Ceny producentów dalej rosły! S&P 500 najgorzej od września.

J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w USA zamknęły się w piątek niżej po porcji danych gospodarczych. Według raportów PPI, ceny producentów dalej rosły. W listopadzie wzrosły one o 0,3% w skali miesiąca. Indeks spółek dużych S&P 500 odnotował najgorszy tydzień od września. Czy w rozpoczynającym się tygodniu, S&P 500 postawi na odrobienie? Na indeks patrzymy przed poniedziałkową sesją, 12 grudnia.

Tygodniowo najgorzej od września

Ostatnia, piątkowa sesja handlowa zakończyła się stratą w wykonaniu indeksu S&P 500. Była to czwarta sesja w ubiegłym tygodniu (05.12-09.12), która wykazała spadek. Rozliczenie dnia pokazało, że w piątek 9 grudnia S&P 500 obniżyło notowania o 0,73%.

W całym ubiegłym tygodniu (05.12-09.12) indeks S&P 500 stracił 3,37%. Amerykański indeks przerwał dwutygodniowe zyski i całkowicie je wymazał. Ponadto warto zauważyć, że był to najgorszy tydzień od września.

Znów czerwona tablica notowań

Spółki tworzące indeks S&P 500 kolejny raz w ostatnich dniach opowiedziały się za spadkami. Znów zatem tablica notowań indeksu spółek dużych była czerwona. Tym razem, w piątek 9 grudnia najwięcej straciło przedsiębiorstwo Schlumberger. Wycena tej spółki uległa niekorzystnej zmianie o 5,91%. Po mniej licznej stronie zyskownych składowych notowana była niższa zmiana ceny. Jednak jedna firma się wyróżniła. Był to Paramount Global, którego akcje skoczyły w górę o 5,08%.

FP Markets

Wzrost cen producentów

Piątkowy raport dotyczący wskaźnika PPI ujawnił, że ceny producentów w USA rosły w listopadzie. Był to wzrost cen o 0,3% w ujęciu miesięcznym. Biuro statystyczne podało, że była to liczba nieco wyższa od szacunków. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 7,4%.

Lepsze nastroje konsumentów

Indeks nastrojów konsumenckich w USA wyniósł w grudniu 59,1. Oznacza to, że nastroje okazały się lepsze o 4% w skali miesiąca. Uniwersytet Michigan zaznaczył jednak, że w ujęciu rocznym cały czas widoczny jest spadek. Względem grudnia zeszłego roku spadł on o 16,3%. W komentarzu dołączonego do raportu zauważono: „poprawa nastrojów widoczna była w wielu grupach demograficznych, ze szczególnie dużymi wzrostami dla rodzin o wyższych dochodach i tych z większymi pakietami akcji, wspieranych przez ostatnie wzrosty na rynkach finansowych”.

Punkt widzenia – rynek odbił od TFR

W ostatniej analizie indeksu S&P 500 rozważaliśmy również projekcję spadkową. Zakładaliśmy następujący ruch: „Należy jednak liczyć się z tym, że poziom TFR stanowi dla rynku opór. Z tego powodu indeks może jedynie nadbić ten zakres i po dokładnym re-teście od dołu tworzyć ruch spadkowy. Wówczas należałoby się liczyć z cofnięciem do 3 945”.

Zgodnie z założeniami poziom TFR rzeczywiście okazał się oporem dla rynku. Od razu po rozpoczęciu piątkowej przedsprzedaży w USA (godzina 14:30 czas w Polsce) rynek podbił i odbił się od wspomnianego TFR (3 990). Nastawienie na spadek było jednak tak silne, że indeks od razu parł w dół. Najniżej indeks spółek dużych trafił w okolice 3 920. Po otwarciu giełd indeks postawił na odrabianie i notowania podskoczyły o blisko 60 punktów. W godzinach wieczornych S&P 500 ponownie zorientowany był na spadek. W poniedziałek, 12 grudnia w południe notowania indeksu spółek dużych oscylują tuż poniżej poziomu 3 945.

Scenariusz główny – wzrostowy

Amerykański indeks spółek dużych postawić może teraz na wzrost. Taki ruch warto będzie przypuszczać, gdy notowania powrócą powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 88. Następnie każdorazowy re-test jej okolic od góry determinowałby impuls wzrostowy w okolice 3 990.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 12.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, że zakres średniej może zostać jedynie nadbity. Wówczas wyjście powyżej jej obszaru i gwałtowny powrót poniżej TDP (3 945) otworzyłby drogę spadkom. Takim ruchem indeks S&P cofnąłby w stronę 3 900.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 12.12.2022

Konkluzja

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 ma sposobność do podbicia w najbliższych godzinach. Takie mogłoby się wypełnić na podanej w scenariuszu zasadzie. Poziomy wyznaczane na co dzień nie uległy zmianie.

TSR : 4 040

TFR : 3 990

TDP : 3 945

TFS : 3 900

TSS : 3 853

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.