Inwestorzy sięgają do naprawdę wielu wskaźników analizy technicznej aby znaleźć ten, który da im najlepsze sygnały transakcyjne. Czy chodzi o taki wskaźnik, który nie daje błędnych sygnałów? Byłoby świetnie, ale niestety nie jest to możliwe. Wystarczy jednak, przy odpowiednim sposobie zarządzania kapitałem, aby wskaźnik ten dawał chociaż 50% trafnych sygnałów transakcyjnych. Można powiedzieć, że osiągnięcie połowy zyskownych transakcji to żadna sztuka – równie dobrze można rzucać monetą.
Kto jednak handlował chociaż przez krótki czas na rynkach finansowych, doskonale wie, że trading wymyka się statystyce i handlując losowo więcej się traci niż zarabia. Jest to tłumaczone psychologią rynku i nieutrzymywaniem nerwów na wodzy. Czy faktycznie tak jest? Trudno powiedzieć. Z resztą to zupełnie nie ważne. Ważne jest to, że handlując na oślep traci się pieniądze. Powód jest bez znaczenia.
Poszukując kolejnych narzędzi, które miałyby uchronić Cię przed stratami, na pewno natkniesz się na wskaźnik On Balance Volume, czyli OBV – wskaźnik bilansu. Jest to rozpoznawalny, jednak mimo wszystko nieco niszowy wskaźnik analizy technicznej. Daleko mu pod względem popularności do Moving Average Covergence Divergence czy też Relative Strength Index. O tym jednak, czy zasługuje na miejsce w grupie najpopularniejszych wskaźników Forex napiszemy nieco później.
Jak sama nazwa wskazuje, On Balance Volume w swojej budowie uwzględnia wolumen obrotu, więc choć może być wykorzystywany na rynku walutowym, to dobrze jest z niego korzystać na rynkach z dostępnym dokładnym wolumenem, przykładowo na kontraktach terminowych albo akcjach. On Balance Volume jest jednym z czterech podstawowych wskaźników wolumenu, obok narzędzi Money Flow Index, Volumes oraz Accumulation / Distribution.
Budowa i działanie wskaźnika On Balance Volume
Jednym z podstawowych założeń analizy technicznej jest to, że zmiana wolumenu jest potwierdzeniem sygnałów transakcyjnych świadczących o zmianie trendu. Zasada jest tutaj dość prosta – spadek wolumenu, czyli zmniejszenie obrotów podczas zwyżki może być sygnałem końca trendu wzrostowego, a spadek wolumenu w trakcie spadków oznacza wyczerpywanie się podaży. Założenia leżące u podstaw On Balance Volume są więc podobne do założeń wskaźnika MFI, czyli Money Flow Index.
Wskaźnik OBV mierzy obustronnie układ poziomu obrotów i ceny – porównuje je ze sobą. Pokazuje on jak wyglądają proporcje pomiędzy napływającym i odpływającym z rynku kapitałem. Działanie wskaźnika można przedstawić za pomocą prostych wzorów:
jeżeli C (x) > C (x-1) to OBV (x) = OBV (x-1) + V
z kolei jeżeli C (x) < C (x-1) to OBV (x) = OBV (x-1) – V
a w momencie gdy C (x) = C (x-1) to OBV (x) = OBV (x-1)
We wzorach, C (x) to aktualna cena zamknięcia, C (x-1) to cena zamknięcia z poprzedniego okresu, a V to wolumen obrotów.
Podsumowując, w przypadku wzrostu ceny instrumentu względem ceny zamknięcia z poprzedniego okresu wolumen obrotów jest dodawany do wartości wskaźnika, a w przypadku spadku ceny instrumentu względem ceny zamknięcia z poprzedniego okresu wolumen obrotów jest odejmowany od wartości wskaźnika.
Wskaźnik On Balance Volume jest doskonałym narzędziem wspierającym handel. Zarówno ten wskaźnik, jak i ponad 50 innych znajdziesz na platformie transakcyjnej brokera. Zarejestruj się, pobierz platformę i sprawdź działanie On Balance Volume w praktyce.
Wykorzystanie wskaźnika On Balance Volume
Nie można napisać zbyt wiele o wykorzystaniu wskaźnika On Balance Volume, ponieważ jest ono bardzo proste. Jego rozkodowanie polega na poszukiwaniu dywergencji pomiędzy jego odczytami oraz ceną, ponieważ z założenia jest to wskaźnik wyprzedzający. Wzrost wartości wskaźnika przy jednoczesnym spadku ceny instrumentu jest zapowiedzią zakończenia wyprzedaży, a spadek wartości wskaźnika w momencie gdy ceny instrumentu rosną jest sygnałem do zajęcia krótkich pozycji.
Wskaźnik OBV jest solidnym narzędziem AT. Czy jest lepszy czy gorszy od innych wskaźników wolumenu? Trudno powiedzieć. Kwestia gustu. Wskaźniki OBV, MFI oraz AD są do siebie stosunkowo podobne. Z OBV jest jeden warty uwagi problem. Jego odczytywania opierają się tylko na poszukiwaniu dywergencji, a szukanie dywergencji pomiędzy ceną i wskaźnikami to bardzo frustrujące zajęcie, ponieważ występują one stosunkowo rzadko. Korzystając z On Balance Volume musisz więc uzbroić się w cierpliwość. Tak samo jest w przypadku wskaźnika akumulacji / dystrybucji.
Plusy On Balance Volume
- Łatwość wykorzystania
- Stosunkowo jasne sygnały transakcyjne
- Możliwość dołączenia wskaźnika do szerszej strategii
Minusy On Balance Volume
- Niewielka ilość sygnałów
Nasza ocena: 7/10
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!