Mimo, iż historia Bitcoin jest stosunkowo krótka i liczy sobie dopiero 10 lat, trudno byłoby znaleźć na świecie osobę, która nigdy nie słyszałaby tego słowa. Przełomowy dla Bitcoina był rok 2017, kiedy cały rynek kryptowalut, a w szczególności BTCUSD opanowała euforia zakupów. W konsekwencji, wartość Bitcoina osiągnęła astronomiczną cenę prawie 20,000 dolarów, podczas gdy na początku 2017 roku oscylowała ona w okolicach 900 dolarów!

W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić podstawowe pojęcia związane z rynkiem kryptowalut oraz Bitcoinem, jak również odpowiedzieć na dwa pytania – czym jest Bitcoin CFD oraz jakie są zalety i wady handlu BTC CFD w Plus500.

Co to jest Bitcoin?

nauka kryptowalut

Zacznijmy więc od początku i spróbujmy odpowiedzieć na najbardziej podstawowe pytanie – co to jest Bitcoin? Bitcoin jest najbardziej znaną i najbardziej rozpowszechnioną kryptowalutą – zdecentralizowaną walutą kryptograficzną utworzoną w 2009 roku. Bitcoin został stworzony przez osobę (lub grupę osób, gdyż co do tego nie ma pewności) znaną pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Założenia sieci Bitcoin, sposób jej funkcjonowania oraz możliwości technologiczne, które oferuje BTC zostały opisane w Manifeście Satoshi Nakamoto opublikowanym w 2009 roku. Datę tę, uznaje się właśnie za datę powstania Bitcoina.

Jako główny cel stojący za stworzeniem Bitcoina przyjęto uniezależnienie się od polityki banków centralnych, które kontrolując podaż pieniądza, mogłyby dowolnie kreować ilość pieniądza w obiegu, jego wartość, a poprzez to inflację. Bitcoin, jako pieniądz elektroniczny funkcjonujący w sieci peer-to-peer, miał za zadanie omijać instytucje finansowa, a transakcja miała płynąć bezpośrednio od jednego do drugiego podmiotu. Co więcej, podaż Bitcoina była z góry znana i ograniczona – w teorii miało powstać jedynie 21 milionów Bitcoinów, dzięki czemu twórcy chcieli wyeliminować ciągle rosnącą podaż pieniądza i utrzymać ją na stałym poziomie, eliminując tym samym inflację.

Bitcoin jest w pełni cyfrową walutą, co oznacza, że nie istnieje w formie fizycznej, a jej status jako oficjalnego środka płatniczego jest w dalszym ciągu wątpliwy. Jako, że Bitcoin funkcjonuje w sieci peer-to-peer, nie jest on w regulowany czy nadzorowany przez żaden bank centralny czy inną instytucję finansową.

Z jednej strony może być to niewątpliwym plusem, gdyż dzięki temu jest odporny na działania banków – zwiększoną podaż pieniądza, wszelkie manipulacje czy interwencje rządów. Wynika to z faktu, że sieć Bitcoina sama się kontroluje – każdy z uczestników posiada dokładnie ten sam zapis sieci poszczególnych bloków (ang. blockchain), czyli historię wszystkich rekordów dotyczących BTCUSD.

Z drugiej zaś strony, brak regulacji i nadzoru może wpływać niekorzystnie na postrzeganie Bitcoin jako stabilnej miary wartość, tym bardziej, że w przeszłości miały miejsce ataki hakerskie, których łupem stawały się Bitcoiny o wartości dziesiątków milionów dolarów. Co więcej, jako wartość BTCUSD zależy od aktualnej podaży i popytu, a to sprawia, że każdego dnia wartość kryptowaluty Bitcoin podlega gwałtownym wahaniom.

Handluj na Bitcoin CFD

*79% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Kurs Bitcoin

Kiedy w 2009 roku Bitcoin ujrzał światło dzienne, jego kurs był bliski 0 USD – za 1 USD trzeba było wtedy zapłacić około 1300 Bitcoinów. Niski kurs BTC utrzymywał się przez cały okres 2010 roku, kiedy w dalszym ciągu wynosił poniżej 0.01 USD. Taki kurs Bitcoin w ówczesnych czasach nie dziwi, gdyż Bitcoin nie był wtedy postrzegany jako miara wartości czy aktywo inwestycyjne, ale raczej jako chwilowa moda, która przeminie i nie pozostanie po niej więcej niż ślad nowej technologii – Blockchain.


