Zawód Inwestor Giełdowy – Recenzja Książki Alexandra Eldera

3961
Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie
J2T Trade

Zawód inwestor giełdowy – wielu traderów stawia sobie za cel osiągnięcie takiej profesji. Początek handlu na rynkach kapitałowych to przede wszystkim poszukiwanie drogowskazu oraz inspiracji, która wskaże, w jaki sposób należy handlować.

Większość poszukuje gotowych rozwiązań, takich jak np. strategia inwestycyjna, która wyjaśni dokładnie, jak handlować, by zarobić fortunę. Niestety gotowe rozwiązania rzadko pozwalają na cieszenie się zyskami, a stanowią częste rozgoryczenie wynikające z poniesionych nierzadko dotkliwych strat na rachunku inwestycyjnym.

Wówczas spekulanci giełdowi stają przed dylematem – zgłębić niezbędną wiedzę na temat funkcjonowania rynków, albo porzucić marzenia o dostatnim życiu z zarobionych na giełdzie pieniędzy.

Zawód inwestor giełdowy – pierwsze wydanie

Zawód inwestor giełdowy to książka, która ponad 20 lat temu została uznana za bestseller z kategorii literatury giełdowej. Alexander Elder, przybliżył czytelnikom nie tylko pozytywne aspekty inwestowania, ale także zagrożenia, które czyhają na każdym kroku.

FP Markets

Omówienie psychologii rynków, taktyki inwestycyjnej, czy zarządzania portfelem stanowią kluczowy element, który muszą poznać początkujący traderzy. Książka wyjaśnia krok po kroku, czym jest giełda, jak interpretować cenę oraz jak należy rozumieć psychologię tłumu.

Od pierwszych stron można zauważyć, że Elder Alexander przykuwa ogromną wagę do psychologii inwestowania oraz do tego, jakie emocje targają spekulantem w czasie handlu. Zawód: inwestor giełdowy – Alexander Elder prezentuje, jako przede wszystkim walkę człowieka ze swoimi własnymi słabościami. Inwestor musi się z nimi zmierzyć, żeby móc osiągnąć sukces.

Alexander Elder – kilka słów o autorze

Autor książki Zawód inwestor giełdowy Alexander Elder, z wykształcenia doktor medycyny, to znany na całym świecie trader oraz szkoleniowiec. Napisał wiele bestsellerów, które wśród inwestorów stały się kultowe.

Alexander Elder

Urodził się w Leningradzie w 1950 roku. Dorastał na terenie Estońskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, gdzie w wieku 16 lat zdecydował się na rozpoczęcie nauki w szkole medycznej. W wieku 23 lat uciekł z sowieckiego statku cumującego u wybrzeży Afryki, gdzie był zatrudniony jako lekarz okrętowy. Udało mu się dotrzeć do ambasady USA na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej. Stanowiło to nie lada wzywanie, ponieważ był ścigany przez swoich towarzyszy ze statku. Po tej ucieczce udało mu się otrzymać azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie ze swoim wykształceniem pracował jako psychiatra w Nowym Jorku, jak również wykładał na Uniwersytecie Columbia. Jego medyczne doświadczenie umożliwiło mu uzyskanie wglądu w psychikę inwestorów.

Elder jest aktywnym spekulantem, a także znanym mówcą na konferencjach w USA oraz na świecie. Jest ponadto inicjatorem projektu Traders’ Camp – tygodniowych warsztatów dla traderów. Inne jego przedsięwzięcie to założenie społeczności SpikeTrade, której członkowie, konkurując o nagrody, dzielą się swoimi najlepszymi pomysłami transakcyjnymi na nadchodzący tydzień.

Zawód inwestor giełdowy – nowe ujęcie

Książka wyjaśnia trzy kluczowe filary, na których opiera się udany handel – psychologia, system handlu i zarządzanie pieniędzmi – a także czynnik, który je łączy, czyli rzetelne prowadzenie dokumentacji (dziennik tradera).


Trader’s Area patronem medialnym nowego wydania „Zawód inwestor giełdowy. Nowe Ujęcie”. Dowiedz się więcej…


Pierwsze dwa rozdziały poświęcone są psychologii indywidualnej oraz psychologii tłumu. Kolejne sześć rozdziałów poświęcono taktyce handlowej – klasycznej analizie wykresów, skomputeryzowanej analizie technicznej, wolumenowi i czasie, ogólnym wskaźnikom rynkowych, systemom handlu i strategiom tradingowym.

Rozdział dziewiąty, prawdopodobnie najważniejszy, poświęcony jest zarządzaniu ryzykiem. Istnieje powiedzenie, że najlepsze systemy nie będą działały, jeśli nie będą w stanie kontrolować ryzyka, podczas gdy najgorszy system odniesie korzyści, jeśli odpowiednie zarządzanie ryzykiem będzie przestrzegane.

