Notowania indeksu Nasdaq 100 wzrosły o ponad 2% podczas wczorajszej sesji. Indeks Nasdaq 100 zakończył wtorkową sesję, rosnąc o 2,62%. Wczoraj indeksy na Wall Street zakończyły sesję wzrostowo. Indeksy finalnie utrzymały wzrosty po słowach Prezesa FED, Jerome Powell’a.
Nasdaq 100 zyskuje 300 punktów
Podczas wczorajszej sesji indeks Nasdaq 100 wzrósł 2,62%. Przekłada się to na wykonanie ruchu wzrostowego rzędu ponad 320 punktów. Tym samym indeks odrabia poniedziałkowe i zeszłotygodniowe straty.
Wtorkowej zwyżce notowań indeksu przewodziła spółka AMD. Zyskała najwięcej spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka AMD zwiększyła kurs swoich notowań o 8,73%. Warto dodać, że jedynie 11 spółek zakończyło wczorajszą sesję ze stratą.
Gotowość Rezerwy Federalnej
W godzinach wieczornych przemawiał wczoraj Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. W swoim wystąpieniu Powell podkreślił, że obecny kryzys na Ukrainie wpływa również na wzrost cen towarów. Prezes Rezerwy Federalnej tłumaczył, że Rezerwa Federalna nie jest w stanie określić jak długo zwyżka cen towarów jeszcze potrwa. Cała sytuacja utrudnia Rezerwie Federalnej walkę z inflacją, której celem jest sprowadzenie inflacji do poziomu 2%.
W przemówieniu nie obeszło się bez wzmianki dotyczącej podwyżki stóp procentowych. Prezes FED zaznaczył, że instytucja gotowa jest do podniesienia stóp procentowych. W trakcie wystąpienia Jerome Powell’a, analitycy wychwycili ważną frazę. Tyczy się to sformułowania „miękkie lądowanie”. Prezes FED w wywiadzie wskazał na istnieje kilku możliwości rozwiązań problemu. Jednak spodziewa się, że w rezultacie każde z rozwiązań doprowadzi do sytuacji, w której gospodarka odczuje decyzje Rezerwy Federalnej.
Wzrost produkcji przemysłowej
Wczoraj przy okazji analizy indeksu S&P 500 wspominałem, że Rezerwa Federalna opublikuje raport dotyczący produkcji przemysłowej. Podane zostały wartości zmiany zarówno w stosunku miesięcznym oraz w rocznym. W obu przypadkach w kwietniu odnotowano lepsze wyniki niż w poprzednim badanym okresie. Rada Gubernatorów Rezerwy Federalnej podała, że produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu w ujęciu miesięcznym o 1,1%. W skali roku wzrost wyniósł 6,4%.
Wzrost w kwietniu o 0,9%
We wtorek w godzinach pre-marketowych Biuro Spisu Powszechnego opublikowało raport dotyczący zmiany wartości sprzedaży detalicznej. Według raportu sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 0,9%.
Punkt widzenia – indeks Nasdaq 100 powyżej 12 500
Indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza wzrostowego wskazywanego we wczorajszej analizie. Zgodnie z założeniem: „indeks Nasdaq 100 w pierwszej kolejności wybije poziom TFS. Następnie po tym jak rynek będzie utrzymywać się powyżej tego poziomu możliwe, że będzie to dobra sposobność do utworzenia ruchu wzrostowego sięgającego targetu ceny 12 550 – 12 600.” tak też się stało. Patrząc na niższy interwał niż H1, można zauważyć, że rynek faktycznie przez chwilę utrzymywał się powyżej poziomu TFS. Wykonał ruch wzrostowy w godzinach sesji europejskiej osiągając bliskie okolice pierwszego wskazywanego targetu.
Kluczowym założeniem wczorajszego scenariusza było utrzymanie poziomu TFS. W godzinach sesji amerykańskiej rynek cofnął do tego zakresu, ale po jego delikatnym nadbiciu (patrząc nawet na niższe interwały) wykonał ruch wzrostowy, który finalnie osiągnął wskazywany wczoraj target – 12 550.
Przed podaniem scenariuszy, chciałbym zaznaczyć, że przedstawiają one schematy zarówno wzrostowe, jak i spadkowe. Rozważane jest to w taki sposób, ponieważ przyjmowane są różne założenia na daną sesję. Pozwala to na nieco szersze spojrzenie na każdą z sesji. Na dzisiejszą sesję zostały delikatnie zmienione wskazywane przeze mnie poziomy. Poszerzona została odległość między poziomami tzw. range. Również dziś wdrażam nowe określenia na zakładane scenariusze.
Scenariusz główny – ruch wzrostowy
Po wczorajszej sesji wzrostowej dobrze byłoby, żeby rynek kontynuował ruch wzrostowy. Co więcej, ma do tego potencjał ze względu na miejsce, w którym oscyluje obecnie cena. Ruch wzrostowy może jednak odbyć się na dwa różne sposoby.
Po pierwsze ta pierwsza możliwość scenariusza zakłada, że okolice poziomu 12 525 (TDP) stanowią istotne miejsce. Na początku maja (11.05) z tego poziomu został wygenerowany mocny impuls spadkowy. Gdyby rynek utrzymywał się powyżej tego poziomu (TDP), każdorazowo może generować z niego ruchy wzrostowe.
Jednak ruch wzrostowy odbyć się może na jeszcze innej zasadzie. Mianowicie pomiędzy zakresem TDP, a TFS przebiega zakres średniej kroczącej SMA 55. Rynek przed sesją amerykańską może chcieć schodzić właśnie do tego zakresu i tych niższych okolic szukać potencjalnego ruchu wzrostowego. Wówczas targetem w przypadku realizacji może być poziom ceny 12 700. Poniżej na wykresie naszkicowałem poglądowo ten ruch. Warto będzie obserwować jak zachowa się rynek podczas sesji europejskiej i w godzinach pre-marketu.

Scenariusz poboczny – ruch spadkowy
Może jednak dojść do sytuacji, w której indeks Nasdaq 100 będzie w godzinach sesji amerykańskiej schodził i utrzymywał się poniżej wskazywanych w scenariuszu głównym poziomów. Wówczas niewykluczonym będzie chęć powrotu do zakresu wsparcia (oznaczone zielonym prostokątem), czyli strefy 12 180-12 150.

Konkluzja
Dziś w scenariuszu głównym zostały przedstawione dwie możliwości wykonania ruchu wzrostowego. Przypuszczam, że zostanie zrealizowany drugi sposób ruchu wzrostowego. Gdyby jednak rynek usilnie pokazywał chęć przeceny, wówczas scenariusz poboczny może zostać zrealizowany. Poniżej podaje poziomy na dzisiejszą sesję.
TTR : 13 207
TSR : 12 980
TFR : 12 756
TDP : 12 525
TFS : 12 295
TSS : 12 075
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!