Tak się jednak nie stało, a Bitcoin zdobywał coraz większą popularność i grono zwolenników – jego sieć rosła w siłę. W 2010 roku miała miejsce pierwsza transakcja – dokonano wymiany Bitcoin na 2 pizze w restauracji Papa John’s z mieście Jacksonville na Florydzie. Transakcja opiewała na 10,000 BTC, które w 2010 roku miały wartość około 25 dolarów – wartość 1 BTC wynosiła około 0.0025 USD, czyli jedną czwartą centa! Gdybyśmy przeliczyli wartość 10,000 Bitcoinów po dzisiejszym kursie, który wynosi około 10,000 USD za 1 BTC okazałoby się, że były to najdroższe 2 pizze w historii ludzkości – ich aktualna cena wyniosłaby bowiem 100 milionów dolarów. Mamy nadzieję, że były chociaż smaczne.

Hossa na BTC

Pierwsza prawdziwa hossa na rynku BTC miała miejsce w maju 2010 roku, kiedy kurs Bitcoin zwiększył swoją wartość 10-krotnie, z poziomu około 0.008 USD do około 0.08 USD. Kolejnego przyspieszenia rynek zanotował w 2011 roku, kiedy kurs Bitcoin zrównuje się wartością z dolarem amerykańskim. W lipcu 2011 roku kurs BTC osiąga szczyt pierwszej bańki spekulacyjnej na poziomie 31 USD, aby do grudnia 2011 roku spaść o około 93% i osiągnąć wartość około 2 USD.

W roku 2012 Bitcoin wrócił do łask, a jego kurs ponownie zaczyna piąć się w górę, aby w kwietniu 2013 roku osiągnąć 266 USD i kontynuować rajd wzrostowy do końca roku, przekraczając psychologiczną barierę 1000 USD za 1 Bitcoin. Bessa, która nastąpiła po pęknięciu tej bańki na rynku BTC sprowadziła kurs do okolic 230 USD, gdzie utrzymywał się przez około 10 miesięcy. Wzrosty, zapoczątkowane w ostatnich miesiącach 2015 roku były początkiem kolejnego ruchu wzrostowego o niewyobrażalnych wprost rozmiarach – w grudniu 2017 roku kurs Bitcoin osiągnął kurs prawie 20,000 USD co oznacza, iż na przestrzeni niecałych 2 lat wzrósł 85-krotnie.

Sprawdź możliwości handlu na CFD na kryptowaluty

*79% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Jak kupić Bitcoin?

Wzrosty, które miały miejsce na rynku Bitcoina mogą przyprawić inwestorów o prawdziwy zawrót głowy, a z ust wielu z nich padnie pytanie – jak kupić Bitcoin? Bitcoin dostępny jest w obrocie giełd kryptowalutowych, gdzie może zostać wymieniony na inną kryptowalutę jak na przykład Litecoin czy Ethereum, ale również zakupiony za tradycyjne waluty takie jak dolar amerykański, euro czy polski złoty.

Zakup Bitcoina poprzez giełdę kryptowalut ma swoje zalety. Najważniejszą z nich jest to, że przedmiotem transakcji jest kryptowaluta Bitcoin, a nie jej instrument pochodny (o tym za chwilę). Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla inwestorów, którzy nie mają zamiaru spekulować na kursie BTC, a jedynie kupić i trzymać, w oczekiwaniu na powtórkę dynamicznego ruchu wzrostowego z przeszłości, kiedy kurs Bitcoin wzrastał kilkadziesiąt razy. Giełd kryptowalut, za pośrednictwem których można kupić Bitcoin – czy to za inne kryptowaluty, czy waluty fiducjarne FIAT – jest wiele, a koszty transakcyjne w postaci prowizji są niskie.

Czy są zatem minusy nabywania Bitcoin na giełdzie kryptowalut i stosowanie strategii znanej z rynku akcji buy&hold? Zdecydowanie tak. Największym z nich jest bezpieczeństwo przechowywania Bitcoina – zarówno ochrona przed potencjalnymi atakami hakerów lub bankructwem giełdy. Niestety obie sytuacje dość często zdarzają się na rynku.

Przede wszystkim, giełdy kryptowalut, jako że nie są podmiotami regulowanymi i najczęściej nie posiadają stosownych licencji lokalnych nadzorów finansowych, nie gwarantują swoim klientom nic. W przypadku ich bankructwa, zarówno zdeponowane na rachunkach środki, jak i portfele kryptowalut mogą bezpowrotnie zniknąć, a inwestor pozostanie z niczym. Co więcej, BTC jest walutą w pełni wirtualną i cyfrową, przez co narażoną na ataki i kradzież monet przez hakerów.