Jak pisze sam Elder: „Rynki mogą zniszczyć konto z jedną straszliwą stratą, która skutecznie usuwa osobę z gry, jak ukąszenie rekina. Rynki mogą także zabijać seriami ugryzień, z których żadna nie jest śmiertelna, ale łącznie zjadają rachunek do szpiku kości, niczym piranie. Dwa filary zarządzania pieniędzmi to zasady 2% i 6%. Reguła 2% uratuje twoje konto od ukąszeń rekina i 6% reguły od piranii.

zawód: inwestor giełdowy - alexander elder

Pierwsza zasada zabrania traderowi ryzykowania więcej niż 2% wartości rachunku na pojedynczej transakcji. Strategia ta również podkreślona była przez odnoszącego sukcesy spekulanta Victora Sperandeo, znanego także jako Trader Vic.

Druga zasada zakazuje spekulantowi rozpoczęcia jakichkolwiek nowych transakcji przez pozostałą część miesiąca, kiedy jego straty za bieżący miesiąc przekraczają 6% kapitału inwestycyjnego.

Dziesiąty rozdział poświęcony został wyznaczaniu poziomów docelowych, a rozdział jedenasty – prowadzeniu dziennika tradera.

Należy pamiętać powtarzany slogan, że handel z technicznego punktu widzenia nie jest szczególnie trudny. Z psychologicznego zaś punktu widzenia, jest to najtrudniejsza gra na świecie.

Psychologia i zarządzanie ryzykiem

Zawód inwestor giełdowy Elder Alexander przygotowywał w niezwykle staranny sposób. Dzięki temu, że od samego początku autor nakierowuje czytelnika na kluczowe elementy związane z tradingiem. Fakt, że rynki się bezustannie rozwijają, a książka napisana w 1993 roku, znacząco odbiega od współczesnych wydarzeń giełdowych.

W nowym ujęciu Alexander Elder prezentuje bardziej rozbudowany rozdział dotyczący analizy wykresów, omawia dokładne różnice między instrumentami finansowymi, takimi jak chociażby akcje, kontrakty CFD oraz Forex. Choć nowe ujęcie książki Zawód inwestor giełdowy – Alexander Elder udoskonalił współczesnymi wykresami w kolorze, to jednak prym wiodą elementy związane z psychologią inwestowania oraz zarządzaniem ryzykiem.

Dlaczego tak bardzo ważna jest psychologia w tradingu? Czy nie są ważniejsze zmiany, które pojawiły się przez ponad dwie dekady, takie jak chociażby handel HFT, czy większa ilość dostępnych instrumentów? Książka porusza temat ponadczasowości problemów związanych z tradingiem. Jednym z nich jest fakt, że choć możemy szukać nowych strategii, szybszych łączy internetowych, to jeśli nie potrafimy odpowiednio dostosować naszej psychiki do spekulacji, to nic nam nie pomoże osiągnąć sukcesu w handlu.

Zawód inwestor giełdowy

Kolejnym, obok psychologii inwestowania, truizmem mógłby się wydawać temat zarządzania ryzykiem. Dlaczego truizmem? Ponieważ każda z osób, która jest na rynku dłużej niż 5 minut, zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednie zarządzanie ryzykiem oraz kapitałem pozwala na przetrwanie na rynku.

Jednak prawdą jest, że choć wielu z traderów zna tę zasadę, to bardzo często nie przywiązują do niej aż takiego znaczenia. Niestety jest to ogromny błąd, ponieważ trader nie jest w stanie kontrolować nawet w 1% kierunku, w którym rynek podąży, natomiast może kontrolować w 100% swoją stratę. Dlatego też w swojej książce Alexander Elder tak dużo uwagi poświecą, nie wyobrażaniu sobie ogromnych pieniędzy, tylko konkretnym metodom ucinania strat.

Zawód inwestor giełdowy – podsumowanie

Nowe ujęcie Zawód inwestor giełdowy – Alexander Elder, to książka którą z pewnością docenią zarówno doświadczeni, jak i początkujący spekulanci giełdowi. Książkę cechuje przyjazny szablon, kolorowe wykresy, jak również omówienie współczesnego rynku kapitałowego. Dodatkowo kładzie ogromny nacisk na ponadczasowe elementy sztuki spekulacji, o których często traderzy zapominają.

Także jeśli stawiasz pierwsze kroki w spekulacji i szukasz książki, która po kolei przeprowadzi Cię przez arkana tradingu, albo jesteś doświadczonym graczem, który potrzebuje poprawić swoje wyniki – książka Zawód inwestor giełdowy Alexander Elder – to lektura, która spełni Twoje oczekiwania.

Książka „Zawód inwestor giełdowy” do nabycia w księgarni Maklerska.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.