Indeks S&P 500 stracił 0,39%. Dziś przemawia Jerome Powell.

Profesjonalny trader
J2T Trade

W poniedziałek indeks S&P 500 stracił 0,39%. Amerykański indeks pięciuset największych spółek wchodzi w nowy tydzień z niewielką stratą. Podobnie jak w przypadku indeksu Nasdaq 100, dla indeksu S&P 500 wczorajsza sesja była już szóstą w maju zakończoną stratą. Na dziś zostało zaplanowane przemówienie Prezesa Rezerwy Federalnej Jerome Powell’a. 

Indeks S&P 500 z niewielką stratą 

Poniedziałkową sesję indeks S&P 500 zakończył z obniżką notowań o 0,39%. Dla amerykańskiego indeksu oznacza to spadek rzędu kilkunastu punktów. Podobnie jak w piątek, również wczoraj spadkom na amerykańskim indeksie przewodziła spółka Twitter. Spowodowane było to w dalszym ciągu niewyjaśnioną sytuacją dotyczącą kont na portalu społecznościowym. Spółka obniżyła wczoraj swoje notowania o 8,18%. 

Spadek obrotu na indeksach 

Dziś w analizie indeksu Nasdaq 100 wspomniałem o zmniejszonym obrocie na indeksie. Taka sytuacja wydarzyła się na rynku akcyjnym, zatem również inne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych zanotowały spadek obrotów. Również na indeksie S&P 500 spadła wielkość obrotu. Poprzednio podobną wartość obrotu zanotowano na indeksie S&P 500 w połowie kwietnia.

Czy sprzedaż detaliczna wzrośnie? 

Przed dzisiejszą sesją inwestorzy oczekiwać będą na istotne dane makroekonomiczne. W godzinach pre-marketu zostanie podana wartość zmiany sprzedaży detalicznej za kwiecień. Analitycy szacują, że wartość zmiany będzie wyższa niż w poprzednim badanym okresie. 

FP Markets

Raport Rezerwy Federalnej o produkcji 

Po godzinie 15 Rezerwa Federalna opublikuje raport dotyczący produkcji przemysłowej za kwiecień. Będzie to raport w ujęciu miesięcznym, a także w ujęciu rocznym. Finansiści szacują, że zmiana produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym osiągnie gorszą wartość niż w poprzednim badanym okresie. 

Godzina 20:00 – oczekiwanie na Prezesa FED 

W godzinach wieczornych dojdzie do przemówienia Prezesa Rezerwy Federalnej Jerome Powella’a. Analitycy zakładają, że Powell skupi się w swoim przemówieniu na kwestii dolara, jednak poruszone zostaną zapewne również inne sprawy. Inwestorzy będą wyczekiwać na to przemówienie, zatem należy spodziewać się wzmożonej zmienności i ruchu w trakcie przemówienia. Warto dodać, że godzinę przed wystąpieniem Powell’a zaplanowane jest wystąpienie prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde. 

Punkt widzenia – indeks S&P 500 w konsolidacji 

Podczas wczorajszej sesji indeks S&P 500 podjął się realizacji części scenariusza wzrostowego wskazywanego podczas poniedziałkowej analizy indeksu S&P 500. W myśl niego: ,,indeks po re-teście poziomu TFS, będzie szukał możliwości do wygenerowania impulsu wzrostowego” rynek faktycznie wykonał taki ruch. Finalnie indeks maksymalnie dotarł do poziomu ceny 4 046. Wczoraj zakładany target był nieco wyższy, ponieważ wskazywał na strefę 4 060-4 070.

Na dzisiejszą sesję zostały zmienione wyznaczane przeze mnie poziomy. Zostały one obniżone ze względu na utworzoną strefę konsolidacji (pomiędzy obecnym TFR i TDP). Dziś zakładam dwa scenariusze: wzrostowy i spadkowy.

I scenariusz – wzrostowy

Scenariusz wzrostowy zakłada następującą możliwość. Rynek najpierw zejdzie do poziomu ceny TDP, czyli 3 993. Następnie po utrzymaniu poziomu, z tego miejsca wygeneruje ruch wzrostowy wybijający poziom ceny 4 040. Po re-teście zakresu TFR kontynuowany może być ruch wzrostowy w myśl zasady impuls-korekta-impuls. Celem dla sesji będzie w pierwszym etapie 4 040, gdyby jednak w gdyby rynek realizował ten scenariusz, target można podwyższyć do zakresu 4 080.

Wykres S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz pierwszy indeks S&P 500 17.05.2022

II scenariusz – spadkowy

W tym scenariuszu zakładam, że rynek wyjdzie ze strefy konsolidacji, jedynie nadbijając zakres poziomu TFR. Jednak w okolicach tego poziomu uaktywni się siła podażowa, która będzie spychała rynek w dół. Wówczas rynek powróci do konsolidacji, schodząc do jej dolnego ograniczenia. Po jego przebiciu i re-teście od dołu możliwe będzie kontynuowanie ruchu spadkowego. Pierwszy target: zejście do dolnego ograniczenia konsolidacji (poziom TDP) 3 993. Gdyby jednak indeks S&P 500 kontynuował ruch celem może być nawet poziom 3 950.

Wykres S&P 500H1 wzrost
Scenariusz drugi indeks S&P 500 17.05.2022

Konkluzja

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem. Czy wtorek okaże się dniem wzrostu? Jeden ze scenariuszy przewiduje docelowy ruch wzrostowy. Poniżej podaję wyznaczane przeze mnie poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 4 086

TFR : 4 040

TDP : 3 993

TFS : 3 942

TSS : 3 900

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.