Co to jest Bitcoin CFD?

CFD

Czy istnieje zatem sposób, aby korzystać ze zwyżek kursu Bitcoin, nie narażając się przy tym na ryzyko upadku giełdy czy kradzieży kryptowalut przez hakerów? Tak – rozwiązaniem jest kontrakt różnic kursowych na Bitcoin – Bitcoin CFD. Co to jest Bitcoin CFD? To nic innego jak instrument pochodny, którego kurs oparty jest o aktualną cenę Bitcoina na światowych giełdach kryptowalut. Oznacza to, że aktywem które nabywamy nie jest bezpośrednio Bitcoin, ale instrument, który wyceniany jest w czasie rzeczywistym w oparciu o aktualny kurs BTCUSD.

Jakie korzyści płyną z handlu na Bitcoin CFD, a nie ‘normalnym’ Bitcoin? Przede wszystkim, kontrakt CFD na Bitcoin oferowany jest przez licencjonowane firmy inwestycyjne, znajdujące się pod nadzorem regulatorów rynków finansowych, takie jak broker Plus500. Dzięki temu, depozyt klienta chroniony jest przez system gwarantowania depozytów i w przypadku negatywnego scenariusza, środki klienta chronione są w pełni do ustawowej kwoty. Ponadto, broker oferujący CFD na BTC nie może dokonać ataku hakerskiego, gdyż kontraktem na Bitcoin obraca się wyłącznie na platformie brokera np. właśnie na platformie Plus500.


Trader's AreaTrader’s Area radzi:

Praktyczne aspekty inwestowania z wykorzystaniem kontraktów CFD, w tym CFD na Bitcoin, sprawdzisz na bezpłatnym koncie demo. Wirtualne środki pozwolą Ci przetestować możliwości handlu bez ryzyka utraty własnych pieniędzy. Zarejestruj bezpłatne konto demonstracyjne.


Zalety handlu CFD na Bitcoin w Plus500

Kolejną, niezwykle istotną różnicą pomiędzy handlem Bitcoin, a obracaniem CFD na kurs Bitcoina w Plus500 jest możliwość otwierania pozycji zarówno w oczekiwaniu na spadki, jak i wzrost kursu Bitcoin. Jak pokazuje historia, kurs Bitcoin nie zawsze wspinał się pionowo w górę – w 2013 roku runął o ponad 93%, a po pęknięciu bańki z końca 2017 roku, kurs BTCUSD spadł z okolic 19,600 USD do jedynie 3,200 USD tj. o ponad 83%. Możliwość otwierania pozycji na spadki może być wykorzystana przez inwestora do spekulacji na kursie BTCUSD, ale również do zabezpieczenia swojej pozycji na rynku Bitcoina, kiedy inwestor posiada kryptowalutę Bitcoin w swoim portfelu.

Możliwość zawierania pozycji długich, jak i krótkich to nie jedyna zaleta kontraktów CFD na Bitcoin w Plus500. Kolejną z nich jest dostępny w Plus500 lewar – dźwignia finansowa 2:1, pozwalająca na transakcję kupna/sprzedaży Bitcoina za dwukrotność środków, które inwestor posiada na rachunku. Dźwignia jest mechanizmem, który pozwala inwestorowi otworzyć większą pozycję – w tym przypadku dwukrotnie – niż stan jego środków na rachunku. Oznacza to, że przy kursie Bitcoin 9600 USD inwestor korzystający z kontraktów CFD na Bitcoin będzie w stanie otworzyć pozycję za 2 x 9600 USD = 19,800 USD lub innymi słowy – zakupić kontrakt na 2 BTC, w miejsce 1 BTC, który zakupiłby poprzez giełdę kryptowalut.

Handluj Bitcoin CFD w Plus500

*79% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Nie mniej istotny jest również fakt, że nabywanie kryptowalut poprzez giełdy, odpowiednie przechowywanie ich oraz zabezpieczenie przed hakerami wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Platforma handlu Plus500 – na której inwestor może dokonać transakcji kupna/sprzedaży CFD na Bitcoin – jest niezwykle funkcjonalna i intuicyjna w obsłudze. Co więcej, Plus500 oferuje bezpłatne demo, dzięki któremu inwestor jest w stanie zawrzeć transakcje na BTC CFD bez konieczności angażowania własnych środków – środki na rachunku demo są wirtualne. Wszystko to, pozwala inwestorowi poruszać się po platformie w sposób pewny i skoncentrowaniu się wyłącznie na prowadzeniu handlu na Bitcoin.

79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.