Zielone Wall Street w poniedziałek. S&P 500 wzrosło o 1,43%.

Wall Street drogowskaz
J2T Trade

Giełdy w Stanach Zjednoczonych zamknęły poniedziałek na plusie. Rynki akcji na Wall Street były zielone podczas pierwszej sesji nowego tygodnia. Najlepiej wypadł Dow Jones 30. Natomiast S&P 500 wzrosło o 1,43%. Wczoraj poinformowano o kolejnym przejęciu na amerykańskiej giełdzie. Spółka Amgen uzgodniła warunki wykupu Horizon Therapeutics. Co jeszcze wydarzyło się w poniedziałek? Jak wygląda sytuacja na S&P 500 przed dzisiejszą sesją?

Wzrost na początek

Nowy tydzień grudnia rozpoczął się od wzrostu głównych amerykańskich indeksów. Szczególnie dobrze wypadł wczoraj Dow Jones 30, którego notowania wzrosły o 1,58%. Następny pod względem zysków był indeks spółek dużych. S&P 500 wzrosło w poniedziałek finalnie o 1,43%. Czy dziś indeksy z Wall Street przedłużą zyski?

Wyceny spółek rosły

Składowe indeksu S&P 500 postawiły w poniedziałek na wzrosty. Wyceny większości spółek dużych rosły. Największy procentowy wzrost wykazała firma Under Armour. Notowania tego przedsiębiorstwa skoczyły o 10,07%. Warto zauważyć, że zyskiwały również spółki najważniejsze dla indeksu S&P 500. Z dużego, głównego amerykańskiego indeksu najwięcej straciły Moderna i Tesla. Odpowiednio akcje tych gigantów traciły 6,89% oraz 6,27%.

Amgen ogłasza przejęcie

Amerykańska spółka giełdowa Amgen (należąca do S&P 500) ogłosiła przejęcie. Przedsiębiorstwo biofarmaceutyczne uzgodniło warunki wykupu firmy Horizon Therapeutics. Transakcja opiewać ma na 26,4 mld dolarów. W oficjalnym komunikacie podano, że transakcja wejdzie w życie na początku 2023 roku, gdyż oczekiwane są zgody organów regulacyjnych. Spółka Amgen dzięki takiemu ruchowi będzie miała dostęp do leków Horizona.

FP Markets

Microsoft kupi 4% udziałów w LSEG

London Stock Exchange Group (LSEG) i Microsoft ogłosiły wczoraj 10-letnie partnerstwo strategiczne. Dzięki temu gigant jakim jest Microsoft kupi 4% udziałów w LSEG. Współpraca firm polegać będzie na opracowywaniu nowych produktów i usług w zakresie danych i rozwiązań analitycznych.

Punkt widzenia – po sprawdzeniu średniej wzrost

Wczoraj bliżej przyglądaliśmy się scenariuszowi wzrostowemu. W następujący słowach opisaliśmy jego wygląd: „Amerykański indeks spółek dużych postawić może teraz na wzrost. Taki ruch warto będzie przypuszczać, gdy notowania powrócą powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 88. Następnie każdorazowy re-test jej okolic od góry determinowałby impuls wzrostowy w okolice 3 990”.

Faktycznie rynek podjął się realizacji tego, wzrostowego ruchu. Jednak do wykonania trzeba było trochę poczekać. Notowania indeksu S&P 500 skutecznie powróciły powyżej zakresu średniej po godzinie 17. Wówczas w godzinach wieczornych rynek po dokładnym sprawdzeniu średniej, wykonał wzrost. Target osiągnięty został na krótko przed zamknięciem sesji.

Dziś, we wtorek 13 grudnia przed godzinami amerykańskiej przedsprzedaży patrzymy na wykres indeksu S&P 500. Ze względu na charakter dzisiejszej sesji (więcej w artykule o Nasdaq’u 100) zmienia się układ scenariuszy.

Scenariusz niższy odczyt inflacji

Amerykański indeks spółek dużych może dziś pokazać mocny wzrost. Jednak taki ruch mógłby zostać poprzedzony zejściem w okolice 4 000. Na zasadzie szybkiego powrotu powyżej obecnych zakresów (4 020) i re-testu tych okolic od góry rozpocząłby się kolejny ruch wzrostowy. Indeks S&P 500 ma potencjał sięgnąć dziś poziomu 4 100.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz niższy odczyt inflacji indeks S&P 500 13.12.2022

Scenariusz wyższy odczyt inflacji

Jeżeli jednak raport okaże się gorszy od oczekiwań należy liczyć się ze spadkiem. Taki ruch mógłby zostać poprzedzony podbiciem do 4 040. Wówczas rynek zebrałby siłę do spadku i cofnąłby poniżej 4 000. Następnie po krótkiej korekcie rynek wygenerowałby kolejny impuls spadkowy. Celem dla rynku stałby się poziom 3 950.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz wyższy odczyt inflacji indeks S&P 500 13.12.2022

Konkluzja

Sytuacja na amerykańskim indeksie spółek dużych zależeć będzie od danych z pre-marketu. Warto obserwować bieżące informacje napływające z rynku.

TSR : 4 040

TFR : 3 990

TDP : 3 945

TFS : 3 900

TSS : 3 853

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.