Nasdaq 100 zyskał 1,24%. Oczekiwanie na inflacyjne dane!

inflacja
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny rozpoczął poniedziałkową sesję od wzrostów. Wczoraj finalnie Nasdaq 100 zyskał 1,24%. Inwestorzy reagowali m.in. na raport z nowojorskiego Fedu. Sprawozdanie ujawniło spadek oczekiwań inflacyjnych w kraju. Dziś oczy całego rynkowego świata zwrócone będą na najnowszy odczyt inflacji w USA. Rynki trwają w oczekiwaniu na inflacyjne dane. Co może pokazać Nasdaq 100 we wtorek, 13 grudnia?

Indeks w górę na start

Na początku nowego tygodnia handlowego Nasdaq 100 postawił na ruch wzrostowy. Indeks ruszył w górę i wylądował o 1,24% wyżej. Tym samym technologiczny Nasdaq 100 odrobił straty z ostatniego piątku. Warto dodać, że wczoraj (12.12) indeks odnotował obrót podobny do tego z pierwszego, grudniowego dnia handlu.

Akcje technologiczne w górę

Spółki tworzące indeks Nasdaq 100 zorientowane były wczoraj na zyski. Akcje spółek technologicznych w zdecydowanej większości skoczyły w górę. Tempa zyskom nadało przedsiębiorstwo DocuSign. Notowania tej spółki wzrosły o 9,99%. Straty wykazało 16 składowych. Najgorzej zaprezentowała się Moderna, której akcje spadły o 6,89%.

Spadek oczekiwań inflacyjnych

Nowojorski Fed ujawnił wczoraj raport dotyczący oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Mediana oczekiwań w listopadzie wyniosła odpowiednio 5,2% (w krótkim terminie), 3% (w średnim horyzoncie) i 2,3% (w długiej perspektywie czasowej). Tym samym krótkoterminowe oczekiwania spadły o 0,7 punktu procentowego względem poprzedniego miesiąca. Średnim i długim okresie spadek oczekiwań inflacyjnych wyniósł 0,1 punktu procentowego.

FP Markets

Oczekiwanie na raport CPI

Dziś niewątpliwie jeden z najważniejszych dni tego miesiąca. Szalejąca w tym roku inflacja to główny temat wśród inwestorów. Dziś rynkowi uczestnicy oczekują na raport wskaźnika CPI. O godzinie 14:30 (czas w Polsce) podany zostanie raport inflacyjny za listopad.

Punkt widzenia – wieczorna realizacja wzrostu

We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 bliżej spojrzeliśmy na możliwość wystąpienia ruchu wzrostowego. O takim wariancie pisaliśmy: „Wariant wzrostowy na dziś zdaje się bardzo prozaiczny. Za wzrostami w najbliższych godzinach przemawiać będzie stabilizacja powyżej poziomu TDP i zakresu średniej kroczącej SMA 55. Na zasadzie re-testu i obóz byków mógłby postawić na zdecydowany impuls wzrostowy. Celem na dziś może być przebicie 11 700”.

Nasdaq 100 podjął się realizacji zakładanego scenariusza wzrostowego dopiero w godzinach wieczornych. Dopiero po godzinie 17 rynek ustabilizował cenę powyżej poziomu TDP, a nieco później powyżej zakresu średniej. Niemniej jednak indeks wykonał zakładany, silny impuls wzrostowy i zrealizował zakładany target. Dziś po południu patrzymy na indeks Nasdaq 100. Zmienia się układ scenariuszy. Podobnie jak w zeszłym miesiącu zależne będą one od relacji odczytu inflacji wobec prognoz. Poprzednio indeks technologiczny pokazywał, że dane o inflacji wywołują wzmożoną zmienność.

Scenariusz niższy odczyt inflacji

Najpierw indeks może gwałtownie cofnąć. Taki ruch mógłby polegać na zejściu do zakresu średniej. Wówczas inwestorzy w pełni zebraliby siłę do wzrostu. Na zasadzie touch-and-go rynek szybko odbiłby od zakresu średniej. Silnym impulsem przełamany zostałby poziom TFR. Następnie re-test tego obszaru ceny od góry determinowałby powrót powyżej 12 000.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz niższy odczyt inflacji indeks Nasdaq 100 13.12.2022

Scenariusz wyższy odczyt inflacji

Natomiast gorszy odczyt wywołałby spadek. Jednak taki ruch mógłby zostać poprzedzony nadbiciem poziomu TFR. Mocnym ruchem rynek skierowałby się w dół. Impetu spadkom nadałoby przełamanie zakresu średniej. Potencjalnym celem w takim wypadku byłby poziom 11 450.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz wyższy odczyt inflacji indeks Nasdaq 100 13.12.2022

Konkluzja

Amerykański indeks technologiczny pokazać może skrajny ruch. Warto będzie obserwować jak rynki zachowają się już w godzinach pre-marketu. Odczyt inflacji zapewne zmieni obraz obecnej sytuacji.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.