bank działający na całym świecie
  • Deutsche Börse – spółka zarządzająca giełdą we Frankfurcie nad Menem
  • Deutsche Post – największy koncern logistyczny na świecie
  • Deutsche Telekom – największe przedsiębiorstwo telekomunikacyjne w UE
  • E.ON – spółka energetyczna
  • Fresenius Medical Care – wiodący na świecie dostawca usług dializacyjnych
  • Fresenius SE – przedsiębiorstwo usług medycznych
  • Heidelbergcement – producent materiałów budowlanych
  • Henkel – koncern chemiczny
  • Infineon – producent podzespołów elektronicznych
  • Linde PLC – międzynarodowy producent gazów technicznych
  • Lufthansa – niemieckie narodowe linie lotnicze
  • Merck – najstarsze przedsiębiorstwo chemiczne i farmaceutyczne na świecie
  • MTU Aero Engines – producent silników lotniczych
  • Münchener Rück – największy na świecie reasekurator
  • RWE – spółka energetyczna
  • SAP – przedsiębiorstwo informatyczne
  • Siemens – międzynarodowy koncern wielobranżowy
  • Volkswagen – koncern motoryzacyjny
  • Vonovia – spółka z branży nieruchomości
  • Wirecard AG – globalny dostawca usług finansowych i technologii

Przejdźmy teraz do sposobów inwestowania na tym instrumencie finansowym.

Kontrakty futures na DAX 30

Najpierw krótkie wyjaśnienie – kontrakty futures to dwustronna umowa kupna/sprzedaży konkretnego aktywa bazowego, w tym wypadku niemieckiego indeksu giełdowego, za ściśle określoną cenę w danym terminie.

Są one instrumentami standaryzowanymi, a obrót nimi odbywa się na poszczególnych giełdach, oznacza to również z góry określone instrumenty bazowe, terminy wykonania oraz wielkości kontraktów. Jeśli chodzi o drugą i trzecią kwestię, to w wypadku DAX 30 wygasają one co kwartał (w marcu, czerwcu, wrześniu, grudniu) i są zawarte na wartość indeksu pomnożoną razy 25. Z powodu zastosowania dźwigni finansowej 1:20, wymagany depozyt stanowi 5% tej kwoty, jednak to wciąż oznacza, iż warunkiem koniecznym jest posiadanie dużego kapitału.

Wynika to z faktu, że handluje się nimi na scentralizowanym, otwartym rynku, a broker lub dom maklerski jest tylko pośrednikiem. Istnieje jeszcze kontrakt futures MINI Dax o wartości pięciokrotnie niższej, przy tym samym lewarze. Oczywiście nie musimy trzymać kontraktu do daty jego wygaśnięcia. Możemy go sprzedać po aktualnej cenie rynkowej, jeśli na rynku jest odpowiednia płynność. W wypadku, gdy nie znajdzie się inwestor chętny by go odkupić, pozycja zostaje zamknięta w momencie wygaśnięcia po z góry ustalonej cenie. Rynek futures jest przeznaczony dla doświadczonych i majętnych inwestorów i ma charakter spekulacyjny.

Poznajmy drugi sposób handlu na indeksie DAX 30.

Opcje na DAX 30

Opcje są instrumentem dającym ich nabywcy prawo do wykonania określonej operacji. Ich charakterystyczną cechą jest to, że może z niego skorzystać ale nie musi, z kolei przeciwna strona transakcji, czyli jej wystawca już jest zobowiązany do wywiązania się z przedmiotu opcji.

Warunki określa giełda i w wypadku DAX 30 są one identyczne jak przy kontraktach futures, czyli wygasają co kwartał, w tych samych miesiącach i zawierane są na wartość indeksu pomnożoną razy 25 lub 5 w przypadku MINI Dax oraz ściśle określony jest ich kurs wykonania. Istnieją dwa rodzaje opcji – kupna i sprzedaży. Należy jeszcze dodać, że w taki sam sposób wykorzystują one dźwignię finansową. Do tej pory ten rynek więc do złudzenia przypomina rynek futures, jaka jest różnica?

W przypadku opcji dodatkowo płacimy premię opcyjną, czyli w zasadzie koszt nabycia tego instrumentu. Jednak, jak wspomniane zostało wcześniej, nie ma obowiązku jej wykonywania. Tak więc, jeśli cena indeksu DAX 30 podąży w drugą stronę niż się spodziewaliśmy, nie musimy tego papieru wartościowego aktywować aż do czasu wygaśnięcia i jedynie ponosimy koszt premii. Oczywiście mogą zostać one wykonane w dowolnym terminie przed tą datą. Tak więc ryzyko straty w tym wypadku jest znane na początku transakcji, a potencjalny zysk praktycznie nieograniczony.

Część domów maklerskich oferujących swoje usługi na polskim rynku umożliwia handel na zagranicznych giełdach papierów wartościowych. W związku z tym istnieje w naszym kraju możliwość handlu kontraktami bezpośrednio na Deutsche Börse, gdzie notowany jest DAX 30. Jednak zagraniczni brokerzy oraz firmy inwestycyjne często również oferują dostęp do niemieckiego parkietu, a ich prowizje na kontrakty futures oraz opcje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu za ich pośrednictwem.

Poznajmy ostatni sposób inwestowania w indeks DAX 30.

Kontrakty CFD na DAX 30

Kontrakty CFD są najłatwiejszym w użyciu i prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem inwestowania w indeksy giełdowe. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku indeksu DAX 30. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót. Tak samo jak w przypadku futures i opcji, na rynku CFD możemy składać zlecenia long i short, a dźwignia finansowa na indeksach w Polsce również wynosi 1:20.

Jednak ich zaletą są dwie pozostałe kwestie, czyli data wygaśnięcia oraz wielkość kontraktu. Termin nie obowiązuje, można więc zamknąć pozycję w dowolnym momencie, o ile tylko rynek jest otwarty i trwa to błyskawicznie, ponieważ broker zobowiązuje się do wypłacenia różnicy kursowej w każdej sytuacji po złożeniu zlecenia. Co więcej w tym wypadku możemy sami dostosować wielkość kontraktu do posiadanego kapitału oraz strategii zarządzania ryzykiem. Nie są one standaryzowane, więc nie potrzeba dużych środków, by zacząć na nich inwestować.

Dodatkowo praktycznie każdy broker oferuje kontrakty CFD na indeks DAX 30, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najłatwiejsza, najszybsza i najtańsza pod względem prowizji i spreadów forma spekulacji na najpopularniejszym niemieckim indeksie giełdowym.

Dlaczego warto zainteresować się indeksem DAX 30?

Jak zostało wspomniane wcześniej, indeks DAX 30 odznacza się dużą zmiennością oraz brakiem najmniejszych problemów z płynnością, a analiza techniczna świetnie sprawdza się w handlu na nim. Dzięki tym cechom może on generować bardzo zadowalającą stopę zwrotu, a biorąc pod uwagę jego łatwą dostępność i szeroki wybór sposobów inwestowania na tym instrumencie, każdy zainteresowany, bez względu na swój stopień doświadczenia, powinien się odnaleźć na tym rynku.

Najlepszym rozwiązaniem wydają się jednak kontrakty CFD, ponieważ charakteryzują się one najniższymi opłatami ze wszystkich trzech instrumentów, najszybszą realizacją, niezawodną płynnością rynku, oraz nie wymagają dużego kapitału do zawarcia transakcji. Zdecydowanie więc kontrakty na różnicę kursową są wskazaną formą handlu na indeksie DAX 30, zwłaszcza osoby początkujące powinny się na nich skoncentrować.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.